news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
1386/10/19

دیدار جمعی از مردم قم با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار جمع زیادی از مردم و روحانیان قم با تأکید بر این‌که امام حسین علیه‌السلام پرچمدار و مظهر بصیرت و استقامت هستند، به استقامت ملت ایران در ۲۸ سال گذشته و لزوم بصیرت در انتخابات آینده اشاره و تصریح کردند: انتخابات همواره نیازمند بصیرت است و ملت ایران باید با بصیرت کامل وارد عرصه‌ی انتخابات مجلس هشتم شود و تصمیم صحیح خود را بگیرد و این بار نیز با لطف و عنایت خداوند متعال پیروزی نهایی متعلق به مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که به مناسبت سالروز قیام تاریخی مردم قم در نوزدهم دی سال ۱۳۵۶ برگزار شد، این حرکت هوشمندانه‌ی مردم قم را یکی از حرکت‌های بسیار تأثیرگذار در شکل‌گیری قیام انقلابی مردم بر ضد رژیم طاغوت توصیف کردند و افزودند: نوزدهم دی ماه از مقاطع مهم در تاریخ انقلاب و از مناسبت‌هایی است که باید همیشه زنده نگهداشته شود و در این روز مردم قم هوشیاری و همچنین وفاداری خود را به رهبر عظیم‌الشأن انقلاب حضرت امام خمینی رحمةالله‌علیه نشان دادند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: در طول سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برخی افراد بیعت خود را با امام رحمةالله‌علیه و انقلاب شکستند که به ضرر آنان تمام شد، اما اکثریت ملت ایران با حفظ وفاداری، استقامت کردند که خداوند متعال نیز پاداش این استقامت را داد و پیروزی در دفاع مقدس و موفقیت‌های روزافزون در عرصه‌های رشد و پیشرفت ملی از جمله این پاداش الهی است.
ایشان همچنین با اشاره به هفدهم دی، سالروز واقعه‌ی فاجعه‌آمیز کشف حجاب از جانب رضاخان افزودند: دشمنان ایران و اسلام بر اساس یک طراحی و با کمک روشن‌فکران مرتبط با دربار پهلوی قصد داشتند زن ایرانی را از چهارچوب عفاف و حجاب خارج و نیروی عظیم ایمانی را که به برکت عفاف زنان همواره در جوامع مسلمان وجود داشته است، ‌ نابود کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که برداشتن حجاب، مقدمه‌ای برای زدودن عفت و حیا در جامعه و نابودی خانواده است، خاطرنشان کردند: ملت ایران به‌ویژه زنان مسلمان با ایمان قوی خود در مقابل این فشار ایستادگی کردند و نگذاشتند این توطئه به سرانجام برسد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قیام امام حسین علیه‌السلام و حادثه‌ی عاشورا را از جمله مقاطع بسیار مهم در تاریخ بشر و متحول‌کننده‌ی آن خواندند و افزودند: با وجود مخالفت‌های فراوان، این واقعه در طول زمان زنده مانده است و عاشورا در واقع گنجینه‌ای پرقیمت است که همه‌ی افراد بشر می‌توانند از آن استفاده کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که عزاداری امام حسین علیه‌السلام به معنی زنده نگهداشتن و حفظ ارزش‌های معنوی الهی است، خاطرنشان کردند: همه‌ی عزاداران، از جمله گویندگان، وعاظ و مداحان باید مراقب باشند که شأن و جایگاه این حقیقت عزیز را حفظ کنند و مبادا برخی خرافه‌ها یا کارهای غیر معقول موجب ضایع‌شدن عزاداری امام حسین علیه‌السلام شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مجلس و منبر امام حسین علیه‌السلام را محل بیان حقایق دینی و حقایق حسینی دانستند و تأکید کردند: مجالس امام حسین علیه‌السلام باید مجالس ضد ظلم، ضد سلطه و ضد یزیدها، شمرها و ابن‌زیادهای زمان حاضر باشد.
ایشان با اشاره به تأکید همیشگی مسئولان و بزرگان نظام اسلامی از جمله امام خمینی رحمةالله‌علیه و همچنین آحاد مردم بر برگزاری عزاداری‌های مردمی افزودند: جهت‌گیری در عزاداری‌های امام حسین علیه‌السّلام باید به سوی تحکیم ایمان و روح تدین در مردم، آگاهی‌بخشی، گسترش روح شجاعت و غیرت دینی و جلوگیری از بی‌تفاوتی مردم باشد و این معنای واقعی بزرگداشت قیام امام حسین علیه‌السّلام است.
رهبر انقلاب اسلامی جنبه‌ی عاطفی عزاداری امام حسین علیه‌السّلام را تأثیرگذار بر عواطف و احساسات مردم، جنبه‌ی عمقی و معنوی آن را موجب آگاهی‌بخشی به صاحبان فکر و بصیرت دانستند و خاطرنشان کردند: امام حسین علیه‌السّلام مظهر بصیرت و استقامت بودند و پیروان ایشان نیز باید این‌گونه باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حرکت عظیم ملت ایران در انقلاب اسلامی و بالابردن پرچم ارزش‌های انسانی و دینی در دنیای ضد ارزش‌های انسانی را نشان‌دهنده‌ی بصیرت ملت ایران و رهبری شایسته‌ی امام خمینی رحمةالله‌علیه توصیف و تصریح کردند: انقلاب اسلامی معجزه‌ی زمان حاضر است، زیرا با وجود همه‌ی توطئه‌های گوناگون، ملت ایران پیروز میدان بوده و این انقلاب مستحکم‌تر از گذشته سر پا ایستاده و دشمن را به عقب رانده است.
ایشان انتخابات را بسیار مهم و یکی از عرصه‌های بروز عظمت ملت ایران و نظام اسلامی دانستند و افزودند: انتخابات که تجلی مردم‌سالاری است، در ۲۸ سال گذشته به طور متوسط هر سال در ایران برگزار شده و این یکی از شاخصه‌های مهم پیروزی ملت ایران است، زیرا نشان‌دهنده‌ی حضور مردم، تصمیم‌گیری مردم و شجاعت نظام اسلامی برای تکیه بر آراء و نظر مردم است.
رهبر انقلاب اسلامی علت انکار این واقعیت آشکار و واضح را از جانب دشمنان عنود و لجوج مردم ایران، عظمت این مسأله دانستند و افزودند: نظام اسلامی همواره بر برگزاری انتخابات اصرار دارد و حتی در چهار سال قبل که عده‌ای با راه‌انداختن یک نمایش و بازی قصد تعطیلی انتخابات را داشتند، با لطف خداوند و ایستادگی مردم نتوانستند انتخابات را تعطیل کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به وظیفه‌ی مردم و همچنین مسئولان و نخبگان در قبال انتخابات خاطرنشان کردند: باید جایگاه، ارزش و عظمت انتخابات حفظ شود و مردم با امید و اعتماد به پای صندوق‌های رأی بروند.
ایشان با اظهار تأسف از برخی سخنان در خصوص مراقبت از تخلف در انتخابات تأکید کردند: در ۲۸ سال گذشته همواره انتخابات در این کشور در سلامت کامل برگزار شده است. چرا برخی افراد با این سخنان که امیدواریم از روی غرض‌ورزی نباشد، به حیثیت انتخابات خدشه وارد می‌کنند؟
رهبر انقلاب اسلامی اظهارات برخی دیگر از افراد را مبنی بر دعوت از ناظران بین‌المللی و دشمنان ایران برای نظارت بر انتخابات، بی‌شرمی و بزرگ‌ترین جسارت به ملت ایران خواندند و خاطرنشان کردند: مسئولان اجرایی و نظارتی انتخابات همواره به وظیفه‌ی خود در حفظ امانت آرای مردم به‌خوبی عمل کرده‌اند و در انتخابات مجلس هشتم نیز به همین صورت خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید مجدد بر رعایت اخلاق انتخاباتی از جانب جناح‌ها و گروه‌های سیاسی و پرهیز از بداخلاقی، اهانت و تهمت به لزوم هوشیاری در مقابل تحرکات دشمن، از جمله سخنان چند روز پیش رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت از فلان دسته در ایران اشاره و تصریح کردند:‌ حمایت آمریکا از هرکسی در ایران یک ننگ است.
ایشان افزودند: هم مردم و هم آن دسته‌ای که رئیس‌جمهور آمریکا از آن اعلام حمایت کرده است، باید فکر کنند که چرا آمریکا می‌خواهد از آن دسته حمایت کند و آن دسته چه نقصی داشته که آمریکا را به فکر حمایت از آن انداخته است؟
رهبر انقلاب اسلامی انتخابات را متعلق به مردم، ‌ نظام جمهوری اسلامی و اسلام دانستند و تأکید کردند: باید مراقب بود که انتخابات ملعبه‌ی دست بیگانگان نشود و گروه‌ها و افراد سیاسی باید مرزهای خود را با دشمن مشخص کنند، زیرا اگر این مرزها کمرنگ و یا پاک شود، احتمال عبور دشمن از این مرزها و یا افتادن همراه با غفلت برخی افراد خودی در دامن دشمن وجود دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: گروه‌ها و افراد سیاسی علاوه بر متمایز کردن مرز خود با دشمن، باید مرز خود با مزدوران، نوکران و افرادی که در خدمت دشمن هستند نیز مشخص کنند.
ایشان حضور در انتخابات را نیازمند بصیرت دانستند و تأکید کردند: مردم ایران باید به طور کامل مراقب دشمن و مواضع او باشند تا بتوانند تصمیم صحیح خود را بگیرند و مطمئناً این بار نیز با لطف، عنایت و هدایت خداوند، ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی از این آزمون سربلند بیرون خواهند آمد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی