news/content
1390/05/01

بازدید فرمانده کل قوا از نیروی دریایی ارتش در بندرعباس

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح شنبه وارد بندرعباس شدند و از منطقه یکم و کارخانجات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بازدید کردند.
فرمانده کل قوا در ابتدای ورود به قرارگاه مقدم نیروی دریائی ارتش - ناوگان جنوب، در محل یادمان شهدا حاضر شدند و با قرائت فاتحه، یاد و خاطره رشادت شهدای دفاع مقدس را گرامی داشتند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس از یگان‌های مختلف نیروهای مسلحِ حاضر در میدان سان دیدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی در جمع فرماندهان و نیروهای قرارگاه مقدم نیروی دریایی ارتش و یگان‌های نمونه نیروهای مسلح در منطقه، دریا را فرصتی بزرگ و راهبردی برای کشورها و ملت‌ها دانستند و تأکید کردند: منافع و امکانات این دریاها متعلق به ملت‌ها است و نیروهای دریایی ارتش و سپاه مظهر اقتدار ملت ایران در دفاع از منافع کشور در خلیج فارس و دریای عمان هستند.
ایشان افزودند: حکومت‌های طاغوتی در سال‌های متمادی سیطره بر ایران مانع پیشرفت دریانوردی و حضور دریایی ایران در پهنه آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بودند اما امروز شما باید با تلاش مضاعف عقب‌افتادگی طولانی مدت گذشته را جبران کنید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سابقه حضور قدرت‌های زورگو در منطقه بسیار حساس خلیج فارس و دریای عمان خاطرنشان کردند: امروز شرایط با گذشته بسیار متفاوت است و ساحل ممتد و طولانی این منطقه در اختیار دولتی مستقل و ملتی سرافراز و بیدار است که قدرت و اراده ملی خود را می‌شناسد و با اتکاء به خداوند، اراده خود را بر هر قدرت سیاسی و نظامی تحمیل و او را مجبور به عقب‌نشینی خواهد کرد.
فرمانده کل قوا در همین زمینه افزودند: امروز خلیج فارس و دریای عمان به برکت حضور مقتدرانه ایران اسلامی، یک منطقه آزاد و مستقل است.
رهبر انقلاب اسلامی حضور ناوهای آمریکایی و کشورهای اروپایی در منطقه را مضّر و نامطلوب ارزیابی و تأکید کردند: دورانی که قدرت‌های مستکبر با حضور نظامی برای ملت‌ها تعیین سرنوشت می‌کردند گذشته است و اگر حتی برخی دولت‌های منطقه همچنان تمایل به تبعیت از دستورات قدرت‌های مستکبر را داشته باشند ولی ملت‌های منطقه هوشیار و بیدار شده‌اند و حضور نظامی بیگانگان، در منطقه را موجب ناامنی می‌دانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقتدار یک ملت را زمینه‌ساز بهره‌مندی از برکات و منافع دریا دانستند و خاطر‌نشان کردند: این اقتدار را نیروهای مسلح حاضر در منطقه می‌توانند با جهاد و از خودگذشتگی تأمین کنند.
فرمانده کل قوا تأکید کردند: ما هیچ کشوری را به رویارویی و جنگ تشویق نکرده‌ایم و نخواهیم کرد و تا جایی که بتوانیم از هر رویارویی تصادفی و یا حساب‌شده نیز پرهیز خواهیم کرد اما کسانی که پیشرفت خود را با تحکم و روزگویی تأمین می‌کنند باید در مقابل خودشان یک ملت مقتدر را احساس کنند.
ایشان نیروهای دریایی را مظهر اقتدار ملت ایران در دریا دانستند و خطاب به نیروهای مسلح حاضر در منطقه جنوب توصیه کردند: صادقانه و مخلصانه، و با تمام توان، به  مجاهدت خود ادامه دهید.
ایشان تأکید کردند: کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران مدیون جوانانی است که اقتدار ملت را تجسم می‌بخشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دستگاه‌های دولتی و مسئولان را موظف کردند با نیروهای مسلح حاضر در منطقه برای انجام کارهای بزرگ خود همکاری کنند.
رهبر انقلاب اسلامی هدف از حضور خود در بندرعباس و منطقه یکم دریایی ارتش را ابراز صمیمانه‌ی خسته نباشید و خدا قوت به نیروهای مسلح منطقه بیان کردند و افزودند: مجاهدت خاموش و مخلصانه و صادقانه جوانان ملت ایران در این منطقه، یک حسنه و در نزد خداوند محفوظ است.
در ابتدای این دیدار امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در گزارشی با اشاره به نقش دریا در رشد و توسعه کشورها گفت: سیادت و اقتدار دریایی ایران با حضور قدرتمندانه در دریا و آب‌های آزاد تأمین می‌شود که با نگرش راهبردی فرمانده کل قوا به نیروی دریایی، گام‌های استواری در این زمینه برداشته‌ایم.
امیر دریادار سیاری افزود: در این مدت، توجه به زیرساخت‌ها، حرکت جهادی در صنایع دریایی و نوسازی ناوگان، تحقق آموزش‌ها، بهره‌مندی از نیروهای مؤمن و متخصص و جلب مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز علمی را در دستور کار قرار داده ایم.
فرمانده کل قوا در ادامه حضور در منطقه یکم دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، از یگان‌های سطحی و زیرسطحی، کارخانه‌های صنعتی، تعمیراتی و مراکز آموزشی نیروی دریایی ارتش نیز بازدید کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این بازدید از نزدیک با توانایی متخصصان و مهندسان نیروی دریایی ارتش در ارتقاء تجهیزاتی و بهینه‌سازی برخی ناوها، ناوچه‌ها، یگان‌های نیروبَر و هواناوها آشنا شدند.
مرکز آموزش زیرسطحی، مرکز شبیه‌سازی هدایت زیرسطحی و شناور زیرسطحی یونس نیز مورد بازدید رهبر انقلاب اسلامی قرار گرفتند. شناور زیرسطحی یونس اخیرا از سفر ۶۸ روزه به دریای سرخ، به میهن اسلامی بازگشته است.
فرمانده کل قوا همچنین از مرکز تعمیر و نگهداری شناورهای زیرسطحی بویژه زیردریایی‌های کلاس غدیر بازدید کردند.
در این مرکز توانایی متخصصان نیروی دریایی ارتش در تعمیر زیرسطحی‌ها و ساخت قطعات و تجهیزات پیچیده آن مورد بازدید قرار گرفت.

در این رابطه بخوانید :
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی