news/content
نسخه قابل چاپ
1386/08/16

برگزاری مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی با حضور فرمانده کل قوا

هفدهمین دوره‌ی دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی امروز با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد.
در آغاز این مراسم، فرمانده کل قوا با حضور در مقبره‌ی هشت شهید گمنام دفاع مقدس، به مقام شامخ این شهدا و دیگر شهیدان دفاع مقدس ادای احترام کردند و سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.
ایشان همچنین شماری از جانبازان و فرزندان شهدای نیروی انتظامی را مورد تفقد قرار دادند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این مراسم، امنیت را زمینه‌ساز موفقیت و پیشرفت جامعه در عرصه‌های مختلف دانستند و با اشاره به وظیفه‌ی بسیار مهم و افتخار‌آمیز نیروی انتظامی در برقراری امنیت تأکید کردند: امروز نیروی انتظامی در خدمت مردم در کنار مردم و پشتیبان آنان است و آحاد مردم نیز به این نیرو افتخار می‌کنند و به آن اعتماد دارند.
ایشان عطوفت و رأفت با مردم و اقتدار در مقابل قانون‌شکنان و برهم‌زنندگان نظم را دو جنبه‌ی مهم وظیفه‌ی نیروی انتظامی برشمردند و افزودند: خداباوری، تعهد، احساس مسئولیت، مردم‌دوستی و شجاعت در مقابل اخلال‌گرانِ در امنیت جامعه از ویژگی‌های مهمی است که باید در نیروی انتظامی متبلور باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به افتخارات و عزت ملی که ملت ایران در منطقه و جهان به دست آورده است، خاطرنشان کردند: بدخواهان این ملت، موفقیت و عزت ملت ایران را در مقابل منافع نامشروعی که برای خود تعریف کرده‌اند می‌بینند. بنابراین درصدد اخلال در مسیر پیشرفت‌های علمی و سیاسی و ایجاد ناامنی هستند که نیروی انتظامی باید بسیار هوشیار باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص ایجاد امنیت برای آحاد مردم تصریح کردند: همه‌ی آحاد جامعه با هر مذهب و قومیتی و همچنین با هر گرایش سیاسی و سلیقه‌ای در برخورداری از امنیت یکسان هستند و فقط باید اخلال‌گران در امنیت مردم احساس ناامنی کنند.
 
پیش از سخنان فرمانده کل قوا، سردار سرتیپ احمدی‌مقدم -فرمانده نیروی انتظامی- ضمن خیر مقدم، ایجاد محیطی امن و همراه با آرامش و گسترانیدن چتر نظم و امنیت بر سر همه‌ی مردم را به منظور زمینه‌سازی برای رشد فضایل از مهم‌ترین وظایف نیروی انتظامی برشمرد و گفت: تربیت نیروهای باایمان و متخلق به اخلاق اسلامی و دارای هوشمندی و مهارت‌های حرف‌های و تخصصی از اولویت‌های اصلی دانشگاه علوم انتظامی است.
همچنین سرتیپ دوم رفیعی‌نیا -فرمانده دانشگاه علوم انتظامی- گزارشی از برنامه‌های آموزشی و پژوهشی، برنامه‌های تربیتی و اقدامات زیربنایی این دانشگاه ارائه کرد.
در ادامه‌ی این مراسم استادان، مدیران، مربیان و فرماندهان نمونه و همچنین نماینده‌ی دانشجویان جدید و شماری از خانواده‌های شهدای نیروی انتظامی جوایز و سردوشی خود را از دست فرمانده کل قوا دریافت کردند.
در این مراسم یگان‌های حاضر در میدان از مقابل فرمانده کل قوا رژه رفتند و عملیات اعتماد به نفس و پلیسی نیز اجرا شد.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس در جمع فرماندهان، مدیران ارشد اجرایی، رؤسای دانشکده‌ها و اعضای هیأت علمی نیروی انتظامی، رویکرد جدید نیروی انتظامی را برای برخورد علمی با مسائل مختلف اجتماعی و همچنین مسائل حرف‌های و تخصصی این نیرو، اقدامی مطلوب و درخور تقدیر دانستند و تأکید کردند: دیدگاه‌ها و نظرهای کارشناسانه‌ی علمی در حوزه‌های مربوط به وظایف نیروی انتظامی، حتماً باید در عمل نیز اجرایی شوند و تحقیقات علمی در مرحله نظر متوقف نمانند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به عقب‌ماندگی تاریخی علمی ملت ایران به دلیل بی‌تدبیری و وابستگی حاکمان قاجار و پهلوی، افزودند: یکی از آثار این عقب‌ماندگی علمی، روحیه‌ی تقلید در موضوعات مختلف اعم از علمی و آداب و رسوم اجتماعی و فرهنگی بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با خودباوری ملت ایران، این روحیه تضعیف شده است، اما باید با نگاه نو در مسائل مختلف به‌ویژه مسائل علمی، روحیه‌ی تقلید را از بین برد.
ایشان استفاده از دستاوردهای علمی دیگران را متفاوت با تقلید صرف دانستند و خاطرنشان کردند: نیروی انتظامی نیز باید در چهارچوب وظایف و مأموریت‌های خود، نگاه نوینی داشته باشد که دربردارنده‌ی موضوعات سازمانی آن، اعم از نیروی انسانی، آموزشی و مهارت‌های تخصصی باشد.
فرمانده کل قوا تأکید کردند: در این نگاه نو باید پلیس ایرانی بر اساس مبانی و روش‌های جدید و متناسب با روحیه، فرهنگ و رفتار اجتماعی ملت ایران تعریف شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ظرافت و پیچیدگی وظیفه‌ی نیروی انتظامی، بر ضرورت رعایت جنبه‌های علمی روان‌شناختی و جامعه‌شناختی در برخورد با قشرهای مختلف مردم تأکید کردند و در خصوص اجرای طرح امنیت اجتماعی افزودند: نیروی انتظامی باید با پرهیز از طرح‌های موسمی و موقت، طرح امنیت اجتماعی را باقدرت ادامه دهد تا اهداف آن در جامعه نهادینه شود.
فرمانده کل قوا با یادآوری وظایف دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی در ارتقای امنیت اجتماعی خاطرنشان کردند: نیروی انتظامی در ادای آن بخش از وظایفی که بر عهده‌ی این نیرو است، بدون توجه به برخی جوسازی‌ها و مخالفت‌ها به وظیفه‌ی خود عمل کند.
 
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، سردار سرتیپ احمدی‌مقدم -فرمانده نیروی انتظامی- با ارائه‌ی گزارشی از نهضت نرم‌افزاری در این نیرو، حرکت بر اساس علم، تدبر و تعقل را محور فعالیت نیروی انتظامی برشمرد و گفت: تشکیل شورای راهبردی در نیروی انتظامی، اهتمام ویژه به پلیس الکترونیک، روزآمد کردن تاکتیک‌ها و تکنیک‌ها، ارتقای اخلاق حرفه‌ای، استفاده از پیشرفت‌های علمی و تکیه بر دانش و پژوهش، بهینه‌سازی ساختار تشکیلاتی و توجه به سرمایه‌های انسانی از جمله رویکردهای جدید در نیروی انتظامی است.
 
در این دیدار، شماری از فرماندهان و برگزیدگان نیروی انتظامی در بیان دیدگاه‌ها و تحقیقات علمی خود به توجه بیش از پیش به توسعه‌ی منابع انسانی و توانمند‌سازی نیروها، استفاده از فناوری‌های نوین، ارتقای اشراف الکترونیکی نیروی انتظامی در حوزه‌های مرزی و جاده‌ها، حمایت بیش از پیش از جایگاه پلیس زن و استفاده از ظرفیت مردم در برقراری امنیت پرداختند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی