news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1386/07/23

دیدار رئیس جمهوری قزاقستان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عصر امروز در دیدار آقای نور سلطان نظربایف -رئیس‌جمهور قزاقستان- و هیأت همراه، روابط ایران و قزاقستان را خوب و دارای قابلیت‌های فراوان برای گسترش بیشتر دانستند و اظهار امیدواری کردند: با عملی شدن توافق‌های سازنده و مفیدی که در تهران انجام گرفته است، روابط دو کشور بیش از پیش ارتقا یابد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که اتحاد کشورهای دارای جهات مشترک، راز اقتدار آن‌ها است، افزودند: قزاقستان سرزمین بزرگ و دارای منابع گوناگون است که از لحاظ فرهنگ و دین زمینه‌های مشترک فراوانی با ایران دارد. بنابراین همکاری دو کشور به نفع دو طرف خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران از گسترش روابط استقبال می‌کند.
ایشان خاطرنشان کردند: بدیهی است که برخی قدرت‌ها از جمله امریکا مخالف این گسترش روابط باشند، ولی جمهوری اسلامی ایران در همکاری با کشورهای مختلف به‌ویژه کشورهای منطقه، منافع خود، دنیای اسلام و ملت‌های منطقه را در نظر می‌گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نشست کشورهای حاشیه‌ی دریای خزر در تهران را زمینه‌ی مناسبی برای تعمیق روابط کشورهای منطقه دانستند و تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران اکنون در موقعیت مناسب و خوبی قرار دارد و با وجود فشارهای برخی قدرت‌ها در سال‌های اخیر به پیشرفت‌های خوبی دست یافته است.
 
در این دیدار که آقای احمدی‌نژاد -رئیس‌جمهور- نیز حضور داشت، آقای نورسلطان نظربایف ضمن اظهار خرسندی فراوان از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی، مذاکرات خود با رئیس‌جمهور ایران را صمیمانه و مفید خواند و گفت: قزاقستان همواره خواهان گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران است، زیرا ایران را کشوری بزرگ و قوی در منطقه می‌داند.
وی با اشاره به موضع منطقی ایران در خصوص مسأله‌ی هسته‌ای خاطرنشان کرد: استفاده‌ی صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای حق همه‌ی کشورها است، زیرا این مسأله یک پیشرفت علمی در زمینه‌های مختلف است.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی