news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1391/12/17

دیدار اعضای مجلس خبرگان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه) در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان، طی سخنان مهمی ضمن ارائه‌ی تحلیلی جامع از حرکتِ رو به جلو و پیشرفت‌های شگرف ملت ایران پس از گذشت 34 سال و چالش‌های پیش روی او، نگاه بلندمدت در مسیر حرکت به سوی آرمان‌ها و اهداف نظام اسلامی را بسیار ضروری دانستند و تأکید کردند: ایمان به اسلام، عزم راسخ، تکیه به مردم و حفظ و تقویت روحیه‌ی امید، عوامل اصلی استمرار حرکت رو به جلو و رسیدن به موفقیت‌های بزرگ‌تر و عبور از موانع و سختی‌های مقطعی است.
رهبر انقلاب اسلامی، نگاه بلندمدت به مسائل مدیریتی و تشکیلاتی و همچنین اهداف و آرمان‌های نظام را از لوازم مهم حرکت مستمر و صحیح به سوی اهداف تعیین‌شده‌ی نظام اسلامی برشمردند و افزودند: در نگاه بلندمدت نسبت به اهداف، دشمن و مسیر حرکت، شناخت درستی وجود دارد و بر همین اساس، سختی‌ها و فراز و نشیب‌ها قابل پیش‌بینی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر در دوران مبارزه، چنین نگاه بلندمدتی وجود نداشت، قطعاً مبارزه به شکست منتهی می‌شد، اما امام بزرگوار [رضوان‌الله‌علیه] با ایمان و استقامت و استحکام روحی و امید به آینده، ایستاد و سرانجام مبارزه با همه‌ی سختی‌های خود به پیروزی رسید.
ایشان شرایط کنونی را نسبت به دوران مبارزه، به‌مراتب دشوارتر و پیچیده‌تر توصیف  کردند و افزودند: در این شرایط باید از نگاه‌های کوتاه‌مدت و مقطعی دوری و با ایمان به اسلام و تکیه به مردم و روحیه‌ی امیدوارانه، استمرار حرکت رو به جلو را تضمین کرد.
رهبر انقلاب اسلامی یکی از وظایف علما و روحانیون را حفظ و تقویت روحیه‌ی امید در مردم به‌ویژه جوانان دانستند و تأکید کردند: باید دائماً در کوره‌ی امید دمیده شود، به‌خصوص که نشانه‌های امید فراوان است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از نشانه‌های امید را استمرار موفقیت‌های روزافزون ملت ایران ارزیابی و خاطرنشان کردند: عظمت کنونی و مرکزیت فکری ملت ایران در دنیای اسلام، تسلط گفتمان دینی در کشور، پیشرفت‌های علمی و فناوری، نفوذ سیاسی و بین‌المللی نظام اسلامی و اقدامات زیربنایی عدالت‌محور در کشور، دستاوردهای شگرفی است که قبل از انقلاب اسلامی و یا در ابتدای پیروزی آن غیر قابل تصور بود.
ایشان این دستاوردها را نشان‌دهنده‌ی پیشرفت نظام اسلامی دانستند و افزودند: یکی دیگر از نشانه‌های پیشرفت، سراسیمگی، عصبانیت و شدّت عمل دشمن است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر نظام اسلامی پیشرفت نداشت، دشمنان تا این حد سراسیمه و عصبانی نمی‌شدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، موضوع هسته‌ای را یکی از چالش‌های پیش روی نظام اسلامی برشمردند و خاطرنشان کردند: البته این چالش به زیان ما نبوده و نخواهد بود.
ایشان با اشاره به نشست اخیر جمهوری اسلامی ایران و 1 + 5 در آلماتی قزاقستان افزودند: در این دیدار غربی‌ها کار مهمی انجام ندادند که از آن تعبیر به دادن امتیاز شود، بلکه آنها فقط به بخشی از حقوق ملت ایران، اعتراف کوچکی کردند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سابقه‌ی غربی‌ها در نادیده‌گرفتن صحبت‌ها یا توافقات خود تأکید کردند: برای سنجش صداقت غربی‌ها در نشست اخیر با ایران، باید منتظر اجلاس بعدی بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحریم‌ها را یکی دیگر از چالش‌ها برشمردند و در تبیین علت آن گفتند: بهانه‌ی تحریم‌ها به‌ظاهر موضوع هسته‌ای است، اما علت اصلی آن یک هدف بلندمدتی است که غربی‌ها به دنبال آن هستند.
ایشان رودررو قراردادن مردم در مقابل نظام اسلامی را هدف اصلی از تحریم‌ها دانستند و افزودند: امید غربی‌ها این بود که با فشارآوردن به مردم، آنها در مقابل نظام قرار گیرند، اما آن‌چه که در 22 بهمن امسال اتفاق افتاد، بر خلاف آرزو و خواسته‌ی آنها بود.
رهبر انقلاب اسلامی حضور گسترده و پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن امسال را موضوعی بزرگ و مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: برآوردهای دقیق و بررسی‌های افراد خبره و صاحب‌تجربه نشان می‌دهد که حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن امسال نسبت به سال‌های گذشته بیشتر، متراکم‌تر، گرم‌تر و بانشاط‌تر بوده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با طرح این سئوال که چنین حضوری، به‌خصوص حضور شاداب مردم با وجود مشکلات اقتصادی، آن هم پس از گذشت 34 سال از انقلاب اسلامی چه معنایی دارد؟ افزودند: معنای این حضور پرصلابت، در واقع پاسخ ملت ایران به آن‌چه که آنها «تحریم‌های فلج‌کننده» می‌نامیدند، بود و تأثیر این حضور، در میدان‌های بین‌المللی نیز مشهود است.
رهبر انقلاب اسلامی حضور مردم در انتخابات سال آینده‌ی ریاست‌جمهوری را نیز نقش‌آفرین و تأثیرگذار خواندند و تأکید کردند: در آن زمان هم به اذن خداوند و به فضل پروردگار، دل‌های مردم به سمت حرکت انتخاباتی تمایل پیدا خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای انتخابات در نظام جمهوری اسلامی را یکی از بهترین، آزادترین و استانداردترین انتخابات در دنیا برشمردند و افزودند: این‌که برخی تلاش دارند بررسی صلاحیت‌ها در انتخابات را به عنوان یک اشکال نظام اسلامی مطرح کنند، سخن غیر فنی و ناشیانه‌ای است، زیرا بررسی صلاحیت کاندیداها و عبور آنها از صافی‌های قانونی، در دموکراسی‌های دنیا وجود دارد.
ایشان هدف از بررسی صلاحیت کاندیداها در انتخابات را عرضه‌ی افراد دارای شرایط لازم و متناسب با میل و رغبت مردم در انتخابات دانستند و خاطرنشان کردند: باید در انتخابات، افرادی حضور یابند که دارای صلاحیت‌ها و حدّ و اندازه‌های لازم برای مسئولیت ریاست‌جمهوری باشند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مسئولیت سنگین شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها افزودند: اعضای شورای نگهبان باید همان‌گونه که تا به حال بر اساس قانون عمل کرده‌اند، در انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در چهارچوب قانون عمل کنند و درنهایت هر فردی که بر اساس ضوابط قانونی از این صافی عبور کرد، می‌تواند وارد انتخابات شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم پرشور بودن انتخابات ریاست‌جمهوری، خاطرنشان کردند: امیدواریم با عنایت پروردگار، منتخب مردم هم فردی باشد که مایه‌ی رضای الهی باشد و مردم را به آرزوهای بزرگ آنها از انقلاب اسلامی نزدیک کند.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به موضوع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم اشاره کردند و گفتند: برخی از این مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها است و برخی هم مربوط به مدیریت‌ها و سیاست‌های اقتصادی است، اما نکته‌ی مهم این است که این مشکلات قابل حل هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: من به مسئولان برای حل موضوع گرانی توصیه‌ی مؤکد کرده‌ام و اکنون آنها باید گزارش دهند که چه کرده‌اند؟
ایشان تأکید کردند: مسئولان باید برای حل این مشکلات، برنامه‌ریزی و تلاش کنند، زیرا این مشکلات قطعاً قابل حل هستند.
رهبر انقلاب اسلامی برخی از چالش‌های پیش روی نظام اسلامی، از جمله تحریم‌ها و به‌ویژه ممنوعیت واردات برخی کالاها را به نفع کشور دانستند و افزودند: نتیجه‌ی این تحریم‌ها، بازگشت به خود و جوشش از درون است؛ همان‌گونه که در خصوص اورانیوم 20درصد مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران اتفاق افتاد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تولید رادیودارو در راکتور تحقیقاتی تهران و فشار غربی‌ها در خصوص اورانیوم 20درصد به منظور تسلیم‌شدن ایران در مقابل خواسته‌های آنها خاطرنشان کردند: دشمنان ملت ایران به دلیل نشناختن ملت ایران و اشتباه‌های محاسباتی، در این قضیه راه‌های پر پیچ و خم و عجیب و غریبی را پیشنهاد دادند که احتمال رسیدن اورانیوم 20درصد از این راه‌ها صفر بود و بر همین اساس، نظام اسلامی زیر بار این پیشنهادها نرفت.
ایشان افزودند: آنها برای تحریک افکار عمومی دنیا و دوستان ایران، یک طراحی دیگر کردند و رئیس‌جمهور امریکا از رؤسای جمهور ترکیه و برزیل درخواست کرد وساطت کنند تا ایران یک راه حل میانه‌ای را بپذیرد.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: من همان موقع به مسئولان گفتم که پیگیری این راه حل اشکالی ندارد، اما بدانید که امریکایی‌ها آن را قبول نخواهند کرد و همان‌طور هم شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: امریکایی‌ها می‌خواستند به افکار عمومی دنیا القاء کنند که ایران راه حل‌های منطقی را هم قبول نمی‌کند، اما آن‌چه که اتفاق افتاد، اثبات واقعیت مهم غیر منطقی بودن خود امریکایی‌ها بود.
ایشان از این موضوع نتیجه‌گیری کردند: همان‌گونه که تحریم در قضیه‌ی اورانیوم 20درصد باعث شد تا متخصصان جوان کشور با اتکاء به دانش و توانایی‌های خود به فناوری اورانیوم 20درصد و تبدیل آن به صفحه‌های سوخت دست یابند، در موارد دیگر نیز می‌توان از فشارها به نفع کشور استفاده کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در خصوص تحریم‌ها واقعیت دیگری را نیز بیان کردند. ایشان افزودند: واقعیت این است که کشورهایی که امروز ملت ایران را تحت تحریم قرار داده‌اند، خودشان گرفتار مشکلات اقتصادی به‌مراتب سخت‌تر، سنگین‌تر و غیر قابل حل هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: امریکا و اروپا اکنون بین دو محظور قرار گرفته‌اند و در حال حرکت به سمت استهلاک نیروی اقتصادی  هستند.
ایشان افزودند: غربی‌ها علاوه بر مشکلات اقتصادی خود، گرفتار برخی مشکلات ناشی از تحریم ایران نیز شده‌اند. این در حالی است که آنها برای مشکلات خود راه حل ندارند، اما ایران برای مشکلات اقتصادی خود راه حل دارد.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود، با تأکید بر لزوم تقویت بیش از پیش روحیه‌ی امید در میان مردم، خاطرنشان کردند: اگر اعتقاد قلبی واقعی داشته باشیم که همه‌ی امور به دست خداوند متعال است و او حاضر، ناظر، مجیب و سامع است، همه‌ی دغدغه‌ها و مشکلات برطرف خواهد شد؛ به‌خصوص که نظام اسلامی دارای عزم راسخ، مردم خوب و باایمان، اهداف روشن و راه معیّن است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود، با تبریک انتخاب مجدد آیت‌الله مهدوی کنی به ریاست مجلس خبرگان، به مباحث مطرح‌شده در نشست اخیر خبرگان و به‌ویژه مسائل مربوط به صداوسیما اشاره کردند و افزودند: حساسیت نمایندگان مجلس خبرگان به مسائل مهم کشور و موضوعاتی همچون صداوسیما بسیار مهم و لازم است و باید ادامه پیدا کند.
ایشان سازمان صداوسیما را یک مجموعه‌ی پیچیده‌ی فنیِ هنریِ سیاسیِ سازمانی خواندند و خاطرنشان کردند: مسئولان صداوسیما افرادی خوب، متدین و پایبند به ارزش‌ها هستند، اما توقعات و انتظارات نیز از صداوسیما بسیار بالاتر است.
رهبر انقلاب اسلامی برآورده‌شدن انتظارات از صداوسیما را منوط به نگاه بلندمدت مسئولان آن و پرهیز از نگاه‌های مقطعی و کوتاه‌مدت دانستند.
‫حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین یاد و خاطره‌ی نمایندگان فقید خبرگان، از جمله آیت‌الله مشکینی، آیت‌الله ملک‌حسینی و آیت‌الله قره‌باغی را گرامی داشتند.‬


پیش از سخنان رهبر انقلاب، آیت‌الله مهدوی کنی -رئیس مجلس خبرگان رهبری- با اشاره به حضور اکثریت قریب به اتفاق اعضا و بررسی مسائل سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور در اجلاس مجلس خبرگان، از تشکیل کمیته‌ی ویژه‌ای مطابق آیین‌نامه‌ی داخلی این مجلس برای پیگیری مستمر برخی موضوعات اساسی کشور خبر داد.

همچنین آیت‌الله یزدی -نایب‌رئیس مجلس خبرگان- گزارشی از نشست دو روزه‌ی مجلس خبرگان بیان کرد.
«تقدیر و تشکر از ملت ایران برای حضور در صحنه‌های مختلف اعلام حمایت از انقلاب اسلامی به‌ویژه راهپیمایی باشکوه 22 بهمن امسال»، «تأکید بر حضور حداکثری در انتخابات ریاست‌جمهوری و کاندیداتوری افراد دارای صلاحیت و درنهایت تشکیل دولت با ویژگی‌هایی نظیر اهتمام به اقتصاد مقاومتی و دارای برنامه‌ی منسجم در حوزه‌ی مسائل فرهنگی»، «اظهار تأسف و محکوم کردن کشتار شیعیان در پاکستان»، «نقش برجسته و تعیین‌کننده‌ی ولی فقیه در عبوردادن کشور از بحران‌ها و ضرورت تبیین هرچه بیشتر اصل ولایت فقیه و برکات آن»، «ضرورت مقابله با مظاهر فساد فرهنگی» و «بحث مفصل با رئیس سازمان صداوسیما و ارائه‌ی نقطه‌نظرات و شنیدن پاسخ‌ها» از جمله مسائلی بود که نایب‌رئیس مجلس خبرگان در گزارش خود از آنها به عنوان مهم‌ترین محورهای سخنان، نطق‌ها و مذاکرات اعضای مجلس خبرگان در اجلاسیه‌ی اخیر یاد کرد.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب درباره مشکلات اقتصادی مردم: برخی ازمشکلات ناشی از تحریم‌ها و بخشی بخاطر مدیریت اقتصادی است، اما قابل حل است / من به مسئولان برای حل گرانی توصیه مؤکد کرده‌ام، اکنون آنها باید گزارش دهند که چه کرده‌اند
  • رهبرانقلاب: اینکه بعضیها میخواهند بررسی صلاحیت در انتخابات را به عنوان یک اشکال مطرح کنند، سخن ناشیانه‌ایست / شورای نگهبان باید همانطور که تا بحال براساس قانون عمل کرده، در انتخابات بعدی نیز قانونی عمل کند
  • رهبرانقلاب دردیدار خبرگان درباره مذاکره اخیر ایران و 1+5: در این دیدار غربیها کار مهمی انجام ندادند، بلکه فقط به بخشی از حقوق ملت ایران اعتراف کوچکی کردند / برای سنجش صداقت غربیها باید منتظر اجلاس بعد بود
  • اعضای مجلس خبرگان رهبری صبح امروز با رهبر انقلاب دیدار کردند.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی