news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1391/02/04

دیدار نخست‌وزیر عراق با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار آقای نوری مالکی نخست‌وزیر عراق و هیأت همراه، با اشاره به اقتدار روزافزون عراق در دنیای عرب و منطقه آن را مایه‌ی خرسندی فراوان جمهوری اسلامی ایران دانستند و تأکید کردند: تلاش برای افزایش اقتدار عراق به‌ویژه از طریق بسترسازی جهاد علمی مستمر و همچنین ایجاد نهضت سازندگی در سراسر عراق، موفقیت‌ها و استحکام جایگاه ملت و دولت عراق را دوچندان خواهد کرد.

ایشان با تأکید بر این‌که برخی موضوعات و قضایای ماه‌های اخیر، مظهر اقتدار ملت و دولت عراق در دنیای عرب و اسلام بوده است، افزودند: خروج کامل نظامیان امریکایی از عراق از جمله‌ی این موضوعات و رویداد بسیار مهم و موفقیت بزرگی است که با استقامت دولت و نشان دادن اراده‌ی عمومی و ملی در عراق، به دست آمد.

رهبر انقلاب اسلامی برگزاری نشست سران اتحادیه‌ی عرب در بغداد را یکی دیگر از زمینه‌های اقتدار عراق برشمردند و خاطرنشان کردند: برخی طرف‌ها تلاش گسترده‌ای را برای بیرون نشان دادن عراق از دنیای عرب انجام دادند، اما با برگزاری نشست سران اتحادیه‌ی عرب در بغداد، عراق اکنون در رأس این اتحادیه قرار دارد و نخست‌وزیر عراق رئیس اتحادیه‌ی عرب است.

ایشان با اشاره به سابقه و جایگاه کهن عراق در دنیای عرب تأکید کردند: با توجه به این سابقه و استعدادهای طبیعی و انسانی عراق، بازگشت این کشور به جایگاه و اقتدار واقعی خود دور از انتظار نیست.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که اقتدار روزافزون عراق دشمنانی دارد، خاطرنشان کردند: اقتدار هر کشوری نیازمند پیش‌زمینه‌ها و ابزاری است که مهم‌ترین آنها پیشرفت علمی و سازندگی و خدمت‌رسانی به مردم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تجربه‌ی بسیار خوب ایران در زمینه‌ی حرکت علمی و نتایج غیر قابل تصور آن افزودند: باید در عراق که مرکز استعدادهای علمی دنیای عرب است، یک نهضت علمی آغاز شود و دانشگاهیان و نخبگان به سمت جهاد علمی سوق داده شوند.

ایشان در خصوص سازندگی نیز خاطرنشان کردند: باید با سازماندهی جوانان و ایجاد زمینه‌های لازم، یک نهضت سازندگی و خدمت به مردم در سراسر عراق آغاز شود.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان تأکید کردند: افق آینده برای مردم عراق درخشان‌تر از شرایط کنونی خواهد بود.

آقای نوری مالکی نخست‌وزیر عراق نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی، به مذاکرات خود در تهران اشاره کرد و گفت: به لطف خداوند روابط ایران و عراق در زمینه‌های مختلف گسترش پیدا کرده و هیأت‌های مختلف صنعتی و تجاری از دو کشور دائماً در حال رفت و آمد و رایزنی هستند.

نخست‌وزیر عراق اظهار امیدواری کرد که مذاکرات تهران زمینه‌ساز گسترش بیش از پیش همکاری‌های ایران و عراق شود.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبر انقلاب دردیدار نخست وزیر عراق،با اشاره به اقتدار روزافزون عراق درمنطقه آن را مایه خرسندی فراوان جمهوری اسلامی ایران دانستند
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی