news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1391/06/08
تأکید بر گسترش همکاری‌های اقتصادی و زیربنایی

دیدار نخست‌وزیر هند با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار آقای مان موهان سینگ نخست‌وزیر هند و هیأت همراه، با اشاره به سابقه‌ی ارتباطات فرهنگی، عاطفی، تمدنی و تاریخی دو ملت ایران و هند تأکید کردند: ملت ایران همواره نگاه مثبتی به هند داشته‌اند و همه‌ی این موارد زمینه‌ی بسیار مناسبی برای گسترش بیش از پیش روابط دو کشور است.
ایشان هند را یک قدرت مهم و بزرگ و دارای پیشرفت‌های علمی و اقتصادی خوب خواندند و افزودند: ملت ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به‌خصوص در سال‌های اخیر، کارهای فراوانی در عرصه‌های علمی، اقتصادی و اجتماعی انجام داده که شاید در طول چند قرن گذشته سابقه نداشته است.
رهبر انقلاب اسلامی زمینه‌های تعمیق همکاری‌های همه‌جانبه‌ی هند و ایران را مهیّا دانستند و تأکید کردند: همکاری‌های دو کشور به‌ویژه در عرصه‌های تجاری و زیربنایی می‌تواند همکاری اطمینان‌بخشی باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این که نمی‌توان به همکاری شرکای بین‌المللی اعتماد کرد، خاطرنشان کردند: یکی از این شرکای بین‌المللیِ غیر قابل اطمینان، امریکا است که فقط برای یک دولت، شریک قابل اطمینانی است و آن دولت هم دولت صهیونیستی است.
ایشان همچنین در خصوص مسائل منطقه و از جمله سوریه و افغانستان، موضع ایران و هند را همسو دانستند و تأکید کردند: دو کشور می‌توانند همکاری‌های خود را در زمینه‌ی مسائل منطقه‌ای گسترش دهند.
رهبر انقلاب اسلامی ثبات، استقلال و اقتدار هند را برای جمهوری اسلامی ایران مهم دانستند و اظهار امیدواری کردند: ایران در دوره‌ی سه ساله‌ی ریاست خود بر جنبش عدم تعهد بتواند با همکاری هند، زمینه‌ساز نقش‌آفرینی این جنبش در مسائل مهم بین‌المللی و منطقه‌ای شود.

در آغاز این دیدار که آقای احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور ایران نیز حضور داشت، آقای مان موهان سینگ نخست‌وزیر هند ضمن ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی ایران، به سابقه‌ی فرهنگی و تمدنی ملت‌های هند و ایران و روابط تاریخی دو ملت اشاره کرد و گفت: هند خواهان گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف، از جمله بخش‌های انرژی و تأسیسات زیربنایی است.
وی با اشاره به توافقات انجام‌گرفته در مذاکرات با رئیس‌جمهور ایران خاطرنشان کرد: در این مذاکرات توافق‌های خوبی انجام شد که زمینه‌ساز گسترش بیش از پیش روابط دو کشور خواهد شد.
نخست‌وزیر هند همچنین با اشاره به مسائل منطقه و از جمله افغانستان و سوریه تأکید کرد: هند مخالف هرگونه مداخله‌ی خارجی در سوریه است و تنها راه حل بحران این کشور را یک راه حل سوری و بر اساس نظر مردم سوریه می‌داند.
آقای مان موهان سینگ خاطرنشان کرد: هند در دوران ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد تمام تلاش خود را برای نقش‌آفرینی واقعی این جنبش در مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای به کار خواهد گرفت.

در این رابطه بخوانید :
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی