news/content
نسخه قابل چاپ
1390/03/03

دیدار جمعی از شاعران و ذاکرین اهل بیت‌(ع) با رهبر انقلاب

در سالروز فرخنده میلاد با سعادت بانوی برگزیده دو عالم، دخت پیامبر خاتم، حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها و همچنین فرزند برومندشان امام خمینی‌ رحمه‌الله، مراسم مولودی‌خوانی و ذکر فضائل و مناقب آن بانوی عفاف و نجابت، در حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این مراسم که با حضور جمعی از شاعران و ذاکرین اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام در حسینیه امام خمینی بر پا شد، با تبریک میلاد با سعادت بانوی دو عالم حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، آن حضرت را عنصر ملکوتی، الهی و بی‌نظیر در عرصه وجود از لحاظ نورانیت بعد از پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌سلم و امیرالمؤمنین علی‌ علیه‌السلام دانستند و افزودند: ذکر مکرر نام مبارک حضرت زهرا‌ سلام‌الله‌علیها و بقیه الله الاعظم‌ عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف بیش از سایر معارف اسلامی در تمام دوران انقلاب اسلامی پدیده‌ای الهی و یک امر روئیده از دل‌ها، عواطف و ایمان‌ها است.
رهبر انقلاب اسلامی تقارن این میلاد را با ولادت امام خمینی رحمه‌الله پدیده‌ای بسیار شیرین خواندند و اظهار داشتند: امام خمینی رحمه‌اللهحقیقتاً نمونه و مسطوره‌ای از همان حقیقت درخشنده همراه با ایمان، اخلاص، عبادت، غیرت و ایستادگی در راه خدا بودند.
ایشان ذکر نام حضرت زهرا‌ سلام‌الله‌علیها را به مناسبت‌های مختلف در طول این انقلاب، نشانه توجه ویژه آن بزرگوار به کشور دانستند و خاطرنشان کردند: این توجه، بسیار با ارزش و امیدبخش است و دلها و گامها را برای دست یافتن به اهداف نهایی مطمئن، استوار و خاطرجمع می کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به راه دشوار همراه با مزاحمتها، معارضه‌ها و برخوردهای گوناگون در طول ۳۲ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی افزودند: ادامه خط مستقیم و زاویه پیدا نکردن این خط و حفظ شعارها و اهداف انقلاب به برکت بیان روشن و رسای امام بزرگوار، از مهم ترین خصوصیات انقلاب اسلامی ایران است.
ایشان تصریح کردند: با حرکت امیدوارانه و برداشتن قدم‌های محکم هیچ قدرتی در دنیا نمی‌تواند راه این انقلاب را سد کند.
رهبر انقلاب، ایستادگی، ثبات، تداوم، پایبندی به ارزش‌ها و اصول انقلاب اسلامی ایران را موجب رویاندن شکوفه‌های امید در دل ملت‌های مسلمان و ناظران جهانی ارزیابی کردند و افزودند: خصوصیت این انقلاب عظیم اسلامی این بود که به فضل الهی آن بهار تا امروز خزان نداشته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اگر ملت ایران در مقابل تهدیدات استکبار جهانی عقب نشینی می کرد و از شعارهایش دست می‌کشید، این گل‌های امید در دل ملت‌ها پژمرده می‌شد.
ایشان افزودند: به برکت نام مبارک حضرت زهرا‌ سلام‌الله‌علیها و بقیه الله الاعظم‌ عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف و توجهات ائمه اطهار علیهم‌السلام و با ایستادگی ملت ایران، این نهال‌های امید بارور شدند، بنابراین این توجه، توسل و از خدا دانستن و به خود غَرّه نشدن را باید در خودمان نگه داریم.
رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان انتخاب شعر، آهنگ و صوت خوب را در حرفه زیبا، ظریف و مؤثر مداحی ضروری دانستند و خاطرنشان کردند: آنچه خوانده می‌شود باید به درستی انتخاب و جهات صوری و معنوی آن لحاظ شده باشد.
ایشان با اشاره به اینکه آهنگ‌های بد و لهوی نباید وارد حرفه مداحی شود افزودند: انتخاب و ابتکار شکل‌های جدید در قرائت و آهنگ سازی‌ها عیبی ندارد.
رهبر انقلاب با تأکید بر انتخاب مضمون مناسب در ذکر مناقب ائمه اطهار علیهم‌السلام خاطرنشان کردند: ذکر مناقب متقن، معتبر و مستند، دل‌ها را شاد می کند و شوق را برمی‌انگیزاند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به نیاز جامعه به نصایح ائمه و استفاده از گفتار و رفتار آن بزرگواران برای رشد اخلاق، افزودند: باید با گسترش خُلقیات خوب، روحیه همدلی، برادری، صفا و اخوت را در جامعه اعتلا بخشید و با ترویج خیرخواهی، تعاون، صبر، احسان، ایثار و گذشت، از تنگ نظری، ناامیدی، بدخواهی و بُخل پرهیز کرد.
ایشان پیشرفت جامعه مداحان را خوب توصیف و بر مسأله بصیرت‌بخشی در مداحی تأکید کردند اما در عین حال تعرض به دیگران را مذموم خواندند و افزودند: بر اثر بصیرت بود که ملت ایران توانسته است بایستد و استقلال، ایستادگی، معرفت و ایمان خود را حفظ کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مطالعه و انس با قرآن و احادیث را برای جامعه مداحان ضروری دانستند و خطاب به آنان تصریح کردند: آیات و احادیثی که در آن نصیحت است آن را یادداشت و قرائت کنید.
ایشان با اشاره به اینکه توجه به دعا، توسل، ذکر، خشوع، نماز نافله و حفظ و تقویت آن باعث حل تدریجی کارهای دشوار در زندگی می شود افزودند: این رشته ارتباط با مقام احدیت که متصل با اهل بیت علیهم‌السلام است دل و ذهن را صفا می دهد.
در ابتدای این دیدار تعدادی از شاعران و مداحان اهل بیت علیهم‌السلام به ذکر فضایل و مناقب حضرت زهرا‌ سلام‌الله‌علیها پرداختند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی