news/content
1391/10/19

دیدار هزاران نفر از مردم قم با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز در جمع هزاران نفر از مردم متدین و انقلابی قم، پیامدهای مبارک و تعیین‌کننده‌ی قیام ۱۹ دی مردم قم را جلوه‌هایی از تحقق وعده‌های صدق الهی خواندند و با تأکید بر ایستادگی و هوشیاری کامل در مقابل طرح‌ها، روش‌‌ها و حرکات دشمن، به‌ویژه در قبال انتخابات خرداد آینده، نکات مهمی را درباره‌‌ی وظایف مسئولان، خواص، مردم، رسانه‌ها و کسانی که قصد نامزدی در این انتخابات را دارند، بیان کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأملی در حوادث دوران انقلاب و سه دهه‌ی اخیر، درس‌آموزی از مناسبت‌های ماندگاری همچون قیام ۱۹ دی را ضروری دانستند و خاطرنشان کردند: برخی، پیروزی ملت بر رژیم پرکبکبه و مغرور طاغوت و خارج شدن ایران عزیز از چنبره‌ی حقارت‌آمیز سلطه‌ی امریکا را امری محال می‌دانستند، اما به یاری پروردگار، رژیم سلطنتی در ایران به زباله‌دان تاریخ رفت و جمهوری اسلامی و ملت ایران با استقلال کامل در مقابل امریکا، در چشم جهانیان به ملت و نظامی تبدیل شدند که نامشان ملت‌های جهان را به وجد می آورد.
ایشان پیروزی‌ها و موفقیت‌های سه دهه‌ی اخیر را جلوه‌هایی از تحقق وعده‌های نصرت الهی دانستند و با استناد به آیات متعدد قرآن افزودند: ملت‌های مؤمن، هوشیار و بااستقامت در زمان متناسب، قطعاً و یقیناً از یاری پروردگار برخوردار می‌شوند و این حقیقت، سنت تغییرناپذیر الهی است و بر اساس همین سنت الهی ملت ایران در این مرحله و همه‌ی مراحل دیگر بر دشمنان خود پیروز خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ضرورت طرح صحیح اهداف و حرف‌های ناب ملت ایران در جهان و تدبیر برای پیشبرد این اهداف افزودند: اگر ملت عزیز و جوانان خوش‌روحیه و پرتوان ایران مسیر خود را با پایداری ادامه دهند، بدون شک و بر اساس سنت صادق الهی در زمان مناسب، همه‌ی آمال، آرزوها و شعارهای «ملی، اسلامی و جهانی» آنان تحقق پیدا می‌کند، مسیر تاریخ عوض می‌شود و زمینه‌های ظهور حضرت ولی‌عصر عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه فراهم خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همدستی دولت‌های استکباری را برای تحریم ایران و به‌ستوه‌آوردن ملت یادآور شدند و افزودند: مستکبران بر خلاف گذشته به‌صراحت اذعان می‌کنند که هدف تحریم‌ها خسته‌کردن ملت، تحریک مردم به مقابله با جمهوری اسلامی، افزایش فشار بر مسئولان ایران و در نتیجه تغییر محاسبات مسئولان است.
ایشان افزودند: اما گرایش مردم این سرزمین بزرگ به مبانی اسلام و انقلاب و عزت ملی ایرانیان روزبه‌روز بیشتر می‌شود و این درست نقطه‌ی مقابل خواست دشمنان است.
ایشان در تحلیل عوامل تأثیرگذار در تقابل دولت‌های مستکبر با ملت ایران، هوشیاری و زیرکی ملت را کاملاً ضروری دانستند و خاطرنشان کردند: باید با تقوای جمعی و مراقبت و هوشیاری همگانی، متوجه طرح‌های دشمن باشیم و اجازه ندهیم هیچ مسئله‌ای حواسمان را از دشمن پرت کند.
رهبر انقلاب توصیه‌ها و تأکیدات مکررشان به مسئولان، مطبوعات و پایگاه‌های اینترنتی را برای پرهیز از سرگرم کردن مردم به مسائل فرعی و نادرست، یادآوری کردند و افزودند: همه‌ی این توصیه‌ها به خاطر این است که باید حواسمان به دشمن جمع باشد تا بفهمیم که دنبال چه طرح و هدفی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در چهارچوب منطق ارائه‌شده، یعنی هوشیاری ملی برای درک اهداف و طرح‌های دشمن افزودند: بررسی رفتار و گفتار مستکبران نشان می‌دهد که ذهن دشمن بر انتخابات مهمی که ۵ ماه دیگر، یعنی در خرداد ۹۲، برگزار می‌شود، ‌ متمرکز شده است.
ایشان در تشریح اهداف و روش‌های بیگانگان در قبال انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری افزودند: آنها در درجه‌ی اول اگر بتوانند، مانع برگزاری انتخابات می‌شوند، اما می‌دانند که نمی‌توانند. بنابراین از این مسأله مأیوسند.
رهبر انقلاب در همین زمینه خاطرنشان کردند: یک بار برخی تلاش کردند که انتخابات را حتی اگر شده، دو هفته به عقب بیندازند، اما ما تأکید کردیم که انتخابات حتی یک روز هم نباید عقب بیفتد. به همین علت راه تعویق یا برگزارنشدن انتخابات کاملاً مسدود است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مانع‌تراشی در راه حضور پرشور و همگانی مردم در انتخابات را هدف ملموس دشمنان برشمردند و افزودند: همه، حتی کسانی که ممکن است از سر دلسوزی درباره‌ی انتخابات توصیه‌های عمومی کنند، حواسشان باشد که به این مقصود دشمن کمک نکنند.
ایشان با انتقاد از برخی که مکرراً می‌گویند انتخابات باید آزاد برگزار شود، افزودند:  معلوم است که انتخابات باید آزاد باشد. مگر بیش از سی انتخابات سه دهه‌ی اخیر آزاد نبوده است؟ در کدام کشور انتخابات از ایران آزادتر است؟ مراقب باشید این حرف‌های شما مردم را از انتخابات مأیوس نکند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه‌ی بیان روش‌هایی که به تحقق هدف دشمن در انتخابات کمک می‌کند، خاطرنشان کردند: در کدام کشور درباره‌ی صلاحیت‌ها، ملاحظات لازم اعمال نمی‌شود؟ چرا این‌قدر بر این مسأله تکیه و تلاش می‌کنید در ذهن مردم این تصور به وجود بیاید که شرکت در انتخابات فایده ندارد؟
رهبر انقلاب به اشخاصی که خواسته یا ناخواسته در این چهارچوب حرکت می‌کنند، تأکید کردند: مبادا دچار غفلت شوید و جدول مورد نظر دشمن را پر کنید.
ایشان با انتقاد از کسانی که سعی می‌کنند به مردم تلقین کنند که انتخابات سلامت لازم را ندارد، این‌گونه رفتارها و سخنان را از دیگر روش‌هایی برشمردند که به تحقق اهداف دولت‌های مستکبر کمک می‌کند.
رهبر انقلاب تأکید کردند: البته بنده نیز اصرار و تأکید دارم که انتخابات باید با سلامت و امانتداری کامل انجام شود و مسئولان دولتی و غیر دولتی با رعایت کامل قوانین و تقوا و پاکدستی، ‌ انتخابات سالمی را برگزار کنند که مطمئناً همین‌جور خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به راه‌ها و روش‌های بسیار خوبی که در قوانین برای سالم برگزارشدن انتخابات پیش‌بینی شده است، افزودند: پایبندی همه به این راه‌ها و قوانین، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند، مگر این‌که کسانی بخواهند از راه‌های غیر قانونی عمل کنند. همچنان‌که برخی در سال ۸۸ این‌طور عمل کردند و برای مردم و کشور مزاحمت و ضرر به‌وجود آوردند و برای خودشان نیز در زمین و در ملأ أعلی، اسباب سرشکستگی و بدبختی فراهم کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در تشریحِ بیشتر روش‌هایی که به هدف اصلی دشمن در انتخابات، یعنی حضور کمرنگ مردم کمک می‌کند، افزودند: ممکن است کسانی سعی کنند در ایام انتخابات با به‌وجود آوردن حادثه‌ای یا ماجرایی اقتصادی، سیاسی یا امنیتی، سر مردم را به چیزهای دیگری گرم کنند که این هم جزو نقشه‌هاست. البته بنده مطمئنم که ملت ایران بسیار بابصیرت‌تر و باهوش‌تر از این است که با چنین ترفندهای خصمانه‌ی دشمنان یا عوامل آنها فریب بخورد.
رهبر انقلاب در ادامه‌ی سخنانشان نکاتی را درباره‌ی نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری آینده بیان کردند.
ایشان شرکت در انتخابات را یک حق و یک وظیفه دانستند و افزودند: فردفرد ملت که به نظام جمهوری اسلامی معتقدند و قانون اساسی را قبول دارند، می‌خواهند از حق خود استفاده کنند و یا وظیفه‌شان را انجام دهند و در این میان عده‌ای هم می‌خواهند صلاحیت‌های خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهند.
رهبر انقلاب با اشاره به سنگین‌بودن کار اداره‌ی اجرایی کشور افزودند: اداره‌ی مملکت، کار اجرایی کوچکی نیست، بلکه کار سنگینی است که بر دوش مجریان سطح بالا قرار می‌گیرد. بنابراین کسانی به میدان نامزدی بیایند که این توانایی را در خود احساس می‌کنند و کار اجرایی را بلدند.
ایشان در همین زمینه افزودند: ممکن است کسانی که در سطوح دیگری کار می‌کنند، بعضاً تشخیص ندهند که اداره‌ی کشور چقدر بار سنگینی است. بنابراین اشخاصی نامزد شوند که توان انجام‌دادن این وظیفه را در خود می‌بینند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: افرادی که می‌خواهند نامزد شوند، علاوه بر درک سنگینی کار، صلاحیت‌های لازم در قانون اساسی را که شورای نگهبان نیز بر آنها تکیه خواهد کرد، در خود ملاحظه کنند.
ایشان افزودند: نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری باید واقعاً وابسته و دلبسته‌ی نظام و قانون اساسی باشند و بخواهند حقیقتاً قانون اساسی را اجرا کنند، چرا که رئیس‌جمهور در این زمینه قسم می‌خورد و طبعاً نمی‌تواند قسم دروغ بخورد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان درباره‌ی انتخابات آینده تأکید کردند: انشاءالله به إذن الهی و فضل پروردگار، در خرداد ۹۲ انتخاباتی خوب و پرشور برگزار خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع هزاران نفر از مردم قم، همچنین با تجلیل از نقش تأثیرگذار مردم این شهر در حوادث قبل و بعد از انقلاب افزودند: خاطره‌ی قیام ۱۹ دی را نباید فراموش کرد، چرا که بیان این‌گونه مسائل ضمن این‌که نسل جوان را با سابقه‌ی تاریخی خود آشنا می‌کند، موجب قدرشناسی از مجاهدت‌های افتخارآفرین این ملت خواهد شد و به جوانان امروز می‌آموزد که هوشیاری و ایستادگی در مقابل دشمنانِ به‌ظاهر قدرتمند، حتماً به پیروزی منجر خواهد شد.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب،صبح امروز:کسانی که وارد عرصه انتخابات میشوند، باید بتوانند بار مسئولیت را بکشند، صلاحیتهای مورد نظر شورای نگهبان را در خود ملاحظه کنند و باید بخواهند که قانون اساسی را اجرا کنند.
  • رهبرانقلاب در دیدار مردم قم:همه دنیای استکبار دست به دست هم گذاشتند تا با تحریم،ملت ایران را به ستوه بیاورند و محاسبات مسئولان عوض شود اما نتیجه این شده که ملت ایران هر روز گرایشش به مبانی اسلام و ایستادگی بیشتر میشود.
  • رهبرانقلاب:یکی از نقشه های دشمن برای جلوگیری از انتخابات پرشور این است که در ایام انتخابات سر مردم را به ماجرای سیاسی،اقتصادی یا امنیتی گرم کنند،اما ملت ایران هوشمندتر از این است که از دشمن فریب بخورد.
  • رهبرانقلاب امروز دردیدار مردم قم:آن کسانی که راجع به انتخابات توصیه هایی میکنند،حواسشان باشد به دشمن کمک نکنند/دائما نگویند انتخابات باید آزاد باشد،از اول انقلاب سی و چند انتخابات داشتیم،کدامش آزاد نبوده است؟
  • دیدار هزاران نفر از مردم قم با رهبر انقلاب به مناسبت سالروز قیام ۱۹ دی ۵۶ از دقایقی پیش در حسینیه امام خمینی (ره) آغاز شده است.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی