news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
نسخه قابل چاپ
1391/12/21

دیدار پیشکسوتان، مربیان و مدال‌آوران مسابقات جهانی، المپیک و پارالمپیک با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار جمعی از پیشکسوتان، قهرمانان و مدال‌آوران رشته‌های ورزشی در مسابقات جهانی و بازی‌های المپیک و پارالمپیک ۲۰۱۲، قهرمانان و پهلوانان ورزشی کشور را سفیران هویّت، تَشَخُص، عزم راسخ، هوش بالا، ایمان و پایبندی به شریعت ملت ایران دانستند و تأکید کردند: ورزشکاران قهرمان همانند قله‌ای هستند که زمینه‌ساز حرکت آحاد مردم، به‌ویژه استعدادهای جوان، به سمت قله‌ها می‌باشند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این که دست‌یابی به سکوهای قهرمانی ورزشی، بدون همت و اراده‌ی محکم و هوش بالا، امکان‌پذیر نیست، افزودند: قهرمانان مظهر توانایی‌های یک ملت هستند و به همین علت، اعتمادبه‌نفس و اعتماد ملی مردم را افزایش می‌دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور ورزشکاران در میدان‌های بین‌المللی با حفظ اخلاق و روحیه‌ی جوانمردی و رعایت جوانب شرعی را تبلیغ جهانی ارزش‌ها و صفات برجسته‌ی یک ملت خواندند و افزودند: یکی از این موارد، حضور بانوان و دختران ورزشکار با رعایت حجاب شرعی، در میدان‌های بین‌المللی است که اقدامی فوق‌العاده و بسیار مهم و باارزش است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به موارد متعدد از قتل، تعرض و تهدید رسمی زنان مسلمان محجبه در اروپا، خاطرنشان کردند: در چنین شرایطی، هنگامی که یک زن مسلمان ایرانی و دارای حجاب، بر سکوی قهرمانی می ایستد و همه را وادار به تکریم می‌کند، کار باعظمتی انجام شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: همه باید قلباً قدردان زنان ورزشکاری باشند که با حجاب و متانت و وقار در میدان‌های بین‌المللی ورزشی حاضر می‌شوند.
ایشان نمونه‌ی دیگری از پیام‌رسانی ورزشکاران را، موفقیت‌های ورزشی جانبازان و معلولان دانستند و تأکید کردند: ایستادن یک ورزشکار جانباز یا معلول بر سکوی قهرمانی دنیا با همه‌ی سختی‌ها و آسیب‌های جسمی، نشان از عزم و اراده‌ی قوی آن ورزشکار و همچنین همت بالا و تَشَخُص یک ملت است.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: پیام‌های تشکر من از موفقیت‌های بین‌المللی ورزشکاران، نشأت‌گرفته از احساس صادقانه و حقیقی است که معتقد است ورزشکاران با کسب مقام قهرمانی، در واقع به ملت و کشور خود خدمت می‌کنند و پیام‌های عزم و اراده، ایستادگی و ایمان ملت ایران را به جهانیان می‌رسانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ورزشکاران قهرمانی که در میدان‌های بین‌المللی شعائر دینی و معنوی را زنده نگه‌می‌دارند، افزودند: از همه‌ی ورزشکارانی که در میدان‌های ورزشی، نام ائمه علیهم‌السلام را بر زبان می‌آورند و یا سجده می‌کنند و یا دست به دعا برمی‌دارند و یا پس از فتح قله‌ها اذان می‌گویند و همچنین همه‌ی زنان ورزشکاری که عفاف دینی را رعایت می‌کنند، صمیمانه تشکر می‌کنم.
ایشان این تشکر را به دلیل برجسته‌شدن معنویات در دنیایی که جوانان به سمت بی‌ایمانی و لاابالی‌گری سوق داده می‌شوند، دانستند و خاطرنشان کردند: به همین دلیل ورزشکاران باید قدر خود را بدانند و در جهت حفظ و تقویت صفات پهلوانی و جوانمردی و روحیه معنوی تلاش کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به انصراف ورزشکاران جوان ایرانی از مسابقه با ورزشکاران رژیم صهیونیستی افزودند: این اقدام، بسیار باارزش و تلاشی بسیار مهم و حساس در مقابله با رژیم غاصب صهیونیستی است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ایجاد زمینه‌ی بروز استعدادهای جوانان در عرصه‌های مختلف، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی افزودند: پیشرفت‌ها و موفقیت‌های جوانان ایرانی در رشته‌های ورزشی نشانگر آن است که ظرفیت و استعداد جوانان در رشته‌های گوناگون بسیار بالا است و باید برای تربیت این استعدادها و پرورش آنها به سمت قهرمانی، سرمایه‌گذاری شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توانایی‌ها و استعدادهای بالای جوان ایرانی را در زمینه‌های مختلف علمی، فناوری و تحقیقاتی، یک حقیقت انکارناپذیر خواندند و تأکید کردند: تاریخ ایران اسلامی نیز گواه همین موضوع است و ظهور چهره‌ها و شخصیت‌های برجسته‌ای همچون ابن سینا، زکریای رازی، فارابی، سعدی و حافظ نشان‌دهنده‌ی وجود استعدادهای متراکم در این منطقه از دنیا است.
ایشان یکی از وظایف مهم قهرمانان ورزشی را ترویج ورزش همگانی میان آحاد مردم به‌ویژه جوانان برشمردند و افزودند: یکی از نیازهای اساسی کشور، فراگیرشدن ورزش همگانی میان مردم است.
رهبر انقلاب اسلامی ورزش قهرمانی را موتور محرک ورزش همگانی دانستند و با تأکید بر لزوم توجه بیش از پیش به ورزش همگانی، خاطرنشان کردند: پیشرفت یک کشور منوط به نیروی انسانی سالم، عالم، با همت و دیندار است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: یکی از نتایج فراگیرشدن ورزش همگانی در میان مردم، حل بسیاری از مشکلات اخلاقی جامعه همچون اعتیاد است.
ایشان موضوع اخلاق در ورزش را، موضوعی بسیار مهم دانستند و تأکید کردند: خوشبختانه جامعه‌ی ورزشی ما، سالم است، اما هنگامی که یک جوان ورزشکار بر روی امواج تبلیغ و توجه جهانی قرار می‌گیرد، خطر اخلاقی او را به‌شدت تهدید می‌کند و باید از خود مراقبت کند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: از جمله ویژگی‌های اخلاقی لازم برای یک ورزشکار، مغرورنشدن، مردمی و جوانمردماندن، با مردم بودن، و برای مردم دل سوزاندن است که باید ورزشکاران برای حفظ و تقویت این روحیات تلاش کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: یک قهرمان ورزشی در بُعد فردی نیز به دلیل اعتماد به نفس بالا، قاعدتاً باید از صفات ناپسندی همچون چاپلوسی و تملق، دروغگویی و دورویی به‌دور باشد.
ایشان با اظهار گلایه از تلاش برخی، برای تخریب فضای ورزشی کشور از طریق ترویج تهمت، دروغ، نزاع و تخریب افراد تأکید کردند: متأسفانه سهم رسانه‌های ورزشی در این کار خلاف کم نیست و من در این خصوص هشدار می‌دهم.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: برخی رسانه‌های ورزشی با بزرگنمایی موضوعات کوچک و ایجاد فضای دعوا، تلاش می‌کنند تا افراد مصاحبه‌کننده رابه سمت حرف‌های تند و ناسزاگویی سوق دهند که این کار نادرستی است و باید نقطه‌ی مقابل آن در رسانه‌ها تقویت شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مسئولان ورزشی کشور را به اولویت‌بندی رشته‌های ورزشی توصیه و تأکید کردند: باید برخی رشته‌‌ها که در داخل، دارای ریشه‌ی تاریخی و تجربه‌ی کافی است، مورد اهتمام و سرمایه‌گذاری بیشتری قرار گیرد.
ایشان یکی دیگر از مسائل بسیار ضروری در ورزش کشور را علمی‌کردن ورزش دانستند و خاطرنشان کردند: باید بر روی قواعد علمیِ رشته‌های ورزشی و تحقیقات علمی در این خصوص، توجه ویژه‌ای شود و فقط به تحقیقات علمی خارجی اکتفا نشود.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: وقتی متخصصان و صاحب‌نظران جوان ما توانایی دستیابی به موفقیت‌های بزرگ و خیره‌کننده در حوزه‌های پیچیده‌ی علمی را دارند، قطعاً در عرصه‌ی ورزش نیز توانایی تحقیقات علمی و ارائه‌ی نظریه‌های نو را خواهند داشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان خطاب به قهرمانان و پیشکسوتان گفتند: شما نور چشم ملت ایران هستید و امیدوارم همواره این‌گونه باشید.

پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب، شش نفر از ورزشکاران و مدال‌آوران و پیشکسوتان، نقطه‌نظرات و پیشنهادهای خود را در خصوص مسائل ورزش کشور بیان کردند.
آقای «حمید سوریان» صاحب مدال طلای المپیک و دارنده‌ی ۵ مدال جهانی در رشته‌ی کشتی فرنگی، بر تشکیل آکادمی‌های علمی برای رشته‌های ورزشی تأکید کرد و با یادآوری علاقه‌ی تعداد قابل توجهی از خانواده‌ها، به تشویق فرزندانشان در خصوص دنبال‌کردن ورزش قهرمانی، نگرانی آنها از آتیه‌ی فرزندان و به‌ویژه مسأله‌ی اشتغال را مورد اشاره قرار داد و خواستار تسریع در اجرای قانون استخدام قهرمانان شد.
آقای «حسن گرامی» کوهنورد و سرپرست نخستین تیم صعودکننده به بلندترین دیواره‌ی دنیا به نام «برج‌های ترانگو» در پاکستان، گزارشی از موفقیت‌های مهم کوهنوردان ایرانی و از جمله طنین بانگ اذان بر فراز قله‌های مهم جهان را بیان کرد.
«مه‌لقا جان‌بزرگی» عضو تیم ملی تیراندازی در مسابقات المپیک ۲۰۱۲ با اشاره به حضور مقتدرانه‌ی زنان ورزشکار ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی و با رعایت حجاب اسلامی گفت: این حضور تأثیر بسیار زیادی در ورزشکاران زن مسلمان از دیگر کشورها دارد.
وی خواستار توجه بیش از پیش به زیرساخت‌های ورزشی مربوط به بانوان و مکان‌های ورزشی ویژه‌ی آنان شد.
«احسان لشکری» دارنده‌ی مدال المپیک ۲۰۱۲ و قهرمان جهان در کشتی آزاد، اظهار امیدواری کرد که با همت مسئولان ورزش کشور، جلوی حذف رشته‌ی پرافتخار کشتی در رقابت‌های المپیک گرفته شود.
«جلیل باقری جدی» جانباز ۷۰ درصد و قهرمان بازی‌های پارالمپیک در پرتاب وزنه، بر مناسب‌سازی معابر و سیستم حمل و نقل عمومی برای ترغیب جانبازان و معلولان به فعالیت‌های ورزشی تأکید کرد.
«حسین رضازاده» رئیس فدراسیون وزنه‌برداری و پیشکسوت این رشته نیز ضرورت تقویت پایگاه‌های استعدادیابی برای پیشرفت ورزش کشور را مهم دانست. وی همچنین بر لزوم نگاه اصولی به ورزش و پرهیز از نگاه‌های غیر حرفه‌ای و سیاست‌های چندگانه تأکید کرد.
همچنین آقای عباسی -وزیر ورزش و جوانان- با ارائه‌ی گزارشی از دستاوردها و موفقیت‌های ورزش کشور در مسابقات جهانی، المپیک، پارالمپیک و بازی‌های آسیایی، خاطرنشان کرد: درخشان‌ترین موفقیت‌های تاریخ ورزش کشور در سال ۹۱ رقم خورد.
وی همچنین گزارشی را از اقدامات و برنامه‌ریزی‌های وزارت ورزش و جوانان برای توسعه‌ی زیرساخت‌های ورزشی کشور  ارائه کرد.
در پایان این دیدار، ورزشکاران و مدال‌آوران رشته‌های مختلف ورزشی در فضایی صمیمانه و ازنزدیک با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت‌وگو کردند.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب درجمع قهرمانان ورزشی:از همه ورزشکارانی که درمیادین ورزشی،نام ائمه را بزبان می آورند یا سجده میکنند وشعائر دینی را زنده نگه میدارند و زنان ورزشکاری که عفاف را رعایت میکنند،صمیمانه تشکر میکنم.
  • رهبرانقلاب امروز دردیدار جمعی از مدال آوران ورزشی:حضور بانوان ورزشکار با رعایت حجاب و متانت و وقار در میدانهای بین المللی اقدامی فوق العاده و بسیار باارزش است./همه باید قلبا قدردان این زنان باشند.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی