news/content
1391/02/10

بازدید رهبر انقلاب از شرکت کارخانجات داروپخش

در سال تولید ملی و در آستانه‌ی روز کارگر، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) با حضور در کارخانجات تولیدی داروپخش، از نزدیک در جریان آخرین دستاوردهای تولیدِ دارو در کشور قرار گرفتند و در جمع هزاران نفر از کارگران نمونه‌ی سراسر کشور تأکید کردند: تحقق واقعی اهداف مختلف کشور از جمله استقلال سیاسی، نیازمند خوداتکایی و استقلال اقتصادی است. استقلال اقتصادی نیز به شکل‌گیری تولید ملی مشروط است و تولید ملی نیز با احترام حقیقی، همگانی و عملی به کار ایرانی و سرمایه‌ی ایرانی به وجود خواهد آمد.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای ورودشان به محل شرکت کارخانجات داروپخش، در جایگاه یادمان شهدای کارگر حضور یافتند و با قرائت فاتحه، برای ایشان علو درجات را از درگاه خداوند مسئلت کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس در سالن استریل تولید داروهای تزریقی و قطره حضور یافتند و از مراحل مختلف تولید، کنترل و بسته‌بندی این داروها بازدید به عمل آوردند.

بخش تولید، کنترل و بسته‌بندی داروهای تزریقی و قطره‌های استریل چشمی و بینی شرکت تولیدی داروپخش در مدت یک سال و به دست متخصصان داخلی طراحی و ساخته و تجهیز شده است. از جمله داروهای تولیدی در این بخش، داروی هورمون رشد است که مراحل تولید آن بسیار پیچیده و تنها در انحصار چند کشور معدود است.

امروز همزمان با بازدید رهبر انقلاب اسلامی از کارخانجات تولیدی داروپخش، نخستین داروی تزریقی این مجموعه با نام تجاری «انوکساپارین ۶۰۰۰» تولید و روانه‌ی بازار شد.

در این دیدار همچنین وزاری بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی از اهم فعالیت‌ها را ارائه کردند.

خانم دکتر وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به دستاوردهای کارخانه‌های تولید داروی کشور با وجود تحریم‌ها گفت: تحریم‌ها به عنوان یک فرصت موجب شده است که متخصصان داخلی با عزم جدی در تولید دارو و به‌ویژه داروهای با فناوری‌های پیشرفته گام بردارند و جمهوری اسلامی ایران به کشور اول منطقه در تولید دارو تبدیل شده است.

وی افزود: هم‌اکنون در کشور ما ۱۰۰ کارخانه‌ی تولید دارو وجود دارد که ۱۴ کارخانه مربوط به شرکت‌های بیولوژیک است؛ تولید داروهایی که انحصار آنها در اختیار اروپا و آمریکا بود. همچنین سرمایه‌گذاری برای تولید داروهای گیاهی و داروهای با فناوری نانو و بیوتکنولوژی بخش دیگری از گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود.

سپس آقای شیخ‌الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این دیدار با اشاره به تولید ۸۰۰ قلم محصول و مواد اولیه‌ی دارویی در شرکت کارخانجات داروپخش گفت: این کارخانجات ۴۰ درصد از محصولات دارویی کشور را تأمین می‌کند و محصولات آن به بیش از ۵۰ کشور صادر می‌شود.

وی تأکید کرد قرار است در سال جاری که سال تولید ملی نامگذاری شده، ۷ محصول دارویی با فناوری پیشرفته برای درمان سرطان و MS را به بازار عرضه کنیم.

آقای غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در سخنانی با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان «سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی» گفت: اتمام ۱۸ هزار طرح نیمه‌تمام، سرمایه‌گذاری در طرح‌های اولویت‌دار، جلوگیری از واردات بی‌رویه، توسعه‌ی صادرات، بهبود فضای کسب و کار، سرمایه‌گذاری در فناوری‌های نوین و بهبود بهره‌وری، از جمله برنامه‌های این وزارتخانه در سال جاری است.

در ادامه دکتر نقدی مدیرعامل شرکت کارخانجات داروپخش گزارشی از تولید داروهای مختلف در این شرکت و برنامه‌های آینده‌ی آن، از جمله تولید ماده‌ی اولین انسولین در داخل را ارائه کرد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با حضور در جمع کارگران نمونه‌ی سراسر کشور و جمعی از کارگران واحدهای صنعتی-تولیدی، با تبریک هفته‌ی کارگر به کارگران عزیز و آحاد ملت بزرگ ایران، علت حضور امروزشان در جمع کارگران را تشکر و ادای احترام به کار و کارگر ایرانی خواندند و افزودند: بوسه‌ی نبی مکرم اسلام بر دستان یک کارگر، درسی ارزشمند برای همه و نماد ارزش‌گذاری کار و نیروی کار در اسلام است.

ایشان کار به معنی وسیع کلمه و از جمله کار یدی، جسمی، فکری، علمی و مدیریتی را محور حیات، حرکت و پیشرفت مستمر هر جامعه برشمردند و با اشاره به سوءاستفاده‌ی حکومت‌های سوسیالیستی و سرمایه‌داری از کارگران افزودند: اسلام بر خلاف این مکاتب با کارگر صادق است و در منطقی مستحکم، کار را ارزش و ارزش‌آفرین می‌داند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر ضرورت تجلی هرچه بیشتر منطق و مبانی فکری اسلام در برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات مربوط به کار و جامعه‌ی کارگری، «سرمایه» و «نیروی کار» را دو بال تولید ملی برای حرکت و پیشرفت خواندند و افزودند: باید به کار ایرانی و سرمایه‌ی ایرانی احترام گذاشت تا تولید ملی به معنای حقیقی کلمه امکان‌پذیر شود.

ایشان با اشاره به تذکرات مستمر خود در چند سال اخیر درباره‌ی تمرکز توطئه‌های دشمن بر مسائل اقتصادی افزودند: نشانه‌های این توطئه‌ی بزرگ در شرایط کنونی هر روز بیشتر آشکار می‌شود، اما ملت ایران با همان عزم راسخی که موانع دیگر را از سر راه برداشت، انشاءالله این مانع را هم از سر راه برمی دارد.

رهبر انقلاب اسلامی، غلبه بر توطئه‌ی اقتصادی دشمن را نیازمند همت کارگران، سرمایه‌داران، مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی خواندند و خاطرنشان کردند: آحاد مردم نیز با مصرف تولید داخلی، عزم خود را برای مقابله با دشمن آشکار کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به توجه دولت به مسئله‌ی تولید ملی تأکید کردند: در این زمینه باید کارهای اساسی بشود، ضمن این‌که قوام و استحکام اقتصاد کشور نیازمند تلاش بی‌وقفه‌ی قوای مجریه، مقننه و قضاییه است.

ایشان مراقبت و حمایت از جریان سالم اقتصاد، کار، تولید و سرمایه‌گذاری را از جمله وظایف قوای سه‌گانه دانستند و در تشریح اقدامات لازم در زمینه‌ی تقویت تولید ملی و حمایت از کار ایرانی و سرمایه‌ی ایرانی افزودند: تقویت مهارت‌ها، توانمندسازی نیروی کار، نگرش‌های درست مدیریتی و ایجاد احساس امنیت هم برای کارگران و هم برای سرمایه‌گذاران باید در دستور کار قرار گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی مواجهه و مبارزه‌ی درست با اخلال اقتصادی را برای تقویت تولید ملی ضروری برشمردند و افزودند: قاچاق و سوءاستفاده از سرمایه‌های مالی و ذخایر متعلق به مردم در بانکها از جمله مصادیق اخلال اقتصادی است.

ایشان در تشریح بیشتر سوءاستفاده از سرمایه‌های ملی و ذخایر ملت افزودند: اقدام کسانی که با یک عنوان و برای کاری خاص، تسهیلات کلان بانکی می‌گیرند اما در جایی دیگر از این تسهیلات استفاده می‌کنند، مصداق خیانت و دزدی از کیسه‌ی ملت است و باید با این افراد برخورد شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشکر از تلاش‌ها و کارهای برجسته‌ای که در زمینه‌ی تولید داخلی انجام گرفته است، «ایجاد وضعیت رقابتی»، «ارتقای کیفیت» و «کاهش قیمت تمام‌شده‌ی تولیدات داخلی» را از دیگر الزامات تقویت تولید ملی دانستند و افزودند: دولت در این زمینه به واحدهای تولیدی کمک کند.

رهبر انقلاب اسلامی سیاست‌گذاری تولیدمحور، فرهنگ‌سازی برای مصرف تولید داخلی و نوسازی و ابتکار در ماشین‌آلات، محصولات و مدیریت‌ها را از دیگر ضروریات حمایت از تولید ملی خواندند و در پایان سخنانشان تأکید کردند: قوای سه‌گانه، دستگاه‌های مختلف دولتی، بخش خصوصی، فرهنگ‌سازان جامعه، تبلیغات صدا و سیما، همه و همه در خدمت تولید ملی قرار گیرند تا به فضل الهی ضربه‌ی سختی به دشمنان خونخوار ملت وارد آید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین پیش از حضور در جمع کارگران با تعدادی از خانواده‌های شهدای جامعه‌ی کارگری کشور دیدار کردند و آنان را مورد تفقد قرار دادند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پایان مراسم امروز از نمایشگاه محصولات دارویی ساخت داخل و به‌ویژه داروهای با فناوری‌های بالا و همچنین محصولات دارویی صادراتی بازدید کردند.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب دربازدید ازکارخانه داروپخش:تا وقتی به کار وسرمایه ایرانی احترام نگذاریم تولیدملی شکل نمیگیرد واگر تولیدملی شکل نگیرد،استقلال اقتصادی نخواهیم داشت و آنوقت استقلال سیاسی حرفی بیش نیست
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی