news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکسصوتصوتصوتصوت
نسخه قابل چاپ
1390/05/02

بازدید فرمانده کل قوا از قرارگاه مقدم نیروی دریایی ارتش ناوگان جنوب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا صبح یکشنبه با حضور در قرارگاه مقدم نیروی دریایی ارتش – ناوگان جنوب، از نزدیک در جریان فعالیت‌ها و اقدامات یگان‌های دریایی ارتش در خلیج فارس و دریای عمان و آب‌های آزاد قرار گرفتند.
به هنگام حضور رهبر انقلاب اسلامی در مرکز کنترل فرماندهی ناوگان جنوب، فرماندهان منطقه دوم ولایت و منطقه سوم کُنارک در ارتباط مستقیم تصویری، وضعیت مناطق عملیاتی خود را تشریح کردند.
فرمانده کل قوا نیز از زحمات و تلاش‌های فرماندهان و نیروهای این مناطق، تشکر و قدردانی کردند.
در ادامه بازدید حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از قرارگاه مقدم نیروی دریایی ارتش – ناوگان جنوب، چگونگی استقرار یگان‌های دریایی ارتش در خلیج فارس و دریای عمان و حوزه عملیاتی آنها و نحوه آرایش یگان‌های دریایی فرامنطقه‌ای بیان شد.
عملیات یگان‌های ویژه نیروی دریایی ارتش در آب‌های آزاد و حفاظت از کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در مقابله با دزدان دریایی، بخش دیگری از توضیحات فرماندهان در مرکز کنترل فرماندهی ناوگان جنوب بود.
فرمانده کل قوا همچنین با حضور در مرکز ارتباطات قرارگاه مقدم، در پیامی رادیویی به ناو جماران، از زحمات فرماندهان و کارکنان نیروی دریایی ارتش در طراحی و ساخت ناو جماران تشکر کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس در جمع فرماندهان ارشد نیروهای مسلحِ مستقر در منطقه با اشاره به ظرفیت‌ها و عرصه‌های فراوان موجود برای پیشرفت بیشتر نیروهای دریایی تأکید کردند: گسترش حوزه تحرک و حضور نیروی دریایی در آب‌های آزاد و تأمین زیرساخت‌های این حضور، زمینه‌ساز تبدیل شدن نیروی دریایی به یک نیروی راهبردی حقیقی است.
ایشان با اشاره به تأثیرات جهانی و پیام‌های عزت‌آفرین و اقتدار‌بخش حضور نیروی دریایی در باب‌المَندَب، خلیج عدن، دریای سرخ و کانال سوئز افزودند: این حضورها دشمن را به شدت دستپاچه و هراسناک کرد زیرا حضور مقتدرانه یگان‌های دریایی جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد برای ملت‌ها الهام‌بخش و امیدآفرین است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران اهل تجاوز نیست ولی اهل حضور در آب‌های آزاد است زیرا آب‌های آزاد دنیا متعلق به همه و بستری برای انتقال فرهنگ است.
فرمانده کل قوا افزودند: نیروی دریایی با چنین مختصات راهبردی، برای سیاست، عزت ملی و استقلال کشور نقش‌آفرین خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیروهای دریایی ارتش و سپاه را مکمل یکدیگر خواندند و خاطرنشان کردند: دو نیروی دریایی دارای ابتکارات و نوآوری‌های خوبی هستند که می‌توانند تجربیات خود را به یکدیگر منتقل کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بار دیگر بر لزوم همکاری دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی با نیروهای مسلح برای برطرف کردن نیازهای پشتیبانی نیروها و خانواده‌های آنان تأکید کردند.
در ابتدای این دیدار امیرسرلشگر صالحی فرمانده کل ارتش ضمن خیرمقدم، حضور نیروی دریایی ارتش در آب‌های آزاد و گسترش حوزه مأموریت خود را دستاوردی بزرگ دانست.
سردار سرلشگر جعفری فرمانده کل سپاه نیز در سخنانی با اشاره به انتقال ستاد نیروی دریایی سپاه به بندرعباس در مدت زمان کوتاه، گفت: نیروی دریایی سپاه با افزایش توانمندی‌های دریایی، موشکی و هوایی، امکان کنترل و نظارت خود را در خلیج فارس گسترش و تعمیق داده است.
همچنین امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در گزارشی از اقدامات این نیرو گفت: تغییر و گسترش مأموریت‌ها تا مدار 10 درجه، توسعه منطقه سوم دریایی کُنارک، افزایش و ارتقاء پایگاه‌های دریایی، اعزام ناوگروه‌ها به آب‌های آزاد، نوسازی تجهیزات، ارتقاء سامانه‌های موشکی، و ارتقاء توانمندی‌های ارتباطی، جنگ الکترونیک و سایبری از جمله تلاش‌های انجام گرفته است.
سردار سرتیپ فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه نیز در گزارشی از فعالیت‌های این نیرو گفت: برگزاری دوره‌های مختلف بصیرت برای کارکنان و خانواده‌های آنان، افزایش آمادگی‌های عملیاتی، استقرار یگان‌های ویژه در برخی جزایر و مناطق حساس، افزایش سامانه‌های راداری، ارتقاء توان موشکی، و افزایش گشت‌های دریایی و هوایی از جمله اقدامات نیروی دریایی سپاه است.

در این رابطه بخوانید :
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی