news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکسصوتصوت
1385/11/28

دیدار مردم استان آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار پرشور هزاران نفر از مردم استان آذربایجان شرقی، ضمن تشکر صمیمانه از حرکت عظیم و پرشکوه ملت ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال، مهم‌ترین نقطه‌ی قوّت انقلاب اسلامی را غیرت، شجاعت و عزم انقلابی ملت ایران و دلبستگی مستحکم آنان به انقلاب و هویت دینی خود دانستند و تصریح کردند: مسئولان خدمت‌گزار و دلسوز باید به پشتوانه‌ی این قدرت عظیم مردمی و استعدادهای انسانی فراوان در کشور و همت و شوق آنان، لحظه‌ای از حرکت به جلو بازنایستند و با عزم جدی به سمت فتح قله‌های بلند در عرصه‌های مختلف حرکت کنند.
در این دیدار که در آستانه‌ی سالگرد قیام تاریخی مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ برگزار شد، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این قیام را حرکتی سرنوشت‌ساز در تاریخ انقلاب اسلامی خواندند و با اشاره به این‌که هنوز طراحان سیاست‌های ضد نظام، مردم ایران و حقایق ماندگار این ملت را نشناخته‌اند، افزودند: در حالی که ۲۷ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد، مردم هنگامی که احساس کردند دشمن نگاه تهدیدآمیز به انقلاب دارد، با راهپیمایی عظیم خود در ۲۲ بهمن در سراسر کشور به صحنه آمدند و این نقطه‌ی قوّت انقلاب اسلامی است که دشمنان هرگز آن را درک نکرده‌اند.
ایشان با تأکید بر این‌که حضور گسترده‌ی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن تجلی غیرت و حمیت الهی بود که قدرت نظام اسلامی را بار دیگر به رخ جهانیان کشید، خاطرنشان کردند: این قدرت‌نمایی مردمی موجب کم‌شدن تهدیدهای دشمنان شد.
رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: امروز آمادگی جوان نسل سوم انقلاب و شجاعت و غیرت او برای دفاع از هویت دینی و انقلابی خود، از جوان نسل اول انقلاب که در دفاع مقدس حضور داشت، کمتر نیست و شاید هم جلوتر از او باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأمین سعادت مادی و معنوی مردم را در گرو ادامه‌ی مسیر انقلاب و اسلام دانستند و با اشاره به دلبستگی عمیق مردم به انقلاب اسلامی افزودند: امروز به برکت وجود مسئولان خدمت‌گزار، مخلص، مردمی، دلسوز، کارآمد و پیگیر حل مشکلات مردم و همچنین حضور جوانان بااستعدادی که در پی کسب علم و پیمودن راه‌های پرپیچ و خم و فتح قله‌های بلند هستند، توانایی حرکت ملت به سوی پیشرفت و تعالی بیش از هر زمان دیگر است.
ایشان با تأکید بر این‌که مسئولان نباید از حرکت به سمت قله‌های بلند واهمه داشته باشند، خاطرنشان کردند: به دلیل وجود فراوان نیروی انسانی بااستعداد در کشور، مسئولان در هر بخشی که همت بگمارند، نیروها توانایی پیشرفت را دارند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: با وجود پیشرفت‌های مهم در برخی بخش‌ها، مسئولان باید همه‌ی تلاش خود را برای پیشرفت در بخش‌های دیگر نیز به‌کار بگیرند و قدر استعدادها و شوق و همت موجود در کشور را بدانند، زیرا امروز هرگونه توقفی در محیط‌های علمی دانشگاهی و دینی، صنعتی، کارخانه‌ها و مراکز تجاری جایز نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که در این مسیر نباید مرعوب دشمن شد و جانب احتیاط را هم نباید از دست داد، خاطرنشان کردند: مسئولان باید با درنظرگرفتن جوانب امور به‌هیچ‌وجه عزم جلو رفتن را از دل خود و ملت خارج نکنند.
ایشان با تأکید بر این‌که باید در مقابل دشمن قوی بود و هرگونه اظهار ضعف موجب جری‌تر شدن دشمن می‌شود، افزودند: متأسفانه برخی افراد با سخنان و مطالب خود و بزرگنمایی برخی مشکلات و یا بیان ضعف‌هایی که وجود ندارد موجب جرأت پیدا کردن دشمن می‌شوند که این اشتباه است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که شرایط کشور را نباید غیر واقعی جلوه داد، افزودند: ملت بیدار ایران با مسئولانی فعال که مشکلات مردم را یکی پس از دیگری حل می‌کنند، به حرکت طبیعی خود ادامه می‌دهند.
ایشان در‌جریان‌بودن زندگی طبیعی مردم، انسجام، هوشیاری و بیداری ملت ایران را واقعیت امروز جامعه دانستند و تأکید کردند: یک نمونه از هوشیاری ملت ایران را می‌توان در مسأله‌‌ی هسته‌ای دید، زیرا هنگامی که مردم احساس کردند دشمن بر این مسأله‌ متمرکز شده است و قصد دارد آن را از چشم مردم بیندازد، وارد صحنه شده‌اند و این حق را با جدیت مطالبه می‌کنند.
ایشان مسأله‌ی انرژی هسته‌ای را مسأله‌ی‌ آینده و سرنوشت کشور خواندند و با انتقاد از برخی افراد سطحی‌نگر و کوته‌فکر که می‌گویند انرژی هسته‌ای با این هزینه برای کشور ضروری نیست، افزودند: ذخایر نفت و گاز تا ابد باقی نمی‌ماند و اگر ملتی به فکر تولید انرژی آینده‌ی خود نباشد، باید محتاج و وابسته‌ی قدرت‌های سلطه‌گر بماند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علت مخالفت قدرت‌ها را با دست‌یابی ملت ایران به انرژی هسته‌ای با وجود استفاده‌ی خود آن‌ها از این انرژی، تسلط بر سرنوشت انرژی دنیا دانستند و تصریح کردند: خوشبختانه ملت ایران متوجه این قضیه شده و بر سر مسأله‌‌ی هسته‌ای ایستاده است و مسئولان هم آگاهانه و با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کنند و به جاهای بسیار خوبی رسیده‌اند که ان‌شاءالله به جاهای بهتری هم خواهند رسید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود، از مردم آذربایجان به عنوان مردمانی مؤمن، غیور، شجاع، با همت، پرطراوت، با نشاط و اهل ابتکار یاد و تأکید کردند: در طول تاریخ، هرگاه که مصالح عظیم کشور مطرح بوده است، مردم آذربایجان در صف مقدم قرار داشته‌اند.
ایشان با اشاره به نقش برجسته‌ی مردم آذربایجان به‌ویژه مردم تبریز در قضایای تحریم تنباکو، مشروطیت، قیام شیخ محمد خیابانی و حوادث مربوط به انقلاب اسلامی از جمله قیام ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ و همچنین حضور پرشور آنان در صحنه‌های دفاع مقدس تصریح کردند: آذربایجان نقطه‌ی ثقل ایران و یکی از مراکز عمده‌ی حیات مردم این کشور است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به توهم دشمنان برای تکه‌تکه کردن ایران تأکید کردند: این اوج بلاهت دشمن است که به سراغ آذربایجان می‌آید، زیرا مردم تبریز و آذربایجان از لحاظ غیرت انقلابی و دفاع از انقلاب خودکفا هستند و همواره خود جواب بدخواهان را داده‌اند.
 
در آغاز این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتهد شبستری -نماینده‌ی ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه‌ی تبریز- با اشاره به نقش تاریخ‌ساز مردم آذربایجان در مقاطع حساس از جمله قیام تاریخی ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ گفت: مردم آذربایجان همواره در مقابل طمع‌ورزی دشمنان در این منطقه و تلاش آنان برای ایجاد اختلاف ایستاده‌اند و حضور بی‌سابقه‌ی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن و همچنین افزایش ۱۲ درصدی مشارکت مردم در انتخابات ۲۴ آذر مؤید هوشیاری، آگاهی و انگیزه‌های بالای انقلابی و اسلامی مردم آذربایجان است.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی