news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکسصوتصوت
1387/02/18

دیدار مسئولان اجرایی استان فارس با رهبر انقلاب

رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار مسئولان اجرایی-اداری بخش‌های مختلف استان فارس، خدمت به ملت بزرگ ایران و از جمله مردم فهیم و خوش‌ذوق فارس را لذت‌بخش و نشانه‌ی توفیق الهی مسئولان دانستند و تأکید کردند: باید با خدمت‌گزاریِ حقیقی و خستگی‌ناپذیر و تکریم و احترام مردم، این نعمت بزرگ الهی را شکرگزاری کرد.
ایشان برخورداری شیراز از حرم مطهر حضرت احمد‌بن‌موسی شاهچراغ علیه‌السلام و چند امامزاده‌ی عالی‌مقام دیگر را امتیازی کم‌نظیر برای استان فارس خواندند و خاطرنشان کردند: شیراز بعد از مشهد و قم، سومین حرم اهل‌بیت علیه‌السلام است و این برجستگی و محوریت باید در تبلیغات عمومی و رسانه‌ای و هنگام تخصیص اعتباراتِ گوناگون، مورد توجه قرار گیرد تا دل‌های مشتاقان در داخل و خارج از کشور بیشتر متوجه قداست و اهمیت این بارگاه مهم شود.
رهبر انقلاب اسلامی مردم فارس را برخوردار از فضل و کمال، دارای مفاخرِ تاریخی-ادبی و پرتحرک برشمردند و افزودند: مردم شیراز و فارس با وجود برخورداری از این ویژگی‌ها، محجوبند و از قال و جنجال و به‌رخ‌کشیدن توانایی‌ها و ظرفیت‌های خود پرهیز می‌کنند، اما مسئولان باید با درک این توانایی‌ها، از استعدادها و ظرفیت‌های آنان برای پیشرفت کشور، کمال استفاده را ببرند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایجاد مرکزی در شیراز را برای تربیت و پرورش استعدادهای هنری کشور و تقویت هنر متعهد و برخوردار از جهت‌گیری دینی ضروری دانستند و افزودند: هنر از جلوه‌های زیبای خلقت است و اگر با روح و جوهره‌ی دینی همراه شود، از برجسته‌ترین پدیده‌های عالم می‌شود.
لزوم برنامه‌ریزی برای رونق گردشگری در استان فارس از دیگر نکاتی بود که رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار مورد اشاره قرار دادند و یادآور شدند: حرم مطهر احمد‌بن‌موسی علیه‌السلام، آثار تاریخی و آرامگاه مفاخر علم و هنر و ادب از جمله حافظ و سعدی، جزو جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گسترده‌ی گردشگری استان است که می‌توان با تبلیغات صحیح، این ظرفیت‌ها را بسیار فعال کرد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به دو نگاه متفاوت به آثار تاریخی قبل از اسلام از جمله تخت جمشید افزودند: از یک منظر، این آثار متعلق به جباران تاریخ ایران است و نفرت از استبداد و جباریت، این‌گونه آثار را در چشم و دل انسان‌ها از جمله متدینین، بی‌جاذبه می‌کند، اما از جنبه‌ی مثبت، نباید فراموش کرد که این آثار، به هر حال محصول سرپنجه‌ی هنرمند، ذهن خلاق، روحیه‌ی بلند‌نظر و ذوق و ابتکار ایرانی است و این واقعیات، تخت جمشید و دیگر آثار تاریخی را در سراسر کشور، مایه‌ی افتخار ملت ایران و جزو مفاخر تاریخی این کشور قرار می‌دهد.
ایشان با اشاره به تلاش برخی کشورها برای ایجاد مفاخر مصنوعیِ تاریخی تأکید کردند: مفاخر حقیقی تاریخ ملت ایران موجب تقویت اعتماد به نفس ملی است و لازم است مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین اوج‌گیری ذوق و هنر ملت ایران در دوران بعد از اسلام خاطرنشان کردند: ما به مفاخر ِتاریخی قبل از اسلام نیز به عنوان نشانه‌های هنر ایرانی افتخار می‌کنیم، اما واقعیت و تحقیق علمی نشان می‌دهد که تمدن، هنر، فرهنگ و دانشی که ایرانیان در قرون ۴ و ۵ هجری یعنی بعد از اسلام به آن دست یافتند، قبل از اسلام هرگز سابقه نداشته و این اوج‌گیری به برکت اسلام بوده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشکر عمیق و صمیمانه از ابراز محبت و میهمان‌نوازی مردم شیراز و استان فارس، این استان را دارای ظرفیت‌های گسترده‌ی طبیعی و اقلیمی و استعدادهای جوشان انسانی خواندند و ابراز امیدواری کردند با همت همه‌ی مسئولان و پیگیری جدی مسئولان محلی، مصوبات این سفر هرچه زودتر، اجرایی و مردم از آثار مثبت آن بهره‌مند شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین ایجاد مرکزی برای تحقیقاتِ مقابله‌ی بلندمدت با خشکسالی را در استان فارس ضروری دانستند و در پایان سخنانشان افزودند: خدمت‌گزاری حقیقی مسئولان و مدیران رده‌های مختلف کشور به ملت و همت و آمادگی مردم، آینده‌ی روشن این کشور را به فضل پروردگار، تضمین می‌کند.
 
در ابتدای این دیدار آقای رضازاده استاندار فارس، گفت: به برکت این سفر فصل جدیدی از سیاست‌گذاری‌های فرهنگی در استان آغاز می‌شود ضمن آن‌که استان، در آینده شاهد پیشرفت در بخش‌های مورد نیاز از جمله توسعه راه‌های مواصلاتی و چندین پروژه‌ی بزرگ اقتصادی، صنعتی و پتروشیمی خواهد بود که با اتمام این طرح‌ها، استان فارس از حاشیه به متن توسعه‌ی کشور منتقل می‌شود.
استاندار فارس با اشاره به توانمندی‌ها و استعداد بالای کشاورزی استان گفت: این استان ۲۰ سال پیاپی رتبه‌ی اول تولید گندم را به خود اختصاص داده، ضمن آن‌که در دیگر محصولات کشاورزی و مرکبات باغی نیز قطب کشاورزی کشور است.
آقای رضازاده تأکید کرد: دولت تصمیمات خوبی برای مقابله با خشکسالی و نیز اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری گرفته است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی