news/content
1386/09/05

برگزاری رزمایش بسیجیان با حضور فرمانده‌ی کل قوا

بیش از ۸ میلیون نفر از بسیجیان سرافراز، صبح امروز در بیش از ۳۰ هزار نقطه در سراسر سرزمین پهناور ایران، حماسه‌ی پرشکوه مقاومت و پایداری آفریدند و بخش‌هایی از آمادگی و قدرت بازدارندگی ملت بسیجی ایران را در دفاع از اسلام و انقلاب و ایران متجلی ساختند. کانون اصلی این رزمایش و همایش ملی، مراسم ویژه‌ای بود که با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای -فرمانده کل قوا- در تهران برگزار شد.
در ابتدای ورود رهبر انقلاب اسلامی به این مراسم که هم‌زمان با تهران در ۴۰۰ شهر و ده‌ها هزار نقطه‌ی دیگر از ایران عزیز در حال برگزاری بود، سرود جمهوری اسلامی نواخته شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس با حضور در مقابل یادمان شهیدان و قرائت فاتحه از درگاه پروردگار کریم، علوّ درجات شهیدان حماسه‌ساز ملت مؤمن ایران را مسألت کردند.
فرمانده کل قوا سپس از گردان‌های عاشورا و الزهرا و یگان‌های تخصصی بسیج که در مسیری یک کیلومتری، با نظم و آرایش خاص، مستقر شده بودند، سان دیدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این مراسم طی سخنانی که همزمان برای میلیون‌ها بسیجی در سراسر کشور پخش می‌شد، بسیج را همچون انقلاب اسلامی از آیات الهی خواندند و خاطرنشان کردند: خصوصیات یگانه و ممتاز انقلاب پرشکوه ملت ایران، همچون مردمی‌بودن، عمق دینی، تکیه بر ایمان و معنویت، حضور در همه‌ی عرصه‌ها و میدان‌ها، «نشاط و شادابی و تحرک» و سازش‌ناپذیری در مجموعه‌ی بسیج نیز وجود دارد و به همین علت بسیج، همچون اصل انقلاب، جاودانه، ماندگار، فعال و اثربخش خواهد بود.
ایشان بسیج را مانند انقلاب اسلامی، پدیده‌ای بی‌سابقه برشمردند و افزودند: اگرچه نیروی مقاومت به شکل‌های گوناگون در کشورهای مختلف وجود داشته است، اما جوهره و حقیقت بسیج، با این‌گونه نیروها کاملاً متفاوت است و به همین دلیل، بسیج در مفهوم واقعی، مجموعه‌ای یگانه و بی‌نظیر است.
فرمانده کل قوا با اشاره به ظهور معجزه‌آفرین بسیج در جنگ تحمیلی افزودند: همه‌ی قدرت‌های بزرگ پشت سر رژیم متجاوز صدام قرار داشتند، اما جوانان مؤمن و بسیجی ملت ایران، با تکیه بر خدا و اعتماد به نفس، پیچیده‌ترین تاکتیک‌های جنگی را در این نبرد نابرابر و دشوار، طراحی و اجرا کردند و معجزه‌هایی مانند عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس به وجود آوردند که تحقق آن‌ها جز به دست جوان مؤمن ایرانی، ممکن نبود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «مردمی‌بودن» را از دیگر خصوصیات مشترک انقلاب اسلامی و بسیج دانستند و خاطرنشان کردند: بسیج در حماسه‌ی دفاع مقدس افتخارات فراوانی به دست آورد و در حال و آینده نیز اگر کشور نیاز نظامی پیدا کند، بسیج در صف مقدم دفاع و حماسه است، اما «جنگ»، همه‌ی محتوای بسیج نیست و این شجره‌ی طیبه به علت برخورداری از خصوصیت «مردمی‌بودن» در همه‌ی عرصه‌های کشور جاری و تأثیرگذار است.
رهبر انقلاب اسلامی حضور بسیج در میدان‌های سازندگی و کمک رسانی را یادآور شدند و افزودند: در عرصه‌های بسیار پیچیده، دقیق و حساس -از جمله موضوع فناوری هسته‌ای و نیز تحقیقات بسیار پیشرفته مؤسسه رویان- جوانان متدین، مؤمن، مبتکر و سرشار از اعتماد به نفس حضور دارند که به علت همین خصوصیات، طبیعت و جنسشان بسیجی است و در واقع این‌گونه مجموعه‌ها و این عناصر مردمی در هر عرصه و میدانی فعال باشند، اجزای طبیعی و حقیقی بسیج به شمار می‌روند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بسیج را همچون انقلاب اسلامی، مجموعه‌ای کاملاً دینی و متکی بر ایمان و معنویت برشمردند و افزودند: بسیج مانند انقلاب، سیراب از معارف اسلامی و سلوک دینی است و همچون امام بزرگوار و عظیم‌الشأن از عمق جان خود، متشرع و مؤمن است.
فرمانده کل قوا، سازش‌ناپذیری با دشمن را از دیگر خصوصیات مشترک انقلاب اسلامی و بسیج خواندند.
ایشان با اشاره به انواع فشارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی دشمنان در تمامی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تأکید کردند: انقلاب و امام در مقابل آن فشارها تسلیم نشدند و بسیج نیز هرگز در مقابل «فشارها، قواعد ظالمانه و جوسازی‌ها» تسلیم نمی‌شود و یک قدم نیز به عقب نمی‌رود.
رهبر انقلاب اسلامی بسیج را قالبی برای فعالیت بهترین جوانان و عناصر کشور در مسیر تحقق آرمان‌های ملت بزرگ ایران دانستند و افزودند: هرکس به معنی حقیقی کلمه از خصوصیات بسیج برخوردار باشد، باید به بسیجی‌بودن خود افتخار کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیروی بسیج را نیروی عظیم ملت ایران خواندند و با توصیه به عناصر مؤمن، شاداب و مبتکر مجموعه‌ی بسیج برای افزایش کیفیت و گسترش تأثیرگذاری بر فضای عمومی جامعه افزودند: همت و عشق و امید ما این است که مجموعه‌ی بسیج همه‌ی افراد ملت را در بر گیرد که به یاری پروردگار همین‌گونه خواهد بود.
ایشان ایستادگی ملت در برابر فشارها و جوسازی‌ها، وفاداری مردم به آرمان‌های انقلاب و استمرار اهتزاز پرچم اسلام بر فراز دستان قدرتمند ملت ایران را مایه‌ی دلگرمی امت اسلامی و نشانه‌های پیروزی ملت بسیجی ایران بر دشمنان خواندند و افزودند: نظام اسلامی به برکت خصوصیات ممتاز و مشترک انقلاب و بسیج، توانسته است در همه‌ی میدان‌ها به پیش برود و دشمنان باید اعتراف کنند که در مقابل «نشاط، عزم، اراده و سربلندی ملت ایران» کم آورده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان در اجتماعات همزمان ۸ میلیون بسیجی در سراسر کشور، به فعالیت آمریکا برای برگزاری کنفرانس از قبل شکست‌خورده‌ی پاییزی اشاره کردند و افزودند: کنفرانس پاییزی همچنان که همه می‌گویند و از نامش پیداست، خزان‌زده و شکست‌خورده است، اما آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند برای جبران بخشی از شکست‌های دولت جعلی و غاصب صهیونیست، این کنفرانس را به نتیجه‌ای برسانند که البته بیداری ملت فلسطین که با بیداری امت اسلامی و به‌ویژه ملت عظیم ایران گره خورده است، مانع تحقق مقاصد شوم دولت آمریکا از برپایی این کنفرانس خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان تأکید کردند: شعارها، مواضع و ایستادگی ملت ایران در مسائل منطقه‌ای و جهانی تأثیرگذار است و این واقعیت نشانه‌ی پیشرفت روزافزون ملت به سمت آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی است.
 
در مراسم روز بسیج که همزمان با تهران در سراسر کشور نیز در حال برگزاری بود، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز ضمن خیر مقدم به رهبر انقلاب، آمادگی ارتش ۲۰ میلیونی بسیج را برای دفاع از آرمان‌های ملت مؤمن ایران اعلام کرد.
سرلشکر جعفری تأکید کرد: فرزندان ملت بسیجی ایران مفتخرند که با تکیه بر ایمان الهی از همه‌ی آمادگی‌های لازم برای دفاع از اسلام و انقلاب و ایران برخوردارند.
پس از خیر مقدم فرمانده کل سپاه پاسداران، بیش از ۱۵ هزار بسیجی حاضر در میدان همزمان با ۸ میلیون بسیجی در سراسر کشور، سرود ویژه‌ای اجرا کردند.
رزمایش و همایش ۸ میلیون از فرزندان بسیجی ملت با رژه‌ی نیروهای حاضر در مراسم تهران از مقابل فرمانده کل قوا پایان یافت. در این رژه که با نظم و انضباط خاصی برگزار شد، سلاح‌های جدید نیروهای بسیجی ازجمله سلاح‌های دوش‌پرتاب به نمایش درآمد و چندین عملیات از جمله قدرت رهگیری پرنده‌های دشمن با استفاده از هواپیماهای سبک و فوق سبک، چتربازی و عملیات رزمی اجرا شد.
در مراسم امروز بیش از ۸ میلیون بسیجی در قالب ۲ هزار و ۵۰۰ گردان عاشورا و الزهرا سلام‌الله‌علیها، ۲۸ هزار گروه رزمی کربلا و ۲۲۸ هزار گروه و هسته‌ی مقاومت در سراسر کشور شرکت داشتند.

برچسب‌ها: دیدار بسیجیان؛
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی