news/content
1386/05/03

دیدار مسئولان آموزش و پرورش سراسر کشور با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار وزیر، معاونان و مدیران آموزش و پرورش سراسر کشور با اشاره به جایگاه و اهمیت بی‌بدیل آموزش و پرورش در شکل‌دهی رفتاری، اخلاقی و فکری افراد جامعه، تحول در نظام آموزش و پرورش کشور را نیازی اساسی و ضرورتی اجتناب‌ناپذیر دانستند و تأکید کردند: آموزش و پرورش باید برای ایجاد تحول با استفاده از نیروهای فکری، کارآمد و زبده‌ی کشور، فلسفه‌ی نظام تعلیم و تربیت را بر اساس هویت دینی و ملی تدوین کند و نظام آموزش و پرورش را بر مبنای آن تغییر دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مباحث مطرح‌شده در آموزش و پرورش برای ایجاد تحول در نظام تعلیم و تربیت، وجود چنین اراده‌ای را بسیار مهم و ارزشمند خواندند و افزودند: اگر کشور و ملتی خواهان عزت مادّی، سعادت معنوی، برتری سیاسی، پیشرفت علمی و آبادانی است، باید به آموزش و پرورش به عنوان کاری بنیادی توجه جدی کند، زیرا نیروی انسانی لازم برای تحقق این اهداف والا، محصول نظام آموزش و پرورش است.
ایشان با تأکید بر این‌که پایه‌های نظام آموزش و پرورش در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی بر اساس مبانی غیر دینی و مغایر با هویت ملی شکل گرفته بود، خاطرنشان کردند: آموزش و پرورش در آن دوره، ضد دین، ترجمه‌ای و مبتنی بر باورهای غربی، تقلیدی و غیر منطبق با نیازهای اساسی کشور بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اقدامات بسیار خوبی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در آموزش و پرورش انجام گرفته است، تأکید کردند: با وجود همه‌ی کارهای ارزشمندی که بر پایه‌ی مبانی اسلامی و ملی انجام شده، نظام آموزش و پرورش متحول نشده و پایه و اساس همان نظام قدیمی باقی است.
رهبر انقلاب اسلامی مجموعه‌ی کنونیِ حاضر در مسئولیت‌های مهم کشور به‌ویژه آموزش و پرورش را مجموعه‌ای باانگیزه و فعال خواندند و افزودند: این مجموعه توانایی ایجاد تحول در نظام تعلیم و تربیت کشور را دارد و باید با کارهای ریشه‌ای، این تحول انجام شود.
ایشان وظیفه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش و پرورش را برای ایجاد این تحول مهم ارزیابی و خاطرنشان کردند: باید همه‌ی نیروهای فکری، فرهنگی و خلاق دست به دست هم دهند تا این کار بزرگ انجام شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ویژگی‌های آموزش و پرورش مطلوب و متحول، افزودند: در چنین آموزش و پرورشی که بهترین دوران عمر انسان‌ها در آن سپری می‌شود، باید افرادی شجاع، خوشخو، خیرخواه، امیدوار به آینده، بلندهمت، دارای نگرش مثبت در قضاوت‌ها، خلاق، پرسشگر، اهل فکر و نوآوری، دارای جرأت برای ورود به میدان‌های علمی ناشناخته، منضبط و قانون‌شناس تربیت شوند.
ایشان با اشاره به تأثیرگذاری عوامل دیگر از جمله خانواده و صداوسیما در شکل‌گیری اخلاقی، روحی و رفتاری انسان‌ها خاطرنشان کردند: آموزش و پرورش تحول‌یافته بر اساس مبانی دینی و هویت ملی، خانواده‌ها و صداوسیما را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی دقیق و زمان‌دار برای ایجاد تحول در نظام تعلیم و تربیت افزودند: مسئولان آموزش و پرورش باید با همت و تلاش خود، پایه و زمینه‌ی این تحول را فراهم کنند تا در مدت زمان مشخص چندین ساله، امکان ایجاد تحول بر اساس آن پایه به وجود آید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن قدردانی از اقدامات انجام‌گرفته در سال‌های اخیر در آموزش و پرورش تصریح کردند: یکی از کارهای خوب این دوره احیای معاونت پرورشی است.
 
در آغاز این دیدار، آقای فرشیدی -وزیر آموزش و پرورش- در سخنانی، ایجاد تحول در نظام تعلیم و تربیت را گفتمان غالب آموزش و پرورش برشمرد و گفت: با تشکیل شورای راهبردی در آموزش و پرورش، اولویت‌های سه سال آینده با رویکرد تحول‌محوری مشخص شده است.
وی با اشاره به بهره‌گیری آموزش و پرورش از جمعی از صاحب‌نظران برای تدوین فلسفه‌ی تعلیم و تربیت اسلامی و ایجاد تحول بر اساس این فلسفه، افزود: طراحی و تدوین نظام جامع تربیت معلم و ارائه‌ی آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی، طراحی فرایند تدوین برنامه‌ی درسی علمی، بازنگری در کتاب‌های درسی و اصلاح آن و نیز طرح مباحث فرهنگ و تمدن ایران و اسلام، توجه ویژه به آموزش قرآن در مدارس، تشکیل ستاد تجهیز آزمایشگاه‌ها، مقاوم‌سازی مدارس با رویکرد هویت‌بخشی به ساختمان آن‌ها و زمینه‌سازی برای گسترش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای از جمله اقدامات آموزش و پرورش در دو سال گذشته بوده است.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی