news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
1385/05/31

دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار قشرهای مختلف مردم، رؤسای سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مسئولان کشوری و لشکری و سفیران کشورهای اسلامی، بعثت پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله را بزرگ‌ترین عید بشری خواندند و با تبریک این عید خجسته به امت بزرگ اسلامی و ملت عزیز ایران افزودند: پیروی از حرکت پیامبر خاتم یعنی یگانه‌دانستن دین و سیاست و تشکیل حکومت اسلامی برای برقراری عدالت و تزکیه و تعلیم، علاج همه‌ی دردها و رنج‌های امروز جهان اسلام است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش و خودسازی بی‌وقفه‌ی حضرت محمد مصطفی صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله پیش از بعثت برای دست‌یابی به اوج کمال انسانی افزودند: پیامبر صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله پس از بعثت نیز لحظه‌ای از جهاد همه‌جانبه و دشوار درونی و بیرونی غافل نشد و درنهایت با تشکیل جامعه‌ی نبوی و مدنی، جهان را در آستانه‌ی تحولی بزرگ قرار داد.
ایشان توجه همزمان نبیّ مکرّم اسلام را به سیاست و تربیت و تعلیم انسان‌ها، نشانه‌ی توأم‌بودن دین و سیاست در اسلام برشمردند و خاطرنشان کردند: سیره و عملکرد پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله نشان می‌دهد که در تفکر اسلامی نمی‌توان سیاست و مدیریت جامعه را به دست هدایتگری غیر از اسلام سپرد و به اخلاق و معنویت بسنده کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از دیدگاه منحرفی که اسلام و سیاست را از هم جدا می‌داند، افزودند: برخی به عبادت قرآن ایمان می‌آورند، اما به سیاست آن ایمان ندارند و عده‌ای نیز اسلام را در سیاست خلاصه می‌کنند و از اخلاق و معنویت غافلند، اما در نگاه و عمل پیامبر خاتم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله، «دین و دولت» و «اخلاق و حکومت» از یک سرچشمه‌ی مشترک، یعنی وحی و قرآن سیراب می‌شوند و درک این نکته و عمل به آن، نیاز امروز امت اسلامی و علاج دردهای ملت‌های مسلمان است.
ایشان در همین زمینه خاطرنشان کردند: امت اسلامی امروز به تشکیل حکومت اسلامی به معنای واقعی کلمه نیازمند است تا ضمن پرورش و تعالی اخلاقی و معنوی مسلمانان، زمینه‌ی پیشرفت همه‌جانبه‌ی اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی آنان را فراهم آورد و با تکیه بر توانایی ملت‌های مسلمان از منافع آن‌ها در مقابل دشمنان اسلام دفاع کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد شدید از سخنان گستاخانه‌ی اخیر رئیس‌جمهور آمریکا گفتند: این شخص به گونه‌ای حرف می‌زند که انگار مالک و صاحب لبنان، فلسطین، عراق، سوریه، ایران و دیگر کشورهای اسلامی است، در حالی که اگر نیروی عظیم ملت‌ها به میدان بیاید، همچون قضیه‌ی اخیر لبنان، بینی مستکبران به خاک مالیده می‌شود و دشمنان اسلام امکان ادامه‌ی گستاخی را پیدا نخواهند کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به خدمت عظیم امام بزرگوار رحمة‌الله‌علیه در بیدارکردن و به صحنه آوردن ملت ایران افزودند: ایرانِ ستمشاهی نقطه‌ی امید سلطه‌گران جهانی بود، اما اکنون به پرچمدار اسلام ناب محمدی تبدیل شده است و اگر در همه‌ی کشورهای اسلامی این بیداری و حضور در صحنه تحقق یابد، امریکا و دیگر مستکبران در مقابل نیروی عظیم ملت‌ها از هر کاری عاجز خواهند ماند.
ایشان با اشاره به استمرار پایبندی ملت و مسئولان ایران به ارزش‌های اسلامی افزودند: ملت ایران این ارزش‌ها را مایه‌ی عزت ملی و اقتدار و پیشرفت خود می‌داند و به برکت اسلام در مقابل دشمنانی که با هوچی‌گری و جنجال تبلیغاتی-سیاسی و فشار اقتصادی، در صدد مانع‌تراشی بر سر راه این ملت هستند، می‌ایستد و به یاری پروردگار قله‌های پیشرفت را با سرعتی بیش از حد متعارف فتح خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تنفر روزافزون ملت‌های مسلمان از آمریکا و صهیونیست‌ها و اشتیاق جوانان، روشنفکران و سیاسیون مستقل کشورهای اسلامی برای احیای هویت و عزت اسلامی خاطرنشان کردند: عده‌ای ایران را متهم می‌کردند که در صدد است انقلاب اسلامی را با زور صادر کند، اما امروز همه شاهدند که روح بیداری اسلامی به عنوان هدیه‌ی بزرگِ انقلاب ملت ایران در سراسر جهان اسلام زنده شده است و روزبه‌روز تقویت می‌شود.
 
در آغاز این دیدار، رئیس‌جمهور با تبریک عید سعید مبعث، پیامبر خاتم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله را کانون همه‌ی زیبایی‌ها و خوبی‌ها خواند و گفت: حضرت محمد مصطفی صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله دو هدف اساسی تعلیم و تربیت بشر و تشکیل امتی نمونه و برخوردار از توحید و عدالت و اخلاق را پیگیری می‌کردند و انقلاب اسلامی پس از قرن‌ها، مقدمه‌ی حرکت به سمت تشکیل چنین امتی را فراهم کرده است.
آقای احمدی‌نژاد دوری از تعالیم پیامبران و سلطه‌ی حاکمان ناصالح را ریشه‌ی همه‌ی مشکلات جامعه‌ی بشری برشمرد و افزود: سلطه‌گران امروز به نام آزادی و دموکراسی و مبارزه با تروریسم به استبداد و کشتار و چپاول منافع ملت‌ها مشغولند و شورای امنیت سازمان ملل متحد را به ابزاری برای ناامن کردن جهان تبدیل کرده‌اند. تنها راه نجات بشر و درمان این دردها، بازگشت به فرهنگ انبیای الهی و در رأس آن‌ها فرهنگ پیامبر اسلام است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی