news/content
1386/05/28

دیدار میهمانان شرکت‌کننده در چهارمین مجمع جهانی اهل بیت (ع) با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار میهمانان شرکت‌کننده در چهارمین مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السّلام، مهم‌ترین وظیفه‌ی این مجمع را نشر معارف حقیقی اسلام از طریق معرفی صحیح و دقیق مکتب اهل بیت علیهم‌السّلام و شناخت واقعیات و نیازهای دنیای اسلام دانستند و با اشاره به نشاط، هویت و بیداری اسلامی کم‌نظیر کنونی در میان مسلمانان تصریح کردند: در کارزار میان جبهه‌ی حق با جبهه‌ی باطل و قدرت‌های استکباری، پیروز اصلی جبهه‌ی حق و اسلام خواهد بود.
ایشان ضمن تبریک اعیاد و میلادهای خجسته‌ی ماه شعبان، توطئه‌ی قدیمی و خطرناک ایجاد اختلاف میان مذاهب اسلامی را یادآور شدند و با اشاره به سابقه و تبحر طولانی انگلیس در این خصوص افزودند: اتحاد مسلمانان و تشکیل امت واحد اسلامی برای مستکبران طمع‌ورز، بسیار خطرناک و نگران‌کننده است. بنابراین امروز علاوه بر انگلیس، دستگاه‌های اطلاعاتی امریکا و صهیونیست‌ها نیز همه‌ی تلاش خود را برای جلوگیری از وحدت مسلمانان به کار گرفته‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گسترش تفکّر اسلام ناب پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران خاطرنشان کردند: نگرانی جدّی دیگر قدرت‌های استکباری، گسترش اسلام جهاد، اسلام استقلال، اسلام عزّت و هویت و اسلام مخالف سلطه‌ی بیگانگان از ایران به نقاط مختلف دنیای اسلام است و بر همین اساس، ایجاد اختلاف میان ایران و دیگر کشورهای اسلامی از اهداف جدی دشمنان در این مقطع است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تبلیغات گسترده بر ضد نظام اسلامی و همچنین مکتب اهل بیت علیهم‌السّلام را یادآور شدند و تأکید کردند: با وجود همه‌ی این تبلیغات، تفکّرات انقلاب اسلامی ایران به همه‌ی نقاط دنیای اسلام گسترش یافته است و بیداری، حرکت و هویت اسلامی کنونی در میان مسلمانان، با بیست سال گذشته، قابل مقایسه نیست.
ایشان همچنین پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران را در ابعاد مختلف علمی، فناوری، سیاسی، مدیریتی و کارآمدی در مقایسه با ۲۰ سال گذشته، غیر قابل تصور خواندند و افزودند: در مقابل این نشاط و پیشرفت دنیای اسلام، امریکا نسبت به بیست سال گذشته ضعیف‌تر شده است و آن ابّهت و قدرت سابق را ندارد، ضمن آن‌که امریکا و دنباله‌روهای آن، اکنون در گرداب‌هایی گرفتار شده‌اند که هرچه زمان می‌گذرد، بیشتر در آن فرومی‌روند و آینده‌ی خطرناکی برای آن‌ها پیش‌بینی می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم فهم صحیح این واقعیات و مغرورنشدن به این موفقیت‌ها، خاطرنشان کردند: همه‌ی این قرائن و واقعیات نشان‌دهنده‌ی این حقیقت است که بر اساس جریان طبیعی سنّت‌های الهی در کارزار کنونی میان جبهه‌ی حق و بیداری اسلامی با جبهه‌ی باطل و در رأس آن شیطان بزرگ آمریکا، بدون تردید جبهه‌ی باطل شکست خواهد خورد.
رهبر انقلاب اسلامی رحمت و کمک الهی را مشروط به حرکت و مجاهدت انسان مؤمن دانستند و افزودند: همه‌ی مسلمانان باید با احساس وظیفه و تلاش خستگی‌ناپذیر به مجاهدت در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، تبلیغاتی و اجتماعی ادامه دهند و ارتباط و اتحاد خود را مستحکم‌تر کنند.
ایشان با اشاره به تبلیغات مغرضانه و برخی تنگ‌نظری‌ها در خصوص پیروان اهل بیت علیهم‌السّلام تأکید کردند: حرکت مجمع جهانی اهل بیت در جهت ایجابی و برای برطرف‌کردن نیازمندی دنیای اسلام به معارف واقعی اسلام و گشودن افق‌های جدید است.
رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: ندای پیروان اهل بیت، ندای وحدت، عزت و زندگی عارفانه و خردمندانه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین خصوص افزودند: معارف حقیقی اسلام که در مکتب اهل بیت علیهم‌السّلام تبلور یافته، در واقع معنویت بدون انزوا و همراه با سیاست، عرفان همراه با فعالیت اجتماعی و تضرّع همراه با جهاد است و امروز همه‌ی دنیا تشنه‌ی چنین معنویتی است.
رهبر انقلاب اسلامی صحیفه‌ی سجّادیه را نمونه و خلاصه‌ای از تفکّرات اهل بیت علیهم‌السّلام دانستند و خاطرنشان کردند: صحیفه‌ی سجّادیه کتاب زندگی عارفانه، عاشقانه و خردمندانه است.
ایشان پیروان اهل بیت علیهم‌السّلام را به شناخت جامع اندیشه‌های آن بزرگواران توصیه کردند و با تأکید بر لزوم خرافه‌زدایی از این اندیشه‌ها افزودند: یکی از مسائل مهم کنونی، جلوگیری از آمیخته‌شدن معارف دین با خرافه است که علما و برجستگان باید با تبیین صحیح معارف اهل بیت علیهم‌السّلام، مانع از رسوخ مسائل خرافی شوند.
 
در آغاز این دیدار، حجّت‌الاسلام‌والمسلمین اختری -رئیس مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السّلام- ضمن ارائه‌ی گزارشی از اجلاس چهارم این مجمع، گفت: راه‌اندازی شبکه‌ی ماهواره‌ای ثقلین، تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، تأسیس بانک اسلامی و تأسیس جمعیت‌ها و مؤسسات حقوق بشری و صنفی، از جمله برنامه‌های آینده‌ی مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السّلام است.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی