news/content
1391/06/02

دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هیأت دولت با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (پنجشنبه) در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت ضمن برشمردن برخی نقاط قوت دولت، اقتصاد مقاومتی را تنها راه ادامه‌ی روند پیشرفت کشور دانستند و تأکید کردند: استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های بخش‌های دولتی و غیر دولتی، اهتمام جدی به حل مشکلات معیشتی مردم، مبارزه با مفاسد اقتصادی، حمایت از تولید ملی و مبارزه با اسراف از لوازم اقتصاد مقاومتی است.
ایشان در این دیدار که در آغاز هفته‌ی دولت انجام شد با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی، باهنر و همچنین شهید عراقی، تجلیل از این عزیزان را زنده نگهداشتن گفتمان انقلاب و ارزش شهادت دانستند.
رهبر انقلاب هفته‌ی دولت را فرصتی برای تشکر از خدمات قوه‌ی مجریه و مسئولان و کارکنان دستگاه‌ها خواندند و افزودند: این هفته علاوه بر فرصت ارائه‌ی گزارش و آشنا کردن مردم با حقایق و فعالیت‌های دولت، فرصتی برای ارزیابی درونی و بررسی نقاط قوت و ضعف قوه‌ی مجریه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به عبور سریع فرصت‌های خدمت، رئیس‌جمهور و همکارانش را به مغتنم شمردن یک سالِ باقی‌مانده از عمر دولت دهم توصیه و خاطرنشان کردند: در همین یک سال نیز می‌شود کارهای بسیار مهم و بزرگی انجام داد.
ایشان سال چهارم فعالیت‌های دولت دهم را از دو جهت خارجی و داخلی مهم برشمردند و افزودند: قدرت‌های مستکبر همه‌ی توان خود را برای وادار کردن ایران به عقب‌نشینی به کار گرفته‌اند که دولت نیز باید با استفاده از همه‌ی توان و ظرفیت‌های کشور و ادامه‌ی روند پیشرفت‌ها،‌این توهم باطل دشمنان را بر هم بزند.
ایشان سال آخر فعالیت دولت دهم را از لحاظ شیرازه‌بندی کارها نیز مهم دانستند و به هیأت وزیران تأکید کردند: شما به پرکاری مشهور هستید. همین ویژگی را باجدیت و تا لحظات آخر فرصت خدمت به مردم و کشور حفظ کنید.
رهبر انقلاب روند کلی حرکت کشور را با وجود برخی مشکلات و نقاط ضعف‌ها، رو به جلو ارزیابی کردند و افزودند: حتی مراکز رصد جهانی نیز به روند پیشرفت‌های ایران اذعان دارند، اما برخی در این زمینه دچار توهم ناشی از ارزیابی غلط هستند.
ایشان با اشاره به ناکامی طرح‌ها و ترفندهای بیگانگان افزودند: همیشه به یاد داشته باشید که زورگویان جهانی دست از دشمنی برنمی‌دارند و در پی هر ناکامی، به دنبال تصمیمات و اقدامات جدید برمی‌آیند. بنابراین لازم است مسئولان نیز همیشه در فکر راهکارها و تدابیر جدید مقابله باشند.
ایشان پیش‌بینی سناریوها و توطئه‌های دشمن را باعث تسلط در میدان مواجهه با این توطئه‌ها دانستند و خاطرنشان کردند: اگر قبل از تصمیم دشمنان بتوانیم سناریوی آنها را بخوانیم، در اتخاذ تدابیر موفق‌تر خواهیم بود.
رهبر انقلاب تمرکز در کارهای قوه‌ی مجریه را به‌ویژه در مسائل کلان و اساسی، ضروری خواندند و افزودند: تمرکز در این‌گونه مسائل در درجه‌ی اول به خود هیأت دولت برمی‌گردد و باید همه‌ی اعضای دولت خود را در تصمیمات اتخاذشده شریک و مسئول بدانند و با هماهنگی کامل حرکت کنند.
استفاده از همه‌ی توان کشور و بهره‌گیری از ظرفیت‌های فکری و انسانی در داخل و خارج از دولت، توصیه‌ی دیگری بود که رهبر انقلاب در این دیدار بیان کردند.
رهبر انقلاب با اشاره به این که نقاط ضعف را نیز باید بررسی و برطرف کرد، در تشریح برخی نقاط قوت دولت افزودند: کارهای وسیع عمرانی در مناطق مختلف کشور، پیشرفت چشمگیر در زمینه‌ی علم و فناوری، ارتقای جایگاه ایران در عرصه‌ی سیاست خارجی و مسائل بین‌المللی، برجسته شدن ارزش‌های انقلاب در گفتار و رفتار دولت؛ از جمله ساده‌زیستی و دوری از تجمل، استکبارستیزی و افتخار به انقلابی‌گری و تلاش برای ارتباط گسترده با مردم، از جمله نقاط قوت دولت است که منشأ برکات و آثار مثبتی بوده است.
ایشان تلاش فوق‌العاده را از دیگر ویژگی‌های دولت دهم دانستند و توصیه کردند: این تلاش را با کیفیت کاری خوب، همراه کنید و برای تحقق وعده‌های داده‌شده اهتمام ویژه به خرج دهید.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی سخنانشان در ریشه‌یابی افزایش تلاش‌های خصمانه‌ی آمریکا و مستکبران در سال‌های اخیر، به چهار عامل اشاره کردند: پیشرفت‌های مستمر جمهوری اسلامی، زنده شدن شعارهای انقلاب، بیداری عظیم و بسیار مهم ملت‌های منطقه و جلوگیری از الگو شدن ایران در چشم این ملت‌ها.
ایشان در همین بحث افزودند: برخی افراد این روزها می‌گویند چرا دشمن‌تراشی می‌کنید؟ اما این حرف‌ها ناشی از تحلیل غلط است.
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: در زمان امام خمینی (رضوان‌الله‌علیه) نیز دشمنی‌های مستکبران پایانی نداشت، چرا که امام قاطعانه از انقلاب و اسلام و ایران دفاع می‌کرد و این واقعیات نشان می‌دهد هرگاه مسئولان و ملت ایران مواضع مستحکمی بگیرند، چهره‌ی دشمن عبوس‌تر می‌شود که البته مستکبران هیچگاه در مقابل این ملت پیروز نخواهند شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به برخی مشکلات موجود افزودند: عمده‌ی این مشکلات به مسائل معیشتی قشرهای متوسط و ضعیف مربوط می‌شود که باید برای برطرف کردن آنها جداً همت و برنامه‌ریزی کرد.
ایشان در ریشه‌یابی مشکلات موجود خاطرنشان کردند: بخشی از مسائل ناشی از تورم است. البته ما کمبود کالا در کشور نداریم، اما گرانی و کاهش قدرت خرید مردم باید علاج شود که در این زمینه همه‌ی بخش‌های ستادی و عملیاتی مسئولند.
رهبر انقلاب با اشاره به این که صاحبنظران داخل و خارج دولت، افزایش نقدینگی را یکی از ریشه‌های مشکلات فعلی می‌دانند، تأکید کردند: باید با هم‌فکری و تکیه بر علم و تجربه، راهی برای کنترل نقدینگی بیابید و نقدینگی افزایش‌یافته را به سمت مراکز تولید هدایت کنید.
ایشان توانمند کردن بخش خصوصی را یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی خواندند و تأکید کردند: لازم است سیاست‌های اصل 44 با دقت و وسواس هرچه تمام‌تر دنبال شود.
رهبر انقلاب در ارائه‌ی تعریفی از اقتصاد مقاومتی افزودند: در این اقتصاد، هم روند پیشرفت کشور حفظ می‌شود و هم آسیب‌پذیری نظام اقتصادی در مقابل ترفندهای دشمنان کاهش می‌یابد.
ایشان استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های مادی و انسانی دولتی و غیر دولتی را از لوازم اقتصاد مقاومتی دانستند و افزودند: باید به مردم واقعاً بها دهید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبارزه با مفاسد اقتصادی را باعث افزایش سرمایه‌گذاری، استقبال سرمایه‌داران سالم و رونق بیشتر اقتصادی دانستند و افزودند: باید با چشمانی تیزبین، ریزبین و دوربین مراقب فساد اقتصاد بود و با آن مبارزه کرد که در این زمینه همکاری متقابل دولت و دستگاه قضایی ضروری است.
حمایت از تولید، رسیدگی به واحدها و کارخانه‌هایی که دچار مشکل شده‌اند، ‌فعال‌سازی واحدهای متوسط و کوچک، مدیریت منابع ارزی و حمایت همه‌جانبه از تولید ملی، دیگر توصیه‌ی مؤکد رهبر انقلاب به هیأت دولت بود.
ایشان مبارزه با اسراف را نیز در اقتصاد مقاومتی مهم برشمردند و افزودند: در این زمینه هم دستگاه‌های فرهنگ‌ساز به‌ویژه رسانه‌ی ملی و هم دستگاه‌های اجرایی مسئولند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از توجه دولت به ضرورت صرفه‌جویی در دستگاه‌ها افزودند: مسئله‌ی استفاده از تولید ملی را نیز به طور جدی در دستور کار دستگاه‌ها قرار دهید و مصرف اجناس و کالاهای خارجی را در دستگاه‌ها ممنوع اعلام کنید.
توجه به شرکت‌های متکی بر اقتصاد دانش‌بنیان و حل مشکلات آنها از دیگر نکاتی بود که رهبر انقلاب به دولت دهم توصیه کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بار دیگر مسئله‌ی وحدت و انسجام ملی را بسیار مهم خواندند و با دعوت جدی از مسئولان برای همگرایی ‌افزودند: حوزه‌های مسئولیت‌ها مشخص است؛ هر سه قوه باید با هماهنگی و تعامل عمل کنند.
ایشان مسئولیت رسانه‌ها، افراد صاحب تریبون و پایگاه‌های اینترنتی را نیز در زمینه‌ی تقویت وحدت ملی مهم دانستند.
رهبر انقلاب با توصیه به پرهیز از کارهای سطحی و توجه به کارهای عمیق در زمینه‌های فرهنگی خاطرنشان کردند: مراقبت کامل کنید که فرهنگ مهاجم، فرهنگ عمومی را در معرض تأثیرگذاری و آسیب قرار ندهد.
حفظ روحیه‌ی انقلاب در دیپلماسی کشور و تلاش برای بهره‌گیری منطقی و صحیح از حوادث منطقه، نکته‌ی دیگر ایشان خطاب به مسئولان قوه‌ی مجریه بود.
توصیه آخر رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور و هیأت دولت این بود: برای خدا کار کنید و لحظه‌ای را در خدمت به مردم و نظام از دست ندهید. اگر هم کسی نبیند، خداوند می‌بیند و همه‌ی این فعالیت‌ها را پاداش مضاعف می‌دهد.

آقای احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور نیز در این دیدار با گرامیداشت یاد و خاطره‌ی شهیدان رجایی و باهنر گفت: دولت به اصول خود یعنی عدالت، مهرورزی، خدمتگزاری، تلاش برای اعتلای کشور و پایبندی به اصول و ارزش‌های انقلاب همچنان وفادار است.
رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات انجام‌گرفته در بخش های علم و فناوری، بهداشت و درمان، سیاست خارجی، دفاعی، اطلاعات، فرهنگ، صدا و سیما، میراث فرهنگی، هسته‌ای، آموزش عالی، آموزش و پرورش، مخابرات و محیط زیست تأکید کرد: در بخش‌های مختلف اقدامات خوب و برجسته‌ای انجام گرفته است.
آقای احمدی‌نژاد همچنین به تدوین بودجه‌ی انقباضی در سال جاری اشاره کرد و  افزود: این بودجه‌ی انقباضی به گونه‌ای طراحی شده که به کارهای عمرانی و بخش‌های تولید و اشتغال آسیبی نرسد.
آقای احمدی‌نژاد اقدامات و زحمات ستاد تدابیر به ریاست معاون اول را برای مقابله با فشارهای اقتصادی، بسیار خوب و نتیجه‌بخش خواند و خاطرنشان کرد: دولت معتقد است در شرایط کنونی یکی از مسائل ضروری، تمرکز مدیریت در اجرا است.
وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز در این دیدار طی گزارشی از اوضاع اقتصادی کشور گفت: با وجود همه‌ی تلاش‌های دشمنان برای تشدید تحریم‌ها، اقتصاد ایران به یکی از قطب‌های اصلی رشد در خاورمیانه تبدیل شده است.
دکتر حسینی رشد اقتصادی در سال گذشته را بدون در نظر گرفتن نفت، 5.1 (پنج‌ و یک‌دهم) درصد اعلام کرد و افزود: ایران بر اساس آمار مراکز معتبر جهانی از لحاظ تولید ناخالص داخلی به هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شده است و با معیار GDP، در سال‌های اخیر در جایگاه دوم و سوم منطقه قرار گرفته است. افزایش سرمایه‌گذاری خارجی از 1600 میلیون دلار در سال 1386 به 4300 میلیون دلار در سال 90، رشد 2.3 (دو و سه‌دهم) برابری صادرات غیر نفتی و رشد 2.8 (دو و هشت‌دهم) برابری ارزش بورس در چهار سال اخیر، از دیگر نکات گزارش وزیر اقتصاد بود.
آقای حسینی گفت: در سال‌های اخیر رشد سپرده‌های بانکی 2.1 (دو و یک‌دهم) برابر شده و 65 درصد منابع بانکی در سه بخش کشاورزی، صنعت و معدن و مسکن و نیز ساختمان‌سازی به کار گرفته شده است.
وزیر اقتصاد بیکاری و تورم دو رقمی را از نقاط ضعف اقتصاد کشور خواند و گفت: بیکاری در سال گذشته با 2.1 (دو و یک‌دهم) درصد کاهش به 12.3 (دوازده و سه‌دهم) درصد رسید و تورم با 9.1 (نه و یک‌دهم) درصد افزایش به 21.5 (بیست‌و‌یک و نیم) درصد رسید.
آقای حسینی گفت: اجرای طرح هدفمندی – افزایش نرخ ارز – افزایش قیمت کالاهای وارداتی و سفته‌بازی از جمله عوامل افزایش تورم بوده است.
وزیر اقتصاد در ترسیم چشم‌انداز اقتصاد کشور در سال جاری افزود: با وجود تشدید تحریم‌ها، دولت با صرفه‌جویی در هزینه و تدابیر ویژه در تلاش است ظرفیت‌های داخلی را فعال سازد و با پشتوانه‌ی صندوق توسعه‌ی ملی، بخش خصوصی و تعاونی را برای حضور فعال‌تر در عرصه‌ی اقتصادی کمک کند.
آقای حسینی با تشریح تلاش‌های دولت برای اجرای کامل سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی افزود: بهبود فضای فعالیت اقتصادی،‌ صرفه‌جویی، انسجام و وحدت مدیریت اقتصادی و واقع‌نمایی به جای سیاه‌نمایی از ضرورت‌هایی است که کمک می‌کند سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی را با رشد و بهبود اوضاع اقتصادی پشت سر بگذاریم.

در این دیدار همچنین رئیس‌کل بانک مرکزی نیز گزارشی از سیستم بانکی و منابع و ذخایر مالی ارائه کرد. آقای بهمنی با اشاره به استفاده از تمام توان سیستم بانکی در پرداخت تسهیلات گفت: 37 درصد از این تسهیلات برای بخش صنعت و معدن، 20 درصد برای کشاورزی، 25 درصد برای مسکن، 10 درصد برای خدمات بازرگانی و 8 درصد برای صادرات در نظر گرفته شده است.
وی به تسهیلات پرداخت‌شده به بخش صنعت و معدن در سه ماه نخست سال 1391 اشاره کرد و افزود: تسهیلات پرداخت شده 31.2 (سی و یک و دو دهم) درصد بوده است که در مقایسه با پایان سال 90، نشانگر رشد تسهیلات ارائه شده به بخش صنعت و معدن است.
رشد نقدینگی و راه‌اندازی سامانه‌های پورتال «ارزی، شتاب و شاپرک» برای کنترل صادرات و واردات، از دیگر مواردی بود که رئیس‌کل بانک مرکزی در گزارش خود به آنها اشاره کرد.
آقای بهمنی ذخایر ارزی و طلای کشور را بسیار خوب توصیف و با اشاره به فشارهای اقتصادی آمریکا و اروپا تأکید کرد: سیستم بانکی توانسته است با اقدامات خاص و ابتکاری، بسیاری از این محدودیت‌ها را مدیریت کند.
رئیس‌کل بانک مرکزی در پایان با اشاره به اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها گفت: با اجرای این قانون، ضریب جینی که نمایانگر کم شدن فاصله‌ی طبقاتی است، از 0.40 (صفر ممیز 40) به 0.38 (صفر ممیز 38) کاهش پیدا کرده است.
در ادامه‌ی این دیدار، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز به بیان شاخص‌های اقتصادی به‌ویژه در بخش تولید پرداخت. آقای غضنفری رشد سرمایه‌گذاری در بخش صنعت را در دولت‌های نهم و دهم به میزان هفت‌برابر و در بخش معدن شش‌برابر اعلام کرد و گفت: 51 هزار پروژه‌ی صنعتی و معدنی در هفت سال اخیر اجرا شده است.
وی تعداد معادن فعال در کشور را در سال 83 یعنی در آستانه‌ی آغاز به کار دولت نهم، 3600 معدن و در سال جاری 5000 معدن اعلام کرد و افزود: میزان تولید مواد معدنی نیز از 155 میلیون تن به 340 میلیون تن رسیده است.
افزایش ظرفیت تولید خودرو از 960 هزار در سال 83 به 2 میلیون خودرو در سال 90، افزایش حدود سه‌برابری تولید سیمان در همین مدت و افزایش دو برابری تولید فولاد در هفت سال اخیر، از دیگر آماری بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد.
آقای غضنفری گفت: با توجه به سیر صعودی تولید در بخش‌های مختلف، ایران در حال حاضر در تولید سیمان جزو ده کشور برتر جهان، در تولید سرب و روی در خاورمیانه اول، در تولید خودرو در رتبه‌ی سیزدهم جهان، در تولید فولاد هفدهم جهان و در تولید مس جزو ده کشور برتر جهان است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در گزارش خود افزایش صادرات غیر نفتی از حدود 31 میلیارد دلار در دولت‌های هفتم و هشتم به 139 میلیارد دلار در دولت‌های نهم و دهم عنوان کرد. وی همچنین افزود: در همین مقیاس زمانی، صادرات فنی مهندسی از 6.3 (شش و سه دهم) میلیارد دلار به 18 میلیارد دلار رسیده و مجموع صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی 4.3 (چهار و سه دهم) برابر شده است.
آقای غضنفری با اشاره به روند کاهش واردات و افزایش صادرات گفت: در این مدت نسبت واردات به صادرات با حدود 50 درصد بهبود، به 6.2 (شش و دو دهم) رسیده است.
تعامل جدی و گسترده با بخش خصوصی و اصناف نکته‌ی دیگری بود که در گزارش وزیر صنعت و معدن برجسته بود.
آقای غضنفری همچنین با اشاره به فشارهای اقتصادی دشمنان ملت ایران گفت: با مدیریت فراز و نشیب‌های پدیدآمده، روند افزایش تولید در واحدهای صنعتی و معدنی آغاز شده که چشم‌انداز بسیار خوبی را برای کشور ترسیم می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این دیدار طی گزارشی به اقدامات زیربنایی در بخش آب و خاک اشاره کرد و گفت: یکی از این اقدامات زیربنایی، گسترش شبکه‌ی آبیاری تحت فشار و اصلاح روش‌های آبیاری است که یک میلیون و دویست هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور را تحت پوشش گرفته است.
آقای خلیلیان مجموع وسعت اجرای طرح‌های زیربنایی در بخش آب و خاک را در دولت‌های نهم و دهم، 192 هزار هکتار بیان کرد و افزود: این آمار، سه‌برابر اقدامات انجام شده در سال‌های قبل از 84 است.
بهره‌برداری از 3619 (سه هزار و ششصد و نوزده) واحد صنایع تبدیلی با ظرفیت 22 میلیون و چهارصد هزار تن، اصلاح ساختار واحدهای مرغداری و دامداری و نیز طرح‌های ارتقای سلامت غذا، از جمله اجرای عملیات کنترل بیولوژیک و مبارزه‌ی غیر شیمیایی با آفات، محورهای دیگری از گزارش وزیر جهاد کشاورزی بود.
آقای خلیلیان تراز بازرگانی صادرات محصولات کشاورزی را مثبت دانست و افزود: در سال 1390 صادرات کشاورزی  1.64 (یک و شصت و چهار صدم) درصد میلیارد دلار بیشتر از واردات بوده است.
وی در خصوص تولید محصولات کشاورزی و باغی گفت: در سال 90 هفتادوهفت میلیون تن محصولات زراعی، هیجده میلیون و سیصد هزار تن محصولات باغی، 720 هزار تن شیلات و 14 میلیون و سیصد هزار تن دام و طیور تولید شده است.

دیدار هیأت دولت با رهبر انقلاب اسلامی با گزارش وزیر نفت ادامه یافت. آقای قاسمی درباره‌ی پارس جنوبی گفت: 56 میلیارد دلار کارِ در جریان در این منطقه داریم که با به ثمر رسیدن این سرمایه‌گذاری، در 3 سال آینده میزان تولید میعانات گازی به 2.1 (دو و یک دهم) میلیون بشکه و تولید گاز  به 2.1 (دو و یک دهم) میلیارد متر مکعب خواهد رسید.
وزیر نفت گفت: در دولت‌های نهم و دهم در مجموع 140 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش نفت، گاز و پتروشیمی داشته‌ایم که پنج برابر دولت‌های قبلی است.
آقای قاسمی با اشاره به تلاش دشمن برای تحریم نفتی ایران افزود: به یاری خداوند و همت متخصصان داخلی، نهضت ساخت تجهیزات در داخل کشور را آغاز کرده‌ایم و با برنامه‌ریزی انجام‌شده امیدواریم در آینده‌ای نه‌چندان دور، به صادرکننده‌ی این‌گونه تجهیزات نیز تبدیل شویم.
وزیر نفت همچنین از بهره‌مندی 15 هزار روستا از گاز در دولت‌های نهم و دهم خبر داد و گفت: تولید فراورده‌های نفتی به 262 میلیون لیتر رسیده است. آقای قاسمی این نکته را هم گفت که بر اساس اجرای طرح هدفمندی، مصرف بنزین از 67 میلیون لیتر در سال 84 به 59 میلیون لیتر کاهش یافته است، در حالی که اگر طرح هدفمندی اجرا نمی‌شد، میزان مصرف بنزین در سال جاری به 130 میلیون لیتر می‌رسید. وی صرفه‌جویی به‌وجودآمده از این طریق را 30 میلیارد دلار اعلام کرد.
وزیر نفت در ادامه گفت: با برنامه‌ریزی انجام‌شده در حال حاضر به‌جز در دو میدان، در همه‌ی میادین مشترک نفت و گاز فعالیم که در دو ماه آینده در این دو میدان نیز تولید را آغاز می‌کنیم و مجموعاً یک میلیون بشکه نفت از این میادین استحصال خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی آخرین عضو هیأت دولت بود که گزارش حوزه‌ی کاری خود را بیان کرد. رسیدن به تعداد 21.6 (بیست و یک و شش دهم) میلیون واحد مسکونی در دولت‌های نهم و دهم و افزایش نسبت واحد مسکونی به خانوار،‌ مقاوم‌سازی یک میلیون و هشتصدوهشتاد هزار واحد روستایی، افزایش یکونیم برابری تولید مسکن شهری در هفت سال گذشته، افزایش ظرفیت صنعتی‌سازی و افزایش ساخت آزادراه و بزرگراه، بخش‌هایی از گزارش آقای نیکزاد بود.
وزیر راه و شهرسازی همچنین به افزایش ظرفیت بنادر، توسعه‌ی لوکوموتیو و واگن‌های مسافری و باری و کاهش تلفات جاده‌ای با وجود افزایش تولید خودرو نیز اشاره کرد.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب امروز در دیدار رئیس جمهور و هیئت دولت: اقتصاد مقاومتی، تنها راه ادامه روند پیشرفت کشور است/قدرتهای مستکبر تمام توان خود را برای عقب نشینی ایران به کار گرفته اند اما دولت باید با بکارگیری همه ظرفیتها این توهم آنها را درهم بشکند
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی