news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1391/08/29

دیدار کارگزاران حج با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران حج امسال با ایشان، حج را یک واجب استثنایی دانستند و با تأکید بر مسأله‌ی مهم وحدت در دنیای اسلام خاطرنشان کردند: در موسم حج، وحدت، عظمت و تکثر دنیای اسلام عینیت می‌یابد که باید از این ظرفیت به نحو شایسته‌ای استفاده کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به این که فریضه‌ی حج ترکیبی از عناصر «عبادت»، «تضرع» و «حضور سیاسی و اجتماعی» است، خاطرنشان کردند: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، دغدغه‌ی حجاج ایرانی صرفاً معطوف به انجام صحیح اعمال حج بود. در حالی که این اجتماع بزرگ و استثنایی دربرگیرنده‌ی شاخص‌های مهم دیگری نظیر تکثر و عظمت و وحدت است که می‌تواند حرکت جدیدی در راستای انسان‌سازی، جامعه‌سازی و اتحاد اسلامی را شکل بدهد و این نگاه متعالی باید به حجاج غیر ایرانی نیز منتقل شود.
«اهمیت وحدت شیعه و سنی» نکته‌ی دیگری بود که رهبر انقلاب مورد تأکید قرار دادند.
ایشان با بیان این که اختلاف میان شیعه و سنی مسئله‌ی جدیدی نیست و از گذشته نیز وجود داشته است، افزودند: اما در سال‌های اخیر این اختلافات به طور غیر طبیعی افزایش یافته است که نشان می‌دهد تشدید اختلافات، به جامعه‌ی اسلامی تزریق و تحمیل می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صرف تأکید بر وحدت و تفاهم میان شیعه و سنی را کافی ندانستند و تصریح کردند: برخی از این اختلافات ناشی از توهمات و شبهات است که این تصورات نادرست باید اصلاح شود و در عین حال منشأ بخش دیگری از اختلافات، رفتارهای غلط است که باید این موارد نیز به طور دقیق شناسایی و حل شود.
«گشودن گره‌های ذهنی سیاسی حجاج» نکته‌ی سومی بود که رهبر انقلاب اسلامی خطاب به دست‌اندرکاران حج مورد تأکید قرار دادند.
ایشان از ناآرامی‌ها در سوریه به عنوان نمونه‌ی یکی از این گره‌های ذهنی یاد کردند و با بیان این‌که منطق جمهوری اسلامی در قضیه‌ی سوریه کاملاً روشن است، افزودند: واقعیت مسئله‌ی سوریه این است که جبهه‌ی استکبار قصد دارد حلقه‌ی وصل زنجیره‌ی مقاومت در منطقه را که در همسایگی رژیم غاصب صهیونیستی قرار دارد، نابود کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای راه حل بحران سوریه را جلوگیری از تزریق سلاح به داخل این کشور خواندند و تصریح کردند: چنان‌چه در هر کشوری، مخالفان از خارج آن کشور به سلاح مجهز شوند، به طور طبیعی نظام حاکم نیز با آنها برخورد خواهد کرد.
ایشان افزودند: اگر مخالفان در سوریه دست از سلاح بردارند، امکان مطالبه از دولت برای شنیدن نظرات مخالفان و اجازه دادن به آنها برای بیان مواضع خود وجود خواهد داشت.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از خدمات ارائه‌شده به حجاج و همچنین تأکید بر تقویت روزافزون همکاری میان دست‌اندرکاران حج، خاطرنشان کردند: به هیچ حدی از پیشرفت در ارائه‌ی خدمات رفاهی و تبلیغی به حجاج قانع نباشید.
در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاضی‌عسگر -نماینده‌ی ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی- در گزارشی مجموعه‌ی اقدامات بعثه‌ی مقام معظم رهبری در زمینه‌های فرهنگی، معنوی و بین‌المللی حج را بیان کرد.
در ادامه نیز حجت‌الإسلام‌والمسلمین سید احمد موسوی -رئیس سازمان حج و زیارت- گزارشی از عملکرد بخش اجرایی و عملیاتی حج امسال و نحوه‌ی رسیدگی به کاروان‌های اعزامی ارائه کرد.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب صبح امروز در دیدار مسئولان برگزاری حج: واقعیت مسئله‌ی سوریه این است که جبهه‌ی استکبار قصد دارد حلقه‌ی وصل زنجیره‌ی مقاومت در منطقه را، که در همسایگی رژیم غاصب صهیونیستی قرار دارد، نابود کند.
  • دست‌اندرکاران برگزاری حج ساعتی پیش با رهبر انقلاب دیدار کردند / در ابتدای این دیدار گزارشی از روند اجرایی حج تمتع امسال به معظم‌له ارائه شد.‬
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی