news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسصوتصوت
1385/02/26

دیدار شرکت‌کنندگان در در هفتمین جشنواره بین المللی رادیو با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار مدیران و برنامه‌سازان رسانه‌ای کشورهای مختلف شرکت‌کننده در هفتمین جشنواره بین‌المللی تولیدات رادیویی، نقش رسانه‌ها را در جهت‌دهی فکری و فرهنگی، تعیین ساختار هویت ملت‌ها و ارتقای اخلاق و معنویت در جامعه بسیار مهم و تعیین‌کننده خواندند و با اشاره به انحصار فکری و فرهنگی حاکم بر رسانه‌های جهان و عملکرد آن‌ها در تأمین منافع شرکت‌های بزرگ اقتصادی و قدرت‌های سلطه‌طلب تأکید کردند: اگر بر مدیریت رسانه‌ای و برنامه‌سازی رسانه‌ها، دین، اخلاق و فضیلت حاکم شود، قطعاً وضع بشر بهتر از وضع موجود خواهد بود و در چنین شرایطی رسانه‌ها می‌توانند زمینه‌ساز خوشبختی انسان‌ها باشند.
ایشان با اشاره به تأثیرگذاری متفاوت رسانه‌ها که در یک جهت می‌توانند در بهبود زندگی انسان و گسترش صلح و امنیت جهانی مؤثر باشند و در جهت دیگر قابلیت تبدیل شدن به عامل برافروختن جنگ‌های خانمان‌سوز، رواج آداب و رفتارهای مضر و تهی‌کردن ملت‌ها از هویت خود را دارند، افزودند: رسانه‌ها می‌توانند زمینه‌ساز گفت‌وگوی آزاد و دو جانبه و همچنین چندجانبه میان ملت‌ها و وسیله‌ای برای تبادل مفاهیم فرهنگی و اخلاقی و ارزش‌های والای انسانی میان آنان باشند.
رهبر انقلاب اسلامی رسانه‌های جهانی را در عصر حاضر جاده‌ای یک‌طرفه و در خدمت انعکاس خواسته‌های صاحبان امپراطوری رسانه‌ای دانستند و خاطرنشان کردند: امروز رسانه‌های دنیا به طور کامل در انحصار کسانی است که بزرگ‌ترین کارخانه‌های اسلحه‌سازی و ویرانگرترین بمب‌های اتمی را در اختیار دارند و خواستار حاکمیت فضیلت اخلاقی، دین، معنویت و صلح در جهان نیستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین جاده یک‌طرفه‌ی رسانه‌ای دنیا و نقش این رسانه‌ها در بزرگنمایی هر آن‌چه که به مصلحت صاحبان قدرت است، افزودند: امروز مصلحت صاحبان زر و زور اقتضا می‌کند که رسانه‌های تحت سلطه‌ی آن‌ها اسلام را مساوی تروریسم و آمریکا را مظهر حقوق بشر و دموکراسی نشان دهند. این دروغ‌های بزرگ با استفاده از ابزارهای پیشرفته و پیچیده‌ترین شیوه‌ها به عنوان حقیقت به مردم دنیا القا می‌شود.
ایشان با اشاره به تبلیغات هماهنگ رسانه‌های دنیا درباره‌ی موضوعاتی خاص تأکید کردند: این رسانه‌ها ناگهان بیماری آنفولانزای مرغی را که شاید تلفات آن در تمام جهان به هزار نفر هم نرسد، خبر اول قرار می‌دهند، ولی درباره‌ی کشتار صدوبیست هزار شهروند غیر نظامی عراقی، سکوت می‌کنند یا همچنین اگر در یک نقطه از فلسطین انفجاری رخ دهد و چند صهیونیست کشته شوند، از آن به عنوان فاجعه یاد می‌کنند، اما به کشتار هر روزه مسلمانان فلسطین و اعلام رسمی رژیم صهیونیستی برای ترور فعالان فلسطینی بی‌توجهی می‌شود.
رهبر معظم انقلاب با اشاره به جنجال تبلیغاتی درباره‌ی تحقیقات هسته‌ای دانشمندان ایرانی افزودند: مصلحت مدیریت امپراطوری رسانه‌ای جهان اقتضا می‌کند که بگویند ایران درصدد دست‌یابی به سلاح اتمی است، در حالی که مروّجان این سیاست تبلیغی به‌وضوح می‌دانند این دروغ است، اما در رسانه‌های جهان به هیچ‌وجه در خصوص تلاش دانشمندان یک ملت و دست‌یابی آنان به فناوری پیشرفته برای استفاده‌ی صلح‌آمیز، خبری منتشر نمی‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این واقعیات را مشکلات و بیماری مزمن رسانه‌های عمومی دنیا دانستند و با اشاره به انعکاس‌نیافتن مفاهیم مورد نظر ملت‌ها و سخنان واقعی آن‌ها در رسانه‌های جهانی و سوءاستفاده قدرت‌ها از ناآگاهی ملت‌ها خاطرنشان کردند: اگر رسانه‌های دنیا دیدگاه‌های ملت ایران را در خصوص مسائل مهم جهانی همچون حقوق بشر، مردم‌سالاری دینی، نقش دین در زندگی مردم، نقش زن در زندگی اجتماعی و دیدگاه اسلام در خصوص زن به شهروندان غربی منعکس کنند، اتفاقات مهمی رخ خواهد داد و بسیاری از سوءتفاهم‌ها برطرف و در نهایت گستره‌ی تصمیم‌گیری قدرتمندان محدود می‌شود.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به اهمیت و تأثیرگذاری رادیو با وجود گسترش و پیشرفت رسانه‌های دیداری، افزودند: اهمیت تأثیرگذاری هر رسانه‌ای وظیفه‌ی مدیران و برنامه‌سازان آن رسانه را دو چندان می‌کند که باید به این مسأله‌ توجه شود.
 
در این دیدار، آقای ضرغامی -رئیس سازمان صداوسیما- در سخنانی با اشاره به نقش رسانه‌ها در شکل‌دهی فرهنگ و افکار عمومی گفت: به رغم تهاجم رسانه‌ای تحمیلی از جانب صاحبان قدرت، رسانه‌های مستقل همکاری‌های خود را گسترش داده‌اند و از این تهدید به عنوان یک فرصت برای ایجاد احساس همبستگی و تقویت هویت ملی در رسانه‌های خود استفاده می‌کنند. وی همچنین با اشاره به نگاه ویژه به رادیو در افق رسانه افزود: شبکه‌های مختلف رادیویی تلاش دارند تا با نگرشی تخصصی، ضمن حفظ کارکرد اصلی خود، آن را ارتقأ نیز بخشند.
آقای دیوید اَستلی -دبیرکل اتحادیه‌ی رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه (ABU)- نیز در سخنانی با اشاره به عضویت یکصد رادیو و تلویزیون در این اتحادیه، از نقش فعال صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در ABU قدردانی کرد و گفت: با توجه به ورود فناوری دیجیتال در رادیو، این رسانه‌ی قدیمی و تأثیرگذار بار دیگر در حال بازیافت جایگاه برجسته‌ی خود است.
همچنین تعدادی از مدیران و برنامه‌سازان رادیو از آفریقای جنوبی، فرانسه، عربستان و هلند به بیان دیدگاه‌های خود درباره‌ی نقش رسانه‌ها در جهان پرداختند.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی