news/content
1391/07/19

سفر رهبر انقلاب به استان خراسان شمالی

روز پرشکوه و فراموش‌نشدنی دیار اترک؛ امروز بجنورد -مرکز استان خراسان شمالی- قلب تپنده‌ی ایران اسلامی بود. امروز سرانجام انتظار چند هفته‌ای مردم خراسان شمالی به پایان رسید و رهبر انقلاب اسلامی سفر خود به این استان را آغاز کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه‌ی صبح امروز (چهارشنبه) وارد فرودگاه بجنورد شدند. انبوه مردم که از ساعت‌ها پیش منتظر ورود رهبر انقلاب بودند، با خروج خودروی حامل حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از فرودگاه بجنورد، سر از پا نشناختند و یکپارچه غرق در شور  شعف و شادی شدند.
از همان ابتدا خودروی حامل ایشان در میان انبوه جمعیت قرار گرفت. استقبالی که مردم باب الرضا (ع) و به‌ویژه جوانان و نسل سومی‌های انقلاب اسلامی این استان از رهبر انقلاب اسلامی کردند، صحنه‌هایی کم‌نظیر و ناب از عشق و دلدادگی مردم و نسل جوان به نظام اسلامی و ولایت را رقم زد؛ صحنه‌هایی که دوربین‌های تصویربرداری هیچ‌گاه نمی‌توانند عمق و عظمت آن را به تصویر بکشند.
آن‌چه امروز در خیابان‌های بجنورد به چشم می‌آمد، حضور گسترده و پرشور و نشاط همه‌ی قشرها و قومیت‌های مختلف مرزنشینان غیور خراسان شمالی بود. ترک و کرد و ترکمن و فارس و تات و شیعه و سنی همه آمده بودند.
جمعیت انبوه استقبال‌کننده از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در طول مسیر فرودگاه بجنورد تا ورزشگاه تختی به حدی بود که خودروی حامل رهبر انقلاب اسلامی بارها از حرکت ایستاد. به گونه‌ای که در برخی مسیرها تا دقایقی به هیچ وجه امکان حرکت وجود نداشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از استقبال پرشکوه مردم که حدود دو ساعت به طول انجامید، وارد ورزشگاه تختی بجنورد شدند و مورد استقبال جمع دیگری از مردم قرار گرفتند که از ساعت‌ها قبل در این ورزشگاه منتظر ورود رهبر انقلاب اسلامی بودند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع پُرشور ده‌ها هزار نفر از مردم بجنورد در ورزشگاه تختی با ارائه‌ی تحلیل جامعی از حرکت صعودی ملت ایران به سمت قله‌ی پیشرفت همه‌جانبه‌ی مادی و معنوی، مواردی همچون وظیفه‌شناسی، هوشیاری، آماده به کار بودن، نشاط و امید، کار و تلاش پیگیر، وحدت و همدلی و  موقع‌شناسی ملت و مسئولان را ساز و برگ ادامه‌ی حرکت پرشتاب دانستند و تأکید کردند: به فضل و توفیق الهی ملت ایران با تجربه و توانایی‌هایی روزافزون خود، از مشکلات عبور خواهد کرد و بار دیگر جبهه‌ی استکبار را در حسرت شکست‌دادن این ملت خواهد گذاشت.
رهبر انقلاب اسلامی هدف اصلی و کلیدی ملت ایران را از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون، پیشرفت همه‌جانبه‌ی مادی و معنوی دانستند و افزودند: این پیشرفت الهام‌گرفته از منطق اسلام و متفاوت از پیشرفت تمدن مادی غرب است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این که پیشرفت مورد نظر غرب، تک‌بعدی و تنها در جهت مسائل مادی است، خاطرنشان کردند: پیشرفت در منطق اسلامی دارای ابعاد مختلف مادی و معنوی است و شامل پیشرفت در علم، اخلاق، عدالت، رفاه عمومی، اقتصاد، عزّت و اعتبار بین‌المللی، استقلال سیاسی و تقرّب به خدا می‌شود.
ایشان یکی دیگر از ویژگی‌های پیشرفت اسلامی را همه‌جانبه بودن آن ارزیابی و تأکید کردند: در منطق اسلام باید در دنیا به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که افق آن، نسل‌ها و ده‌ها سال آینده را در بر بگیرد و در عین حال  برای آخرت نیز باید به گونه‌ای آماده بود که گویا فرصت بسیار اندکی تا سفر آخرت باقی مانده است.
رهبر انقلاب اسلامی لازمه‌ی رسیدن به پیشرفت اسلامی را شناخت نقاط قوت و ضعف، داشتن برنامه‌ریزی متناسب با شرایط، رصد مرحله به مرحله‌ی حرکت به سمت هدف مورد نظر، و آگاه‌سازی مردم از نقشه‌ی راه و مشکلات و خطرهای پیش رو دانستند و افزودند: این وظایف به عهده‌ی نخبگان جامعه اعم از نخبگان سیاسی، علمی و دینی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از تبیین مفهوم پیشرفت اسلامی و لوازم مورد نیاز رسیدن به آن، به بررسی حرکت نظام اسلامی در مسیر رسیدن به پیشرفت همه‌جانبه‌ی اسلامی پرداختند.
ایشان در یک جمع‌بندی و قضاوت کلی از این حرکت، خاطرنشان کردند: نظام اسلامی در طول ۳۳ سال گذشته به طور مستمر حرکت پیش‌رونده و صعودی داشته که البته این حرکت با فراز و فرودهایی نیز همراه بوده است.
رهبر انقلاب اسلامی سپس به بیان ساز و برگ مورد نیاز برای ادامه‌ی حرکت پرشتاب‌تر به سمت قله‌ی پیشرفت پرداختند و تأکید کردند: عزم راسخ، امید و نشاط، کار و تلاش پیگیر و هوشیاری، از لوازم اصلی ادامه‌ی حرکت در مسیر پیشرفت است که اگر ملتی این ساز و برگ را در اختیار داشته باشد، بر همه‌ی مشکلات فائق خواهد آمد و دشمنان خود را به زانو درخواهدآورد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از ضروریات بسیار مهم برای رسیدن به پیشرفت را داشتن ارزیابی دقیق و منطقی و به دور از شعارزدگی از شرایط کشور دانستند و افزودند: ملت ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در یک عرصه‌ی رویارویی با شبکه‌ی خبیث صهیونیستی قرار دارد که برخی کشورهای غربی و در رأس آن آمریکا در این شبکه قرار دارند و از هیچ دشمنی و کینه‌ورزی با این ملت دریغ نمی‌کنند.
ایشان توانایی‌ها و فرصت‌های ملت ایران در این عرصه‌ی رویارویی را برجسته خواندند و خاطرنشان کردند: نسل جوان پرانگیزه و بانشاط و دارای استعداد برتر، عزم و امید، منابع طبیعی ارزشمند و اساسی که میزان آن از متوسط جهانی بالاتر است. اقلیم متنوع، مسئولان دلسوز، نیروهای مسلح آماده و شجاع، روحانیت فاضل و دلسوز، دانشگاه‌های پرجمعیت، میلیون‌ها دانش‌آموز و چشم‌انداز بیست‌ساله، امکانات و توانایی‌های برجسته‌ی ملت ایران است که زمینه‌ساز غلبه بر همه‌ی مشکلات و حرکت پرشتاب برای رسیدن به پیشرفت همه‌جانبه است.
رهبر انقلاب اسلامی پیشرفت‌های زیربنایی کشور از جمله در زمینه‌ی خدمات مردمی، دانش و فناوری و معنویات را ممتاز خواندند و افزودند: ثبات سیاسی جمهوری اسلامی ایران یکی دیگر از مهم‌ترین زیربناهای اساسی کشور است که با وجود روی کار آمدن دولت‌های گوناگون و دارای سلائق مختلف سیاسی و جناحی، این ثبات از بین نرفته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به زیربناهای قانونی و عملی اقتصادی نیز اشاره کردند و افزودند: سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و پیشرفت‌های زیربنایی اقتصادی به‌ویژه در سدسازی، ساخت نیروگاه‌ها، گسترش شبکه‌ی فیبر نوری، حمل و نقل و راه‌های ارتباطی و مواصلاتی که به دست متخصصان و زبدگان جوان کشور به دست آمده، از زیربناهای مهم اقتصادی هستند.
ایشان نسل جوان پرنشاط، تحصیل‌کرده و شجاع را یکی دیگر از ثروت‌های زیربنایی ملت ایران برشمردند و بار دیگر تأکید کردند یکی از خطاهایی که در اواسط دهه‌ی هفتاد انجام شد، ادامه‌ی سیاست کنترل جمعیت بود که این اشتباه باید جبران شود، زیرا نسل جوان عامل اصلی پیش‌روندگی کشور است.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته اجرای سیاست کنترل جمعیت در اوایل دهه‌ی هفتاد کار صحیحی بود، اما ادامه‌ی آن از اواسط دهه‌ی هفتاد اشتباه بود و مسئولین کشور و از جمله رهبری در این اشتباه سهیم هستند و باید از خداوند طلب عفو کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از برشمردن نقاط قوت و توانایی‌های کشور، به برخی مشکلات و در رأس آن، بالارفتن قیمت‌ها و بیکاری اشاره کردند و افزودند: این مشکلات، مشکلاتی است که همه‌ی مردم با آن دست به گریبان هستند، اما مشکلات غیر قابل حلی نیستند، زیرا انقلاب اسلامی در طول ۳۳ سال گذشته مشکلات بزرگ‌تر از این مسائل را پشت سر گذاشته است.
ایشان به برخی مشکلات بزرگ و پیچیده‌ی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و از جمله تلاش برای ایجاد درگیری‌های قومی در کشور، راه‌اندازی جنگ تحمیلی هشت‌ساله و اِعمال تحریم‌ها اشاره و تأکید کردند: ملت ایران با ایستادگی و هوشیاری از همه‌ی این مشکلات عبور کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در خصوص تحریم‌ها خاطرنشان کردند: مسئله‌ی تحریم‌ها مسئله‌ی جدیدی نیست و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته است، اما دشمنان تلاش دارند تا موضوع تحریم‌ها را بزرگنمایی کنند و متأسفانه برخی هم در داخل با آنها همزبان می‌شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشدید تحریم‌ها بر ضد ملت ایران را در چند مرحله، دلیل بی‌نتیجه بودن آنها خواندند و افزودند: آمریکا و برخی کشورهای اروپایی تلاش دارند تا این تحریم‌ها را به‌دروغ به موضوع انرژی هسته‌ای مرتبط کنند. در حالی که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی که تحریم‌ها شروع شد، موضوع انرژی هسته‌ای به هیچ وجه وجود نداشت.
ایشان علت اصلی عصبانیت جبهه‌ی استکبار را تسلیم‌نشدن ملت ایران به برکت اسلام و قرآن دانستند و خاطرنشان کردند: به همین دلیل است که آنها با اسلام دشمنی و به پیامبر اسلام (ص) توهین می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: آنها به‌دروغ می‌گویند که اگر ملت ایران از انرژی هسته‌ای صرفن ظر کند، تحریم‌ها برداشته می‌شود. در حالی که علت اصلی اِعمال این تحریم‌های غیر منطقی که نوعی وحشیگری نیز به حساب می‌آید، بغض و کینه‌ی آنها از ملت ایران است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: این تحریم‌ها در واقع جنگ با یک ملت است، اما به توفیق الهی، دشمنان در این جنگ هم مغلوب ملت ایران خواهند شد.
ایشان افزودند: البته تحریم‌ها مشکلاتی را به وجود می‌آورند و برخی بی‌تدبیری‌ها هم ممکن است این مشکلات را افزایش دهد، اما این مشکلات مسائلی نیستند که جمهوری اسلامی ایران نتواند آنها را حل کند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نوسانات اخیر ارز و ریال و خوشحالی دشمنان ملت ایران خاطرنشان کردند: حدود دو یا سه ساعت عده‌ای در دو خیابان تهران چند سطل زباله را به آتش کشیدند و بلافاصله مسئولان برخی کشورهای غربی با کنارگذاشتن متانت دیپلماسی به ابراز خوشحالی کودکانه پرداختند، اما باید از آنان پرسید که وضع اقتصادی ایران بدتر است یا کشورهای اروپایی که از حدود یک سال پیش درگیر تظاهرات خیابانی هستند؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به کشورهای غربی تأکید کردند: مشکلات شما به‌مراتب پیچیده‌تر از مشکلات ایران است، زیرا اقتصاد شما قفل شده است.
ایشان افزودند: امروز یکی از مسائل مهم در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، مشکلات اقتصادی مردم گرفتار آن و جنبش ۹۹ درصدی است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: بدانید جمهوری اسلامی ایران با این مشکلات از پا درنمی‌آید و به فضل الهی بر مشکلات غلبه خواهد کرد و بار دیگر دشمنان را در حسرت شکست‌دادن ملت ایران خواهد گذاشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عمل به وظیفه از جانب مردم و مسئولان را لازمه‌ی غلبه بر مشکلات دانستند و تأکید کردند: یکی از وظایف مهم مردم حفظ هوشیاری و موقع‌سنجی به‌لحظه است.
ایشان افزودند: در تهران عده‌ای به نام بازاری به خیابان آمدند و اغتشاش کردند، اما بازاریان محترم سریعاً اعلامیه دادند و از آنها اعلام برائت کردند که این، کار درست و نشانگر هوشیاری بازاریان بود.
رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری قضایای فتنه‌ی سال ۸۸ خاطرنشان کردند: بعد از انتخابات باعظمت سال ۸۸، عده‌ای اظهار مخالفت کردند و عده‌ای هم به نام آنها و با سوء استفاده از این فرصت، آشوب و تشنج ایجاد کردند. آن عده‌ای که به اسم آنها آشوب شد، باید همان موقع اعلامیه می‌دادند و اعلام برائت می‌کردند، اما این کار را انجام ندادند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: هوشیاری و «موقع‌سنجی لحظه‌ای» خصوصیت برجسته‌ای است که مردم همواره باید به آن توجه داشته باشند و به محض توطئه‌ی دشمن، به صورت لحظه‌ای واکنش نشان دهند.
ایشان وظیفه‌ی مسئولان را نیز حفظ اتحاد و همدلی، برنامه‌ریزی، رعایت حدود قانونی، مسئولیت‌شناسی و تقصیرها را به گردن هم نینداختن دانستند و تأکید کردند: در قانون اساسی نقش مجلس، دولت، رئیس جمهور و قوه‌ی قضائیه مشخص شده است. ، بنابراین همه‌ی مسئولان باید به وظایف قانونی خود عمل کنند و با یکدیگر همدل، همراه و همزبان باشند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: به لطف خداوند، کشور در این خصوص مشکلی ندارد، زیرا مسئولان کشور اعم از رؤسای قوا و بدنه‌ی سه قوه دلسوز و علاقمند به سرنوشت کشور هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته ممکن است اشتباهات یا خطاهایی هم وجود داشته باشد، ولی همه‌ی این اشتباهات قابل جبران هستند.
ایشان تأکید کردند: مسیر ملت ایران، مسیر مهمی است که می‌تواند تاریخ جهان را متحول کند؛ همان‌گونه که اکنون تاریخ منطقه را متحول کرده است.
رهبر انقلاب اسلامی حوادث منطقه را به زیان غرب به‌ویژه آمریکا و تهدیدی برای رژیم صهیونیستی خواندند و با اشاره به یاوه‌گویی‌های مسئولان رژیم صهیونیستی افزودند: البته این یاوه‌گویی‌ها ارزش جواب‌دادن را ندارد، ولی کشورهای اروپایی که به دنبال آمریکا به راه افتاده‌اند، بدانند که این همراهی عاقلانه و خردمندانه نیست و یک نوع حماقت است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به خاطره‌ی نه‌چندان بد ملت ایران از بیشتر کشورهای اروپایی تأکید کردند: البته ملت ایران از انگلیس ذهنیت بسیار بدی دارد و به همین علت به آن «انگلیس خبیث» گفته می‌شود.
ایشان افزودند: کشورهای اروپایی بدانند که همراهی با آمریکا نتیجه‌ای جز منفورشدن نزد ملت ایران ندارد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه، علاج اصلی و بنیانی مشکلات اقتصادی کشور را حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه‌ی ایرانی دانستند وخاطرنشان کردند: توجه به تولید ملی موجب از بین رفتن گرانی، ایجاد اشتغال، و تقویت روحیه‌ی استغناء ملت ایران خواهد شد. بنابراین مسئولان باید به موضوع تولید ملی توجه جدی کنند.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز خرسندی فراوان از سفر به استان خراسان شمالی به عنوان باب الرضا(ع) در روز زیارتی آن حضرت، به بیان ویژگی‌ها و خصلت‌های برجسته‌ی مردم این منطقه و ظرفیت‌های طبیعی و جغرافیایی خراسان شمالی پرداختند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طبیعت زیبا و جاذبه‌های فراوان گردشگری، منابع طبیعی غنی و زمینه‌ی مستعد کشاورزی و دامی را از ویژگی‌های طبیعی استان خراسان شمالی برشمردند و افزودند: دیانت، سرزندگی و شور و نشاط، آماده به کار بودن، غیرت مرزبانی، استعدادهای برتر و درخشان، شجاعت و همزیستی مهربانانه و برادرانه‌ی قومیت‌های مختلف، از امتیازات برجسته‌ی مردم استان خراسان شمالی است.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین یعقوبی -امام جمعه‌ی بجنورد- به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خیر مقدم گفت.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی