news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسصوتصوت
1391/11/19

دیدار فرماندهان و جمعی از کارکنان نیروی هوایی ارتش با فرمانده کل قوا

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز (پنجشنبه) در دیدار فرماندهان، مسئولان و پرسنل نیروی هوایی ارتش، استمرار فشارهای گوناگون و تهدیدات ۳۴ ساله‌ی آمریکا هم‌زمان با سخنان مسئولان این کشور درباره‌ی آمادگی برای مذاکره با ایران را نشان‌دهنده‌ی فقدان حُسن نیت آمریکایی‌ها دانستند و با اشاره به هشیاری و مرعوب‌نشدن ملت ایران در مقابل حرکت‌های حیله‌گرانه تأکید کردند: ملت عزیز، بصیر و پراستقامت ایران روز ۲۲ بهمن متحد و کوبنده به میدان می‌آید و در حرکتی ملی و انقلابی، بار دیگر توطئه‌ی دشمن را برای جداکردن مردم از نظام و انقلاب، ناکام می‌سازد.

این دیدار همزمان با سالروز بیعت تاریخی جمعی از همافران نیروی هوایی ارتش با امام خمینی (رضوان‌الله‌علیه) در نوزدهم بهمن سال ۱۳۵۷ برگزار شد.

رهبر انقلاب با اشاره به فاصله‌ی عظیم جایگاه کنونی ملت ایران با ۳۴ سال قبل خاطرنشان کردند: مردم ایران در این ۳ دهه، به ملت‌های دیگر آموختند که می‌توان و باید در مقابل سلطه‌ی بیگانگان ایستاد و با توکل به خدا، حرکت مستقل، پیشتاز و سرافرازانه را ادامه داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روزهای دهه‌ی فجر را فرصت مناسبی برای ارزیابی حرکت ۳۴ ساله‌ی نظام و ملت در عرصه‌های مختلف برشمردند و افزودند: این نگاه نشان خواهد داد که راه آینده را چگونه انتخاب کنیم و چگونه بپیماییم.
رهبر انقلاب توطئه‌های مختلف دشمنان و از جمله کودتا، تحریک نظامی،‌ حمایت همه‌جانبه از دشمن مهاجم، معارضه‌ی سخت، معارضه‌ی نرم، فشارهای مضاعف امپراطوری خبیث رسانه‌ای و تحریم‌های شدید و روزافزون را یادآوری کردند و افزودند: آنها در سه دهه‌ی اخیر هرچه در چنته داشته‌اند، به کار گرفته‌اند تا ملت را ناامید و به اسلام و جمهوری اسلامی بدبین کنند و از صحنه خارج سازند، اما به فضل الهی، مردم شاداب‌تر، فعال‌تر و وفادارتر شده‌اند.
ایشان با اشاره به سخنان برخی مسئولان آمریکایی مبنی بر تشدید تحریم‌ها برای رو در رو قراردادن مردم با نظام اسلامی تأکید کردند: ملت همیشه و به‌خصوص در راهپیمایی ۲۲ بهمن هر سال،‌ جواب این حرف‌ها را داده است و امسال نیز خواهد داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بصیرت و بیداری را رمز موفقیت در مقابل بیگانگان برشمردند و افزودند: مردم با هوشیاری و بصیرت عمومی، دست امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها را در هر حرکتی، به‌خوبی می‌خوانند و در رفتار و مواضع خود دچار خطا نمی‌شوند و این واقعیت، حُسن عظیم ملی است.
رهبر انقلاب با اشاره به طرح مجدد و مکرّر آمادگی برای مذاکره با ایران در سخنان اخیر مقامات آمریکایی افزودند: این حرف البته تازگی ندارد و آنها در مقاطع مختلف، آن را تکرار کرده‌اند و ملت ایران در هر بار با توجه به اقدامات عملی امریکایی‌ها، درباره‌ی سخنان آنها قضاوت کرده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان آمریکایی‌ها مبنی بر این که توپ در زمین ایران است، خاطرنشان کردند: توپ در زمین شماست، چرا که شما باید پاسخ‌گو باشید که آیا سخن‌گفتن از مذاکره هم‌زمان با ادامه‌ی فشار و تهدید، ‌اصولاً معنایی دارد؟!
ایشان افزودند: مذاکره برای اثبات حُسن نیت است. شما از سر سوءنیت ده‌ها کار انجام می‌دهید و بعد به زبان می‌گویید مذاکره! آیا ملت ایران می‌تواند باور کند که شما حسن نیت دارید؟!
رهبر انقلاب در ریشه‌یابی علت طرح پیشنهاد مذاکره از جانب آمریکایی‌ها گفتند: ما البته نیاز آنها به مذاکره را درک می‌کنیم، چون سیاست خاورمیانه‌ای امریکایی‌ها دچار شکست‌شده و آنها برای ترمیم این شکست نیاز دارند برگ برنده‌ای رو کنند.
ایشان کشاندن جمهوری اسلامیِ انقلابیِ مردمی به پای میز مذاکره را برگ برنده مورد نیاز امریکایی‌ها خواندند و افزودند: آنها می‌خواهند به دنیا بگویند حسن نیت دارند، اما کسی حسن نیتی نمی‌بیند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشنهاد ۴ سال قبل آمریکا برای مذاکره خاطرنشان کردند: همان موقع تأکید شد که ما پیش‌داوری و قضاوت نمی‌کنیم و منتظریم عمل آنها را ببینیم، اما در این چهار سال جز ادامه‌ی توطئه‌ها، کمک به فتنه‌گران و حمایت از تروریست‌هایی که دانشمندان ملت ایران را ترور کردند، چیزی مشاهده نشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: شما به قول خودتان تحریم‌های فلج‌کننده می‌گذارید تا ملت را فلج کنید. آیا این نشان‌دهنده‌ی حسن نیت است یا سوء نیت؟!
رهبر انقلاب افزودند: مذاکره هنگامی معنا پیدا می‌کند که دو طرف با حسن نیت، با شرایط برابر و بدون قصد فریب، گفت‌وگو کنند. به همین علت «مذاکره برای مذاکره»، «مذاکره به صورت تاکتیکی» و پیشنهاد مذاکره برای فروختن ژست ابرقدرتی به دنیا، حرکتی حیله‌گرانه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: من دیپلمات نیستم؛ انقلابی‌ام. به همین علت، صریح، صادقانه و قاطعانه حرف می‌زنم: پیشنهاد مذاکره وقتی معنا دارد که طرف حُسن نیت خود را نشان دهد.
ایشان به آمریکایی‌ها خاطرنشان کردند: اسلحه را مقابل ملت ایران می‌گیرید و می‌گویید یا مذاکره یا شلیک می‌کنیم! اما بدانید فشار و مذاکره با هم سازگار نیست و ملت مرعوب این چیزها نخواهد شد.
رهبر انقلاب با انتقاد از عده‌ای ساده‌لوح یا دارای غرض که از پیشنهاد آمریکا ابراز خوشحالی می‌کنند، افزودند: مذاکره با امریکا مشکلی را حل نمی‌کند، چرا که آنها در ۶۰ سال اخیر به هیچ‌یک از وعده‌های خود عمل نکرده‌اند.
سازماندهی کودتای ۲۸ مرداد علیه دکتر مصدق، آن هم در حالی که او به آمریکایی‌ها اعتماد کرده بود و حمایت مستمر از حکومت ظالمانه و مستبد پهلوی، دو نمونه‌ای بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین رفتار آمریکایی‌ها در قبال ایرانیان، مورد اشاره قرار دادند.
ایشان افزودند: بعد از انقلاب هم در برهه‌ای، مسئولان از روی خوشبینی به آمریکایی‌ها اعتماد کردند، اما آنها ایران را محور شرارت خواندند و به ملت ایران اهانتی بزرگ کردند.
رهبر انقلاب در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان افزودند: با توجه به این سوابق و با توجه به واقعیات، تأکید می‌کنیم مذاکره و فشار دو راه جداگانه هستند و ملت ایران قبول نمی‌کند که زیر فشار و تهدید، با تهدیدکننده مذاکره کند.
ایشان افزودند: هرکسی بخواهد سلطه‌ی امریکا را مجدداً برقرار کند و برای جلب رضایت امریکایی‌ها از منافع ملی، پیشرفت کشور و استقلال ملی صرف نظر کند، ملت گریبان او را می‌گیرد و بنده هم اگر خلاف این خواست عمومی حرکت کنم، مورد اعتراض مردم واقع می‌شوم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ملت ایران را اهل حلم و مسالمت خواندند و افزودند: ما با هر کشوری که علیه ایران توطئه نداشته است، مذاکره و ارتباط داشته‌ایم و این مسأله را در خدمت منافع ملی می‌دانیم.
رهبر انقلاب حرکت عظیم مردم ایران را حرکتی در جهت تأمین «منافع ایران، امت اسلامی و جامعه‌ی بشری» خواندند و افزودند: این ملت، به یاری حق، امت اسلامی را به اوج افتخار می‌رساند.
ایشان حفظ بصیرت و اتحاد را زمینه‌ساز ادامه‌ی عزت و پیشرفت ملی دانستند و با انتقاد از برخی بداخلاقی‌های اخیر افزودند: مسئولان باید مصالح کشور را حفظ کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به این‌که در آینده با مردم درباره‌ی این بداخلاقی‌ها سخن خواهند گفت، افزودند: مسئولان، این بداخلاقی‌ها را که در برخی عرصه‌ها و صحنه‌ها دیده شد، کنار بگذارند و همچون ملت، یکدل و مصمم و همزبان باشند.
فرمانده کل قوا در بخش دیگری از سخنانشان، ساخت جنگنده، انواع هواپیما و تجهیزات پیشرفته در نیروی هوایی ارتش را نشان‌دهنده‌ی شکوفایی جریان عظیم استعداد، عشق و ابتکار در سراسر کشور و از جمله در نیروهای مسلح دانستند و افزودند: شما تبلیغات سلطه‌گران را درباره‌ی ناتوانی ملت‌ها برای ایستادن روی پای خود در هم شکستید.

در ابتدای این دیدار، امیرسرتیپ خلبان شاه‌صفی -فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران- ضمن گرامیداشت نوزدهم بهمن، سالروز بیعت تاریخی همافران با امام خمینی رضوان‌الله‌علیه، گزارشی از توانمندی‌های داخلی و پیشرفت‌های نیروی هوایی بیان کرد.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبر انقلاب: ملت عزیز، بصیر و پر استقامت ایران روز 22 بهمن متحد و کوبنده به میدان می آید و در حرکتی ملی و انقلابی، بار دیگر توطئه دشمن را برای جدا کردن مردم از نظام و انقلاب، ناکام می سازد.
  • رهبرانقلاب: ملت ایران در روز 22بهمن،باردیگر نشان خواهد داد که برای حفظ انقلاب،مصمم تر از همیشه درصحنه و همدل و هم زبان و هم جهت هستند.
  • رهبرانقلاب: عده ای از روی ساده لوحی یا غرض از پیشنهاد مذاکره آمریکا خوشحال میشوند؛مذاکره مشکلی را حل نمیکند/امروز اگر کسانی بخواهند سلطه آمریکا را مجددا درکشور برقرار کنند،ملت گریبان آنها را خواهد گرفت.
  • رهبر انقلاب: من دیپلمات نیستم، من انقلابیم و حرف را صریح و صادقانه میگویم / شما (آمریکاییها) اسلحه را مقابل ایران میگیرید و میخواهید مذاکره کنید،ملت ایران مقابل این چیزها مرعوب نخواهد شد.
  • رهبرانقلاب با اشاره به طرح مجدد موضوع مذاکره از سوی آمریکاییها:سیاست خاورمیانه ای آمریکا دچار شکست شده و آمریکاییها احتیاج دارند برگ برنده ای رو کنند/ برگ برنده آنها کشاندن ایران پای میز مذاکره است.
  • رهبرانقلاب امروز دردیدار با فرماندهان نیروی هوایی:مسئولین، مصالح کشور را حفظ کنند و این بداخلاقیهایی که دیده میشود را کنار بگذارند/ در آینده درباره این بداخلاقیها با مردم صحبت خواهم کرد.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی