news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبيانات
1376/11/04

دیدار اعضای شورای انقلاب فرهنگی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امشب در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با ایشان طی سخنانی جایگاه این شورا در حل مسائل فرهنگی کشور را بسیار حائز اهمیت دانستند و دستگاههای ذیربط اجرایی را موظف کردند که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را در دستور کار خود قرار دهند.
مقام معظم رهبری در این دیدار بررسی حکیمانه و علاج‌جویانه مسائل فرهنگی را نسبت به سایر مسائل جامعه دارای اولویت دانستند و فرمودند: وجود شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کشور ضروری است و هیچ جایگزینی ندارد زیرا این مجموعه می‌تواند حقیقتا یک خلاء بزرگ را در باب فرهنگ پرکند و بصورت پیگیر و دنباله‌دار مسائل فرهنگی از جمله خلقیات سیاسی، اجتماعی، عمومی و رفتاری جامعه را مورد بحث و بررسی قرار دهد و نسبت به آنها تصمیم گیری کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر فواید فراوان شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کردند و فرمودند: هیچکس در کشور از وجود یک دستگاه متفکر، جامع، دارای همه خصوصیات برجسته و آگاه به کمبودها و او نیازها مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی بی‌نیاز نیست. این شورا متصدی شناخت مسائل فرهنگی و بحث و تصمیم گیری در مورد آنها و ابلاغ مصوبات برای اجراست. بنا بر این مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم‌الاجرا است و همه دستگاهها باید خود را موظف به اجرای تصمیمات این شورا بدانند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان فرهنگ را عرصه یک مبارزه توصیف کردند و فرمودند: اسلام فرهنگ جامعه اسلامی را با آنچه از خیرات و حسنات در فرهنگهای دیگر وجود دارد تکمیل می‌کند اما در دنیای امروز فرهنگهای مختلف در مقابل هم صف آرایی می‌کنند و با یکدیگر در حال مقابله هستند. طبیعت فرهنگ ما دیگری بگونه‌ای است که در مقابل فرهنگ معنوی یک نوع صف آرایی دارد و هر دو فرهنگ با یکدیگر در تضاد هستند اما گاهی متولیان یک فرهنگ به دلایلی در صدد غلبه دادن فرهنگ خود بر دیگران بر می‌آیند کما این که استعمارگران به صورتی حساب شده همواره تلاش کرده‌اند تا فرهنگ خود را در مناطق استعمار شده حاکم کنند.
مقام معظم رهبری معارضه فرهنگی قدرتمندان جهان با بخشهای مزاحم منافع آنان در فرهنگهای دیگر را یادآور شدند و فرمودند: قدرتهای استکباری که از انقلاب اسلامی آزرده هستند و از آن ضرر دیده‌اند، بدون تردید روی مفاهیمی از این انقلاب و فرهنگ مردم که برای آنها منشاء اصلی مشکلات محسوب می‌شود، کار می‌کنند و ایمان مردم و بویژه نسل جوان ایران از جمله مواردی هستند که مورد هجوم قدرتهای استکباری قرار گرفته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قوت استدلال، منطق قوی‌تر و بویژه امکانات تبلیغاتی بیشتر و تجربه بکارگیری آن را لازمه برتری در برابر تهاجم فرهنگی استکبار دانستند و فرمودند: ما با یک تهاجم و جنگ حقیقی و سازمان‌یافته مواجه هستیم که از راههای مختلف و بسیار هنرمندانه به اجرا گذاشته شده است و کسانی که نسبت به مسائل فرهنگی حساسیت داشته باشند، متوجه مسأله تهاجم فرهنگی خواهند شد و نشانه‌های بارز و بی‌شماری را در این زمینه مشاهده خواهند کرد، بنا بر این کار فرهنگی در ایران اسلامی مسأله‌ای است که توان لحظه‌ای از آن غفلت کرد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر جدی بودن تهاجم فرهنگی علیه انقلاب اسلامی و فرهنگ ملت ایران فرمودند: دشمنانی وجود دارند که دین و استقلال ما و حتی ارزشهای ملی و غیر دینی ما را با ابزارهای فرهنگی و تبلیغی مانند فیلم، سینما، خبرسازی و جریان سازیهای جهانی مورد تهاجم قرار داده‌اند و برای سست کردن پایه‌های آنها تلاش می‌کنند، بنا بر این سازندگی کشور بدون توجه به این مهم کار حکیمانه و عاقلانه‌ای نیست.
مقام معظم رهبری شورای عالی انقلاب فرهنگی را مرکز اصلی مقابله با تهاجم دشمن به ارزشها، اصول و مبانی انقلاب اسلامی دانستند و در پایان سخنانشان از کارکرد این شورا ابراز رضایت کردند.
بر پایه همین گزارش پیش از سخنان مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در سخنان کوتاهی از زحمات آقای هاشمی رفسنجانی رئیس سابق این شورا تقدیر کرد و گفت: ما سعی کرده‌ایم با نگاه ویژه و تازه‌ای به شرح وظایف و اهداف این شورا توجه کنیم و امیدواریم در چارچوب سیاستهای راهبردی و اجرایی بتوانیم به صورتی هر چه فعالتر اهتمام خود را مصروف مسائل فرهنگی کشور نماییم.
این گزارش همچنین حاکیست که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی سپس نماز جماعت مغرب و عشا را به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه کردند.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی