news/content
1392/04/30

دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  عصر امروز (یکشنبه) در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام، تحویل مسئولیت‌های اجرایی را فرصتی مبارک برای استمرار جهت‌گیری‌های حضرت امام خمینی (رضوان‌الله‌علیه) در مسائل مختلف کشور خواندند و با تبیین واقعیات تاریخی و کنونی کشور تأکید کردند: مسأله‌ی اقتصاد و ادامه‌ی پیشرفت‌های علمی باید در اولویت کار همه‌ی مسئولان قرار داشته باشد.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنانشان، با شکر و سپاس به درگاه خداوند متعال به سبب درک یک ماه رمضان دیگر و بهره‌مندی از برکات آن گفتند: یکی از وظایف انسان این است که بعد از هر نصرت و تفضل الهی، تضرع و توسل به خدا را افزایش دهد.
ایشان با اشاره به نصرت‌های پی‌در‌پی الهی که شامل حال ملت ایران شده است، افزودند: آخرین مورد از تفضلات الهی، نصرت بزرگ خلق حماسه‌ی سیاسی در انتخابات ریاست‌جمهوری بود که آثار این حماسه‌ی عظیم، به‌تدریج در بخش‌های مختلف آشکار خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تقارن حرکت بزرگ سیاسی ملت ایران و ماه مبارک رمضان را یک توفیق خواندند و افزودند: ماه رمضان که ماه رحمت و مغفرت الهی و ماه انابه و توبه است، با همه‌ی برکات و ادعیه و اعمال خود زمینه‌ساز توجه و تضرع بیشتر انسان به خداوند متعال است که همه باید از این فرصت بزرگ و استثنایی بیشترین بهره را ببریم.
ایشان  به یاد خدا بودن -چه در شرایط سختی و چه در شرایط راحتی و آسایش- را ضامن حرکت تکاملی انسان برشمردند و خاطرنشان کردند: این توجه و توسل باید منجر به عمل شود که در این صورت، رکود و سکون و ناامیدی و بازگشت به عقب وجود نخواهد داشت.
رهبر انقلاب اسلامی لازمه‌ی چنین عملی را صبر و توکل دانستند و تأکید کردند: صبر به معنای پایداری، مقاومت و فراموش‌نکردن هدف است و توکل هم یعنی کار را انجام دادن و نتیجه را از خدا خواستن.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نقش صبر و توکل در اعمال شخصی و همچنین امور مربوط به مدیریت کشور، چند عنصر اساسی و اصلی را در به‌کارگیری این دو مقوله دخیل دانستند و خاطرنشان کردند: اولین عنصر، انتخاب جهت درست و حفظ جهت‌گیری صحیح است.
ایشان خاطرنشان کردند: اگر جهت‌گیری‌ها غلط انتخاب شود، تلاش‌های مضاعف نه‌تنها ما را به نتیجه‌ای نمی‌رساند، بلکه از اهداف دور می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح جهت‌گیری‌های صحیح در مدیریت کشور، با یادآوری سخنان خود در مراسم امسال سالگرد امام خمینی (رضوان‌الله‌علیه) افزودند: همچنان‌که آن روز تأکید شد، جهت‌گیری‌های صحیح انقلاب و کشور بر اساس قرائت معتبر امام، در همه‌ی زمینه‌ها مشخص است و نیازی به بررسی مجدد جهت‌گیری‌ها نیست.
ایشان امام را حکیم و فقیهی پخته، خردمند و آگاه خواندند و افزودند: قرائت امام که در سخنان، نوشته‌ها و آثار ایشان، از جمله در وصیتنامه‌ی آن بزرگوار، کاملاً بیّن و آشکار است، به عنوان حجت و شاخص مورد قبول نخبگان، زبدگان، مسئولان و آحاد ملت است. البته گاه تفسیر غلطی از دیدگاه‌های امام ارائه می‌شود که کار بد و خاطرناکی است.
رهبر انقلاب افزودند: جهت گیری‌های صحیحی که امام مشخص کرده است، باید در سیاست‌های کلان و خرد مدیریتی کشور، نقش برجسته و اساسی ایفا کند.
ایشان در ادامه‌ی بحث خود درباره‌ی عناصر دخیل در صبر و توکل در مدیریت کشور، به‌کارگیری همه‌ی ابزارها و نیروها و نیز اولویت‌بندی را مورد توجه قرار دادند و سپس به بررسی کلی واقعیت‌های موجود در کشور پرداختند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مقدمه‌ی این قسمت از سخنانشان، مقاطع تحویل مسئولیت‌ها و دولت‌ها را مقاطعی خوب و مبارک خواندند و افزودند: ورود عناصر، دیدگاه‌ها، ابتکارات و  سلایق جدید به «میدانِ جابه‌جایی قدرت» عید و فرصت بزرگی است که باید از آن به‌خوبی استفاده کرد.
ایشان افزودند: بحمدالله جابه‌جایی مسئولیت‌ها در ایران اسلامی به‌جز سال ۸۸ که برخی خطای بزرگی کردند و کشور را به لب پرتگاه بردند، همواره با آسایش، شادکامی و خوبی همراه بوده است.
رهبر انقلاب تأکید کردند: مجموعه، عناصر و گروهی که با فکرها و ابتکارات جدید وارد میدان می‌شوند، باید با استفاده از کارهای انجام‌شده بنای رفیع کشور را بالاتر ببرند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به کارهای فراوان و کارهای برجسته‌ی دولت فعلی افزودند: هر مجموعه باید به مجموعه‌ی قبل از خود نگاه مثبت داشته باشد و چقدر ارزشمند است اگر دولت بعدی نیز همین مقدار یا بسیار بیشتر از این، از خود فعالیت و تلاش نشان دهد.
رهبر انقلاب سپس در نگاهی کلان به اوضاع کشور، هفت واقعیت را مورد توجه قرار دادند: موقعیت جغرافیایی ممتاز، «تاریخ پرافتخار و تمدن کهن و ریشه دار»، «ثروتها و ذخائر طبیعی و استعداد برجسته انسانی» سه واقعیت نخستینی بودند که رهبر انقلاب به آنها اشاره کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح واقعیت چهارم افزودند: ایران در دو سه قرن اخیر از ناحیه‌ی استبداد و دیکتاتوری داخلی و «نفوذ و تهاجم فرهنگی و سیاسی خارجی»، ضربه‌های سختی خورده است که در هرگونه تحلیل کلان شرایط، باید مورد توجه قرار گیرد.
ایشان از بیداری ملی و عمومی در سه مقطع مشروطیت، نهضت ملی‌شدن نفت و انقلاب اسلامی، به عنوان واقعیتی دیگر نام بردند و خاطرنشان کردند: قیام ملی در مشروطیت و نهضت ملی شکست خورد، اما پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی پاسخ قاطعی بود به ضرباتی که ایران از ناحیه‌ی تهاجم بیگانه دریافت کرده بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تجربه‌ی حرکت پیروزمندانه در عرصه‌های مختلف سیاسی–اقتصادی، علمی و فرهنگی را ششمین واقعیتی برشمردند که باید در نگاه کلان به کشور، مد نظر قرار گیرد.
ایشان افزودند: پیشرفت اعجاب‌برانگیز علمی، تأثیرگذاری غیر قابل انکار در مسائل مهم منطقه‌ای و بالتبع در مسائل جهانی، پیشرفت‌های شگفت‌انگیز در سازندگی و چرخش کلان و ۱۸۰درجه‌ای فرهنگی نسبت به دوران طاغوت، از جمله نشانه‌های حرکت پیروزمندانه‌ی ۳۰ سال اخیر است.
رهبر انقلاب  مردم‌سالاری دینی و مردم‌سالاری سالم را از بزرگ‌ترین موفقیت‌های سیاست داخلی برشمردند و افزودند: دست‌به‌دست شدن سالم و واقعی قدرت اجرایی و تقنینی -آن هم بدون خدعه‌ها و شگردهای رایج در غرب- مدل جدید و ارزشمندی است که ملت ایران و نظام اسلامی به دنیا عرضه کرده است.
ایشان در زمینه‌ی پیشرفت‌های داخلی به آینده‌ی پر امید و نسل جوان پرنشاط کشور اشاره کردند و در حاشیه‌ی این مسأله افزودند: موضوع تحدید نسل، خطر بزرگی است که به گفته‌ی متخصصان و کارشناسان، ایران را دچار پیری عمومی و مشکلات فراوان می کند و باید جلوی آن را بگیریم.
رهبر انقلاب در همین زمینه خواستار توجه بیشتر نمایندگان مجلس به تقویت طرحی شدند که در زمینه‌ی تحدید نسل در مجلس در دست بررسی است.
آخرین واقعیتی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نگاه کلان خود به کشور مطرح کردند، جبهه‌ی عریض و طویل دشمنان و معاندان جمهوری اسلامی بود.
ایشان خاطرنشان کردند: ارتجاع، استکبار، برخی سردمداران غربی و برخی مسئولان ضعیف دولت‌های منطقه‌ای، در مقابل ملت ایران جبهه‌ی گسترده‌ای ایجاد کرده‌اند که تاکنون در مقابل هیچ کشوری ایجاد نشده است.
رهبر انقلاب اسلامی سپس هفت واقعیت بیان‌شده را مشخص‌کننده‌ی راه آینده برشمردند و تأکید کردند: واقعیات یادشده نشان می‌دهد که دهه‌ی کنونی می‌تواند واقعاً به دهه‌ی پیشرفت و عدالت تبدیل شود که در این زمینه ابتکارات و فعالیت‌های مسئولان و مدیران، فرصت و نعمتی الهی به شمار می‌رود.
ایشان در نوعی جمع‌بندی خاطرنشان کردند: برای استمرار پیشرفت و ادامه‌ی حرکت به سمت اهداف آرمانی، باید با تکیه بر صبر و توکل و ایستادگی در مقابل جبهه‌ی دشمنان، ساخت قدرت ملی و درونی را استحکام ببخشیم.
رهبر انقلاب اسلامی در تشریح عناصر ساخت و قدرت درونی، بر لزوم عزم راسخ مردم و  مسئولان و متزلزل‌نشدن آنان در مواجهه با مشکلات و دشمنی‌ها تأکید و خاطرنشان کردند: مسئولان نباید به هیچ وجه در مقابل اخم و ترشرویی دشمن در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی دچار تزلزل شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص اولویت‌های کنونی کشور تأکید کردند: مسئولان کلان، و سیاست‌گذاران و همه‌ی مسئولان کشور باید در شرایط فعلی تمرکز و توجه خود را بر دو اولویت اصلی، یعنی مسأله‌ی اقتصاد و پیشرفت‌های علمی قرار دهند.
ایشان گفتند: حماسه‌ی اقتصادی یکی از بخش‌های شعار امسال بود که امیدواریم همان‌گونه که حماسه‌ی سیاسی تحقق یافت، حماسه‌ی اقتصادی نیز با همت مسئولان انجام گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته حماسه‌ی اقتصادی کار کوتاه‌مدت نیست، اما باید شروع شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص اولویت دیگر، یعنی پیشرفت‌های علمی، افزودند:  سرعت پیشرفت علمی کشور در ده سال گذشته بسیار خوب بود و نباید کُند شود، زیرا برای رسیدن به سطح مطلوب و خطوط مقدم دانش جهانی، نیازمند حفظ این سرعت مطلوب هستیم.
موضوع دیگری که رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود به آن اشاره کردند، موضوع تعامل با دنیا بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ما همواره معتقد به تعامل با دنیا بوده و هستیم، اما نکته‌ی مهم در تعامل با دنیا، شناخت طرف مقابل و درک اهداف و شگردهای اوست، زیرا اگر او را به‌درستی نشناسیم، پشت پا خواهیم خورد.
ایشان تأکید کردند: در تعامل با دنیا، نباید عملکرد دشمنان خود را از یاد ببریم؛ حتی اگر بنا بر مصالحی، آن را به روی او نیاوریم.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مذاکره با ایران گفتند: در ابتدای امسال هم گفتم که به مذاکره با امریکا خوشبین نیستم؛ اگرچه در سال‌های گذشته مذاکره در مسائل خاصی همچون عراق را منع نکردم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: امریکایی‌ها غیر قابل اعتماد و غیر منطقی هستند و در برخوردهایشان صادق نیستند.
ایشان افزودند: موضع‌گیری مسئولان امریکایی در همین چند ماه گذشته، بار دیگر ضرورت خوشبین نبودن به آنها را تأیید کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در تعامل با دنیا، هنر این است که بتوانید راه خود را ادامه دهید، بدون آن که طرف مقابل بتواند مانع حرکت شما بشود و اگر تعامل با دنیا منجر به برگشت از مسیر شود، یک خسارت است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین مسائل منطقه را نیز مهم ارزیابی و خاطرنشان کردند: این مسائل باید مورد توجه مسئولان باشد.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای احمدی‌نژاد -رئیس‌جمهور- گزارش مشروحی از عملکرد هشت‌ساله‌ی دولت در حوزه‌های مختلف بیان کرد. گزارش رئیس‌جمهور در قالب پاسخ به ۲۱ سؤال طراحی شده بود که در پاسخ‌ها عملکرد هشت‌ساله‌ی دولت با عملکرد دولت‌های قبل مقایسه می‌شد. البته آقای احمدی‌نژاد تأکید کرد: مقایسه‌ی عملکرد دولت با دولت‌های قبل به معنی نفی خدمات ارزشمند آن دولت‌ها نیست.
سؤال اول رئیس‌جمهور درباره‌ی شرایط کار دولت‌های نهم و دهم و نقش عوامل بیرونی در این شرایط بود.
آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال، دو عامل بیرونی بحران جهانی اقتصاد و تحریم‌های گسترده‌ی اقتصادی و یک عامل شرایط داخلی، از جمله خشکسالی سال‌های اخیر، تنش‌های سیاسی سال ۸۸، و سیاه‌نمایی برخی جریان‌ها را در هرگونه ارزیابی از عملکرد دولت بسیار مهم دانست.
سؤال دوم رئیس‌جمهور در خصوص وضعیت توسعه‌ی انسانی کشور در هشت سال گذشته بود.
آقای احمدی‌نژاد در پاسخ این سؤال، به آمارهای سازمان‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: بر اساس طبقه‌بندی سازمان ملل که در سال گذشته منتشر شد، ایران از لحاظ شاخص توسعه‌ی انسانی از رتبه‌ی ۹۴ به رتبه‌ی ۷۶ ارتقاء یافته است. افزایش امید به زندگی از ۷۰/۲ سال در سال ۸۴ به ۷۳/۲ سال در سال ۹۱ و افزایش درآمد سرانه‌ی ایران از ۹۱۴۴ دلار در سال ۸۴ به ۱۲۶۲۳ دلار در سال ۹۱، از دیگر آمارهایی بود که رئیس‌جمهور در این بخش به آنها اشاره کرد.
رئیس‌جمهور در تشریح پیشرفت‌های کشور و خدمات دولت‌های نهم و دهم در عرصه‌ی علم و فناوری گفت: افزایش هفت‌برابری ظرفیت پذیرش دکترای تخصصی، افزایش ۱۲برابری تولید دارو با فناوری پیشرفته، افزایش سهم ایران در تولید علم پزشکی جهان به ۷/۳ برابر و ارتقای جایگاه جهانی ایران در رشته‌های مختلف به‌ویژه در نانو از رتبه‌ی ۳۵ به رتبه‌ی ۸، از جمله شاخص‌های پیشرفت در این عرصه است.
آقای احمدی‌نژاد پیوستن ایران به معدود کشورهای دارای دانش و فناوری ساخت و پرتاب ماهواره و پیشرفت‌های چشمگیر هسته‌ای را از دیگر نکات بارز حرکت کشور در هشت سال اخیر اعلام کرد و گفت: در آموزش عالی به جایی رسیده‌ایم که ظرفیت پذیرش از ظرفیت متقاضی بیشتر شده است.
آقای احمدی‌نژاد سپس به تشریح آماری خدمات دولت در زمینه‌ی ایجاد اشتغال پرداخت و گفت: با طرح‌هایی همچون بنگاه‌های کوچک زودبازده، صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی، صندوق مهر امام رضا و بانک تعاون در مجموع میزان بیکاری در هشت سال اخیر به طور متوسط ۱۱/۴ درصد بوده است که نشان می‌دهد در مقایسه با دولت‌های هفتم و هشتم، میزان بیکاری کمتر شده است.
آقای احمدی‌نژاد اعطای سهام عدالت به بیش از ۴۰ میلیون نفر، اختصاص ۱۲۴۰ میلیارد تومان سهام ترجیحی به کارگران و اجرای گام اول هدفمندی یارانه‌ها را از گام‌های بلند دولت برای تحقق عدالت دانست و افزود: در هشت سال اخیر، بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر وام قرض‌الحسنه‌ی ازدواج دریافت کردند و بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان وام برای مسکن در اختیار محرومان قرار گرفته است.
آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که «آیا در این دولت توزیع درآمدها بهتر و مردم مرفه‌تر شده‌اند یا خیر؟» بهبود در سه شاخص ضریب جینی، نسبت مخارج دهک‌های اول و آخر درآمد و همچنین میزان درآمد سرانه بر اساس برابری قدرت خرید را به عنوان شواهد بهبود رفاه مردم و توزیع درآمدهای دولت عنوان کرد.
وی در این زمینه خاطرنشان کرد: ضریب جینی در سال ۸۴،‌ ۰/۴۰۲۳ بود که در سال ۹۱ به ۰/۳۵۷ کاهش یافت که نشان می‌دهد فاصله‌ی طبقاتی کاهش یافته است.
رئیس‌جمهور با ارائه‌ی آماری در خصوص نسبت مخارج بیشترین دهک درآمدی به کمترین دهک درآمدی در مناطق شهری و روستایی افزود: این نسبت برای اولین بار به کمتر از ۱۰ کاهش یافت.
سؤال هفتمی که رئیس‌جمهور مطرح کرد، از این قرار بود: «آیا دولت در مدیریت اقتصاد به اصلاحات و تحولات ساختاری اقتصاد توجه نکرد؟»
آقای احمدی‌نژاد برای پاسخ به این سؤال به اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری شرکت‌های دولتی و هفت برنامه‌ی مشخص در قالب تحول اقتصادی اشاره کرد.
وی اظهار داشت: اجرای قانون سیاست‌های اصل ۴۴ پس از تصویب مجلس آغاز شد و ۱۱۹ هزار میلیارد تومان واگذاری بنگاه‌های اقتصادی صورت گرفت که ۷۰ درصد این واگذاری‌ها از طریق بورس بود.
رئیس‌جمهور به اجرای قانون هدفمند یارانه‌ها را گام دیگری در اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور برشمرد و تصریح کرد: مدیریت مصرف انرژی، توزیع عادلانه‌ی یارانه، مقابله با قاچاق سوخت و کاهش فاصله‌ی طبقاتی، از اهداف اجرای این قانون بود.
وی همچنین افزود: مصرف روزانه‌ی بنزین در سال ۸۶،  ۷۴ میلیون لیتر بود که در صورت تداوم مصرف با این شیب، در سال ۹۲ به ۱۴۲ میلیون لیتر می‌رسید، اما با اجرای هدفمندی یارانه‌ها، مصرف روزانه‌ی بنزین در سال ۹۱ به ۶۱ میلیون لیتر رسید.
آقای احمدی‌نژاد رشد ۵ درصدی مصرف برق در کشاورزی و رشد ۹ درصدی در بخش صنعت را نشانه‌ی رشد تولید دانست و افزود:‌ صندوق بین‌المللی پول روش ایرانی هدفمندی یارانه‌ها را بهترین روش معرفی و به دیگر کشورها اجرای آن را توصیه کرد.
اصلاح نظام مالیاتی و اجرای طرح جامع مالیاتی، اجرای طرح تحول گمرکی، آغاز اصلاح نظام توزیع، بخش‌های دیگری از گزارش رئیس‌جمهور در خصوص اجرای سیاست‌های اصلاح اقتصادی بود.
سؤال هشتم آقای احمدی‌نژاد به وضعیت بازار سرمایه در ۸ سال گذشته اختصاص داشت. رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال این آمارها را بیان کرد: تعداد سهامداران بورس از ۳/ ۴ میلیون نفر در سال ۸۴ به ۲/۷ میلیون نفر در سال ۹۱ رسیده است. شاخص کل بورس از ۹۴۶۰ واحد در سال ۸۴ به بیش از ۵۴ هزار واحد در سال ۹۲ رسیده است.
آقای احمدی‌نژاد با ارائه‌ی این آمارها نتیجه‌گیری کرد که ارزش بازار سرمایه در هشت سال گذشته هفت‌برابر شده و اعتماد مردم و فعالان اقتصادی به بازار سرمایه افزایش یافته است.
نهمین سؤال رئیس‌جمهور درباره‌ی وضعیت قدرت عمل بانک‌ها و بانک مرکزی در هشت سال گذشته بود. آقای احمدی‌نژاد در این بخش هم چند آمار ارائه کرد و گفت: قدرت وام‌دهی بانک‌ها در سال ۸۳  پانزده هزار میلیارد تومان بود که در سال ۹۱ به ۵۱ هزار میلیارد تومان رسیده.
سرمایه‌ی بانک‌ها در هشت سال گذشته از ۱۵۰۰ میلیارد تومان به ۳۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است. نسبت بدهی دولت به کل  مطالبات بانکی از ۲۱/۴% در سال ۸۴ به ۱۲% در سال ۹۱ رسید و در سال ۹۲ نیز بدهی دولت به بانک‌ها کُلاً تسویه شد.
آقای احمدی‌نژاد در سؤال دهم خود پرسید: آیا این دولت بدهکارترین دولت در تاریخ است؟ وی در پاسخ گفت: دولت تمام بدهی خود را به بانک مرکزی تسویه و در واقع بدهی انباشته‌ی دولت‌های قبلی را نیز تسویه کرده است.
رئیس‌جمهور درباره بدهی‌های خارجی کشور نیز با استناد به آمار رسمی گفت: دولت در آغاز کار، کشور را با بدهی ۴۱/۹ میلیارد دلاری تحویل گرفت: اما اکنون با بدهی ۹/۱۵ میلیارد دلاری تحویل می‌دهد، یعنی بر خلاف تبلیغات فراوان، در ۸ سال اخیر ۲۶ میلیارد دلار بدهی خارجی کشور کاهش یافته است.
آقای احمدی‌نژاد مجموع سرمایه‌های خارجی واردشده به کشور را از اول انقلاب تا سال ۸۳، حدود ۱۳ میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: در ۸ سال اخیر بیش از ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌ی خارجی جذب شده است.
رئیس‌جمهور در زمینه‌ی تجارت خارجی نیز با بیان آمارهای مختلف تأکید کرد: اوضاع کشور در این زمینه نیز بهبود یافته است.
افزایش تجارت خارجی به ۶۳۵ میلیارد دلار در ۸ سال اخیر و افزایش صادرات غیر نفتی از ۳۸ به ۱۷۱ میلیارد دلار از جمله آمارهای بیان‌شده در این بخش بود. آقای احمدی‌نژاد افزود: نسبت صادرات غیر نفتی به واردات نیز که شاخص مهمی در مباحث اقتصادی است، از ۲۵ درصد در سال ۸۳، به ۷۷ درصد در سال ۹۱ رسیده و در سه ماه اول امسال اولین بار در تاریخ کشور، میزان صادرات به واردات افزایش یافته است.
رئیس‌جمهور در پاسخ به شبهه‌ای که گفته می‌شود دولت همه‌ی منابع را خرج کرده و برای دولت بعدی چیزی باقی نگذاشته است، گفت: ارزش دارایی‌های ارزی بانک مرکزی در حال حاضر بیش از یکصد میلیارد دلار است که نسبت به ۸ سال قبل که دولت را تحویل گرفتیم، ۸۰ درصد افزایش یافته است.
آقای احمدی‌نژاد همچنین میزان دارایی صندوق توسعه‌ی ملی را بیش از ۵۲ میلیارد دلار و میزان دارایی نقدی این صندوق را بیش از ۳۰ میلیارد دلار اعلام کرد.
رئیس‌جمهور در تشریح وضع نقدینگی و تورم نیز به مقایسه‌ی میان سال‌های ۷۶ تا ۸۳ با ۸ سال اخیر پرداخت.
آقای احمدی‌نژاد گفت: متوسط رشد نقدینگی در دولت‌های هفتم و هشتم سالانه ۲۷/۱ درصد بود که در دولت‌های نهم و دهم به ۲۶/۲۴ درصد کاهش یافته است.
رئیس جمهور افزود: نرخ سالانه‌ی تورم نیز در دولت‌های قبل از دولت بنده ۲۰/۵ درصد بود که در ۸ سال اخیر به طور متوسط به سالانه ۱۷/۷ درصد رسیده است.
سؤال نوزدهم رئیس‌جمهور درخصوص وضعیت تولید در ۸ سال گذشته بود که آقای احمدی‌نژاد به متوسط نرخ رشد اقتصادی از ۴/۷% در فاصله‌ی سال‌های ۷۶ تا ۸۳، به ۴/۴% در فاصله‌ی سال‌های ۸۴ تا ۹۱ اشاره کرد و گفت: میزان سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی صنعت در هشت سال قبل از این دولت، ۲۱ هزار میلیارد تومان بود که در هشت سال اخیر به ۱۱۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.
افزایش تولید پتروشیمی از ۱۸/۲ میلیون تن به بیش از ۶۰ میلیون تن، افزایش تولید فولاد از حدود ۱۰ میلیون تن به حدود ۲۴ میلیون تن، افزایش تولید سیمان از ۳۳ میلیون تن به ۸۰ میلیون تن و افزایش تولید خودرو از ۹۶۰ هزار دستگاه به ۲ میلیون دستگاه، از دیگر آمارهایی بود که رئیس‌جمهور در بخش تولید ارائه کرد.
سوال بیستم رئیس‌جمهور در خصوص میزان ظرفیت‌سازی در بخش آب، برق و انرژی بود.
وی گفت: مجموعه‌ی نفت و گاز تولیدشده‌ی قابل استحصال تا قبل از دولت نهم معادل ۱/۹ میلیارد بشکه نفت بود که این عدد در هشت سال گذشته به ۳۴ میلیارد بشکه رسید.
آقای احمدی‌نژاد میزان ظرفیت‌سازی در بخش برق و ذخایر آبی در دولت‌های نهم و دهم را نیز تقریباً معادل ۲۷ سال قبل از این دولت‌ها خواند.
«آیا کشاورزی در این دوره مورد غفلت قرار گرفت؟» سؤال بیست‌ویکم آقای احمدی‌نژاد بود. وی در پاسخ خاطرنشان کرد: تولید محصولات کشاورزی از ۸۶/۹ میلیون تن در سال ۸۳ به ۱۱۸ میلیون تن در سال ۹۱ رسید و تراز صادرات کشاورزی به واردات نیز از  ۱/۳۵ میلیارد دلار در سال ۸۳ به ۲/۱۷ میلیارد دلار افزایش یافت.
رئیس‌جمهور در بخش پایانی سخنانش، با تأکید بر این که گزارش بیان‌شده فقط گوشه‌ای از خدمات و فعالیت‌های دولت بوده است، افزود: همه‌ی توفیقات ملت و کشور در سال‌های اخیر، آن هم در شرایطی که همه‌ی دشمنان برای کارشکنی و تشدید فشارها بسیج شده بودند، در پرتو عنایات خاص الهی و لطف ویژه‌ی امام زمان (عج)، حمایت‌های ارزشمند مقام معظم رهبری، بزرگواری و همدلی ملت، همکاری نهادها و دستگاه‌های مختلف، و پاکدستی، ارزش‌مداری، عدالت‌محوری و توانایی‌های تخصصی اعضای دولت به دست آمده است.
آقای احمدی‌نژاد با سپاس و تشکر صمیمانه از ملت ایران، رهبر فرزانه‌ی انقلاب، همکاران دولت در سراسر کشور، نهادها و دستگاه‌های مختلف و رسانه‌ها تأکید کرد: همچنان و همیشه خود را بدهکار انقلاب و امام و شهیدان بزرگواری می‌دانیم که همه‌ی توفیقات، حاصل ایثار و بزرگواری آنهاست.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب:آمریکاییها سالهاست میگویند میخواهیم مذاکره کنیم،من در موارد خاص مانند عراق،مذاکره را منع نمیکنم اما خوشبین نیستم چون آمریکا غیرقابل اعتماد و غیر منطقی است.
  • رهبرانقلاب:خوشبختانه کشور در مقطع خوبی قرار دارد.مقاطع تحویل دولتها در جمهوری اسلامی،جزو مقاطع خوب کشور و این جابجاییها از نعمتهای الهی است.
  • رهبرانقلاب امروز دردیدار مسئولان نظام:ما معتقد به تعامل با دنیا هستیم اما باید طرف مقابل را شناخت و سابقه خصوم خود را فراموش نکنیم/اگر این سابقه را یادتان برود،ضربه خواهیم خورد.
  • دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر انقلاب اسلامی از دقایقی پیش در حسینیه امام خمینی آغاز شد
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی