news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
1385/06/09

دیدار اعضای مجلس خبرگان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار خبرگان منتخب ملت، مجلس خبرگان رهبری را ذخیره‌ای معنوی و پشتوانه‌ای عظیم برای نظام خواندند و پرهیز از تضعیف خبرگان، حفظ اعتماد مردم به این مجلس، برخورداری اعضای مجلس خبرگان از وزانت علمی، دینی، سیاسی و اجتماعی و پرهیز از اعمال مسائل جناحی و خطی را از الزامات حفظ جایگاه بسیار مهم مجلس خبرگان برشمردند و هرگونه تخریب شخصیت‌های سیاسی و علما را با هر انگیزه‌ای کاری غیر شرعی و غیر عقلانی دانستند.
ایشان در این دیدار که صبح امروز انجام شد، با تبریک ماه شعبان و اعیاد مبارک این ماه، وظیفه‌ی اصلی مجلس خبرگان یعنی انتخاب رهبر در هنگام فقدان یا خلأ رهبری را مسئولیتی منحصر به فرد برشمردند و افزودند: اگر مجلس خبرگان همیشه آماده، حاضر و از لحاظ تحلیلی، مسلط بر اوضاع کشور نباشد، در ساعت فقدان رهبری هیچ دستی گره‌گشای این بحران و مشکل نخواهد بود و اهمیت مجلس خبرگان از همین امر آشکار می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سازوکار قانون اساسی را برای تشکیل مجلس خبرگان، عاقلانه‌ترین و متین‌ترین روش دانستند و خاطرنشان کردند: قانون اساسی مردم را به طور کامل در انتخاب اعضا و شکل‌دهی مجلس خبرگان وارد کرده است تا این ذخیره‌ی معنوی، همیشه آماده‌ی ادای مسئولیت مهم خود باشد و اگر جز این بود و انتخاب رهبر در هنگام بحران ناشی از فقدان و خلأ رهبری به رأی مستقیم مردم و یا انتخاب گروهی خاص واگذار می‌شد، قطعاً مشکلات و معضلات حل‌ناشدنی به وجود می‌آمد.
رهبر انقلاب اسلامی توجه به الزامات جایگاه رفیع و بسیار مهم مجلس خبرگان را ضروری خواندند و افزودند: مهم‌ترین این الزامات، پرهیز از هرگونه تضعیف این مجلس و حفظ کامل و مستمرِ اعتمادی است که مردم با شرکت در انتخابات دوره‌های مختلف مجلس خبرگان به آن نشان داده‌اند.
ایشان برخورداری نمایندگان مجلس خبرگان را از وزانت علمی، دینی، سیاسی و اجتماعی از دیگر الزامات حفظ جایگاه این نهاد دانستند و افزودند: کسانی که به مجلس خبرگان راه می‌یابند، باید از وزانت لازم برخوردار باشند تا در روزی که برای انتخاب رهبری تصمیم می‌گیرند، مردم با خاطرجمعی این تصمیم را بپذیرند.
رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه، صاحبان صلاحیت را به حضور در میدان انتخابات خبرگان فراخواندند و افزودند: هرکس که خود را برای عضویت در مجلس خبرگان صاحب صلاحیت‌های لازم می‌داند، وظیفه‌ی شرعی دارد که خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شرکت مردم را در انتخابات خبرگان وظیفه‌ای عمومی و عامل حفظ اعتبار مجلس خبرگان دانستند و افزودند: ان‌شاءالله در وقت لازم، درباره‌ی انتخاب خبرگان، با مردم بیشتر صحبت خواهم کرد.
به‌دور‌بودن مجلس خبرگان از مسائل خطی و جناحی نکته‌ی دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی آن را برای حفظ جایگاه مجلس خبرگان، ضروری برشمردند.
ایشان خاطرنشان کردند: هدف و مقصود اساسی از تشکیل مجلس خبرگان، موضوعی کاملاً ملی -یعنی انتخاب رهبری نظام در زمان لازم است- بنابراین شأن این مجلس بالاتر از کارهای جناحی و خطی است. البته صاحبان عقاید مختلف سیاسی می‌توانند در خبرگان حضور یابند، اما نباید این مجلس را به محل بروز انگیزه‌های سیاسی و جناحی تبدیل کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با تشکر از نمایندگان دوره‌ی کنونی مجلس خبرگان افزودند: این مجلس در دوره‌ی سوم کارهای باارزشی انجام داده که در مجموع نشان‌دهنده‌ی جهت‌گیری صحیح زبدگان علمی و سیاسی کشور در خصوص مسائل اصولی انقلاب و نظام است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به در‌پیش‌بودن انتخابات خبرگان از برخوردهای تخریبی با هر انگیزه و علتی که صورت گیرد، به‌شدت انتقاد کردند و افزودند: جمع کوچکی با این کارهای به‌شدت تأسف‌انگیز، فضای جامعه را تخریب می‌کنند، اما همگان باید مراقب باشند که فضای انتخابات خبرگان به برخوردهای تخریبی و مخدوش کردن چهره‌ی افراد آلوده نشود.
ایشان تخریب چهره‌های سیاسی دینی و انقلابی و نیز علمای محترم و روحانیان حوزه‌های علمیه را به‌دور از هرگونه منطق شرعی و عقلی ارزیابی و تأکید کردند: راه ابراز مخالفت با جهت‌گیری‌هایی که به نظر انسان اشتباه می‌آید، اهانت و تخریب نیست، بلکه تبیین روشنی‌ها و تاریکی‌ها، آن هم بدون نام آوردن از اشخاص است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اتهام و افترا و بیان مطالب غیر یقینی را درباره‌ی افراد برخلاف منطق قرآن خواندند و افزودند: حتی اگر هدف، مقابله با خطی انحرافی باشد، روش‌های تخریبی این هدف را محقق نخواهد کرد. بنابراین باید از تخریب و اتهام با هر انگیزه‌ای دوری کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، وضع عمومی کشور را در همه‌ی بخش‌ها رو به پیشرفت برشمردند و خاطرنشان کردند: برخی محاسبات موقت و پدیده‌های کوتاه‌مدت نباید کسی را از نگاه بلندمدت و درک روند کلی و رو به پیشرفت کشور غافل کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شتاب‌گرفتن فعالیت‌های سازندگی، تلاش درخور قدردانی مسئولان اجرایی برای خدمت به مردم و جهت‌گیری‌های صحیح دولت مانند رعایت عدالت اجتماعی و رسیدگی به مناطق محروم افزودند: در مجموعه‌ی جوان، پرنشاط و پرکار هیأت دولت، ذهن‌های باز و فعال و نگاه‌های عالمانه و منطقی بسیاری وجود دارد و این مجموعه با برنامه‌ریزی و هدف‌گیری صحیح تلاش بی‌وقفه‌ای را برای سازندگی و پیشرفت کشور انجام می‌دهد.
ایشان تبلیغات منفی مخالفان نظام را برای منحرف‌کردن ذهن برخی اشخاص و قشرها از روند رو به پیشرفت کشور، یادآوری کردند و افزودند: با وجود همه‌ی این تبلیغات، مردم -به‌خصوص جوان‌ها- با‌ نشاط و امید به آینده می‌نگرند و آثار تلاش‌ها و فعالیت‌ها را احساس می‌کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ابتکار عمل مسئولان نظام در مسائل جهانی و به‌ویژه مسائل منطقه‌ای افزودند: در عرصه‌ی خارجی، کشور از موقعیتی کم‌نظیر و تحرک و نشاط خوبی برخوردار است و حوادث منطقه‌ای مانند پیروزی حزب‌الله و حماس نیز به لطف پروردگار و امدادهای الهی، موقعیت نظام اسلامی را تحکیم بخشیده است.
ایشان پیروزی شگفت‌آور حزب‌الله لبنان را در مقابله با ارتش رژیم صهیونیستی حادثه‌ای عظیم خواندند و افزودند: مخالفان اسلام و مسلمین، هنوز مبهوت این حادثه‌ی مهم هستند و از فهم و درک دلایل آن عاجزند، اما این‌گونه حوادث بزرگ که در شعاع حرکت انقلاب اسلامی رخ می‌دهد، در عمل به تقویت موقعیت نظام منجر شده و اعتبار، نفوذ و جاذبه‌ی شعارهای انقلاب اسلامی را برای همه اثبات کرده است.
 
در این دیدار، پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله مشکینی -رئیس مجلس خبرگان- با تبریک اعیاد شعبانیه به تبیین فلسفه‌ی خاتمیت پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله پرداخت.
آیت‌الله مشکینی افزودند: هدف از خلقت بشر، سعادت انسان است که این هدف با ظهور امام عصر عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌ محقق خواهد شد و نظام اسلامی نیز به همین منظور تشکیل شده است و در همین مسیر حرکت می‌کند.
آیت‌الله امینی –نایب‌رئیس مجلس خبرگان- نیز از مباحث و نتایج شانزدهمین اجلاس خبرگان رهبری و آخرین اجلاس دوره‌ی سوم این مجلس که در دو روز گذشته برگزار شد، گزارشی بیان کرد.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی