news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسصوتصوت
1385/09/04

برگزاری مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشکده افسری امام حسین (ع) با حضور فرمانده کل قوا

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در آستانه‌ی سالروز صدور فرمان امام خمینی رحمة‌الله‌علیه مبنی بر تشکیل بسیج، در مراسم تحلیف و اعطای سردوشی در دانشکده‌ی افسری دانشگاه امام حسین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با تأکید بر تفاوت منطق نظامی‌گری در اسلام با نظامی‌گری در دنیای مادی تصریح کردند: نیروهای مسلح در نظام جمهوری اسلامی پیشقراولان ملت برای دفاع از عدالت، حقوق مردم و مستضعفان و حصن مستحکم امنیت ملی و حافظ ارزش‌های اسلام و انقلاب هستند.
فرمانده کل قوا با اشاره به نظامی‌گری در دیدگاه صاحبان زر و زور و قدرت‌مندان بین‌المللی به عنوان وسیله‌ای برای قدرت‌طلبی، خاطرنشان کردند: بر خلاف این منطق، در نظام اسلامی نیروهای مسلح از هنگام ورود به عرصه‌ی نظامی به دلیل منطق والای اسلام در واقع وارد میدان عبادت می‌شوند.
ایشان مهم‌ترین ویژگی سپاه پاسداران را آغاز به کار آن بر اساس ارزش‌های انقلاب دانستند و افزودند: سپاه در ادامه‌ی کار خود نیز نیازمند انسان‌های مصممی است که با وجود حاکم‌نبودن شرایط اول انقلاب و دوران دفاع مقدس بتوانند با همان ارزش‌های انقلابی آماده‌ی دفاع از ملت باشند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم تقویت ارتباط با خدا و توکل و اعتماد به پروردگار و همچنین آمادگی فکری، جسمی و آموزشی نیروهای سپاه پاسداران خاطرنشان کردند: نیروهای مسلح -از جمله سپاه- مظهر قدرت، عزم و اراده ملت ایران هستند و آمادگی آن‌ها موجب تغییر نگاه دشمنان و طمع‌نورزیدن آنان به کشور خواهد شد.
 
سردار سرلشگر صفوی -فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی- نیز در گزارشی از تحول در جذب، آموزش، سازماندهی و ارزشیابی نیروی انسانی در رده‌های مختلف سپاه، به گسترش مراکز آموزش عالی سپاه اشاره کرد و گفت: در دو دانشگاه جامع امام حسین و علوم پزشکی بقیةالله و چهار مجتمع دانشگاهی و دیگر مراکز آموزش عالی سپاه، ۲۸۰۰ دانشجو به تحصیل مشغولند و ۷۴۰ عضو هیأت علمی تدریس می‌کنند.
 
در این مراسم، سرتیپ دوم عزتی -فرمانده دانشکده‌ی افسری دانشگاه امام حسین- گزارشی از تشکیل این دانشکده و نخستین دوره‌ی افسری و تربیت پاسداری ارائه کرد.
فرمانده کل قوا در آغاز این مراسم، در محل یادمان شهدا حضور یافتند و با قرائت فاتحه به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کردند و سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین به جانبازان، آزادگان، خانواده‌های شهدا، استادان و دانشجویان برگزیده‌ی دانشکده‌ی افسری دانشگاه امام حسین علیه‌السّلام جوایزی اهدا و به فارغ‌التحصیلان نخستین دوره، سردوشی اعطا کردند.
در پایان این مراسم، عملیات سقوط آزاد و اعتمادبه‌نفس برگزار شد و یگان‌های حاضر در میدان، از مقابل فرمانده کل قوا رژه رفتند.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین در جمع فرماندهان ارشد، مسئولان و رؤسای دانشکده‌ها و مراکز آموزش عالی و اعضای هیأت علمی سپاه، با قدردانی از مسئولان و استادان دانشگاه امام حسین علیه‌السّلام نقش استادان را در ارتقای رتبه‌ی علمی دانشجویان این دانشگاه بسیار مهم ارزیابی و تأکید کردند: در این دانشگاه باید با تربیت صحیح علمی و ایجاد زمینه برای بروز ابتکار و جرأت علمی، انسان‌های فکور، عالم، محقق و دلیر در میدان علم پرورش یابند.
فرمانده کل قوا با اشاره به ظرفیت‌های بسیار بالای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان نیروی دارای انسان‌های انقلابی، مؤمن و توانمند افزودند: توجه فرماندهان و مسئولان سپاه به امور مربوط به منابع انسانی و مسائل آموزشی و علمی کاری بسیار باارزش و مثبت است و این روش باید ادامه یابد.
ایشان همچنین در خصوص هدف وجود نیروهای مسلح در نظام اسلامی به مسأله‌ی‌ نظامی‌گری در دیدگاه اسلامی اشاره و خاطرنشان کردند: در دیدگاه اسلامی نیروهای مسلح انسان‌های دین‌شعار، دین‌مدار، دین‌رفتار، آماده‌ی دفاع، مایه‌ی امنیت و آرامش مردم و عامل قوام کشور هستند. بنابراین با چنین دیدگاهی، نظامی‌گری در نظام اسلامی افتخار است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برخی تفکرات شبه روشنفکری مبنی بر مخالفت با نظامی‌گری را تفکری انحرافی دانستند و تأکید کردند: فرد نظامی با هویت اسلامی، شخصی است که با دل، اندیشه و جسم خود در راه یک هدف والا گام برمی‌دارد و حتی حاضر است برای آن هدف جان خود را نثار کند. بنابراین نباید فرد نظامی با هویت اسلامی با نظامیان خشن و بی‌منطق آمریکا یا رژیم صهیونیستی و نظامیان کشورهای سلطه‌گر مقایسه شود.
فرمانده کل قوا با اشاره به وظیفه‌ی سپاه برای حفاظت از آرمان‌های انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: تعریف جامع و مانع از این حفاظت، دفاع نظامی از ارزش‌های انقلاب است.
رهبر انقلاب اسلامی رعایت صلاحیت‌های پاسداری را در همه‌ی رده‌ها مهم دانستند و افزودند: همه‌ی فرماندهان و نیروهای سپاه باید مراقب حداقل‌ها و مرز صلاحیت‌ها در همه‌ی ابعاد باشند.
 
در آغاز این مراسم، سردار سرتیپ احمدیان -رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران و فرمانده دانشگاه امام حسین علیه‌السّلام- گزارشی از طرح جامع منابع انسانی سپاه و تحول نظام‌های منابع انسانی، اعم از جذب نیرو، آموزش، سازماندهی، ارزشیابی و خدمات ارائه کرد و گفت: در دکترین سپاه و چشم‌انداز منابع انسانی، ضمن تعریف مأموریت‌ها و ترسیم ویژگی‌های نیروی مورد نیاز بر اساس این مأموریت‌ها و الزامات آن‌ها، بر همراه‌شدن آموزش‌های نظری و عملی در رده‌های مختلف و ظرفیت‌سازی برای جنگ نامتقارن تأکید شده است.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی