news/content
نسخه قابل چاپ
1386/06/22

دیدار قاریان قرآن با رهبر انقلاب در ماه مبارک رمضان

در طلیعه‌ی ماه مبارک رمضان، محفل معنوی ضیافت نور و انس با قرآن با حضور رهبر انقلاب اسلامی، قاریان ممتاز، استادان و حافظان قرآن از سراسر کشور عصر امروز در حسینیه‌ی امام خمینی رحمةالله‌علیه برگزار شد.
در این محفل نورانی که بیش از سه ساعت به طول انجامید، همچنین گروه‌های جمع‌خوانی به تلاوت آیاتی از قرآن کریم، هم‌خوانی و ابتهال پرداختند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این جمع قرآنی، با تمجید از پیشرفت روزافزون کاروانِ تلاوت قرآن در کشور خاطرنشان کردند: قاری مسلط و خوب قرآن حقیقتاً ارجمند و دارای ارزش است، اما این موضوع باید مقدمه‌ای برای حاکمیت فضای فرهنگی قرآن در ذهن افراد جامعه باشد.
رهبر انقلاب اسلامی تدبر، تأمل در قرآن و فهم آن و مخاطب کلام الهی دانستنِ خود را وظیفه‌ی هر یک از آحاد جامعه برشمردند و تصریح کردند: قرآن آخرین ذخیره‌ی معنوی بشر است که خداوند از طریق وحی بر امین‌ترین انسان نازل کرد. لذا راه‌های سعادت و فلاح و رستگاری را تا ابد به بشریت نشان می‌دهد و با تدبر و تأمل در آیات قرآن می‌توان به این راه‌ها دست یافت.
ایشان با اشاره به اهمیت فهم معانی آیات قرآن خاطرنشان کردند: هرچند دقایق و ظرایف موجود در آیات الهی را اهل ذوق و معنا درک می‌کنند، اما با توجه به متداول بودن برخی لغات عربی در زبان فارسی و وجود ترجمه‌های مناسب می‌توان معانی و موعظه‌های آیه‌های قرآن را درک و در آن تأمل کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وظیفه‌ی قاری قرآن را استفاده از لحن و آهنگ زیبا برای برجسته‌کردن مفاهیم عالی قرآنی در ذهن مخاطب برشمردند و افزودند: قاری باید قرآن را آن‌چنان تلاوت کند که گویی مفاهیم قرآن را بر قلب و دل مخاطب نازل می‌کند. در این صورت قصد تلاوت‌کننده‌ی قرآن اثرگذاری است و نه تحسین مخاطب.
رهبر انقلاب اسلامی به لزوم استمرار و تداوم جلسات قرآنی پس از ماه مبارک رمضان اشاره و تصریح کردند: باید دائماً با قرآن مأنوس باشیم و طوری قرآن را هر روز تلاوت کنیم که آماده‌ی دریافت پیام خدای متعال از طریق امین‌ترین زبان‌ها و دل‌ها هستیم.
ایشان حفظ قرآن را نعمت بزرگ الهی دانستند و با توصیه به جوانان و نوجوانان به حفظ‌کردن آیات و سوره‌های قرآنی خاطرنشان کردند: حفظ قرآن سرمایه و ذخیره‌ای است که زمینه‌ی تدبر بیشتر را در آیات وحی الهی فراهم می‌کند.
 
در پایان این محفل نورانیِ قرآنی، نماز مغرب و عشا به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه شد و حاضران روزه‌ی خود را همراه با رهبر انقلاب اسلامی افطار کردند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی