news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکسصوتصوت
1391/02/13

دیدار جمعی از معلمان سراسر کشور با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار هزاران نفر از معلمان سراسر کشور، ضمن تبیین جایگاه رفیع و نقش بی‌بدیل معلم در پایه‌ریزی جامعه‌ای سرآمد و مبتنی بر فضیلت‌های انسانی و علم و دانش، لزوم برنامه‌ریزی دقیق برای اجرای سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش را یادآور شدند و با اشاره به مرحله‌ی دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی تأکید کردند: ملت ایران روز جمعه یک بار دیگر با حضور در صحنه، هوشیاری، بصیرت و موقع‌شناسی مثال‌زدنی خود را به نمایش خواهد گذاشت.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که در ایام بزرگداشت روز معلم برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره‌ی استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری و تبریک روز معلم، در بیان جایگاه والا و ارزشمند معلم افزودند: مهم‌ترین ویژگی معلم این است که انسان‌هایی بااستعدادها، عواطف، احساسات و ظرفیت‌های فراوان در اختیار او قرار دارند و تلاش و ابتکار معلم می‌تواند از این کودکان و نوجوانان، دانشمندان برجسته و انسان‌های صالح، دانا و توانا بسازد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، آحاد مردم، آموزش و پرورش و خود معلمان را به قدرشناسی منزلت و جایگاه معلم توصیه و خاطرنشان کردند: عملکرد صحیح، باتدبیر و دلسوزانه‌ی معلم قطعاً می‌تواند بنیان مستحکمی را در جامعه پایه‌ریزی کند که بسیاری از مشکلات فرهنگی، اخلاقی و رفتاری در آن حل شده باشد.

ایشان همچنین با اشاره به فراگیری بی‌بدیل وزارت آموزش و پرورش در سراسر کشور و حتی در دورترین نقاط، مسئولیت این وزارتخانه را مضاعف دانستند و افزودند: در سال‌های اخیر اقدامات قابل تقدیری در آموزش و پرورش انجام شده که مهم‌ترین آنها تهیه‌ی سند تحول بنیادین است، اما رسالت اصلی، اجرای این سند تحول است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: لازمه‌ی اجرای سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش، برنامه‌ریزی دقیق و تهیه‌ی نقشه‌ی راه و عمل به آن تا رسیدن به اهداف تعیین‌شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اهمیت بسیار بالای آموزش و پرورش در کشور و نقش آن در تربیت صحیح جوانان و ترویج فضائل اخلاقی در جامعه خاطرنشان کردند: آموزش و پرورش باید برای نوجوانان و جوانان الگوسازی کند که بهترین الگوها نیز نوجوانان و جوانان شهید هستند.

ایشان افزودند: باید رفتار و صفات ارزشمند شهدا، از جمله غیرت، همت، صداقت، سلامت، فداکاری، بینش والا، رفتار نیک با مردم و پدر و مادر‌ و همچنین دوستان، در مقابل چشم نسل جوان امروز قرار داده شود.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: علاوه بر آموزش و پرورش، دستگاه‌های تبلیغاتی، صدا و سیما، دستگاه‌های دولتی و روحانیون نیز در معرفی الگوها و الگوسازی در جامعه مسئولیت سنگینی بر عهده دارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مرحله‌ی دوم انتخابات نهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی افزودند: ملت ایران همواره هوشیارانه و در لحظه‌ی لازم، کار بهنگام را انجام داده است که نمونه‌ی بارز آن، حضور گسترده و درخشان مردم در مرحله‌ی اول انتخابات مجلس در اسفند ماه بود که این موقعیت‌شناسی تأثیر خود را هم گذاشت.

ایشان با اشاره به تمام نشدن کار انتخابات مجلس نهم تأکید کردند: ملت ایران با قدم بلندی که در روز جمعه پانزدهم اردیبهشت برخواهد داشت و با حضور در پای صندوق‌های رأی و کامل کردن مجلس نهم، بار دیگر موقع‌شناسی خود را به دنیا نشان خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این که در شرایط کنونیِ جهان، ملت‌ها برای دستیابی به موفقیت باید هوشیارانه در صحنه باشند و ظرفیت‌های خود را به میدان بیاورند، افزودند: به لطف خداوند، ملت ایران در صحنه حضور دارد و بصیر و موقع‌شناس است و دشمن خود را هم به‌خوبی می‌شناسد و فریب تظاهر ریاکارانه‌ی او به دوستی را نیز نمی‌خورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای انتخابات را یکی از مظاهر حضور در صحنه دانستند و خاطرنشان کردند: در شرایط کشمکش میان قدرت‌های مادی، ملت ایران برای این که بتواند از حقوق خود و نسل‌های آینده دفاع کند، باید همواره حضور در صحنه و هوشیاری را حفظ کند.

ایشان با تأکید بر این که افق آینده برای ملت ایران بسیار روشن است، افزودند:‌ به فضل پروردگار قطعاً فردای ایران اسلامی بهتر از امروز خواهد بود.

در ابتدای این دیدار آقای حاجی‌بابایی -وزیر آموزش و پرورش- با اشاره به تصویب سند تحول بنیادین گفت: برای اجرایی‌شدن این سند، دوازده کارگروه تخصصی در مرکز و هفتصدوپنجاه ستاد در کشور تشکیل شده است.

وی با اشاره به تغییر ساختار در آموزش و پرورش و افزایش ظرفیت پرورشی افزود: تشکیل معاونت تربیت‌بدنی و سلامت، برنامه‌ریزی برای اجرای نهضت ملی حفظ قرآن، ساخت یک‌ هزار سالن ورزشی، برنامه‌ریزی برای مراقبت از آسیب‌های اجتماعی، تکمیل پوشش آموزشی در همه‌ی روستاها و توجه ویژه به دانش‌آموزان نخبه از جمله اقدامات انجام‌گرفته است.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب دردیدار بامعلمان درباره مرحله دوم انتخابات مجلس:ملت ما هوشیارانه درلحظه لازم،کار لازم را در این 33سال انجام داده وبا این قدم بلندی که برخواهد داشت بازهم درخشش بیشتری ازخود نشان میدهد
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی