news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1385/12/21

دیدار رئیس و اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام با رهبر انقلاب / سال ۸۵

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار رئیس و اعضای دوره‌ی جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، تشکیل مجمع و لحاظ آن را در قانون اساسی، حکمت ماندگار امام خمینی رحمة‌الله‌علیه دانستند و تأکید کردند: مجمع تشخیص مصلحت نظام، نهادی مهم، تعیین‌کننده، راهگشا و دارای جایگاهی رفیع، با حضور زبدگان از سلایق و گرایش‌های مختلف است که شأن آن مشورتی و وظیفه‌ی آن، تشخیص مصلحت در چهارچوب اصول نظام و ارزش‌های اسلامی و زمینه‌سازی برای تحرک و پویایی بیش از پیش قوای سه‌گانه و دستگاه‌های نظام است.

ایشان با قدردانی از زحمات و تلاش‌های اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، به‌ویژه از مدیریت آقای هاشمی رفسنجانی -رئیس مجمع- خاطرنشان کردند: لازمه‌ی تحرک و پیشرفت این است که دوره‌ی جدید مجمع برتر از دوره‌ی قبل باشد. بنابراین باید در دوره‌ی جدید حتماً تصحیح و تکمیل روش‌ها و کارها و ارائه‌ی ابتکارات جدید مد نظر قرار گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ویژگی‌های کشور از جمله تحرک و پویایی جامعه و حرکت جهش‌وار برای جبران عقب‌ماندگی‌ها و همچنین اصول و ارزش‌های دینی مورد اعتقاد مردم افزودند: در چنین جامعه‌ای، نهادی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام که بر قوانین و مسائل کشور و چهارچوب‌ها اِشراف دارد، باید در مواقع لزوم، با ظرافت و دقت، مصلحت‌ها را به گونه‌ای تشخیص دهد که به اصول و ارزش‌ها خدشه وارد نشود و همچنین موانع خودساخته در مسیر حرکت پرشتاب جامعه به وجود نیاید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشخیص مصلحت و فهم صحیح اهمّ و مهمّ و ترجیح اهمّ را وظیفه‌ای بسیار سنگین و مهم برای مجمع و نشان‌دهنده‌ی جایگاه والای این نهاد دانستند و تصریح کردند: بر همین اساس، ترکیب مجمع تشخیص مصلحت نظام مجموعه‌ای از نخبگان با گرایش‌های مختلف و پایبند به نظام اسلامی و مسئولان سه قوه است که مجمع را مظهر انسجام و اتحاد نظام قرار داده است.

رهبر انقلاب اسلامی یکی از نقاط قوّت نظام اسلامی را انسجام درونی آن دانستند و با تأکید بر لزوم حفظ مظهریت انسجام نظام در قول و عمل اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام افزودند: حضور افراد مجرّب و کارآزموده در طول سال‌های انقلاب در کنار افراد تازه‌نفس و پایبند به مبانی، ترکیب بسیار خوب و جامعی در مجمع به وجود آورده است.

ایشان ضمن توصیه به مقدم‌بودن مصلحت‌ها بر گرایش‌ها در مجمع، فعال و به‌روز بودن اعضا و بازنگری برخی اولویت‌ها در سیاست‌ها با توجه به شرایط و مسائل روز، خاطرنشان کردند: مجمع تشخیص مصلحت نظام باید ارتباط بیشتری با نخبگان و صاحبان فکر در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها برقرار و از دیدگاه‌های کارشناسانه‌ی آنان در مسائل مختلف استفاده کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین افزودند: یکی از نکات مهمی که باید مورد توجه مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گیرد، تدوین مستندات نتیجه‌گیری‌ها و سیاست‌های تصویبی است تا در آینده به عنوان مرجع حقوقی از آن‌ها استفاده شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم توجه جدی دستگاه‌ها به سیاست‌ها به عنوان مبنا و پایه برای برنامه‌ریزی‌ها، خاطرنشان کردند: کشور در شرایط بسیار خوب و در مسیر تحرکی فوق‌العاده در زمینه‌های مختلف علمی، اجتماعی و فرهنگی قرار دارد و نشانه‌های تأثیر حرکت ملت ایران در جهان نیز مشهود است. بنابراین در چنین شرایطی همه‌ی دستگاه‌ها باید با توکل بر خدا، تلاش و حرکت خود را مضاعف کنند.
 
در آغاز این دیدار، آقای هاشمی رفسنجانی -رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام- ضمن تشکر از رهبر انقلاب اسلامی به دلیل انتخاب ترکیب دوره‌ی جدید مجمع تأکید کرد: حضور افراد صاحب‌نظر و علاقه‌مند به نظام در مجمع، فضایی کارشناسانه و مناسب و به‌دور از گرایش‌های سیاسی در این نهاد مهم به وجود آورده است.

وی افزود: کمیسیون‌های دبیرخانه و اصلی مجمع با بررسی دقیق و کارشناسانه‌ی موضوعات مختلف، زمینه‌ی بحث‌ها و تصمیم‌گیری‌های مفید را در مجمع تشخیص مصلحت نظام فراهم می‌کنند و با چنین پشتوانه‌ای مصلحت نسبی مسائل کشور سنجیده می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین از همکاری خوب دولت و مجلس شورای اسلامی با مجمع تشکر کرد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی