news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1391/01/10

دیدار نخست وزیر ترکیه با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (پنجشنبه) در دیدار آقای رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه و هیئت همراه وی، با تأکید بر لزوم تعمیق بیش از پیش همکاری‌های دو کشور خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی ایران به‌طور جدی معتقد به گسترش همکاری‌ها با ترکیه است و هرگاه دو کشور در زمینه‌ی مسائل مختلف با یکدیگر همراه بودند، این همراهی به سود ایران و ترکیه و همچنین دنیای اسلام بوده است.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که در تالار آیینه‌ی حرم مطهر رضوی در مشهد مقدس برگزار شد، با اشاره به ظرفیت‌های فراوان گسترش همکاری‌ها، به‌خصوص در زمینه‌ی نفت و گاز افزودند: ایران از لحاظ مجموع منابع نفت و گاز در جهان، بسیار غنی است.

حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به شرایط حساس منطقه تأکید کردند: به لطف خداوند، تحولات منطقه تاکنون به نفع اسلام و مسلمانان بوده است و از این پس نیز این‌گونه خواهد بود.

ایشان افزودند: مهم‌ترین مسئله در شرایط حساس منطقه این است که کشورهای مستقل، تصمیم‌های صحیحی بگیرند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نگاه ابزاری قدرت‌های مسلط دنیا به‌ویژه آمریکا به کشورهای منطقه خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها هیچ ملتی را به عنوان ملت مستقل قبول ندارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: آمریکایی‌ها با همه‌ی کشورها این‌گونه رفتار می‌کنند و بنابراین همواره باید در تصمیم‌گیری‌ها مصالح کشورهای اسلامی در نظر گرفته شود.

ایشان با اشاره به حضور سیاستمداران با گرایش‌های اسلامی در رأس قدرت ترکیه تأکید کردند: چنین شرایطی در ترکیه به هیچ‌ وجه مطلوب آمریکا و غرب نیست و همان مقدار که آن‌ها از این شرایط ترکیه ناخرسند هستند، جمهوری اسلامی ایران از حضور برادران مسلمان در رأس قدرتِ ترکیه بسیار خرسند است.

رهبر انقلاب در خصوص اوضاع سوریه با اشاره به این‌که جمهوری اسلامی ایران قویاً با هر طرحی که آمریکایی‌ها در ارتباط با مسائل سوریه مبدع آن باشند مخالف است، خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی ایران از سوریه به دلیل حمایت از خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی دفاع خواهد کرد و با هر گونه دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی سوریه به‌شدت مخالف است.

ایشان تأکید کردند: ما از اصلاحات در سوریه همواره حمایت می‌کنیم و اصلاحاتی که در سوریه شروع شده، باید ادامه یابد.

آقای رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی فراوان از فراهم‌شدن فرصت ملاقات با رهبر انقلاب اسلامی به پیوندهای تاریخی ایران و ترکیه اشاره کرد و گفت: ما معتقدیم با توجه به این سابقه‌ی کهن، باید روابط دو کشور به‌ویژه در بخش همکاری‌های زیرساختی تعمیق بیشتری پیدا کند.

نخست‌وزیر ترکیه، ترکیب هیئت همراه خود را نشانگر عزم جدی ترکیه برای گسترش روابط با ایران به‌خصوص در بخش انرژی دانست و با اشاره به شرایط منطقه افزود: منطقه با شرایط بسیار سختی مواجه است که امیدواریم بتوانیم این دوران را سپری کنیم.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی