news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمفيلمفيلمصوتصوت
1385/07/29

دیدار جمعی از رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس با رهبر انقلاب

جمعی از رزمندگان، ایثارگران و فرماندهان دوران دفاع مقدس که سابقه‌ی پنجاه تا صد ماه حضور در مناطق عملیاتی را دارند، عصر امروز میهمان رهبر معظم انقلاب اسلامی بودند.
در این مراسم که در فضایی صمیمانه و معنوی برگزار شد، تعدادی از این ایثارگران به بیان خاطرات خود از روزهای خون و حماسه پرداختند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این مراسم، ضمن سخنانی با تأکید بر این‌که سراسر دوران دفاع مقدس از ابتدا تا انتها مملو از افتخار و سربلندی بوده است، تصریح کردند: ملت ایران در دفاع هشت‌ساله‌ی خود نشان داد که هیچ‌گاه مایل به تجاوز و تعرض نیست، اما اگر پای دفاع از هویت ملی و آرمان‌های مقدس و والای این ملت به میان آید، ایستادگی او برای همه‌ی جهانیان درس‌آموز و الگو خواهد بود.
ایشان جنگ ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس را جنگی دفاعی و در عین حال جنگی نابرابر خواندند و افزودند: در هشت سال دفاع مقدس، همه‌ی کانون‌های قدرت بین‌المللی شرق و غرب در ابعاد سیاسی، نظامی، اقتصادی و تبلیغی در مقابل ملت ایران صف‌آرایی کرده بودند و در واقع جنگ احزاب قدرت‌های بین‌المللی با نظام جمهوری اسلامی ایران بود.
رهبر انقلاب اسلامی پایان دفاع مقدس را نیز افتخارآمیز دانستند و با انتقاد از برخی بحث‌های بی‌اساس درباره‌ی پایان جنگ، خاطرنشان کردند: پیروزی مطلق جمهوری اسلامی ایران در پایان جنگ تحمیلی هشت‌ساله غیر قابل تردید است، زیرا رژیم بعثی صدام که با پشتیبانی همه‌جانبه‌ی بین‌المللی برای ساقط کردن نظام اسلامی و تجزیه‌ی کشور وارد خاک ایران شده بود، در پایان جنگ با دست خالی و تلفات انسانی بالا و خسارات فراوان از خاک کشور بیرون رانده شد؛ ضمن آن‌که ملت ایران نیز در پایان این جنگ به قابلیت‌های بالا و غیر قابل تصوری رسید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به اقدامات هنری و ادبی انجام‌گرفته در خصوص خاطرات، ظرافت‌ها و درخشندگی‌های دفاع مقدس افزودند: کارهای انجام گرفته در این بخش در مقابل حجم کارهایی که باید انجام شود، کم است، زیرا دوران جنگ همواره یکی از مقاطع حساس و درس‌آموز تاریخ ملت‌ها است. بنابراین باید با کار تخصصی، هنری و عالمانه، خاطرات دوران دفاع مقدس از همه‌ی کسانی که اطلاعات و سخنی در این خصوص دارند، جمع‌آوری و ثبت شود.
 
در پایان این مراسم، نماز مغرب و عشاء به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه شد و سپس حاضران روزه‌ی خود را به همراه رهبر انقلاب اسلامی افطار کردند.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی