news/content
1390/04/09

دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار مسئولان نظام و قشرهای مختلف مردم، با تبریک عید شریف مبعث به ملت ایران و امت اسلامی، بعثت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلام را بزرگترین نعمت الهی و برترین و پربرکت‌ترین روزهای سال خواندند و تأکید کردند: بیداری اسلامی ملت‌های منطقه، حرکتی در مسیر نبوی است و ملت‌های مسلمان و ملت بزرگ ایران، با هوشیاری اجازه نخواهند داد امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها، با ایجاد اختلاف و حیله‌های دیگر، این حرکت عظیم را منحرف و یا بر آن موج‌سواری کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به آثار تعیین کننده، بسیار عمیق و پیش برنده دوران ۲۳ ساله بعثت پیامبر خاتم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلام در تاریخ و سرنوشت بشریت افزودند: نبی مکرم اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلام در همین دوران کوتاه که فقط ۱۰ سال آن به ایجاد نظام اسلامی اختصاص داشت، جامعه‌ای بر پایه‌های ایمان، عقلانیت، مجاهدت و عزت بنا کردند که تمدن‌های امروز بشری نیز، مدیون تمدن اسلامیِ شکل گرفته برچنین پایه‌هایی است.
ایشان، مشکلات و دردهای دیروز و امروز امت اسلامی را ناشی از ناسپاسی نعمت عظیم بعثت دانستند و خاطرنشان کردند: اگر ملت‌های مسلمان، ایمان را در دل و عمل تقویت کنند، از عقلانیت و خرد انسانی به عنوان هدیه بزرگ الهی بهره گیرند، جهاد فی سبیل الله را در میدان‌های نظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دنبال کنند و احساس عزت و کرامت انسانی را مغتنم بشمارند یقیناً به جایگاه شایسته خود دست می‌یابند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حوادث جاری در برخی کشورهای شمال افریقا و خاورمیانه را، نشان‌دهنده توجه ملت‌های مسلمان به نعمت سعادت‌بخش اسلام خواندند و افزودند: بیداری عظیم اسلامی در مصر و تونس و دیگر کشورها نشان می دهد موازنه ظالمانه و تحقیرکننده‌ای که غربی‌های سلطه‌گر و حکام وابسته، در ۱۵۰ سال اخیر بر ملت‌های منطقه تحمیل کرده بودند به هم خورده و فصل جدیدی در تاریخ منطقه آغاز شده است.
رهبر انقلاب اسلامی، آینده تحولات منطقه را به فضل الهی، روشن دانستند و با اشاره به لجاجت و جان سختی قدرت‌های مستکبر برای انکار و مخفی کردن جنبه اسلامی این تحولات افزودند: امریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و مزدوران و همراهان آنها در منطقه، همه امکانات خود  را به کار گرفته‌اند تا حرکت عظیم ملت‌ها را منحرف کنند و با روی کار آوردن عناصر وابسته،   معادلات ظالمانه گذشته را دوباره حاکم سازند اما وقتی ملتی بیدار شد و جان بر کف به میدان آمد نمی‌توان او را شکست داد.
ایشان با اشاره به لزوم بیداری، هوشیاری و بصیرت ملت‌ها و نخبگان جهان اسلام در مقابل تلاش‌ها و طرح‌های پیچیده امریکا و رژیم غاصب صهیونیستی افزودند: البته تحرکات سلطه‌گران، دردسرهایی را برای ملت‌های بیدار شده به همراه خواهد آورد اما به برکت هوشیاری و مراقبت مردم و نخبگان امت اسلامی، مسیر روشنی که در منطقه آغاز شده، انشاءالله با قوت ادامه خواهد یافت.
رهبر انقلاب اسلامی، در همین زمینه با یادآوری توطئه‌های گوناگون دشمنان اسلام در قبال پیروزی انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: ایجاد اختلاف، نفوذ، ترور، درگیریهای قومی مذهبی، فتنه‌انگیزی و تحریک دشمن خارجی به حمله به ایران از جمله تحرکات ناکام مستکبران برای تضعیف حرکت عظیم ملت ایران بوده است که همین توطئه‌ها یا نظائر آنها در قبال ملت‌های بیدار شده منطقه نیز طراحی و اجرا خواهد شد.
ایشان در تشریح راه‌های اصولی مقابله با اینگونه توطئه ها، پرهیز ملت‌ها و نخبگان جهان اسلام از مباحث بیهوده و کم اهمیت، بی توجهی به اختلافات مذهبی، قومی و سلیقه ای و درک عظمت تاریخی قیام ملت‌های مسلمان را مورد تأکید قرار دادند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با اشاره به حمایت‌های همیشگی ملت ایران و نظام اسلامی از هر حرکت عدالت‌طلبانه و ضد استکباری افزودند: هرجا حرکتی علیه امریکا و صهیونیسم روی دهد و هر ملتی که بر ضد دیکتاتوری بین‌المللی امریکا و دیکتاتورهای داخلی قیام کند با حمایت ملت فهیم ایران روبرو خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی، شبیه‌سازی را یکی از طرح‌های پیچیده امریکا خواندند و با اشاره به حوادث سوریه افزودند: امریکایی‌ها با تلاش برای شبیه‌سازی حوادث مصر، تونس، یمن و لیبی، در سوریه، سعی می کنند این کشور را که در خط مقاومت قرار دارد دچار مشکل کنند اما ماهیت حوادث سوریه با ماهیت حوادث دیگر کشورهای منطقه متفاوت است.
ایشان افزودند: جوهره بیداری اسلامی در کشورهای منطقه، حرکت ضد صهیونیستی و ضد امریکایی است اما در حوادث سوریه، دست امریکا و اسرائیل آشکار است و منطق و معیار ما ملت ایران این است که هرجا به نفع امریکا و صهیونیسم شعار داده شود حرکت، انحرافی است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته پایداری ملت ایران و نظام اسلامی بر این منطق و معیار دشمنان نظام را  خشمگین می‌کند و بر توطئه‌های آنان می‌افزاید اما ملت آب دیده و مقاوم ایران، در مواضع خود سستی نخواهد کرد.
ایشان با اشاره به مظلومیت ملت بحرین افزودند: حرکت مردم بحرین، ماهیتاً شبیه حرکت ملت مصر و تونس و یمن است و تفکیک میان این تحرکات مشابه، معنا ندارد اما متأسفانه برخی به جای توجه به حرف دل ملت‌ها، همان راهی را می‌روند که دشمنان اسلام می خواهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان با یادآوری کار و تلاش گسترده و پرامید دستگاه‌های گوناگون در سراسر کشور، موضوع ادغام وزارتخانه‌ها و کوچک کردن دولت را، بسیار مهم برشمردند و با اشاره به همکاری متقابل دولت و مجلس در این مسئله افزودند: اینگونه کارها باید با جدیت دنبال شود.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به طمع‌ورزی‌های دشمنان به برخی مسائل و حوادث داخلی تأکید کردند: ملت ایران با ایستادگی، اعتماد و امید بی پایان به کمک پروردگار و مسئولان کشور با همکاری و وحدت کلمه، بار دیگر امید دشمنان را به یأس و نومیدی تبدیل خواهند کرد.
در آغاز این دیدار که سفیران کشورهای اسلامی نیز حضور داشتند، رئیس جمهور، پیامبر خاتم را بزرگترین هدیه پروردگار به بشریت خواند و افزود: بعثت بزرگترین حادثه تاریخ است که می تواند بشر را در گذر از مسیر نورانی کلمه توحید، به حیات طیبه و سعادت حقیقی برساند.
آقای احمدی نژاد جهل و غفلت بشر و ظلم و بی عدالتی طاغوتها را موانع اصلی بهره گیری کامل جوامع بشری از پیام حیات بخش بعثت پیامبر اعظم خواند و افزود: شیطان بزرگ امریکا و رژیم غاصب صهیونیستی با سرکوب ملت‌ها، جامعه بشری را از حرکت در صراط مستقیم الهی باز می‌دارند.
رئیس جمهور، بشر امروز را بیش از هر زمان دیگر نیازمند پیام بعثت خواند و افزودند: ظهور بقیةالله الاعظم عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف تکمیل‌کننده حادثه تاریخی بعثت و نوید سعادت حقیقی بشر خواهد بود.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی