news/content
نسخه قابل چاپ
1395/01/01

پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۵

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خطاب به ملت ایران، سال ۱۳۹۵ را سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری کردند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است.

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
یا مقلّب القلوب و الأبصار. یا مدبّر اللّیل و النّهار. یا محوّل الحول و الأحوال. حوّل حالنا الی احسن الحال.

السّلام علی الصّدّیقة الطّاهرة، فاطمة المرضیّه، بنت رسول الله، صلّی الله علیه و آله. و السّلام علی ولیّ الله الأعظم، ارواحنا فداه و عجّل الله فرجه.

عید نوروز را به همه‌ی خانواده‌های ایرانی و افراد ایرانی در هر نقطه‌ی عالم تبریک عرض میکنم. عیدتان مبارک باشد هم‌میهنان عزیز. بخصوص به خانواده‌های عزیز شهیدان، به جانبازان عزیز، به خانواده‌های محترم آنها، و به همه‌ی ایثارگران تبریک عرض میکنم و یاد شهیدان بزرگوارمان و یاد امام عزیزمان را گرامی میدارم.

سالی که شروع شد -سال ۹۵- هم در آغاز و هم در پایان، متبرک به نام مبارک حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) است. هم اولِ این سال منطبق بر ولادت آن بزرگوار با ماه‌های قمری است، هم آخر این سال. بنابراین امیدواریم که ان‌شاءالله سال ۹۵ به برکت حضرت زهرا سال مبارکی باشد برای ملت ایران، و از معنویات آن بزرگوار و از راهنمائی‌های آن بزرگوار و از زندگی آن بزرگوار درس بگیریم و بهره‌مند شویم.

سالی که تمام شد -سال ۹۴- مثل همه‌ی سالهای دیگر، آمیزه‌ای از شیرینیها و تلخیها و فرازها و فرودها بود؛ طبیعت زندگی همین است؛ از تلخی حادثه‌ی منا تا شیرینی راهپیمائی ۲۲ بهمن و انتخابات هفتم اسفند؛ در تجربه‌ی برجام، از امیدهائی که برانگیخت، تا نگرانیهائی که در کنار آن هست؛ همه‌ی اینها جزو حوادث سال بود، و همه‌ی سالها همین جور است.

سالها و ایام عمر انسان، مشتمل بر فرصتهائی است و مشتمل بر تهدیدهائی است. هنر ما باید این باشد که از فرصتها استفاده کنیم و تهدیدها را هم تبدیل به فرصت کنیم. سال ۹۵ پیش روی ما است. در این سال هم مانند همیشه، فرصتها و تهدیدهائی وجود دارد. همه باید تلاش کنند تا بتوانیم از فرصتهای این سال به معنای حقیقی کلمه استفاده کنیم و کشور از اول تا آخرِ این سال تفاوتهای محسوسی پیدا کند.

امیدهائی وجود دارد برای سال ۹۵. انسان به مجموعه‌ی اوضاع که نگاه میکند، امیدهائی را مشاهده میکند. البته برای تحقق این امیدها باید تلاش کرد، باید کار شبانه‌روزی کرد و باید بی‌وقفه سعی و کوشش کرد. اصل قضیه این است که ملت ایران باید بتواند کاری بکند که خود را در مقابل تهدیدهای دشمنان و دشمنیهای آنها، از آسیب‌پذیری خارج کند. ما باید کاری کنیم که در مقابل تهدید دشمنان، آسیب‌پذیر نباشیم. آسیب‌پذیری را به صفر برسانیم.

به گمان من مسئله‌ی اقتصاد در اولویت اول است. یعنی وقتی انسان نگاه میکند، در میان مسائل اولویت‌دار، از همه فوری‌تر و نزدیکتر، مسئله‌ی اقتصاد است. اگر به توفیق الهی، هم ملت و هم دولت و مسئولان گوناگون، بتوانند در مسئله‌ی اقتصاد کارهای درست و بجا و متقن را انجام دهند، امید این هست که در مسائل دیگر، مثل مسائل اجتماعی، مثل آسیبهای اجتماعی، مثل مسائل اخلاقی، مثل مسائل فرهنگی هم تأثیرگذار باشند.

در مسئله‌ی اقتصاد، آن چیزی که مهم است و اصل است، مسئله‌ی تولید داخلی است؛ مسئله‌ی ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است؛ مسئله‌ی تحرک و رونق اقتصادی و مقابله‌ی با رکود است؛ اینها مسائل مبتلابه مردم است؛ اینها چیزهائی است که مردم آنها را حس میکنند و مطالبه میکنند؛ و آمارها و اظهارات خود مسئولین هم نشان میدهد که این مطالبات مردم و این خواسته‌های مردم بجا و به‌مورد است.

اگر ما بخواهیم مشکل رکود را حل کنیم، مشکل تولید داخلی را حل کنیم، بخواهیم مسئله‌ی بیکاری را حل کنیم، بخواهیم گرانی را مهار کنیم، علاج همه‌ی اینها در مجموعه‌ی مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی گنجانده شده است. اقتصاد مقاومتی شامل همه‌ی اینها است. میشود با اقتصاد مقاومتی به جنگ بیکاری رفت؛ میشود به جنگ رکود رفت؛ میشود گرانی را مهار کرد؛ میشود در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کرد؛ میشود فرصتهای بسیاری را برای کشور ایجاد کرد و از فرصتها استفاده کرد؛ شرطش این است که برای اقتصاد مقاومتی کار و تلاش انجام بگیرد.

گزارشی که برادران ما در دولت به من دادند، نشان میدهد که کارهای وسیعی کرده‌اند؛ منتها این کارها کارهای مقدماتی است؛ کارهائی است در زمینه‌ی بخشنامه‌ها و دستورها به دستگاههای مختلف؛ اینها کارهای مقدماتی است؛ اما آنچه که لازم است ادامه پیدا کند، عبارت است از اقدام کردن و عمل کردن و روی زمین، محصول کار را به مردم نشان دادن؛ این آن چیزی است که وظیفه‌ی ما است؛ که من ان‌شاءالله در سخنرانی شرحش را به آحاد ملت عزیزمان عرض خواهم کرد.

بنابراین آنچه که من به عنوان شعارِ امسال انتخاب میکنم، عبارت است از «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل». این، راه و جاده‌ی مستقیم و روشنی است به سمت آن چیزی که به آن احتیاج داریم. البته توقع نداریم که این اقدام و عمل، در ظرف یک‌ سال همه‌ی مشکلات را حل کند؛ اما مطمئنیم که اگر چنانچه اقدام و عمل به صورت برنامه‌ریزی شده و درست انجام بگیرد، ما در پایان این سال آثار و نشانه‌های آن را مشاهده خواهیم کرد. از همه‌ی کسانی که در این راه تلاش کردند و تلاش میکنند، تشکر میکنم.

بار دیگر به ملت عزیزمان سلام و تبریک عرض میکنم و صلوات خدا را بر محمد و آل محمد و بر حضرت بقیة الله اعظم (سلام الله علیه و ارواحنا فداه) مسئلت میکنم.

والسّلام علیکم و رحمة الله و برکاته

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 27 نظر ]
 • ح ،
  1395-01-08 - 10:26

  سال نو بر رهبر عزیزم و بر شما مبارک باد
 • حمزه ،
  1395-01-07 - 12:01

  بسم الله الرحمن الرحیم
   السلام علیک یا فاطمة الزهرا
  درود خدا بر حضرت امام خامنه ای، سایه امام مقتدر ما بر سر امت اسلامی مستدام باشد برای رهبری عزیز مان طول عمر از خداوند متعال آرزو مندم. 
  
 • عزت اله رضایی الشتر ،
  1395-01-07 - 11:45

   اغازسال جدید را به مقام معظم رهبری تبریک میگویم ارزوی سلامتی وطول عمر باعزت توام با موفقیت را از خدای بزرگ برای معظم له مسالت مینمایم
 • 1395-01-06 - 23:52

  مثل سخرانی های قبلی عالی بود
 • سیده ،
  1395-01-06 - 17:26

  سلام علیکم خدمت امام خامنه ای عزیز.   
  خداوند طول عمر باعزت به شما عطا فرماید. آرمین یا رب العالمین
 • 1395-01-05 - 13:42

  خوب بود 
 • سحر ،
  1395-01-04 - 15:54

  سایت خیلی خوبی است که مطالب خیلی خوبی دارد.
  
 • 1395-01-04 - 06:58

  سلام قربونش برام آقا را که همیشه با اوامرش خطهای کلی را میده . ان شاالله مسئولین بیشتر گوش بدن و عمل کنن
 • علی ،
  1395-01-03 - 08:35

  درود و سلام و تبریک ما بر فرزند دلاور زهرای اطهر علیها سلام امامنا الخامنه دام ظله العالی . 
 • ابدی ،
  1395-01-02 - 22:22

  خداوند سایه ی حضرت رهبر را بر سر ما مستدام بدارد/
 • سامان آرین ،
  1395-01-02 - 20:49

  انشاءالله که دولت مردان درک درستی از شعار رهبری در سال 95 پیداکنند و فقط به زدن بنر بسنده نکنند.
 • ورمقانی ،
  1395-01-02 - 12:29

  السلام علیک یا فاطمه الزهرا
  سال نو بر همه هم وطنان مبارک باشد ان شاالله . 
  در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحت امر حضرت ولی امر و
  به امید پیروزی ایران عزیز و طول عمر با عزت برای رهبر عزیزمان . 
 • 1395-01-02 - 11:38

  سلام اقا جان
  ماباتوایم ، وجان قابلی ندارد.خدایادرسال جاری ازعمر ما بکاه وبرعمررهبرافزا.اقاجان سال خوب و شاد وبابرکتی داشته باشید.
  ف.م
 • مرحمت السادات ،
  1395-01-02 - 10:24

  قربان جده شهیده ات آقا جان
  سلام علیکم و عید شما مبارک
  ای کاش در کنار بحث اقتصاد در مورد ضرورت رسیدگی عاجل به نابسامانی های فرهنگی هم تذکراتی لطف میکردید چون همان طور که بارها قبلا هشدار داده اید دشمن از داخل در حال تخریب زیرساخت های فرهنگی و شخم زدن بنیان خانواده و تغییر سبک زندگی مردم است اما نه تنها سازوکار ضربتی و موثری از دولتمردان اتخاذ نشده که بیشتر کمک گردش چرخ اجانب بوده اند تا نهی از منکر و برآوردن منویات حزب الله.
  التماس دعا
 • مجتبی لشکربلوکی ،
  1395-01-02 - 09:40

  سال نو مبارک برهمگان
  السلام عیک یا زهرای مرضیه (س)
  افتخار میکنم چنین رهبر فرزانه ای دارم
  انشاالله دولت همه همت خود را در این سال برای تحقق این مهم بکار ببرد .
  
 • اهوازی ،
  1395-01-02 - 09:37

  رهبر عزیزم 
  پدر معنوی ما 
  سال نو مبارک 
  انشاالله سایه ات بالای سرمان همیشه برقرار باشد 
  لبیک یا خامنه ای
 • گمنام ،
  1395-01-02 - 02:03

  بسم رب المهدی عج
  لبیک یا امام خامنه ای...
  الهی از ما حرکت از تو برکت...
  یاعلی علیه السلام ...
 • عبدالعظیم ،
  1395-01-02 - 01:49

  با سلام و تبریک سال نو
  امیدواریم دولت و ملت امسال بتوانند به این شعار جامعه ی عمل و اقدام بپوشانند تا تفاوت محسوسی در این کشورر عزیزمان دیده شود و دل امام خامنه ای عزیز شاد گردد.
  اللهم احفظ امام الخامنه ای 
  
 • سامان ،
  1395-01-02 - 01:28

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با تشکر فراوان از مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی که شعاری مبارک و نورانی را فرمودند که ان شاالله تمام ایرانیان ارجمند در این راه و جاده ی روشن گامهای بلند واستوار مانند در مسیر هدایت کشور عزیز به سوی قله های مرتفع برخواهند داشت.
  وسلامعلیکم ورحمه الله وبرکاته
 • نيما ،
  1395-01-01 - 19:18

  ما همه سرباز توايم /گوش به فرمان توايم
 • 1395-01-01 - 16:27

  سلام رهبر عزیزم عیدتان مبارک باشد. ان شاالله همیشه سلامت باشید و انقلابمان را به اقا امام زمان (عج) برسانید . ان شاالله ما بتوانیم شما را از نزدیک زیارت کنیم
 • محمد درویش زاده ،
  1395-01-01 - 15:01

  بسم الله الرحمن الرحیم
  انشا الله به شعار سال عمل شود 
 • علی ،
  1395-01-01 - 14:46

  سلام
  تشکر می کنم از زحمات خوب شما
  اما خوهشمندم که اگر امکان دارد متن یا صوت یا فیلم سخنرانی های حضرت آقا را بلافاصله بعد از سخنرانی بزارید. نه روز بعد
  خیلی ممنون
 • 1395-01-01 - 08:43

  بسم الله الرحمن الرحیم
  السلام علیک یا فاطمة الزهرا
 • mostafa ،
  1395-01-01 - 08:41

  درود خدا بر حضرت امام خامنه ای 
 • امین ،
  1395-01-01 - 08:34

  انشاء الله مبارک باشد و سایه امام مقتدر ما بر سر امت اسلامی مستدام باشد.
 • محسن ،
  1395-01-01 - 08:28

  السّلام علی الصّدّیقة الطّاهرة، فاطمة المرضیّه، بنت رسول الله، صلّی الله علیه و آله. و السّلام علی ولیّ الله الأعظم، ارواحنا فداه و عجّل الله فرجه
  
  ان شاء الله سال خوبی برای کشور و جهان اسلام باشه همچنین برای رهبری عزیز و تمام مومنین و مومنات...
  با آرزو های خوب برای همه،برا منم دعا کنید ممنون.
  
پیامک‌های این دیدار
 • پیام نوروز ۹۵ رهبر انقلاب: عید نوروز را به همه‌ی خانواده‌های ایرانی تبریک می‌گویم؛ عیدتان مبارک هم‌میهنان عزیز/ همه تلاش کنند تا بتوانیم از فرصت‌های این سال استفاده کنیم و کشور تا آخر سال تفاوت‌های محسوسی پیداکند.
 • رهبر انقلاب در پیام نوروزی: اصل قضیه این است که ملت ایران باید خود را در برابر تهدیدات دشمنان از آسیب‌پذیری خارج کند. مسئله‌ی اقتصاد در اولویت اول است/ اگر دولت و ملت بتوانند در مسئله‌ی اقتصاد کارهای درستی انجام دهند، امید این هست که در مسائل دیگر هم تأثیرگذار باشند.
 • رهبر انقلاب در پیام نوروزی: در مسئله‌ی اقتصاد، آنچه که اصل است، تولید داخل، اشتغال، رفع بیکاری، رونق اقتصادی و مقابله با رکود است/ علاج همه‌ی اینها در اقتصاد مقاومتی است و باید برای اقتصاد مقاومتی کار و تلاش انجام بگیرد/ شعار امسال: «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی