news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1385/09/19

دیدار نخست وزیر فلسطین و هیأت همراه با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار آقای اسماعیل هنیة -نخست‌وزیر فلسطین- و هیأت همراه، با اشاره به تلاش ۶۰ ساله برای فراموش‌شدن مسأله‌ی فلسطین و حذف نام این سرزمین اسلامی و محقق‌نشدن این تلاش‌ها، آن را از نشانه‌های الهی دانستند و تصریح کردند: با مبارزه و ایستادگی، بازگشت سرزمین فلسطین با همه‌ی بخش‌های خود به فلسطینی‌ها و تشکیل حکومت فلسطینی در این سرزمین امکان‌پذیر است و این قطعاً تحقق خواهد یافت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری شرایط بسیار سخت مسلمانان فلسطینی در دهه‌های نخست اشغال و نبود هیچ‌گونه حمایتی از جانب کشورهای عربی و تلاش جدی برای هضم ملت فلسطین در دیگر ملت‌ها افزودند: با وجود همه‌ی این تلاش‌ها، امروز پس از گذشت ۶۰ سال، انگیزه و هویت فلسطینی در میان مردم فلسطین از تمام زمان‌ها بیشتر است؛ ضمن آن‌که دولتی فلسطینی بر سر کار آمده که دارای مطالبه و موضعی فعال و پیشرفت روزافزون است.
ایشان با اشاره به وعده‌ی نصرت الهی تصریح کردند: ملت فلسطین هر روز رو به جلو حرکت کرده است و یقین دارم که روزی این سرزمین به دست فلسطینیان اداره خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی علت اصلی پیشرفت ملت فلسطین و دستاوردهای بزرگ آنان را با وجود همه‌ی حوادث و فشارها، ایستادگی و مبارزه دانستند و خاطرنشان کردند: دولت فلسطین با توجه به اصولی که اعلام کرده است و بر آن‌ها پافشاری می‌کند، مورد حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایستادگی ملت فلسطین را در تاریخ اسلام مثال‌زدنی خواندند و تأکید کردند: ملت و دولت فلسطین با چنین روحیه و تفکری قطعاً پیروزند و هیچ تردیدی در این خصوص وجود ندارد.
 
در این دیدار که آقای داوودی -معاون اول رئیس‌جمهور- نیز حضور داشت، آقای اسماعیل هنیة -نخست‌وزیر فلسطین- با ابراز خرسندی فراوان از دیدار با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جمهوری اسلامی ایران را حامی واقعی مردم فلسطین و آرمان آزادی قدس دانست و با اشاره به نقش امام خمینی رحمة‌الله‌علیه در زنده کردن آرمان فلسطین در جهان اسلام به‌ویژه با اعلام روز جهانی قدس، خطاب به رهبر انقلاب اسلامی تأکید کرد: جناب‌عالی نیز ادامه‌دهنده‌ی همان مسیر امام خمینی رحمه‌الله‌ هستید، زیرا همواره از مردم فلسطین حمایت کرده‌اید و امیدوارم در آینده‌ی نزدیک در مسجدالاقصی با یکدیگر دیدار کنیم.
وی با اشاره به تأثیر جدی پیروزی انقلاب اسلامی در بیداری جهان اسلام به‌ویژه در فلسطین و در پی آن، آغاز انتفاضه‌ی اول افزود: نسلی که امروز مقابل صهیونیست‌ها ایستاده و انتفاضه‌های اول و دوم را به وجود آورده است، جوانانی با انگیزه‌های بسیار بالا هستند و این نسل فلسطین را آزاد خواهد کرد.
نخست‌وزیر فلسطین با اشاره به تلاش‌های گذشته برای جدا کردن مسأله‌ی فلسطین از اسلام تأکید کرد: قضیه‌ی فلسطین، قضیه‌ای اسلامی و فلسطین، سرزمینی اسلامی است. بنابراین هیچ فرد و دولتی در فلسطین حق ندارد از یک وجب خاک این سرزمین چشم‌پوشی کند.
آقای اسماعیل هنیة با تأکید بر این‌که دولت کنونی فلسطین هیچ‌گاه رژیم صهیونیستی را به رسمیت نخواهد شناخت، تصریح کرد: «مقاومت» تنها راه آزادی فلسطین و انتخاب همه‌ی فلسطینیان و گزینه‌ای جدی و غیر تاکتیکی است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی