news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
1391/05/25

دیدار جمعی از آزادگان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار صدها نفر از آزادگان سرافراز، با ابراز همدردی مجدد با آسیب‌دیدگان زلزله‌ی اخیر در بخش‌هایی از آذربایجان شرقی، مسأله‌ی قدس را مسأله‌ی اساسی دنیای اسلام برشمردند و تأکید کردند: به فضل الهی، امسال نیز ملت مسلمان ایران در روز قدس با حرکت خود مشتی بر دهان دشمنان اسلام و فلسطین خواهد زد.
ایشان غصب سرزمین اسلامی فلسطین و اسکان صهیونیست‌ها در این سرزمین را مبنای مهندسی معیوب خاورمیانه و ریشه‌‌ی مشکلات دهه‌های اخیر ملت‌های این منطقه دانستند و خاطرنشان کردند: اگر این توطئه نبود، این جنگ‌ها، اختلافات و دخالت‌های سلطه‌گران و زورگویان نیز به وجود نمی‌آمد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: صهیونیست‌ها و حامیانشان سعی فراوان می‌کنند تا مسأله‌ی فلسطین در افکار عمومی ملت‌ها به فراموشی سپرده شود، اما دنیای اسلام باید در مقابل این خدعه و توطئه بایستد.
ایشان با اشاره به توجه خاص و تأکید امام خمینی بر مسأله‌ی فلسطین از همان اوایل شکل‌گیری نهضت اسلامی افزودند: پیروزی انقلاب اسلامی تلاش سلطه‌گران را برای فراموش شدن غصب فلسطین با یک مانع تاریخی روبه‌رو کرده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برخی تلاش‌ها برای فراموش شدن مسأله‌ی فلسطین افزودند: در همین چهارچوب بحث شیعه و سنی و هلال شیعی را مطرح می‌کنند، در حالی که ۶۰ سال است ملت فلسطین زیر چشم این‌گونه افراد تحت فشار است، اما صدایی از آنها برنمی‌آید.
ایشان سؤال کردند: آیا مطرح کردن نام جمهوری اسلامی که مسأله‌ی فلسطین را بازسازی و احیا کرده است، به عنوان خطر دنیای اسلام و سکوت در برابر فجایع صهیونیست‌ها خیانت نیست؟
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر ایستادگی ملت ایران در مقابل توطئه‌ی فراموش شدن فلسطین و قدس شریف افزودند: مسأله‌ی قدس برای ما، مسأله‌ی تاکتیکی نیست، بلکه از اعتقادات عمیق اسلامی سرچشمه می‌گیرد و ما نجات این کشور اسلامی از سلطه و چنگال غاصبان صهیونیست و حامیان بین‌المللی آنها را یک وظیفه‌ی دینی می‌دانیم و دیگر ملت‌ها و دولت‌های اسلامی نیز باید با همین چشم به موضوع فلسطین نگاه کنند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: همچنان که ستاره‌ی صبح امید یک بار در پیروزی انقلاب اسلامی، یک بار در حماسه‌ی دفاع مقدس و یک بار در بازگشت آزادگان درخشید، به یاری حق، شفق امید در مسأله‌ی فلسطین نیز خواهد درخشید و این سرزمین اسلامی قطعاً به ملت فلسطین باز خواهد گشت و زائده‌ی دروغین و جعلی صهیونیستی از صحنه‌ی جغرافیا محو خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از بیانات خود، زلزله‌ی اخیر در بخش‌هایی از آذربایجان شرقی و جان باختن جمعی از عزیزان هم‌وطن را حادثه‌ای تلخ و غم‌انگیز و باعث دردمندی همه‌ی ملت ایران خواندند و مسئولان و مردم را به یاری هم‌میهنان آسیب‌دیده و کاهش رنج این عزیزان توصیه‌ی مؤکد کردند. ایشان از خداوند متعال مسئلت کردند به آسیب‌دیدگان حادثه، صبر عنایت فرماید و دل‌هایشان را آرام و صبور سازد.
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با آزادگان سرافراز، همچنین این عزیزان ملت را گوهرهای بازیافته از ذخیره‌ی ایمان خواندند و افزودند: دوران پررنج اسارت آزادگان ما را به الماس‌هایی درخشان تبدیل کرده است.
ایشان با اشاره به نیاز همیشگی جامعه به آگاهی و عبرت‌آموزی از داستان زیبای ایستادگی آزادگان، از کم‌کاری در زمینه‌ی بازخوانی و بازگویی حقایق دوران اسارت این عزیزان در عرصه‌های مکتوب و هنری انتقاد کردند.
رهبر انقلاب افزودند: باید چندین برابر کتاب‌های چاپ‌شده درباره‌ی خاطرات و واقعیت‌های دوران اسارت کتاب نوشته شود و هنرمندان و مسئولان رسانه‌ها در سطح عالی به تهیه‌ی فیلم و برنامه از آن دوران تاریخی بپردازند.
ایشان آزادگان را ذخائر و سرمایه‌های اسلام، جمهوری اسلامی و ملت ایران دانستند و با اشاره به بازگشت پیروزمندانه‌ی آنان به عنوان تحقق یک وعده‌ی الهی افزودند: امروز که ملت ایران با سلطه‌گران و زیاده‌خواهان جهانی در حال مقابله است، به عبرت و تأمل در این سنت الهی احتیاج جدی دارد.
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: آن روز که فرزندان ملت در اردوگاه‌ها و شکنجه‌گاه‌ها اسیر بودند، بر حسب ظاهر دریچه‌ی امیدی بر روی آنان باز نبود، اما به علت پایبندی و عمل به آن‌چه پروردگار فرموده است، سنت صادق الهی درباره‌ی آنان محقق شد و سرافراز و پیروزمند به میهن بازگشتند و دشمنان آنان به زباله‌دان تاریخ پیوستند.
ایشان افزودند: امروز نیز ملت ایران در مقابل امریکا دچار چالش‌هایی است که اگر همچون آزادگان عزیز، ‌ به آنچه خدا گفته است عمل نماید، بدون هیچ تردیدی بر اساس وعده‌های راستین پروردگار پیروزی از آنِ او خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اوضاع در حال تحول دنیا افزودند: بر اساس قوانین الهی تصمیمات، رفتارها و اقدامات ما در شکل‌گیری وضع جدید جهان مؤثر است که در این زمینه درس‌گیری از ایستادگی آزادگان می‌تواند به محکم شدن دل‌ها و گم‌نکردن راه کمک کند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین لحظه‌لحظه‌ی پایداری پرشکوه آزادگان در دوران اسارت را موجب اجر مضاعف الهی دانستند و با تجلیل از صبر و پایداری خانواده‌های عزیز آزادگان افزودند: عزت، قدرت و صدرنشینی هر ملت در تاریخ به مجاهدت فرزندانش بستگی دارد و استقامت پیروز عزیزان آزاده، ملت ایران را در صدر نشانده است.
ایشان همچنین یاد سید آزادگان، مرحوم حجةالاسلام‌والمسلمین علی‌اکبر ابوترابی، شهید تندگویان و دیگر شهیدان آزاده را گرامی داشتند.
در آغاز این دیدار ۵ نفر از آزادگان سرافراز به بیان خاطراتی از صبر پرشکوه، استقامت تاریخ‌ساز، ابتکارات راهگشا و پایداری هوشمندانه‌ی آزادگان در سال‌های اسارت در زندان‌ها و اردوگاه‌های رژیم بعثی صدام پرداختند.
آقایان:
سید اسدالله میرمحمدی؛ دارای ۱۰ سال سابقه مفقودالاثری و اسارت
دکتر غلامعلی قاسمی، با ۹۰ ماه سابقه‌ی اسارت، از رهبران مقاومت آزادگان در اردوگاه‌های موصل ۱ و ۲
عبدالمجید رحمانیان؛ دارای ۱۰۰ ماه اسارت، محقق، نویسنده و دانشجوی دکتری حقوق
قنبرعلی بهارستانی؛ جوان‌ترین رزمنده‌ای که اسیر دشمن شد، جانباز – برادر دو شهید – فرزند آزاده
و دکترعبدالله کریمی؛ آزاده‌ی جانباز، برادر شهید، مؤلف چند کتاب
در سخنان خود همچنین ضمن تجلیل از درایت، مقاومت و هوشمندی مرحوم حجةالاسلام‌والمسلمین ابوترابی، سید آزادگان بر محورهای ذیل تأکید کردند:
-استقامت و بی‌اعتمادی به دشمن، پیام اصلی سال‌ها اسارت حدود ۴۰ هزار آزاده
-بی‌اعتنایی به دنیا و اشتیاق به ایثار و خدمت، عامل اصلی حفظ انسجام و وحدت آزادگان در دوران اسارت
معنویت، دلدادگی و توکل بر معبود یکتا، رمز واقعی پایداری
ضرورت گسترش و تعمیق فرهنگ ایثار و مقاومت در عرصه‌های مختلف

پیامک‌های این دیدار
  • رهبر انقلاب امروز در دیدار جمعی از آزادگان: طرح مسئله فلسطین برای جمهوری اسلامی یک امر تاکتیکی نیست. یک امر بنیانی است. که از اعتقادی اسلامی ناشی می شود. khamenei.ir
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی