news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبيانات
1383/02/18

دیدار کارگزاران نظام و شرکت‌کنندگان در کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  رهبر معظم انقلاب اسلامی  ضروری‌ترین و مهم‌ترین نیاز کنونی دنیای اسلام را وحدت برشمردند و تصریح کردند: امت اسلامی برای سربلندی خود و برافراشتن پرچم اسلام و رهایی از مشکلات، نیازمند وحدت است و این مسأله‌ بر همه‌ی ضرورت‌ها و اولویت‌ها ترجیح دارد.
رهبر معظم انقلاب  امروز در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام اسلامی، میهمانان خارجی شرکت‌کننده در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی و نمایندگان کشورهای اسلامی در تهران، ضمن تبریک خجسته‌سالروز میلاد حضرت ختمی‌مرتبت محمد مصطفی صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و حضرت امام صادق علیه‌السّلام به امت بزرگ اسلامی و ملت ایران از پیامبر گرامی اسلام به عنوان معلم نیکی‌ها، عدالت، انسانیت، معرفت، برادری و رشد و تکامل یاد و تأکید کردند: امروز نیز بشریت نیازمند عمل به درس‌های پیامبر صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم است.
ایشان افزودند: برخی از مصائب و مشکلاتی که دنیای اسلام در شرایط کنونی با آن مواجه است، به علت کوتاهی‌ها، دنیاطلبی‌ها و جدایی‌های مسلمانان به وجود آمده، لذا دنیای اسلام باید در عملکرد گذشته‌ی خود بازنگری نماید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  بخش دیگری از مشکلات جهان اسلام را ناشی از نظام باطل کنونی جهان که مبتنی بر زور و سلطه است، ارزیابی و خاطرنشان کردند: قدرتمندان عالم با تکیه بر زور، سلاح و قدرت سیاسی و پولی اقدامات جنایتکارانه، غیر منطقی و غلط خود را با ظاهری منطقی ارائه می‌نمایند که نمونه‌ی بارز آن اوضاع کنونی فلسطین اشغالی و عراق است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی  با اشاره به اعلام صریح رژیم غاصب صهیونیستی مبنی بر ترور رهبران فلسطینی افزودند: دولت امریکا که مبارزه با تروریسم را بهانه‌ای برای اعمال زور و قدرت قرار داده، با حمایت رسمی و علنی از جنایات حکام صهیونیست آن را اقدامی مجاز و مشروع اعلام می‌کند.
ایشان همچنین با اشاره به اوضاع عراق، اشغال این کشور و تحقیر ملت عراق که یک جرم بین‌المللی محسوب می‌شود، خاطرنشان کردند: اشغال‌گران این جرم آشکار را با عناوینی همچون دفاع از حقوق بشر، دموکراسی و آزادی مطرح کردند، اما آن‌چه که اکنون در عراق جریان دارد، بی‌اعتنایی به حقوق انسانی و نادیده گرفتن حق مردم عراق برای تعیین حکومت خود است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  با طرح این سؤال که در چنین شرایط ناگواری آیا امت اسلامی قادر به دفاع از خود نیست؟ به توانایی‌های مادی و معنوی و سابقه‌ی تمدن فرهنگی مسلمانان اشاره کردند و افزودند: علت اصلی وضعیت کنونی مسلمانان، متحد نبودن آنان است و تنها راه رهایی از این مصائب  بازنگری در مورد مسأله‌ی‌ وحدت می‌باشد.
رهبر معظم انقلاب  با تأکید بر این‌که تهدید آمریکا و سرمایه‌داران صهیونیست حامی آن، متوجه تمام کشورهای اسلامی و ثروت عظیم منطقه است، «طرح خاورمیانه‌ی بزرگ» را در همین جهت دانستند و افزودند: دولت‌ها و ملت‌های اسلامی باید با بررسی جدی راه‌های وحدت، مقدمات این اولویت حیاتی را فراهم نمایند و در مقابل توطئه‌ی دشمنان برای جدایی مسلمانان هوشیار باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  با تأکید بر این‌که در اسلام قومیت‌ها و طائفه‌ها ملاک تشخص نیست و همه‌ی مسلمانان به رفتار برادرانه توصیه شده‌اند، تأکید کردند: دولت‌ها، نخبگان و رجال فرهنگی و دینی دنیای اسلام در قبال وحدت مسلمانان مسئولیت سنگینی دارند، زیرا اگر دشمنان بتوانند بر منطقه تسلط یابند، دنیای اسلام صد سال دیگر عقب خواهد افتاد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی  در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره‌ی امام خمینی رحمة‌الله‌علیه، توصیه‌ی همیشگی امام راحل را وحدت امت اسلامی برشمردند و افزودند: امروز مشخص شده که این توصیه بسیار حکیمانه و درست بوده است.
 
در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین خاتمی -رئیس‌جمهور- با تبریک سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و حضرت امام صادق علیه‌السّلام به رهبر معظم انقلاب اسلامی، ملت ایران و امت اسلامی، با اشاره به شرایط کنونی دنیای ظلم‌زده‌ی امروز و قربانی شدن ایمان و حرمت انسان  تأکید کرد: امروز بشر بیش از هر زمان دیگر نیازمند فهم درس‌ها و دستورات پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و اجرای درست آن‌ها است.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی