news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1391/12/14

دیدار اعضای شورای عالی مرکز طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با رهبر انقلاب

اعضای شورای عالی مرکز طراحی الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت و اندیشکده‌های مرتبط با آن، صبح امروز (دوشنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.
در این دیدار که جمعی از اندیشمندان، نخبگان و اساتید رشته‌های مختلف از دانشگاه و حوزه حضور داشتند، در خصوص مباحث علمی و تئوریک انجام‌گرفته برای طراحی مبانی الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت، بحث و تبادل نظر شد.
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار، طراحی الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت را کاری بسیار بزرگ، فاخر، بلندمدت و عمیق خواندند و تأکید کردند: لازمه‌ی تحقق الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت و رسوخ آن در میان نخبگان، گفتمان‌سازی آن در جامعه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: طراحی الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت درواقع ارائه‌ی محصول انقلاب اسلامی و طراحی یک تمدن جدید و پیشرفته در همه‌ی عرصه‌ها بر مبنای تفکر و اندیشه‌ی اسلام است. بنابراین افق کار باید بلندمدت و همراه با افزایش عمق دیده شود.
ایشان با اشاره به تحت تأثیر بودن دنیای امروز از الگوی تمدن و پیشرفت غرب، و تسلط تمدن غربی بر همه‌ی عرصه‌های زندگی، خاطرنشان کردند: در چنین شرایطی، طراحی الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت نیازمند جرأت، شجاعت و انگیزه‌ی بسیار قوی است.
رهبر انقلاب اسلامی فکر و اندیشه را روح اصلی این حرکت دانستند و با اشاره به قابل اصلاح بودن هرگونه نقص یا اشکال احتمالی در این فرآیندِ بلندمدت افزودند: در این حرکت باید ضمن پرهیز از هرگونه شتاب‌زدگی، از تجربه‌های جدید و استعدادهای جوان نیز استفاده شود تا موتور حرکت، هیچ‌گاه خاموش نشود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به حضور دانشمندان جوان و پرانگیزه و بانشاط کشور در مراکز علمی پیشرفته همچون فناوری‌های نانو و هسته‌ای و همچنین مراکز صنایع دفاعی تأکید کردند: باید به جوان‌ها اعتماد کرد، زیرا جوان و انگیزه و نشاط او تمام‌نشدنی است.
رهبر انقلاب، مبانی اسلامی را اساس کار در طراحی الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت دانستند و خاطرنشان کردند: در تمام مراحل طراحی این الگو باید مبانی اسلامی به صورت جامع و دقیق مدّ نظر قرار گیرد و در این خصوص، هیچ ملاحظه و رودربایستی هم نشود.
ایشان استفاده از ظرفیت حوزه‌های علمیه را در این موضوع ضروری و لازم برشمردند و افزودند: باید در طراحی الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت، بر چهار عرصه‌ی فکر، علم، معنویت و زندگی تکیه شود که در این میان، موضوع «فکر» بنیانی‌تر از بقیه‌ی عرصه‌ها است.
رهبر انقلاب اسلامی، تمدن غربی و مراحل شکل‌گیری، اوج و نهایتاً آشکارشدن نشانه‌های انحطاط آن در زمان کنونی را نمونه‌ی عینی به منظور بررسی اشکالات و نقایص یک تمدن دانستند و خاطرنشان کردند: تمدن غربی بر پایه‌ی تفکر اومانیسم و نگاه به قدرت سیاسی و سپس نگاه سرمایه‌محور، شکل گرفته است و بعد از دوران اوج خود، اکنون نشانه‌های تباهی و انحطاط آن نمایان شده که مهم‌ترین آن، انحطاط جنسی و رواج بی بند و باری‌های اخلاقی و جنسی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از اشکالات اساسی تمدن غرب را تعداد بسیار بالای جنگ‌های ویران‌کننده در اروپا، در چند قرن اخیر برشمردند و تأکید کردند: بروز اشکالات و انحطاط‌ها در تمدن غرب، به دلیل نبود معنویت بوده است.
ایشان شرط اصلی ساختن یک تمدن پیشرفته و دارای کمترین اشکالات را معنویت متکی بر دین اسلام دانستند و افزودند: معنویت دینی زمینه‌ساز شناخت استعدادها و بهره‌گیری مناسب از آنها و پیشرفت مطلوب در همه‌ی ابعاد و با کمترین آسیب خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که انجام این کار بلندمدت و بسیار مهم و دقیق، نیازمند روحیه‌ی جهادی و اخلاص است، خاطرنشان کردند: «گفتمان‌سازی» شرط اصلی تحقق الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رسوخ این الگو در فکر و جان نخبگان و سپس جوانان و آحاد مردم را منوط به گفتمان‌سازی دانستند و افزودند: باید از طریق گفتمان‌سازی و بهره‌گیری از دیدگاه‌های نخبگان و صاحب‌نظران، و با صبر و حوصله، الگویی فاخر، مستحکم و ارزشمند تدوین شود.

در ابتدای این نشست، آقای دکتر صادق واعظ‌زاده -رئیس مرکز الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت- در سخنانی با اشاره به روند شکل‌گیری مرکز الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت و 28 اندیشکده‌ی مرتبط با آن، به اقدامات صورت‌گرفته بر اساس وظایف مصوب این مرکز پرداخت.
دکتر واعظ‌زاده تعیین خطوط و زمینه‌های پژوهشی مورد نیاز الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت، ایجاد هماهنگی میان حلقه‌ها و کانون‌های تفکر و طراحی الگو در کشور، برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های علمی و دوره‌های تخصصی، برقراری ارتباط با شخصیت‌ها و مجامع علمی، استفاده از ظرفیت‌های ملی در جهت گفتمان‌سازی و ترویج الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت، بسترسازی برای حضور پرنشاط جوانان در عرصه‌ی تفکر و نظریه‌پردازی، طراحی و تدوین پیش‌نویس الگو مبتنی بر ارزش‌ها و اصول و ارزیابی و آسیب‌شناسی و آینده‌پژوهی در پیشرفت کشور را از مهم‌ترین سرفصل‌های کار مرکز ملی الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت بیان کرد.
همچنین در ادامه، شش نفر از اساتید و صاحب‌نظران این مرکز به طرح مباحث تخصصی مربوط به اندیشکده‌های مرکز الگوی اسلامی–ایرانی پیشرفت پرداختند که عبارت بودند از:
- خانم دکتر فرهمندپور، از اندیشکده‌ی خانواده
و آقایان:
- حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سید حسین میرمعزی، از اندیشکده‌ی عدالت
- دکتر صالحی، از اندیشکده‌ی علم
- حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر علی‌دوست، از اندیشکده‌ی فقه و حقوق اسلامی
- دکتر زاهدی وفا، از اندیشکده‌ی اقتصاد
- دکتر زالی، از کارگروه کشاورزی
- دکتر ثبوتی، از اساتید دانشگاه
 

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب دردیدار شورایعالی طراحی الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت:طراحی الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، نیازمند جرأت،شجاعت، انگیزه بسیار قوی و استفاده از استعدادهای جوان است.
  • رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شورای عالی مرکز طراحی الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت: مبانی اسلامی باید بدون رودربایستی ، اساس طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت باشد/ طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیازمند جرأت، شجاعت، انگیزه بسیار قوی و استفاده از استعدادهای جوان است.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی