news/content
1391/04/21

دیدار شرکت‌کنندگان در اجلاس جهانی زنان و بیداری اسلامی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار بیش از هزار نفر از زنان نخبه، فرهیخته و مجاهد دنیای اسلام، نقش زنان را در حرکت عظیم بیداری اسلامی بی‌بدیل خواندند و با اشاره به تجربه‌ی بسیار پربرکت حضور زنان ایران در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی تأکید کردند: تداوم، ‌تقویت و گسترش حضور زنان در حرکت مبارک بیداری اسلامی بی‌تردید پیروزی‌های فراوانی را برای ملت‌های مسلمان به دنبال خواهد آورد.

ایشان اجتماع زنان فرهیخته و مسلمان ۸۵ کشور جهان را در اجلاس بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی، فرصتی بسیار مهم و مغتنمی برای شناخت و آشنایی بیشتر زنان دنیای اسلام با یکدیگر دانستند و افزودند: آشنایی و تعامل ایجادشده در این اجلاس را مقدمه‌ای برای ایجاد حرکتی مؤثر و ماندگار در روند احیای هویت و شخصیت زنان مسلمان قرار دهید.

رهبر انقلاب با اشاره به تلاش صد ساله، پیچیده و همه‌جانبه‌ی غرب برای دور کردن زنان مسلمان از هویت اسلامی تأکید کردند: تلاش بانوان نخبه‌ی جهان اسلام برای احیای این هویت، بزرگ‌ترین خدمت به امت اسلامی است، چرا که احساس هویت، آگاهی و بصیرت زنان مسلمان تأثیری شگرف و مضاعف بر جریان بیداری اسلامی و عزت و کرامت امت اسلام خواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نگاه غرب به زن را نگاهی اهانت‌آمیز دانستند و خاطرنشان کردند: غربی‌ها در عمق فرهنگ خود، زن را کالا و وسیله‌ای برای تمتع مرد می‌دانند و همه‌ی ابزارها و امکانات خود را برای تحقق این هدف به کار گرفته‌اند، اما در حرکتی مزورانه بر این نگاه منحط، ناقص و گمراه‌کننده، نام آزادی گذاشته‌اند؛ هم‌چنان که بر جنایاتی نظیر قتل و غارت ملت‌ها، چپاول ثروت‌های کشورها و لشکرکشی و تحمیل جنگ نیز نام‌های فریبنده‌ای مثل آزادی‌طلبی، حقوق بشر و دموکراسی می‌گذارند.

رهبر انقلاب اسلامی نگاه اسلام به زن را در نقطه‌ی مقابل نگاه غرب به این مقوله برشمردند و تأکید کردند: اسلام به زن نگاهی عزت‌بخش، کرامت‌آفرین و رشددهنده دارد و برای زن هویت و شخصیتی مستقل قائل است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به تجربه‌ی موفق حضور زنان فرهیخته و مؤمن ایرانی در عرصه‌های مختلف علمی، سیاسی و مدیریتی افزودند: زن در محیط اسلامی رشد علمی، شخصیتی، اخلاقی، سیاسی می‌یابد و در اساسی‌ترین مسائل اجتماعی در صفوف مقدم قرار دارد، اما همچنان زن باقی می‌ماند و به این مسئله افتخار می‌کند.

ایشان متلاشی شدن خانواده‌ها در غرب و افزایش فرزندان بی‌هویت را از جمله نتایج نگاه فرهنگ غربی به زن دانستند و افزودند: غرب از همین نقطه سخت‌ترین ضربات را خواهد خورد و در روند تدریجی بروز پیامدهای حوادث اجتماعی، دچار فروپاشی خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، زن و مرد را در نگاه اسلام دارای خصوصیات مشترک انسانی برشمردند و افزودند: زن و مرد هرکدام بر اساس خصوصیات جسمانی خود، در ادامه‌ی آفرینش، رشد و تعالی انسان و حرکت تاریخ نقش خاصی به عهده دارند که در این میان نقش زن یعنی تداوم بخشیدن به نسل انسان، از نقش مرد مهم‌تر است.

ایشان افزودند: ضوابط اسلام درباره‌ی خانواده و محدودیت‌های روابط جنسی را باید از این دید، مطالعه و درک کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، روشن کردن و برجسته ساختن نقش زن از نگاه اسلامی را مهم‌ترین مسئولیت زنان نخبه و فرهیخته‌ی دنیای اسلام دانستند و با استناد به نقش اساسی زنان در تحولات ۳۳ سال اخیر ایران افزودند: نقش زنان در تحولات اجتماعی، انقلاب‌ها و حرکت بیداری اسلامی نیز نقشی تعیین‌کننده است، چرا که هرجا زنان در یک حرکت اجتماعی حضوری آگاهانه می‌یابند، پیشرفت و پیروزی آن حرکت تضمین شده است و این واقعیت ادامه و تقویت حضور زنان در تحولات مصر، لیبی، بحرین، یمن و دیگر نقاط دنیای اسلام را کاملاً ضروری می‌سازد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بیداری اسلامی را حرکتی عجیب و بی‌نظیر برشمردند و تأکید کردند: این حرکت به شرط آسیب‌شناسی صحیح و مقابله با خطرات و آفت‌ها، می‌تواند مسیر کنونی تاریخ را عوض کند.

رهبر انقلاب اسلامی با تجلیل از انقلاب ملت‌های مسلمان در شمال آفریقا و دیگر مناطق جریان بیداری اسلامی افزودند: مستکبران و در رأس آنها امریکا و صهیونیزم که در مقابل این حرکت عظیم، غافلگیر شده‌اند، با همه‌ی وجود سعی می‌کنند این حرکت را مهار و بر آن موج‌سواری کنند.

ایشان کم‌کردن انگیزه‌های ملت‌ها برای تداوم حضور در صحنه و سرگرم کردن قشرهای مختلف مردم کشورهای منطقه به مسائل فریبنده یا اختلاف‌انگیز را از جمله روش‌های دنیای استکبار برای مهار بیداری اسلامی برشمردند و تأکید کردند: اگر ملت‌های مسلمان در مقابل این توطئه مقاومت کنند و همچنان در صحنه حضور داشته باشند، پیروزی آنها بر دنیای استکبار قطعی است، چرا که قدرت شمشیر همه‌ی مستکبران در مقابل حضور و ایمان ملت‌ها کُند و ناکارآمد است.

رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به توطئه‌ها و اقدامات بی‌وقفه اما شکست‌خورده‌ی دشمنان اسلام و ایران در ۳۳ سال اخیر افزودند: غربی‌ها این روزها درباره‌ی تحریم ایران جنجال‌آفرینی می‌کنند، اما نمی‌فهمند که خودشان ملت ایران را به واسطه‌ی تحریم‌های ۳۰ سال اخیر در مقابل هر تحریمی واکسینه کرده‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ملت ایران در سه دهه‌ی اخیر با جان، ‌مال و عزیزان خود در مقابل همه‌ی توطئه‌ها و تحریم‌ها ایستاده و پیشرفت کرده است، به گونه‌ای که ما امروز نسبت به ۳۰ سال قبل، صدبرابر قوی‌تر هستیم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشرفت‌های کشور در زمینه‌های مختلف، خطاب به زنان فرهیخته و نخبه‌ی دنیای اسلام افزودند: امروز زن مسلمان ایرانی، سرافراز و عزتمند در همه‌ی عرصه‌های پیشرفت حضور دارد و زنان تحصیل‌کرده و نخبه‌ی این کشور، جزو مؤمن‌ترین و انقلابی‌ترین زنان ایرانی هستند و غرب با هزاران وسیله‌ی تبلیغاتی و بمباران خبری تلاش می‌کند این واقعیت را دیگرگون جلوه دهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با یادآوری تلاش‌های ناکام غرب برای منصرف کردن جمهوری اسلامی از حمایت از ملت فلسطین تأکید کردند: ما فارغ از مباحث انحرافی نظیر شیعه و سنی، در کنار همه‌ی برادران مسلمان خود ایستاده‌ایم.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: ملت ایران و جمهوری اسلامی به لطف الهی در کنار ملت فلسطین، همه‌ی ملت‌های بیدارشده و انقلاب‌کرده و همه‌ی کسانی که با امریکا و صهیونیزم مواجهه می‌کنند، ایستاده‌اند و از آنها دفاع می‌کنند و در این مورد ملاحظه‌ی هیچ‌ کس و هیچ قدرتی را نخواهند کرد.
 
در این دیدار همچنین خانم حجازی -دبیر همایش بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی- با اشاره به حضور ۱۲۰۰ نفر از بانوان فرهیخته و فعال در عرصه‌های مختلف از ۸۵ کشور جهان در این همایش، گزارشی از مباحث مطرح‌شده در همایش بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی و کمیسیون‌های تخصصی آن را ارائه کرد.

آقای دکتر ولایتی -دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی- نیز در سخنانی با اشاره به برگزاری چهار همایش بین‌المللی از سال گذشته تاکنون در خصوص بیداری اسلامی گفت: مجمع جهانی بیداری اسلامی تلاش دارد تا با برگزاری این همایش‌ها، گفتمان بیداری اسلامی را نهادینه و بارور کند.
 
در ابتدای این دیدار تعدادی از شرکت‌کنندگان در اجلاس بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی از کشورهای مختلف به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند. ایشان عبارت بودند از خانم‌ها:
هنا محیی صابر الشلبی – آزاده‌ی فلسطینی،
دکتر نجلی محمد کامل – عضو هیأت علمی دانشگاه از مصر،
هاجر عبدالکافی – دکترای حقوق و زندانی سیاسی از تونس،
حوریه محمد احمد – فعال سیاسی و مذهبی در یمن،
انسجام عبدالزهره جواد – فعال فرهنگی و رسانه‌ای در عراق،
وجدان میلاد – عضو هیأت علمی دانشگاه الزیتونیه از لیبی،
مادر شهید علی شیخ، نوجوان ۱۴ساله‌ی بحرینی،
و بتول الموسوی – فرزند شهید سید عباس موسوی از لبنان.
تأکید این سخنرانان بر نکات ذیل بود:
- تأثیر پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بیداری اسلامی منطقه
- نقش و جایگاه برجسته‌ی زنان در قیام‌های اسلامی منطقه
- ضرورت وحدت کشورهای عربی و اسلامی بر مبنای اسلام
- اهمیت تبادل تجارب و دیدگاه‌های زنان مسلمان
- مقابله با توطئه‌های غرب برای تحریف فرهنگ و هویت اسلامی
- الگوگیری زنان انقلابی از حرکت امام حسین علیه‌السلام و استقامت و پیام‌رسانی حضرت زینب سلام‌الله‌علیها

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب:ما 32سال است با دشمنیهای استکبار مواجهیم. آنها 30سال است که ما را مقابل تحریم واکسینه کرده اند. تحریم به ما ضربه نمیزند.
  • رهبرانقلاب،امروز:حادثه بیداری اسلامی میتواند مسیر دنیا را عوض کند وسلطه ظالمانه استکبار وصهیونیسم را بردنیای اسلام قطع کند وامت اسلامی را متشکل کند،به شرط آن که ادامه پیدا کند.
  • 1 / رهبرانقلاب درجمع شرکت کنندگان در اجلاس زنان وبیداری اسلامی: صدسال است تلاش شده تا زن مسلمان را از هویت خود دور کنند/امروز اگر شما بانوی نخبه اسلامی تلاش کنید تا هویت زن مسلمان را به او برگردانید، بزرگترین خدمت را به امت اسلامی و بیداری اسلامی کرده اید
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی