news/content
1392/04/23

آخرین دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت دهم با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پنجمین روز از ماه مبارک رمضان در دیدار رئیس‌جمهور و هیأت وزیران، کار و تلاش شبانه‌روزی و بسیار پرحجم، و برجسته‌کردن شعارهای انقلاب در عرصه‌های داخل و خارج را از ویژگی‌های تحسین‌برانگیز دولت خواندند و از زحمات و تلاش‌های آقای احمدی‌نژاد و همکاران وی صمیمانه قدردانی کردند.
ایشان گزارش‌های اعضای دولت در این جلسه را نمایی از کارها و خدمات انجام‌شده خواندند و افزودند: لازم است این گزارش‌ها به اطلاع مردم برسد.
رهبر انقلاب با اشاره به تلاش برخی مخالفین، رسانه‌های خارجی و برخی‌ها در داخل برای نادیده‌گرفتن تلاش‌های دولت افزودند: بعضی حتی کارهای ملموس دولت را نیز انکار می‌کنند، اما مهم این است که تلاش‌ها و زحمات انجام‌شده در فضای عمومی کشور بیان و ثبت شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری کارهای خوب و تلاش‌های شبانه‌روزی دولت خاطرنشان کردند: در ۸ سال اخیر همه احساس و درک کردند که رئیس‌جمهور محترم و همکاران ایشان، با تحمل سختی‌ها، نسبت به همه‌ی دولت‌ها و دوره‌های دیگر، کارهای بسیار پرحجم و پرشتابی انجام می‌دهند که این واقعیت، نکته‌ی برجسته و قابل تقدیری است.
رهبر انقلاب با اشاره به خودداری دولت از استفاده از امتیازات «مسئولان دیگر کشورها» تأکید کردند: بی‌اعتنایی به امتیازات، کار بی‌وقفه و خودداری از آسودگی و استراحت، امتیاز بزرگ این دولت است و همه‌ی کسانی که در صدد قضاوت هستند، باید به این نکات باارزش توجه کنند.
رهبر انقلاب طرح و تقویت شعارهای انقلاب را کاری ضروری برشمردند و افزودند: جبهه‌ ضد‌انقلاب سعی فراوان کرده که این شعارها را کمرنگ و محو نماید و آنها را به تدریج به ضدارزش تبدیل کند اما موفق نشده است؛ که علت اصلی آن، هوشیاری امام بزرگوار در طرح و تثبیت این شعارهاست.
ایشان وصیتنامه امام را لُبِ ارزش‌های مورد نظر آن عزیز به عرش سفرکرده خواندند و با توصیه به مسئولان برای مراجعه‌ی مستمر به این وصیتنامه تأکید کردند: اظهارات و نوشته‌های امام بینات و محکمات انقلاب است، نه متشابهاتی که بتوان تحریف کرد یا تغییر دارد.
رهبر انقلاب با تجلیل از اقدام دولت در برجسته‌کردن شعارهای انقلاب در داخل و خارج افزودند: احساس شرم‌نکردن در بیان اهداف، انگیزه‌ها و شیوه‌های انقلابی در مجامع جهانی، از جمله کارهای بزرگ دولت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با توصیه به اعضای هیأت‌ دولت برای جهت‌گیری انقلابی در تمام فعالیت‌های آینده افزودند: امثال شما مدیران شایسته و کارآمد، لازم است تلاش کنید تا رویکرد انقلابی را در فعالیت‌های خود حفظ کنید.
حضرت آیت الله‌خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قرائت فرازهایی از وصیت حضرت امیرالمومنین علی علیه‌السّلام به فرزند بزرگوارشان امام حسن علیه‌السّلام در نهج‌البلاغه گفتند: حضرت علی علیه‌السّلام در این فرازها دو سفارش ارزشمند برای عبور از مسیر سخت، طولانی و پرتلاطم دنیا به سوی قیامت بیان می کنند: ۱- اندازه‌گیری و فراهم‌کردن توشه‌ی لازم برای این مسیر، ۲- سبک‌کردن بار خود در این مسیر
ایشان انجام واجبات و ترک محرمات را حداقل توشه‌ی لازم برای عبور به‌سلامت از مسیر دنیا به سوی قیامت خواندند و افزودند: البته این حداقل‌ها زمینه‌ی جذب انوار الهی را فراهم خواهند کرد.

در پایان این دیدار که آخرین جلسه‌ی آقای احمدی‌نژاد و اعضای هیأت وزیران با رهبر انقلاب بود، رئیس‌جمهور و اعضای کابینه‌ی وی یک جلد قرآن از دست حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هدیه گرفتند.
اقامه‌ی نماز مغرب و عشا، عکس یادگاری و افطار، به این دیدار معنویت و صمیمت خاصی بخشید.
در آغاز این جلسه نیز آقای احمدی‌نژاد از حمایت‌ها و ارشادات و لطف و عنایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در طول فعالیت دولت‌های نهم و دهم تشکر و خطاب به رهبر انقلاب اسلامی تأکید کرد: همه‌ی ما در هر شرایطی در خدمت انقلاب، کشور و حضرتعالی خواهیم بود.
رئیس‌جمهور پایبندی بر اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی، خدمت بی‌منت به مردم و پرکاری را از ویژگی‌های برجسته‌ی دولت‌های نهم و دهم برشمرد و تأکید کرد: در طول ۸ سال گذشته، نسل جدیدی از مدیران متعهد، مردمی و متخصص به جامعه عرضه شدند.
آقای احمدی‌نژاد افزود: در این دوره سعی کردیم نمادی از مدیران انقلابی و اسلامی را که برجسته‌ترین وجهه‌ی آنها خدمت به مردم و احترام به آنها و حمایت از حقوق مردم بود، به نمایش بگذاریم.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: دولت‌های نهم و دهم با تمام توان وارد عرصه‌ی خدمت‌گزاری به مردم شدند و بسیاری از کارهای مانده بر زمین و یا مانده در آرزوها را اجرایی کردند.
آقای رحیمی -معاون اول رئیس‌جمهور- نیز در این دیدار، گزارش کوتاهی از عملکرد این معاونت در زمینه‌های کنترل بازار، ایجاد اشتغال، حمایت از تولید، هدفمندکردن یارانه‌ها، مبارزه با مفاسد اقتصادی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، توسعه‌ی صادرات و تدابیر ویژه‌ی اقتصادی برای مقابله با تحریم‌ها بیان کرد.
آقای حسینی -وزیر امور اقتصاد و دارایی- هم در این جلسه با اشاره به بحران اقتصادی جهانی، چشم‌انداز اقتصاد ایران را به‌رغم اِعمال تحریم‌های شدید و فراگیر، روشن و امیدوار‌کننده ارزیابی کرد.
وزیر اقتصاد با یادآوری تکانه‌های ارزی در سال گذشته، از اولویت‌بندی مصارف ارزی، راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی و کنترل ورود و خروج ارز به کشور به عنوان اهم تدابیر دولت یاد کرد و در مورد اقدامات دولت در خصوص کنترل نقدینگی و مهار تورم نیز گزارشی داد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی، حوزه‌ی صادرات و بخش‌های گردشگری و بیمه  از افزایش نرخ ارز منتفع شدند و کالاهای وابسته به ارز و واردات تحت فشار قرار گرفتند.
وزیر اقتصاد از افزایش شاخص توسعه‌ی انسانی کشور خبر داد و تأکید کرد: تولید ناخالص داخلی به مرز یک هزار میلیارد تومان و رتبه‌ی ایران به رتبه‌ی هفدهم در اقتصاد دنیا رسید، ذخایر خارجی کشور فراتر از ۱۰۰ میلیارد دلار شد و مجموعه‌ی تعهدات خارجی کشور به ۳/۱۴ میلیارد دلار رسید که معادل یک‌سوم میزان بدهی خارجی کشور در سال ۸۴ است.
آقای نامجو -وزیر نیرو- نیز در گزارشی از صنعت آب و برق و اقدامات انجام‌شده در این حوزه‌ها گفت: ظرفیت برق کشور در آغاز دولت نهم ۳۸۱۰۰ مگاوات بود که اکنون به بیش از ۶۹۵۰۰ مگاوات رسیده است.
وی با اشاره به ساخت ۶۹ سد ملی در ۸ سال گذشته، افزود: ظرفیت حجم ذخایر سدها اکنون به ۵۲ و نیم میلیارد متر مکعب رسیده است.
وزیر نیرو به کاهش ۵ درصد از اوج مصرف برق و ۲ درصد از مصرف انرژی به واسطه‌ی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز اشاره کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این دیدار، گزارشی از رشد شاخص‌های مختلف در دولت‌های نهم و دهم بیان کرد.
رشد ۲/۷ درصدی سرمایه‌گذاری، افزایش صد‌درصدی تولید خودرو، افزایش تولید فولاد به ۲۴ میلیون تن در سال ۹۱ و افزایش تولید سیمان از ۳۳ میلیون به ۸۰ میلیون تن، از جمله نکات گزارش آقای غضنفری بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین اعلام کرد: تولید محصولات پتروشیمی در ۸ سال اخیر به ۲۴۸ میلیون تن رسیده و استخراج مواد معدنی ۵/۲ برابر شده است.
بر اساس گزارش آقای غضنفری، صادرات غیر نفتی نیز با احتساب میعانات گازی در ۸ سال اخیر با رشد حدود ۶ برابری به ۲۱۵ میلیارد دلار رسید؛ ضمن این‌که صادرات غیر نفتی مجموعاً ۲۲ درصد رشد داشته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از ذخیره‌سازی اطمینان‌بخش کالای اساسی در کشور خبر داد.
آقای دانشجو -وزیر علوم، تحقیقات و فناوری- در گزارش خود این آمارها را بیان کرد:
افزایش اساتید تمام از ۷۵۰ نفر به ۱۴۰۰ نفر، جذب ۱۸ هزار عضو هیأت علمی، افزایش تعداد دانشجویان از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر، افزایش دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد از ۹۲ هزار نفر به ۴۶۰ هزار نفر و رشد دانشجویان مقطع دکترا از ۱۹ هزار نفر به ۵۶ هزار نفر.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص ارتباط صنعت با دانشگاه افزود: تاکنون ۴۵ طرح کلان ملی با همکاری صنعت تعریف شده که در ۵۵ دانشگاه در حال اجرا است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با ارائه‌ی آمار میزان افزایش تعداد پزشکان عمومی، متخصص، فوق‌تخصص، داروساز، دندانپزشک و پیراپزشک، از ارتقای شاخص نیروی انسانی متخصص خبر داد.
آقای طریقت‌منفرد تجهیز و بهره‌برداری از هزار تخت بیمارستانی، افزایش ناوگان اورژانس بیمارستانی، اجرای طرح پزشک خانواده و سرمایه‌گذاری برای تقویت تولید دارو در داخل را جزو نقاط برجسته‌ی بخش سلامت کشور برشمرد.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور نیز در گزارش خود، قانون حمایت از شرکت‌‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و ایجاد صندوق ملی نوآوری را از نکات بارز عملکرد این معاونت خواند.
خانم سلطانخواه گفت: در حوزه‌ی فناوری نانو در منطقه اول و در جهان هشتم هستیم، ضمن این‌که در فناوری زیستی نیز در تولید مقاله در منطقه اول و در جهان سیزدهم هستیم و در حال حاضر ۲۰۷ مرکز در حوزه‌ی پیشرفته‌ی سلول‌های بنیادی مشغول فعالیت‌ند.
وزیر جهاد کشاورزی هم ضمن گزارش خود، با اشاره به اجرای طرح‌های آبیاری در ۸۳۰ هزار هکتار از اراضی کشور و انجام عملیات آبخیزداری در ۹ میلیون و ۱۹۰ هزار هکتار از این اراضی خاطرنشان کرد: از سال ۸۴ تاکنون، ظرفیت صنایع فرآوری به ۲۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسیده که با پایان طرح‌های مصوّب، این ظرفیت و همچنین ظرفیت دامی و شیلات کشور افزایش خواهد یافت.
آقای خلیلیان گفت: در سال گذشته صادرات محصولات کشاورزی، ۲۳ درصد افزایش یافته است.
وزیر راه و شهرسازی  ساخت ۶۳ هزار و ۳۵۱ کیلومتر انواع راه در ۸ سال اخیر را تحول در حوزه‌ی زیرساخت دانست.
آقای نیکزاد همچنین از اتمام مقاوم‌سازی یک میلیون و ۶۰۰ هزار مسکن روستایی و اجرای ۸ هزار و ۸۷۸ طرح هادی در روستاها خبر داد و خاطرنشان کرد: اجرای مسکن مهر، آثار مثبتی در رفع مشکل مسکن در شهرهای مختلف به همراه داشته است.
همچنین مدیرعامل صندوق توسعه‌ ملی در این جلسه با استناد به گزارش‌های مجامع اقتصادی جهانی، اجرای قانون هدفمندی در ایران را الگویی موفق برای دیگر کشورها خواند.
آقای فرزین مدیریت مصرف انرژی را از جمله اهداف تحقق‌یافته‌ی هدفمندی خواند و گفت: تا پایان سال ۹۱، بالغ بر ۳۲ میلیارد دلار در مصرف حامل‌های انرژی صرفه‌جویی شده است.
تأثیر مثبت پرداخت یارانه‌ها در اوضاع اقتصادی خانوارها، به‌ویژه در روستاها و کنترل قاچاق حامل‌های انرژی از دیگر مسائلی بود که آقای فرزین به آنها اشاره کرد.
مدیرعامل صندوق توسعه‌ی ملی گفت: در عرض ۲ سال، موجودیت این صندوق با ۵۲ میلیارد دلار ذخیره، به رتبه‌ی بیستم در میان صندوق‌های توسعه‌ی ملی در جهان رسیده‌ایم.
آقای بهمنی -رئیس‌کل بانک مرکزی- در گزارش خود با اشاره به مجموعه‌ای از محدودیت‌های خارجی و تحریم‌ها گفت: با وجود همه‌ی این فشارها، ذخایر ارزی کشور در سال‌های اخیر به بیش از یکصد میلیارد دلار افزایش یافته؛ ضمن آن‌که توانسته‌ایم ۲۷/۵ میلیارد دلار از بدهی‌های خود را کاهش دهیم.
وی مهار تورم در عدد ۳۰/۵درصد با وجود افزایش سه‌برابری نرخ ارز و کاهش نقدینگی به عدد  ۳۰/۸درصد را از جمله اقدامات بانک مرکزی برشمرد.
آقای بهمنی همچنین به پیشرفت‌های سیستم بانکی در نظام پرداخت و بانکداری الکترونیک اشاره کرد.
وزیر نفت نیز ظرفیت گاز قابل استحصال کشور را ۳/۳ تریلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: ۲۲۰۰ جایگاه CNG هم‌اکنون در حال بهره‌برداری است.
آقای قاسمی با اشاره به افزایش صادرات محصولات پتروشیمی و ۶۰ واحد پتروشیمی در حال ساخت در کشور، خط لوله‌ی اتیلن غرب از عسلویه تا تبریز را طولانی‌ترین خط اتیلن دنیا خواند.
وزیر نفت توجه به میادین مشترک نفت و گاز را جزو اولویت‌های دولت بیان کرد و افزود: به‌رغم تحریم، صادرات نفت و پتروشیمی به ۳۰ کشور در حال انجام است و ایران تا سال آینده به صادرکننده‌ی بنزین تبدیل می‌شود.
آقای حسینی -وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- در گزارش خود به تأسیس معاونت قرآن و عترت و افزایش مؤسسات قرآنی به ۲ هزار مؤسسه و برپایی جشنواره‌های قرآنی و همچنین حمایت از فعالیت‌های فرهنگی مساجد اشاره کرد.
تأسیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، تأسیس بنیاد ادبیات داستانی و بنیاد ملی مد و لباس، از جمله اقداماتی بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آنها اشاره کرد و افزود: در حوزه‌ی مطبوعات اکنون بیش از ۵ هزار نشریه منتشر می‌شود.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب:در 8سال اخیر همه درک کردند که رئیس جمهور و همکارانش،با تحمل سختیها نسبت به همه دولتها و دوره های دیگر،کارهای بسیار پرحجم و پرشتابی انجام میدهند.
  • رهبرانقلاب خطاب به اعضای هیئت دولت: کاری که باید برآن همت بگمارید این است که رشته خدمت را رها نکنید/صحنه کشور،صحنه تلاش و کار است.
  • رهبرانقلاب دردیدار دولت: کسانیکه میخواهند درباره دولت قضاوت کنند به حجم کار بالا وتلاش خستگی ناپذیر و اعراض از آسایشها و امتیازاتی که مسئولان معمولا کشورها در دنیا توجه کنند/این دولت توانست شعارهای انقلاب را سر دست بگیرد و به آن افتخارکند.
  • آخرین جلسه هیأت دولت دهم با رهبر انقلاب اسلامی از ساعتی پیش آغاز شد.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی