news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
1391/04/07

دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه با رهبر انقلاب


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس، مسئولان عالی و قضات قوه‌ی قضاییه، ارتقاء دستگاه قضایی به منظور تحقق عدالت قضایی در جامعه را مهم‌ترین هدف برشمردند و ضمن تبیین برخی نکات مهم برای رسیدن به این هدف، همکاری همه‌ی دستگاه‌ها و به‌ویژه قوای سه‌گانه را در شرایط کنونی فریضه و لازم دانستند و تأکید کردند: دولت، مجلس و قوه‌ی قضاییه، همه در جبهه‌ی واحد دفاع از اسلام، ملت ایران و استقلال و هویت کشور در مقابل تلاش همه‌جانبه‌ی قدرت‌های استکباری قرار دارند و باید با پرهیز از مسائل حاشیه‌ای و اختلافی به یکدیگر کمک کنند.

در این دیدار که در تالار اماکن متبرکه‌ی آستان قدس رضوی سلام‌الله‌علیه‌ در مشهد مقدس و در سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و 72 تن از یاران انقلاب اسلامی در هفتم تیر سال 1360 برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامی ضمن تجلیل از شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر، ارتقای قوه‌ی قضاییه و تحقق عدالت قضایی مورد نظر نظام اسلامی را زمینه‌ساز حل‌شدن بسیاری از مشکلات و برچیده شدن مفاسد دانستند و افزودند: با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور، قطعاً می‌توان با تلاش و ابتکار و به‌کارگیری ظرفیت‌ها، به هدف بزرگ ارتقای دستگاه قضایی رسید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح زیرساخت‌های مورد نیاز برای ارتقای قوه‌ی قضاییه خاطرنشان کردند: تدوین برنامه‌ای جامع، کامل، دقیق و همه‌جانبه، یکی از اساسی‌ترین کارها برای ارتقای این قوه است.

ایشان تأکید کردند: تدوین برنامه‌ی جامع، کار بسیار مهمی است، اما مهم‌تر از آن، اجرایی و عملیاتی شدن این برنامه‌ی جامع و حرکت شتابنده برای اجرای آن است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: منظور از حرکت شتابنده، شتابزدگی در حرکت نیست. بنابراین باید باحوصله و دقت، اما بدون تأخیر این کار انجام شود.

رهبر انقلاب اسلامی اتقان احکام قضایی را یکی دیگر از پیش‌نیازهای ارتقای قوه‌ی قضاییه برشمردند و خاطرنشان کردند: احکام قضایی باید از آن‌چنان استحکام محتوایی برخوردار باشند که اگر در معرض نظر متخصصان امور فقهی و حقوقی قرار گیرند، قاضی صادرکننده‌ی آن هیچ دغدغه‌ای نداشته باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: تصمیم برای اتقان احکام دادگاه‌ها باید در قوه‌ی قضاییه فراگیر شود، زیرا نقض مکرر احکام دادگاه‌های بدوی نشان‌دهنده‌ی نقض محتوایی و شکلی احکام است.

ایشان همچنین با تأکید بر لزوم کاهش توسل به زندان در مجازات‌ها، به عنوان یک سیاست جاری در قوه‌ی قضاییه خاطرنشان کردند: باید تا آن‌جا که ممکن است، مجازات زندان به حداقل برسد، زیرا زندان یک پدیده‌ی نامطلوب است و تبعات گسترده‌ای برای زندانیان، خانواده‌های آنان و حتی محیط کار افراد دارد.

رهبر انقلاب اسلامی حفظ آبروی افراد را یکی از مسائل بسیار حساس و مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: بخش قابل توجهی از این موضوع، متأسفانه به فضاسازی‌ها و شایعه‌سازی‌های برخی مطبوعات و پایگاه‌های رایانه‌ای مربوط می‌شود، اما قوه‌ی قضاییه نباید به هیچ وجه تحت تأثیر این جوسازی‌ها قرار گیرد.
امروز آمریکا همه‌ی نیروی خود را متمرکز کرده است برای اینکه بتواند به خیال خود جمهوری اسلامی را محاصره‌ی اقتصادی کند. خودشان محاصره‌اند، خودشان دچار مشکلند. امروز اروپا و آمریکا دچار مشکلات اساسی و غیر قابل حلند؛ حقیقتا هم مشکلات آنها قابل حل نیست... [متن کامل سخنرانی]

ایشان کادرسازی برای مناصب مدیریتی و مسئولیت‌های ارشد قوه‌ی قضاییه را از دیگر لوازم ارتقای دستگاه قضایی برشمردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود همکاری قوای سه‌گانه را یکی از نیازهای کنونی کشور دانستند و افزودند: امروز قدرت‌های زورگوی دنیا تمام توان خود را متمرکز کرده‌اند تا شاید بتوانند به نظام جمهوری اسلامی و به حرکت عظیم آن که الهام‌بخش دنیای اسلام است، خدشه‌ای وارد کنند.

ایشان بیداری کنونی در دنیای اسلام و شوق روزافزون توده‌های مردم به آرمان‌های اسلامی را نتیجه‌ی حرکت پیش‌رونده‌ی جمهوری اسلامی ایران در افکار عمومی دنیای اسلام دانستند و خاطرنشان کردند: هر موفقیت و یا پیشرفت علمی نظام اسلامی، حرکت‌های عظیم اجتماعی مردم همچون انتخابات پرشور و همچنین ایستادگی و مقاومت جمهوری اسلامی در مقابل زورگویی‌های استکبار، هرکدام مشوقی برای ملت‌ها به منظور پیگیری استقلال بر پایه‌ی اسلام است و بر همین اساس، قدرت‌های زورگو تمام توان خود را بر ملت ایران متمرکز کرده‌اند تا شاید این کانون اصلی را از رونق بیندازند.

رهبر انقلاب اسلامی جنجال‌های مختلف بر ضد نظام اسلامی به‌ویژه در زمینه‌ی حقوق بشر و انرژی هسته‌ای را در همین چهارچوب ارزیابی و تأکید کردند: این قدرت‌های زورگو که به‌دروغ نام خود را جامعه‌ی جهانی می‌گذارند، تلاش دارند جمهوری اسلامی ایران را از پشتوانه‌ی مردمی خود محروم کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح این توطئه افزودند: هدف اصلی قدرت‌های استکباری از اعمال تحریم‌ها، مردم ایران هستند تا فشارها باعث شود که مردم بستوه بیایند و از نظام اسلامی جدا شوند، اما به فضل الهی در این توطئه نیز شکست خواهند خورد، زیرا آنها مردم و مسئولان ما را همچنان نشناخته‌اند.

ایشان تأکید کردند: این خدعه‌ی دشمن برای مردم به‌خوبی شناخته شده است و به همین دلیل مردم در عرصه‌های مختلف حضور پرشورتری دارند و مسئولان نیز حقاً و انصافاً تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش همه‌جانبه‌ی آمریکا برای محاصره‌ی جمهوری اسلامی ایران افزودند: آنها خودشان امروز در محاصره‌ی مشکلات جدی و غیر قابل حل هستند، در حالی که ایران به لطف خداوند، همه‌ی امکانات مورد نیاز را در اختیار دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امکانات و ثروت داخلی، مردم خوب، وجود منابع انسانی و نداشتن بدهکاری جهانی را از نقاط قوت ایران برشمردند و افزودند: در شرایط کنونی دشمن با همه‌ی توان وارد میدان شده تا دسترسی جمهوری اسلامی به این منابع و نقاط قوت را کاهش دهد، اما از طرف دیگر مسئولان هم تمام توان خود را به کار گرفته‌اند تا این توطئه خنثی شود.

ایشان تأکید کردند: در چنین شرایطی، همکاری همه‌ی دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه لازم، فریضه و قطعی است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: هرگونه واگرایی نیروها و قوای سه‌گانه از یکدیگر به ضرر کشور است. بنابراین همه باید با یکدیگر همکاری کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: دولت، مجلس و قوه‌ی قضاییه، همه در یک جبهه و آن هم جبهه‌ی دفاع از اسلام، ملت شریف ایران و استقلال و هویت کشور قرار دارند و بر همین اساس، کمک به یکدیگر باید اصل قرار گیرد و برخی بگومگوها و خدشه‌ها در کار یکدیگر حذف شوند .

ایشان خاطرنشان کردند: اگر هر یک از طرف‌ها بخواهد دائماً به کار طرف دیگر بپردازد، مشکل حل نخواهد شد. بنابراین هر یک از قوا از جمله قوه‌ی قضاییه باید وظیفه‌ی خود را به طور کامل انجام دهند و با قوای دیگر همکاری کنند.

رهبر انقلاب اسلامی بار دیگر بر تخلف‌ناپذیر بودن وعده‌ی الهی مبنی بر یاری تلاش‌کنندگان در راه حق تأکید کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از تلاش‌های رئیس قوه‌ی قضاییه و مسئولان، قضات و کارکنان دستگاه قضایی تشکر و قدردانی کردند.https://farsi.khamenei.ir/ndata/news/20094/A/13910407_1220094.jpg

در ابتدای این دیدار، آیت‌ا‌لله آملی لاریجانی رئیس قوه‌ی قضاییه در گزارشی از عملکرد سه‌ سال اخیر دستگاه قضایی، ضمن اشاره به دو عامل مهم و مورد تأکید رهبر معظم انقلاب، از جمله «حفظ اقتدار قوه‌ی قضاییه» و «اعتماد عمومی جامعه»، مجموعه‌ای از اقدامات دستگاه قضایی را برای رسیدن به این اهداف تشریح کرد.

رئیس دستگاه قضا بهره‌گیری از فناوری‌های نوین، توسعه و بازسازی، توجه ویژه به موضوع نظارت، راه‌اندازی معاونت مطالعات راهبردی، تدوین برنامه‌ی جامع، برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی و مقابله‌ی بی‌امان با قاچاقچیان و برهم‌زنندگان امنیت اجتماعی، ساماندهی مسائل مرتبط با ثبت اسناد و املاک در کشور، توجه ویژه به موضوع پیشگیری از جرائم و حضور فعال در مجامع بین‌المللی برای مقابله با هجمه‌ی غرب در خصوص حقوق بشر را از جمله اقدامات دستگاه قضا برشمرد.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب امروز دردیدار مسئولان قوه قضاییه: درباره قوه قضاییه اگر بخواهیم همه آرزوهایمان را در یک کلمه خلاصه کنیم، این کلمه ارتقا قوه قضاییه است/ ارتقای قوه قضاییه یعنی کفایت عدل قضایی
  • رهبرانقلاب،امروز:قوه قضاییه نباید تحت تاثیر جوسازی تبلیغات رسانه ها قرار گیرد/اسم آوردن از متهمین قبل از اثبات جرم یا طوری مطرح کردن که مثل اسم آوردن است،اشکال دارد/ اینها دستگاه قضا را دچار اختلال میکند
  • رهبرانقلاب امروز دردیدار مسئولان قوه قضاییه:واقعا اگر نظام اسلامی بتواند قوه قضاییه را آنچنان که درنظر اسلام است سامان دهد،اکثر مشکلات جامعه که ناشی از زیاده خواهی ها و تعدیها و تجاوزهاست برطرف خواهدشد
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی