news/content
1392/06/14

دیدار اعضای مجلس خبرگان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، پیش‌ازظهر امروز (پنجشنبه) در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان، در سخنان مهمی، ضمن توصیه‌ی همه‌ی مسئولان و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان در سطوح مختلف نظام اسلامی، به نگاه کلان و جامع در قبال مسائل کشور، منطقه و جهان و موضع‌گیری همراه با بصیرت و بینش و به‌دور از انفعال، تأکید کردند: همه‌ی مسئولان باید در تصمیم‌گیری‌ها و موضع‌گیری‌های خود حتماً سه مؤلفه‌ی «آرمان‌ها و اهداف»، «راهبردهای عمومی و کلی»، و «واقعیات» را مد نظر داشته باشند و با رویکرد عاقلانه و خردمندانه و امیدوار به آینده، در جهت تقویت ساخت درونی نظام و حل مشکلات و ایستادگی بر اصول حرکت کنند.
رهبر انقلاب اسلامی، نگاه جامع، کلان و همه‌جانبه به حوادث و مسائل را بسیار ضروری دانستند و افزودند: یکی از این حوادث، شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی است که در کوران تندبادها و با تکیه بر اسلام و در دنیای در حال حرکت به سوی مادی‌گری اتفاق افتاد که این رویداد بیشتر شبیه معجزه بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به معارضه‌ها و دشمنی‌ها با نظام اسلامی، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون خاطرنشان کردند: علت اصلی همه‌ی این دشمنی‌ها نیز اسلام است.
ایشان لازمه‌ی تحلیل صحیح از شرایط کنونی منطقه و جهان و صف‌بندی‌های موجود در مقابل نظام اسلامی را نیز داشتن نگاهی کلان و همه‌جانبه و منطبق بر واقعیات دانستند و تأکید کردند: با وجود آن که منطقه‌ی غرب آسیا از سال‌ها قبل، مورد سلطه و تاخت و تازِ استکبار قرار گرفته، اما در چنین شرایطی، حادثه‌ی بزرگ بیداری اسلامی به‌وجود آمده که بر خلاف خواسته‌ی استکبار است.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: این تصور که بیداری اسلامی از بین رفته، تصور غلطی است، زیرا بیداری اسلامی یک حادثه‌ی سیاسی محض نبود که با آمدن برخی افراد یا رفتن آنها، از بین برود، بلکه بیداری اسلامی  حالت تَنَبّه و خودباوری و تکیه بر اسلام است که در جوامع اسلامی گسترش یافته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: آن‌چه که ما امروز در منطقه مشاهده می‌کنیم، درواقع واکنش استکبار و در رأس آن امریکا، به بیداری اسلامی است.
ایشان با اشاره به تلاش جبهه‌ی استکبار برای حل مسائل منطقه بر اساس منافع خود تأکید کردند: حضور استکبار در این منطقه  متجاوزانه، زورگویانه و زیاده‌خواهانه و با هدف ازبین‌بردن هرگونه مقاومت در مقابلِ این حضور است، اما جبهه‌ی استکبار نتوانسته این مقاومت را از بین ببرد و از این پس هم نخواهد توانست.
رهبر انقلاب اسلامی هدف اصلی استکبار در منطقه را تسلط بر آن با محوریت رژیم صهیونیستی دانستند و افزودند: در قضایای اخیر سوریه هم که به بهانه‌ی سلاح شیمیایی آغاز شده، هدف همین است، اما امریکایی‌ها سعی می‌کنند با لفّاظی و زبان‌بازی، این‌گونه وانمود کنند که برای یک هدف انسانی وارد قضیه شده‌اند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این که آن‌چه برای سیاستمداران آمریکایی مهم نیست، مسائل انسانی است، خاطرنشان کردند: امریکایی‌ها در حالی ادعای مسائل انسانی را می‌کنند که در سابقه‌ی آنها زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب، سکوت در برابر استفاده‌ی صدام از سلاح شیمیایی در حلبچه و شهرهای ایران، کشتار مردم بیگناه افغانستان و پاکستان و عراق وجود دارد.
ایشان تأکید کردند: مسئله‌ی انسانیت، موضوعی نیست که کسی در دنیا باور کند که امریکایی‌ها به دنبال آن باشند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: ما معتقدیم امریکایی‌ها در حال خطا و اشتباه در سوریه هستند و بر همین اساس نیز ضربه‌ی وارده به خود را احساس و قطعاً ضرر خواهند کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: نظام جمهوری اسلامی ایران اکنون بعد از گذشت سی سال از دشمنی‌ها و توطئه‌ها و شرایط فعلی منطقه نه‌تنها ضعیف‌تر نشده، بلکه از لحاظ اقتدار و توسعه‌ی نفوذ و توانایی‌ها بسیار قوی‌تر شده است.
ایشان بعد از بیان واقعیات شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی و اقتدار روزافزون آن با وجود همه‌ی دشمنی‌ها و صف‌بندی‌های منطقه و جهان گفتند: همه‌ی مسئولان باید در تصمیم‌گیری‌ها و موضع‌گیری‌های خود، سه مؤلفه‌ی بزرگ را مد نظر داشته باشند: 1- آرمان‌ها و اهداف 2- راهبردهای عمومی و کلّی و 3- واقعیات.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین آرمان‌ها و اهداف تأکید کردند: آرمان جمهوری اسلامی ایران «ایجاد تمدن اسلامی» و جامعه‌ای پیشرفته از لحاظ مادی و معنوی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: راهبردهای رسیدن به این آرمان نیز مشخص است؛ راهبردهایی همچون تکیه بر اسلامیت، ملاحظه‌ی ظالم‌نبودن و مظلوم‌نشدن در تعاملات گوناگون، راهبرد تکیه به آراء مردم، راهبرد کار و تلاش عمومی، و راهبرد وحدت ملی.
ایشان نگاه صحیح به واقعیات، به عنوان مؤلفه‌ی سوم را بسیار ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: آرمانگرایی باید همراه با نگاه به واقعیات باشد، اما این نگاه به واقعیات نیز باید به‌صورت صحیح و همه‌جانبه و به‌دور از یکجانبه‌نگری باشد.
رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به وجود واقعیات شیرین و تلخ در جامعه گفتند: در تصمیم‌گیری‌ها و نگاه به مسائل کشور نباید فقط واقعیات تلخ را دید، بلکه باید واقعیاتی همچون، وجود فکرهای برجسته و عناصر فعال و مبتکر در جامعه، رواج دین در میان مردم به‌ویژه نسل جوان، بقای شعارهای دینی و اسلامی و نفوذ روزافزون نظام جمهوری اسلامی در منطقه و دنیا را نیز دید و با تکیه بر این واقعیات شیرین، برای زدودن واقعیات تلخ و یا کم‌کردن آنها تلاش کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: وجود برخی واقعیات تلخ که همچون مانعی در مقابل ما قرار دارند، نباید ما را از ادامه‌ی مسیر منصرف کند، بلکه باید با نگاه صحیح آن مانع را برطرف و یا از آن عبور کرد.
ایشان عملکرد امام بزرگوار رضوان‌الله‌علیه در دهه‌ی اول انقلاب را نیز بر همین مبنا و روش دانستند و تأکید کردند: امام رضوان‌الله‌علیه در مقابل واقعیات چشم خود را نبستند، اما از اصول نیز هیچگاه کوتاه نیامدند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: امام خمینی رضوان‌الله‌علیه همان کسی است که گفت «رژیم صهیونیستی یک غده‌ی سرطانی است که باید از بین برود» و هیچ‌گاه نیز در مورد رژیم صهیونیستی تقیّه نکرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: امام خمینی رضوان‌الله‌علیه در مقابل امریکا و شرارت‌های او نیز تقیه نکرد و جمله‌ی معروف «امریکا شیطان بزرگ است» سخن امام است.
ایشان گفتند: این عبارت که «تسخیر سفارت امریکا، انقلاب دوم و شاید مهم‌تر از انقلاب اول است» نیز جمله‌ی امام رضوان‌الله‌علیه است.
رهبر انقلاب اسلامی در بیان رفتار و عملکرد امام خمینی رضوان‌الله‌علیه در دهه‌ی اول انقلاب، به موضوع جنگ تحمیلی اشاره کردند و افزودند: در همان زمانی که همه شعار «جنگ جنگ تا پیروزی» سرمی‌دادند، امام می‌فرمود: «جنگ تا رفع فتنه».
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود تأکید کردند: این ایستادگی‌های امام بزرگوار رضوان‌الله‌علیه بود که پایه‌های نظام اسلامی را مستحکم کرد.
ایشان افزودند: وضعیت افراد یا کشورهایی که به خاطر به‌دست‌آوردن دل مستکبران، از اصول خود گذشتند، اکنون در مقابل دیدگان ما است.
رهبر انقلاب اسلامی ادامه دادند: اگر در مصر شعار مبارزه با اسرائیل وجود داشت و در مقابل وعده‌های امریکا، کوتاه نمی‌آمدند، قطعاً این‌گونه نمی‌شد که دیکتاتورِ ذلیل‌کننده‌ی مردم مصر از زندان آزاد شود و منتخبان مردم مصر به زندان بروند و محاکمه شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: اگر در مصر، بر اصول ایستادگی می‌شد، معترضانی که در مقابل منتخبان مردم ایستاده بودند، به طرف آنها می‌آمدند.
ایشان در این بخش از سخنان خود یک نکته را نیز متذکر شدند که عبارت بود از راهبرد اساسی دشمنان اسلام برای ایجاد اختلاف‌های فرقه‌‌ای و مذهبی در منطقه.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: دشمن برای اجرای این راهبرد خود و برافروخته‌کردن آتش فتنه، از دو گروه مزدور استفاده می‌کند؛ یک دسته‌ی مزدور تکفیری زیر نام سنّی، و یک دسته‌ی دیگر مزدورانی که زیر نام شیعه فعالند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: هر مجموعه و دولتی که فریب این توطئه‌ی بزرگ را بخورد، قطعاً به حرکت اسلامی ضربه خواهد زد.
ایشان افزودند: بزرگان علمای شیعه و سنّی باید مراقب باشند که اختلافات میان فرقه‌های اسلامی، موجب جبهه‌بندی‌های جدید و غفلت از دشمن اصلی نشود.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی مباحث خود، در خصوص لزوم نگاه کلان و جامع به مسائل و واقعیات جامعه، به برخی مشکلات کشور اشاره کردند و گفتند: راه حل اصلی مشکلات کشور، تقویت ساخت درونی نظام بر اساس نگاه عاقلانه و خردمندانه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: تقویت ساخت درونی کشور نیز از طریق پیشرفت‌های علمی، و مدیریت درست اقتصادی امکان‌پذیر است.
ایشان افزودند: علت این که امروز فشارها متوجه نفت کشور شده، آن است که از بعد از جنگ نتوانستیم تکیه‌ی خود را بر نفت کم کنیم، بنابراین باید همواره در جهت استحکام ساخت درونی و حل کردن مشکلات با کمک نیرو و اراده‌ی خود، حرکت کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: یکی از امتیازات شرایط کنونی، روی کار آمدن دولتی تازه‌نفس با مجموعه‌ای از افرادِ صاحب توانایی‌ها و مصمّم برای پیشبرد کشور به سمت اهداف است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  رئیس‌جمهور را نیز یک روحانی باسابقه و فعال در عرصه‌های گوناگون، و انقلابی دانستند و تأکید کردند: در چنین شرایطی، همه باید به دولت کمک کنند و من همان‌گونه که از همه‌ی دولت‌ها حمایت کرده‌ام، از این دولت نیز حمایت خواهم کرد.
ایشان خاطرنشان کردند: البته حمایت من از دولت‌ها به معنای تأیید همه‌ی کارهای آنها نیست و ممکن است ایرادهایی هم باشد، ولی این ایرادها نباید مانع از کمک به دولت شود.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: علاوه بر کمک به دولت، باید نصیحت خیرخواهانه هم کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: مسئولان نیز باید پذیرای این نصیحت‌های خیرخواهانه باشند؛ حتی اگر این نصیحت‌ها در برخی مواقع تند و تیز باشد.
ایشان همچنین با اشاره به جبهه‌بندی‌های شفاف منطقه‌ای و جهانی افزودند: نرمش و انعطاف هنرمندانه و قهرمانانه در همه‌ی عرصه‌های سیاسی، مطلوب و مورد قبول است، اما این مانور هنرمندانه نباید به معنای عبور از خط قرمزها و بازگشتن از راهبردهای اساسی و توجه‌نکردن به آرمان‌ها باشد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: قاعدتاً هر دولتی ابتکارات و روش‌هایی دارد که بر اساس آنها پیش خواهد رفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ارزیابی شرایط کشور، آینده را بسیار خوب و روشن توصیف کردند و گفتند: من کاملاً به آینده خوشبین هستم و معتقدم همه‌ی مشکلات کشور -اعم از اقتصادی، سیاسی و فرهنگی که عمیق‌تر از بقیه است- قابل حل هستند.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، با قدردانی از اقدام بسیار مفید و سازنده‌ی مجلس خبرگان، در تشییع شهدای گمنام، تأکید کردند: حضور رئیس و نمایندگان محترم مجلس خبرگان در تشییع شهدای گمنام، درس بزرگی برای جامعه بود، زیرا کشور و جامعه همواره نیازمند زنده‌نگهداشتن یاد و راه شهدا است.

درابتدای این دیدار، آیت‌الله مهدوی کنی -رئیس مجلس خبرگان- اجلاس دو روزه‌ی خبرگان را خوب ارزیابی کرد و با اشاره به مباحث مطرح‌شده گفت: در این اجلاس رئیس‌جمهور محترم گزارشی از مسائل و شرایط کشور بیان کرد و برخی نمایندگان مجلس خبرگان نیز دغدغه‌ها و پیشنهادهای خود را مطرح کردند.
آیت‌الله مهدوی کنی افزود: مجلس خبرگان بر لزوم کمک به دولت محترم برای حل مشکلات تأکید داشت.

همچنین آیت‌الله هاشمی شاهرودی -نایب‌رئیس مجلس خبرگان رهبری- ضمن گزارشی از مباحث مطرح‌شده در جلسات، با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری و تشکیل دولت جدید، آن را تحقق حماسه‌ی سیاسی مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی خواند و افزود: البته در کنار این حادثه‌ی شیرین، شاهد حوادث تلخی در منطقه هستیم که با فتنه‌گری امریکا و رژیم صهیونیستی منطقه به آشوب کشیده شده است.
نایب‌رئیس مجلس خبرگان  طرح دغدغه‌های فرهنگی و اقتصادی، مسائل سوریه، تحولات مربوط به بیداری اسلامی و ضرورت ایستادگی جمهوری اسلامی در برابر توطئه‌ها را از دیگر مباحث مطرح‌شده توسط اعضا در چهاردهمین اجلاس خبرگان رهبری بیان کرد.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب:ایستادگیها پایه نظام را مستحکم کرد/ در مصر هم اگر شعار مبارزه با اسرائیل می بود و برای بدست آوردن دل مستکبرین از اصولشان نمیگذشتند،قطعا وضع اینطور نمیشد که دیکتاتور 30ساله آزاد شود و برای آنها که با رأی مردم سر کار آمده اند، احتمال اعدام برود.
  • رهبرانقلاب امروز دردیدار با اعضای مجلس خبرگان:در قضیه سوریه،حمله شیمیایی را بهانه کرده و با لفاظی میگویند که بخاطر مسائل انسانی میخواهند وارد شوند/آمریکا در قضیه سوریه اشتباه کرده و قطعا ضرر خواهد کرد.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی