news/content
1386/10/13

دیدار دانشجویان دانشگاه‌های یزد با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در دیدار پرشور هزاران نفر از دانشجویان دانشگاه‌های یزد، تقویت اعتمادبه‌نفس ملی را ضروری و عامل اصلی ادامه‌ی پیشرفت‌های کشور خواندند و با تشریح عوامل سه‌گانه‌ی تضعیف‌کننده‌ی اعتماد‌به‌نفس ملی تأکید کردند: دشمن در پی ناکامی‌های گسترده‌ی خود در مقابل ملت ایران، به دنبال شیوه‌ها و حیله‌های جدید است و مردم و به‌ویژه نخبگان باید با هوشیاری کامل، این عوامل تضعیف‌کننده را نفی و روند رشد اعتماد به نفس ملی را دنبال کنند.
ایشان با ابراز خرسندی فراوان از حضور در جمع پرشور و نشاط، با صفا و صمیمی جوانان دانشجو، انقلاب اسلامی، پیروزی در دفاع مقدس، تأثیر شخصیت ممتاز امام خمینی رضوان‌الله‌تعالی‌علیه و موفقیت در عرصه‌های مختلف -از جمله انرژی هسته‌ای- را از عوامل دست‌یابی ملت ایران به حد قابل قبولی از اعتماد‌به‌نفس برشمردند و خاطرنشان کردند: ملت ایران در نیمه‌ی ‌راه دستیابی به اهداف و آرمان‌های خود و در مسابقه پیشرفت منطقه‌ای و جهانی قرار دارد و باید در پایان مدت اجرای سند چشم‌انداز بیست‌ساله در ابعاد مختلف، حرف اول را در منطقه بزند که رسیدن به این هدف، نیازمند تقویت اعتماد به نفس ملی و شتاب‌بخشیدن به روند پیشرفت کشور است.
رهبر انقلاب اسلامی در تشریح علت دشمنی سیطره‌جویان جهانی با ملت ایران خاطرنشان کردند: دولت آمریکا یعنی شیطان مجسم و دیگر سلطه‌طلبان در راه تحقق اهداف خود، با مانعی جدی به نام بیداری و ایستادگی ملت ایران روبه‌رو شده‌اند و همین مسأله علت اصلی چالش غرب با جمهوری اسلامی ایران است، چرا که آنان نظام اسلامی را علت اصلی شکست‌های خاورمیانه‌ای خود و عامل برملا شدن ماهیت حقیقی شعارهای دروغین غرب درباره‌ی حمایت از دموکراسی و مبارزه با تروریسم می‌دانند.
ایشان ناکامی آمریکا در جلوگیری از پیشرفت هسته‌ای ایران را یادآور شدند و افزودند: آمریکایی‌ها که یک روز حاضر نبودند حتی پنج سانتریفیوژ را در ایران بپذیرند تا همین چند ماه پیش تأکید می‌کردند که ایران باید از همه‌ی فعالیت‌های هسته‌ای خود دست بردارد، اما با ایستادگی ملت، اکنون کار به جایی رسیده است که به‌ناچار می‌گویند ایران در همین حد توقف کند و جلوتر نرود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تلاش دشمنان در پیدا کردن راه‌های جدید برای ضربه‌زدن به ملت ایران را پیامد طبیعی شکست‌های آنان خواندند و افزودند: امروز اعتمادبه‌نفس ملی از همیشه ضروری‌تر است و ملت و به‌ویژه دانشجویان، نخبگان و مسئولان باید راه‌های جدید بیگانگان برای تضعیف ایران اسلامی را شناسایی و پیش‌بینی کنند تا بتوانند حیله‌های جدید آنان را خنثی سازند.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین آثار مثبت اعتمادبه‌نفس ملی خاطرنشان کردند: اگر این عامل اساسی در ملتی وجود نداشته باشد، آن ملت همیشه عقب می‌ماند و چشم‌به‌راه کمک دیگران است، اما برخورداری از اعتمادبه‌نفس عمومی، اندیشه‌ی تأمین نیازهای ملت را در اذهان نخبگان مطرح می‌سازد، باعث به‌کارگیری و شکوفایی استعدادها می‌شود و موفقیت‌هایی به دنبال می‌آورد که هر یک زمینه‌ساز موفقیت‌های خوشه‌ای دیگر می‌شود و ملت ایران این واقعیت را در دفاع مقدس و عرصه‌های مختلف تجربه کرده است.
ایشان ایجاد یأس و ناامیدی، ‌ منحرف‌کردن استعدادها و تهدید به حمله‌ی نظامی را سه عامل و سه رخنه‌ی اصلی دشمن برای تضعیف اعتمادبه‌نفس مردم ایران خواندند و با تأکید بر ضرورت هوشیاری ملت و به‌خصوص اندیشمندان در مقابل این عوامل افزودند: بیگانگان تلاش می‌کنند با ایجاد یأس، ‌ انکار پیشرفت‌ها به رخ کشیدن فاصله‌ی ملت ایران با ملت‌های پیشرفته و تیره‌نشان‌دادن افق آینده در میان مردم و به‌خصوص جوانان، ناامیدی و انفعال ایجاد کنند، اما ملت با شناخت واقعیت‌ها، درک توانایی‌های جوانان خود و تکیه بر تجربیات موفق سه دهه‌ی اخیر در روند تأمین نیازهای ملی، با شتاب بیشتری به حرکت به سمت قله‌های رشد و پیشرفت ادامه خواهد داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از همنوایی عده‌ای در داخل با امواج یأس‌برانگیز تبلیغات بیگانه افزودند: عده‌ای در بحث انرژی هسته‌ای ادعا می‌کردند که ساخت و راه‌اندازی سانتریفیوژ در ایران واقعیت ندارد، اما هنگامی که این توانایی دانشمندان ملت برای همه ثابت شد، مدعی شدند که تلاش برای استفاده از انرژی هسته‌ای کاری پرهزینه و بدون سود است که این نیز یک ادعای دروغین دیگر است.
ایشان در همین زمینه خاطرنشان کردند: ملت ایران در طول ۲۰ سال باید حداقل ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشد وگرنه باید از روند پیشرفت دست بردارد. بنابراین شاید امروز نیز که نظام برای استفاده از انرژی هسته‌ای همت کرده است، دیر شده باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ادعای ناتوانی جوانان و دانشمندان ایرانی در ساخت نیروگاه هسته‌ای افزودند: ریشه این‌گونه حرف‌ها تأثیرپذیری از تبلیغات مخالفان پیشرفت ایران است، اما ملتی که به اتکا جوانان خود مراکز عظیم غنی‌سازی را ساخته است، حتماً نیروگاه هسته‌ای را نیز با دستان و فکرهای پرتوان خود خواهد ساخت و در این راه درنگ را جایز نمی‌داند.
ایشان با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر این‌که روس‌ها سوخت نیروگاه ایران را تأمین می‌کنند. بنابراین ایرانی‌ها باید از غنی‌سازی دست بردارند، افزودند:‌ این حرف مضحک مانند آن است که به کشوری که سرشار از ذخایر نفتی است، بگویند باید نیازهای نفتی خود را از خارج تأمین کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این سؤال را مطرح کردند که اگر روزی تأمین‌کنندگان فعلی سوخت نیروگاه هسته‌ای به هر دلیلی این فرآورده را از ایران دریغ کنند و یا برای آن شرط و شروط سنگین بگذارند، آیا ملت مجبور به تسلیم در برابر آن‌ها نخواهد بود؟
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به شادمانی و خرسندی عمیق ملت ایران از پیشرفت‌های عظیم هسته‌ای افزودند: این پیشرفت‌ها مایه‌ی تقویت اعتمادبه‌نفس ملی است، اما بعضی افراد، نظام و دولت را برای همین پیشرفت‌ها به چالش می‌کشند و خواسته یا ناخواسته برای تضعیف اعتمادبه‌نفس ملی تلاش می‌کنند که ملت باید مراقب این‌گونه رخنه‌ها باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به فرایند عقب‌نشینی در برابر خواسته‌های هسته‌ای دشمن در چند سال قبل افزودند: البته این فرایند به ملت ایران و افکار عمومی جهان نشان داد که وعده‌های غرب توخالی است، چرا که تعلیق موقت و داوطلبانه‌ی ایران، با سوءاستفاده دشمنان در حال تبدیل شدن به حذف فعالیت‌های هسته‌ای در کشور بود که بنده همان موقع تأکید کردم، اگر روند مطالبه‌ی پی‌در‌پی طرف‌های هسته‌ای ادامه یابد، وارد میدان می‌شوم که این کار انجام و روند توقف فعالیت‌های هسته‌ای به روند پیشرفت هسته‌ای تبدیل شد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی بحث در زمینه‌ی رخنه‌های بیگانگان برای تضعیف اعتمادبه‌نفس ملی به مسأله‌ی رابطه با آمریکا اشاره کردند و افزودند: قطع رابطه با آمریکا از سیاست‌های اساسی ماست. البته ما هیچ‌گاه نگفته‌ایم این رابطه تا ابد قطع خواهد بود، بلکه شرایط دولت آمریکا به گونه‌ای است که ایجاد این رابطه اکنون به ضرر ملت است و طبعاً آن را دنبال نمی‌کنیم.
ایشان در تبیین پیامدهای منفی ایجاد رابطه با آمریکا خاطرنشان کردند: اولاً این رابطه خطر آمریکا را کاهش نمی‌دهد، چرا که آمریکا در حالی به عراق حمله کرد که با آن کشور رابطه سیاسی داشت. ثانیاً ایجاد رابطه امکان نفوذ آمریکایی‌ها و زمینه‌ی رفت‌وآمد مأموران اطلاعاتی و جاسوسی آن‌ها در ایران را فراهم می‌سازد. به همین علت بر خلاف ادعای برخی افراد پرگو، رابطه با آمریکا در حال حاضر برای ملت ایران نفعی ندارد و مطمئناً آن روزی که رابطه با آمریکا برای ملت مفید باشد، بنده اولین کسی خواهم بود که آن را تأیید می‌کنم.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: برخی ما را به تحریک دشمنی آمریکا متهم می‌کنند، اما خصومت این کشور با ملت ایران، دشمنی با اصول ملت ایران است و از اول انقلاب وجود داشته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اشکال‌تراشی‌های غیر منطقی و ایراد گرفتن‌های پی‌درپی از تصمیمات و عملکرد دستگاه اداره‌ی کشور و به‌ویژه دولت را موجب تضعیف نشاط و امید ملت خواندند و خاطرنشان کردند: دولت فعلی برخی خصوصیات منحصر‌به‌فرد دارد، اما مانند هر دولت دیگر خطاها و کاستی‌هایی دارد که باید دلسوزانه آن‌ها را تذکر داد، اما بهانه‌گیری مدام صحیح نیست.
ایشان با اشاره به پرکاری فراوان دولت از سفرهای استانی آقای رئیس‌جمهور و هیأت وزیران عمیقاً ابراز خرسندی کردند و افزودند: مطبوعات، رسانه‌ها و کسانی که امکان سخن گفتن با مردم را دارند، از هر کاری ایراد نگیرند و مردم را ناامید نکنند، این کار به مصلحت کشور نیست.
رهبر انقلاب اسلامی هوچی‌گری را یکی از روش‌های مطبوعات و رسانه‌های غربی خواندند و با اشاره به تبلیغات این رسانه‌ها درباره‌ی نقض حقوق بشر در ایران افزودند: کسانی که زندان گوانتانامو و شکنجه‌گاه ابوغُریب آنان، عرق شرم را بر پیشانی هر انسان باشرفی می‌نشاند، ایران و هر دولت مخالفشان را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تبلیغات درباره‌ی فقدان دموکراسی در ایران را از دیگر فشارهای تبلیغاتی-سیاسی غرب برای تضعیف اعتماد به نفس ملت ایران دانستند و افزودند: ملت ایران تقریباً هر سال با شور و نشاط فراوان در یک انتخابات شرکت کرده و در میان رقابت‌های جناح‌های مختلف، افراد مورد نظر خود را برگزیده است و مگر در کشورهای دیگر دموکراسی معنا و مفهومی جز این دارد؟
رهبر انقلاب اسلامی تبلیغات منفی درباره‌ی مسأله‌ی زن را از دیگر اهرم‌های فشار سیاسی غرب به ملت ایران خواندند و با اشاره به تضییع آشکار حقوق زنان و پایمال‌شدن کرامت و شرافت آنان در لیبرال‌دموکراسی غرب افزودند:‌ دولت‌های غربی با وجود فجایعی که در حق زنان انجام می‌دهند، ملت شریف ایران را به تضییع حقوق زنان متهم می‌کنند، اما این هوچی‌گری‌ها در داخل تأثیری نخواهد داشت.
ایشان در ادامه‌ی بحثِ عوامل تضعیف اعتماد‌به‌نفس ملی، به احتمال حمله‌ی آمریکا اشاره کردند و افزودند: البته امروز احتمال این مسأله کمتر از گذشته است، اما ملت ایران پس از پیروزی انقلاب و به‌ویژه پس از پایان دفاع مقدس همواره در معرض تهدید نظامی دشمن قرار داشته است و به هر حال، عاملی که می‌تواند احتمال حمله و خطر دشمن را کاهش دهد، نمایش قدرت و اعتماد به نفس ملت ایران است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: با وجود کاهش احتمال حمله‌ی دشمن، ملت و مسئولان باید همیشه هوشیار باشند که به یاری حق هوشیار هستند.
 
در ابتدای این دیدار، دکتر میرمحمدی میبدی -رئیس دانشگاه یزد- در گزارشی از روند توسعه‌ی دانشگاه‌های استان یزد اعلام کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فقط ۲۰۰ دانشجو در یزد مشغول تحصیل بودند، اما در حال حاضر بیش از ۵۹ هزار دانشجو در سطوح و رشته‌های مختلف در حدود ۳۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی استان یزد و از جمله در ۲۱ رشته‌ی دکتری به تحصیل مشغولند.
سپس تعدادی از استادان و دانشجویان دانشگاه‌های یزد، دیدگاه‌های خود را درباره‌ی مسائل مختلف دانشگاهی، علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بیان کردند. این استادان و دانشجویان عبارت بودند از:
- دکتر محمد افخمی اردکانی؛ استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی
- مهدی زارع؛ مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه یزد -به نمایندگی از تشکل‌های دانشجویی-
- فاطمه آیت‌اللهی؛ دانشجوی نخبه دکتری دندانپزشکی دانشگاه شهید صدوقی
- نوید نصیرزاده؛ دانشجوی دکتری شیمی دانشگاه یزد و نویسنده‌ی مقالات برتر علمی
- علی زنجانی؛ دانشجوی نمونه‌ی مرکز تربیت معلم شهید پاک‌نژاد
- ندا سر استاد؛ دانشجوی ممتاز و نماینده‌ی دانشجویان دانشگاه پیام نور
- حسین زمانیان؛ دانشجوی رشته‌ی مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی و برگزیده‌ی جشنواره‌ی ایده‌های برتر
- امیر ناصری دهکردی؛ مسئول انجمن اسلامی مستقل دانشجویان دانشگاه یزد -به نمایندگی از تشکل‌های دانشجویی-
 
مهم‌ترین نکاتی که این استادان و دانشجویان در این دیدار بیان کردند، به این شرح است:
- فراهم‌شدن زمینه‌ی نقش‌آفرینی بیشتر دانشگاهیان و دانشجویان در روند تحقق اهداف چشم‌انداز ۲۰ ساله
- افزایش و تمرکز اعتبارات و امکانات پژوهشی و مدیریت جامع تحقیقاتی در دانشگاه‌ها
- هوشیاری ملت و به‌ویژه دانشجویان در مقابل عملیات روانی و توطئه‌های تبلیغاتی سیاسی دشمنان
- لزوم بازخوانی و اصلاح نظام آموزش عالی
- توجه بیشتر مسئولان به فرهنگ به عنوان زیربنای پیشرفت و سعادت جامعه
- ایجاد فرصت کار دانشجویی برای دانشجویان رشته‌های مختلف
- لزوم تقویت بیشتر مراکز تربیت معلم
- رفع مشکلات موجود در ارتباط دانشگاه و صنعت
- لزوم افزایش امکانات و اعتبارات دانشگاه پیام نور و تقسیم عادلانه‌ی تسهیلات و امکانات میان همه‌ی دانشگاه‌ها
- توجه کامل به نقش دانشجویان نخبه در جنبش نرم‌افزاری و تولید علم
- تسهیلات بیشتر برای گسترش ازدواج دانشجویی
- ضرورت نگاه کلان علمی به مسائل و فعالیت‌های سیاسی علمی و فرهنگی دانشجویان
- حضور فعال دانشجویان در انتخابات مجلس برای انتخاب نامزدهای اصلح

برچسب‌ها: مطبوعات؛
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی