news/content
1394/07/29

نامه رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور درباره الزامات اجرای برجام

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه‌ای به آقای روحانی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی، با اشاره به بررسی‌های دقیق و مسئولانه‌ی برجام در مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی و عبور این موافقتنامه از مجاری قانونی، دستورات مهمی را درخصوص رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه‌ی کشور صادر و با برشمردن تأکیدات و الزامات ۹ گانه در اجرای برجام، مصوبه‌ی جلسه‌ی ۶۳۴ مورخ ۹۴/۵/۱۹ شورای عالی امنیت ملی را با رعایت این موارد و الزامات تأیید کردند.
متن نامه‌ی رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است.
https://farsi.khamenei.ir/ndata/news/31168/smpf.jpg

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

جناب آقای روحانی
رئیس جمهور اسلامی ایران و رئیس شورای عالی امنیّت ملّی (دامت توفیقاته)

با سلام و تحیّت؛
اکنون که موافقت‌نامه‌ی موسوم به «برجام» پس از بررسی‌های دقیق و مسئولانه در مجلس شورای اسلامی، کمیسیون ویژه و دیگر کمیسیون‌ها و نیز در شورای عالی امنیّت ملّی، سرانجام از مجاری قانونی عبور کرده و در انتظار اعلام نظر اینجانب است، لازم میدانم نکاتی را یادآور شوم تا جنابعالی و دیگر دست‌اندرکارانِ مستقیم و غیرمستقیم آن، فرصتهای کافی برای رعایت و حفظ منافع ملّی و مصالح عالیه‌ی کشور در اختیار داشته باشید.

۱) پیش از هر چیز لازم میدانم از همه‌ی دست‌اندرکاران این فرایند پرچالش، در همه‌ی دوره‌ها از جمله هیئت مذاکره‌کننده‌ی اخیر که در توضیح نقاط مثبت و در اصلِ تثبیت آن نقاط همه‌ی سعی ممکن خود را به کار بردند، و نیز از منتقدانی که با ریزبینیِ قابل تحسین، نقاط ضعف آن را به همه‌ی ما یادآور شدند و مخصوصاً از رئیس و اعضای کمیسیون ویژه‌ی مجلس و نیز از اعضای عالی‌مقام شورای عالی امنیّت ملّی که با درج ملاحظات مهمّ خود، برخی از نقاط خلأ را پوشش دادند، و سرانجام از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی که با تصویب طرحی محتاطانه، راه درست اجرا را به دولت ارائه کردند، و نیز از رسانه‌ی ملی و نویسندگان مطبوعات کشور که با همه‌ی اختلاف‌نظرها، در مجموع تصویر کاملی از این موافقت‌نامه در برابر افکار عمومی نهادند، قدردانی خود را اعلام دارم. این مجموعه‌ی پر حجم کار و تلاش و فکر در مسئله‌ای که گمان میرود از جمله‌ی مسائل به یاد ماندنی و عبرت‌آموز جمهوری اسلامی باشد، در خور تقدیر و مایه‌ی خرسندی است. به همین دلیل با اطمینان میتوان گفت که پاداش الهی برای این نقش آفرینی‌های مسئولانه، مشتمل بر نصرت و رحمت و هدایت ذات حضرت حق خواهد بود، ان‌شاءالله؛ زیرا وعده‌ی نصرت الهی در برابر نصرت دین او، تخلّف‌ناپذیر است.

۲) جنابعالی با سابقه‌ی چند دهه حضور در متن مسائل جمهوری اسلامی، طبعاً دانسته‌اید که دولت ایالات آمریکا، در قضیّه‌ی هسته‌ای و نه در هیچ مسئله‌ی دیگری، در برابر ایران رویکردی جز خصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند. اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا در دو نامه به اینجانب مبنی بر اینکه قصد براندازیِ جمهوری اسلامی را ندارد، خیلی زود با طرف‌داری‌اش از فتنه‌های داخلی و کمک مالی به معارضان جمهوری اسلامی، خلاف واقع از آب درآمد و تهدیدهای صریح وی به حمله‌ی نظامی و حتّی هسته‌ای –که میتواند به کیفرخواست مبسوطی علیه وی در دادگاه‌های بین‌المللی منتهی شود– پرده از نیّت واقعی سران آمریکا برداشت. صاحب‌نظران سیاسی عالَم و افکار عمومی بسیاری از ملّتها، بوضوح تشخیص میدهند که عامل این خصومت تمام‌نشدنی، ماهیّت و هویّت جمهوری اسلامی ایران است که برخاسته از انقلاب اسلامی است. ایستادگی بر مواضع بر حقّ اسلامی در مخالفت با نظام سلطه و استکبار، ایستادگی در برابر زیاده‌طلبی و دست‌اندازی به ملّتهای ضعیف، افشای حمایت آمریکا از دیکتاتوری‌های قرون وسطائی و سرکوب ملّتهای مستقل، دفاع بی‌وقفه از ملّت فلسطین و گروه‌های مقاومت میهنی، فریاد منطقی و دنیاپسند بر سر رژیم غاصب صهیونیست، قلمهای عمده‌ای را تشکیل میدهند که دشمنی رژیم ایالات متّحده‌ی آمریکا را بر ضدّ جمهوری اسلامی، برای آنان اجتناب‌ناپذیر کرده است؛ و این دشمنی تا هنگامی که جمهوری اسلامی با قدرت درونی و پایدار خود، آنان را مأیوس کند ادامه خواهد داشت.
چگونگی رفتار و گفتار دولت آمریکا در مسئله‌ی هسته‌ای و مذاکرات طولانی و ملال‌آور آن، نشان داد که این نیز یکی از حلقه‌های زنجیره‌ی دشمنی عنادآمیز آنان با جمهوری اسلامی است. فریب‌کاری آنان در دوگانگی میان اظهارات اوّلیّه‌ی آنان که با نیّت قبول مذاکره‌ی مستقیم از سوی ایران انجام میشد، با نقض عهدهای مکرّر آنان در طول مذاکرات دوساله و همراهی آنان با خواسته‌های رژیم صهیونیستی و دیپلماسی زورگویانه‌ی آنان در رابطه با دولتها و مؤسّسات اروپاییِ دخیل در مذاکرات، همه نشان‌دهنده‌ی آن است که ورود فریب‌کارانه‌ی آمریکا در مذاکرات هسته‌ای، نه با نیّت حل‌وفصل عادلانه، که با غرض پیشبرد هدفهای خصمانه‌ی خود درباره‌ی جمهوری اسلامی صورت گرفته است.
بی‌شک حفظ هوشیاری نسبت به نیّات خصمانه‌ی دولت آمریکا و ایستادگی‌هایی که بر اثر آن در طول مسیر مذاکرات از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به کار رفت، توانست در موارد متعدّدی، از ورود زیانهای سنگین جلوگیری کند. با این حال، محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است، دچار نقاط ابهام و ضعفهای ساختاری و موارد متعدّدی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه‌به‌لحظه،‌ میتواند به خسارتهای بزرگی برای حال و آینده‌ی کشور منتهی شود.

۳) بندهای نه‌گانه‌ی قانون اخیر مجلس و ملاحظات ده‌گانه‌ی ذیل مصوّبه‌ی شورای عالی امنیّت ملّی، حاوی نکات مفید و مؤثّر است که باید رعایت شود، با این حال برخی نکات لازم دیگر نیز هست که همراه با تأکید بر تعدادی از آنچه در آن دو سند آمده است،‌ اعلام میگردد.
اوّلاً: از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریمهای ظالمانه‌ی اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرائی شدن آن در برجام به بعد از اقدامهای ایران موکول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلّف طرفهای مقابل، تدارک شود، که از جمله‌ی آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتّحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریمها است. در اعلام اتّحادیه‌ی اروپا و رئیس‌جمهور آمریکا، باید تصریح شود که این تحریمها بکلّی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریمها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ی نقض برجام است.
ثانیاً: در سراسر دوره‌ی هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه‌ی مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و فعّالیّتهای برجام را متوقّف کند.
ثالثاً: اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس، پایان پرونده‌ی موضوعات حال و گذشته (PMD) را اعلام نماید.
رابعاً: اقدام در مورد نوسازی کارخانه‌ی اراک با حفظ هویّت سنگین آن، تنها در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد قطعی و مطمئن درباره‌ی طرح جایگزین و تضمین کافی برای اجرای آن منعقد شده باشد.
خامساً: معامله‌ی اورانیوم غنی‌‌شده‌ی موجود در برابر کیک زرد با دولت خارجی در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد مطمئن دراین‌‌باره همراه با تضمین کافی منعقد شده باشد. معامله و تبادل مزبور، باید بتدریج و در دفعات متعدّد باشد.
سادساً: مطابق مصوّبه‌ی مجلس،‌ طرح و تمهیدات لازم برای توسعه‌ی میان‌مدّت صنعت انرژی اتمی که شامل روش پیشرفت در مقاطع مختلف از هم‌اکنون تا پانزده سال و منتهی به ۱۹۰ هزار سو است،‌ تهیّه و با دقّت در شورای عالی امنیّت ملّی بررسی شود. این طرح باید هرگونه نگرانی ناشی از برخی مطالب در ضمائم برجام را برطرف کند.
سابعاً: سازمان انرژی اتمی، ‌تحقیق و توسعه در ابعاد مختلف را در مقام اجرا به‌گونه‌ای سامان‌دهی کند که در پایان دوره‌ی هشت‌ساله هیچ کمبود فنّاوری برای ایجاد غنی‌سازیِ مورد قبول در برجام وجود نداشته باشد.
ثامناً: توجّه شود که در موارد ابهام سند برجام، ‌تفسیر طرف مقابل مورد قبول نیست و مرجع، متن مذاکرات است.
تاسعاً: وجود پیچیدگی‌ها و ابهامها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلّفات و فریب‌کاری در طرف مقابل بویژه آمریکا، ایجاب میکند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند، برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهّدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است،‌ تشکیل شود. ترکیب و وظایف این هیئت باید در شورای عالی امنیّت ملّی تعیین و تصویب شود.

با توجّه به آنچه ذکر شد، مصوبه‌ی جلسه‌ی ۶۳۴ مورخ ۹۴/۵/۱۹ شورای عالی امنیّت ملّی با رعایت موارد یاد شده تأیید میشود.
در خاتمه همان‌طور که در جلسات متعدّد به آن‌جناب و دیگر مسئولان دولتی یادآور شده و در جلسات عمومی به مردم عزیزمان گوشزد کرده‌ام، رفع تحریمها هر چند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملّت ایران کار لازمی است، لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدّی گرفتن و پیگیری همه‌‌جانبه‌ی اقتصاد مقاومتی میسّر نخواهد شـد. امید است که مراقبت شود که این مقصود با جدّیّت تمام دنبال شود و بخصوص به تقویت تولید ملّی توجّه ویژه صورت گیرد و نیز مراقبت فرمایید که وضعیّت پس از برداشته شدن تحریمها، به واردات بی‌رویّه نینجامد، و بخصوص از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا جدّاً پرهیز شود.
توفیقات جنابعالی و دیگر دست‌اندرکاران را از خداوند متعال مسئلت مینمایم.
 
سیّدعلی خامنه‌ای
۲۹ مهرماه ۹۴

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 87 نظر ]
 • گمنام ،
  1394-08-22 - 18:51

  باسلام گفتم برای اولین بار اسمم هرچند ناشناخته در دلباختگان مسلم زمانه ام امام خامنه ای عزیزم باشه. 
  گوش بفرمانتونم آقا ان شاالله
 • 1394-08-13 - 11:07

  لبیک یا خامنه ای
 • محمد مهدی ،
  1394-08-12 - 21:37

  لبیک یا خامنه‌ای. خداوند سایه شما رو از سر ما کم نکنه.
 • یحیی خدابخش ،
  1394-08-12 - 20:21

  با سلام رهبر عزیزم تا جان دارم دوستت دارم 
  امریکا و هر کشوری که به فکر ظلم باشد سرکوب خواهد شد.
  
 • با ولایت تا شهادت ،
  1394-08-12 - 18:54

  لبیک یا خامنه ای (حفظه الله تعالی)
  مرگ بر منافق
  مرگ بر آمریکا
  مرگ بر اسراییل
  مرگ بر آل سعود
 • علی ،
  1394-08-05 - 11:03

  اینکه یک هیات ناظر تشکیل شود و روند رفع تحریم ها را رصد کند، نکته ی بسیار خوبی بود.
 • 1394-08-05 - 01:01

  لبیک یا سید علی
 • مهدی ستوده ،
  1394-08-05 - 00:53

  آقا جان سلام خدا را شاهد می گیرم که این چند ماه اخیر چقدر حرص خوردم و با خواندن نامه جناب عالی آروم شدم خدا سایه شما را از سر ما کم نکنه التماس دعا برای تعجیل در فرج صلوات
 • حسین کرابی ،
  1394-08-04 - 20:26

  سلام برحجت خدا
   ملت ازشما تشکر میکند الحمدالله که چنین ایتی درزمین رهبر ماشده 
  گوش به فرمانیم تاخفتگان عالم رابیدار کنیم
 • انجمن پاسداران ظهور ،
  1394-08-02 - 19:03

  ضمن عرض سلام و تسلیت ایام عاشورا به محضر پروردگار عالمیان آقا امام زمان(عج) و رهبر عزیزم و همه آزاد اندیشان و آزاد مردان عالم نکته سنجی ایشان را ارج مینهم و از خداوند متعال توفیقات روز افزون را برای ایشان و دست اندرکاران نظام ایران اسلامی برای آماده سازی کشوری مقتدر و قدرتمند در تمامی صحنه ها برای بستر سازی قیام آقاامام زمان (عج)خواستارم.من الله توفیق.یاعلی
 • بهرامی ،
  1394-08-02 - 16:03

  لبیک یا خامنه ای
 • سعيدعلومي ،
  1394-08-02 - 15:50

  باسلام ودرود فراوان بر رهبر فرزانه انقلاب از خداوند متعال مي خواهم سايه شما كه همان رحمت الهي يست برسرما مستطام ، اميدوارم خدا دشمن داخلي وخارجي را در اين موضوع برجام وتمام موارد خصومت شان به خودشان بركرداند انشا الله تعالي
 • شیخی ،
  1394-08-02 - 14:33

  امیدوارم آقای روحانی وهمه مسؤولین مربوط به برجام واعضای محترم اقتصادی دولت توجه کافی به نامه رهبر داشته باشن که بعدا بهانه گیری نکنند که گول خوردیم واشتباه کردیم و... مردم ایران هیچ عذری رانمی پذیرند
 • نفيسه مرصوصي ،
  1394-08-02 - 07:21

  فقط اظهارات رهبر عزيز دل هاي ما را آرام مي كند و نگراني از سوء استفاده دشمن كاهش مي دهد.
  خداوند امام خامنه اي را حفظ نمايد
  اميدواريم كه فرمايشات ايشان را انجام دهند و قدر آن را بدانند
 • mostafa ،
  1394-07-29 - 18:18

  لبیک یا خامنه ای
  
 • 1394-07-29 - 18:17

  تایید مشروط، نقاط ضعف و ..... هیچ کی نگه که در مورد برجام هشدار نداده بودیم
 • 1394-07-29 - 18:14

  مدت گرم ای روحانی و ظریف که زحمت اصلی را کشیدید
 • محمدامین ،
  1394-07-29 - 18:08

  جانم فدای رهبرم سیدعلی 
 • زهرا ،
  1394-07-29 - 18:07

  سلام آقای عزیزم, به حق این ایام عزیز, خداوند شمارو برای اسلام و مسلمین تا ظهور امام عصر (ع) حفظ کند. الان میفهمیم سخن پربار امام رحمه علیه را که فرمودند" پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به مملکت نرسد". با نامه پر از صلابت و حکیمانه شما دلمان آرام گرفت. 
 • reza ،
  1394-07-29 - 18:02

  من طلبه سال نهم حوزه علمیه خراسان رضوی هستم
  اینقدر که این دو سه ماه ناراحت شدم بابت برجام 
  همه یه دفعگی با این نامه از بین رفت 
  خدایا ممنون بابت این رهبر خوبمون
 • سید دانیال هاشمی ،
  1394-07-29 - 18:02

  واقعاً باید بالید به این همه سیاست امام خامنه ای که چگونه تمام رشته های دشمنان نظام را پنبه کرد .
 • محمدشاهنظری ،
  1394-07-29 - 18:00

  به ایرانی بودن خودم افتخار میکنم وقتی رهبر بصیری چون شما دارم 
 • مجتبی ،
  1394-07-29 - 17:55

  الحمدلله
 • غلامرضا آقاپور ،
  1394-07-29 - 17:52

  آقاجان به والله تمام عمرم فدای یک لحظه نفس گرمت .
 • حسین ،
  1394-07-29 - 17:50

  به فدایت ای سید علی جان
 • چشم‌انتظار ،
  1394-07-29 - 17:46

  تمام عمرم فدای یک نفست، ای امام...
 • حسین مک ،
  1394-07-29 - 17:46

  لبیک یا مولانا امام خامنه ای
 • روح الله ،
  1394-07-29 - 17:46

  بسمه تعالی
  بعد از اعمال تحریم های ظالمانه و در مقایسه با ده دوازده سال پیش، زندگی بر مردم سخت شده است. در این مدت مردم به خوبی همراهی کردند، رواست ثمره این پایداری و مقاومت را دریافت کنند.
 • حمید ،
  1394-07-29 - 17:44

  سلام بر رهبر عزیز تر از جانم
  این نامه آقا مثل یک گل لایی از فاصله 50متری به کشورهای غربی به ویژه آمریکایی هاست که حالا حالا ها باید بدوند تا بفهمند از کجا و چه جوری این گل رو خوردند؟؟!!
  آقایون دیپلمات
  اینه دیپلماسی عزت و پیشرفت اقتدار ملی اسلامی
  آخه تا کی دیپلماسی ذلت و التماس؟؟؟؟؟؟؟؟
 • کامران ،
  1394-07-29 - 17:43

  لبیک یا خامنه ای ، خدا رو شکر که رهبری به صلابت و اقتدار شما داریم که فلان بمب و تهدید ذره ای از قاطعیت و شجاعتتون کم نمیکنه ، انتظار همه ملت از دولت این هست که مو به مو دستورات آقا رو اجرایی کنند
  
 • محمد مدواری ،
  1394-07-29 - 17:42

  ایدکم الله یا ایها العزیز .....
  یا علی..........یا زهرا
 • رضا اورموی ،
  1394-07-29 - 17:40

  آرامش امت سایه ات به سرم مستدام باد 
 • مصطفی جوکار ،
  1394-07-29 - 17:40

  راستی یک سوال آقا 
  در ولایتی که مبنایش محبت است ، ولی فقیه دستور هم باید بدهد یا نه ؟؟؟
  
  امان از کسانی که حرف هایت را نمی شنوند.....
 • javad ،
  1394-07-29 - 17:39

  لبیک یااماما..
 • 1394-07-29 - 17:38

  آقا گوش به فرمانیم
 • حسینی ،
  1394-07-29 - 17:38

  با سلام خدمت امام عزیزم; امام خامنه ای مدظله
  تشکر فراوان.
 • حسن ،
  1394-07-29 - 17:37

  آآآآآآآآآآآآآآه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه..........................
 • 1394-07-29 - 17:36

  با سلام، "لبیک یا خامنه ای "باز هم مثل همیشه گوش به فرمانت هستیم. یک بار دیگر به خاطر راهنمایی شما ممنون. 
 • SAABER ،
  1394-07-29 - 17:36

  ااااااالله* ااااااالله* ااااااالله* . .......
  ااااااالله* ااااااالله* ااااااالله اکبر* . .......
  ااااااالله* ااااااالله* کلام ااااااالله* . .......
  ایام ااااااالله* کلام ااااااالله* ولایت ااااااالله* (ص)*(ع)*(س)*(عج)* . .......
  ااااااالله* ااااااالله* ااااااالله* سید نور حضرت امام پیشواي كبير* پدر روحین تن ناب* روح سردار نورخدای رحمان* عبدااااااالله* راحل ره* روح ااااااالله* . ....... 
  
  ااااااالله* ااااااالله* ااااااالله* . ....... 
  ااااااالله* ااااااالله* ااااااالله اکبر* . .......
  ااااااالله* ااااااالله* کلام ااااااالله* . .......
  ایام ااااااالله* کلام ااااااالله* ولایت ااااااالله* (ص)*(ع)*(س)*(عج)* . .......
  ااااااالله* ااااااالله* ااااااالله* حضرت سید امام علی* مولا مقتدای امتهای واحده اسلام عزیز* بحق نایب نورحضرت عدل* رسول آخر* حجت ناب مهدي صاحب الزمان* عج ااااااالله* رهبر * ثور امین حق* نور ااااااالله* . .......
  
  ااااااالله* ااااااالله* ااااااالله اکبر* ثوریاران جانفدااا عاشوراااااییان پیشتاز* شهید ااااااالله*. .....
  
  ااااااالله* ااااااالله* ااااااالله اکبر* فداااااااااااااا تا قیامت* . .......
  ااااااالله* ااااااالله* ااااااالله اکبر* فداااااااااااااا تا قیامت* . .......
  ااااااالله* ااااااالله* ااااااالله اکبر* فداااااااااااااا تا قیامت* . .......
  ااااااالله* ااااااالله* ااااااالله اکبر* فداااااااااااااا تا قیامت* . .......
  ااااااالله* ااااااالله* ااااااالله اکبر* فداااااااااااااا تا قیامت* . .......
  
  ااااااالله* ااااااالله* اللهم صل على محمد وال محمد وعجل فرجهم الشريف* . .......
 • زهرا شاقلانی پور ،
  1394-07-29 - 17:32

  سلام
  نور دیده ما 
  صحبتهای شما همیشه باعث سربلندی و دلگرمی است. پس از حرف و حدیث های فراوانی که راجع به این موضوع بود نظر نهایی شما فصل الخطابی بر تمام دل مشغولی های دلسوزان اسلام و ایران عزیز بود.
  سایه تان بر سر ما مستدام باد.
 • محمد کرمی ،
  1394-07-29 - 17:31

  آقا جان خدا نکهدارت باشد . ای عزیز مسلمین جهان .
 • فدایی آقا ،
  1394-07-29 - 17:24

  لبیک یا خامنه ای لبیک یا حسین است
 • حمید ،
  1394-07-29 - 17:19

  خدایا شاکر توام از رهبری مثل سید علی توی ماشین بودم که رادیو داشت متن نامه رهبری رو می خوند واقعا احساس غرور کردم و اشکم جاری شد
 • Ahmadov ،
  1394-07-29 - 17:14

  حرفهای سید محصول درد دلش با مادرش زهراست
 • فاطمه کاکادزفولی ،
  1394-07-29 - 14:48

  سلام آقاجان ممنون مثل همیشه حرفات آبی بود که بر آتش درونمان ریخته شد اما نه اینکه سرد بشیم بلکه عزم و ارادمون جدی شد برا مبارزه چون خدا مثل تویی رو برامون قرارداده تا گرگ صفتان خیال خام به خود راه ندهند .الهی تا ظهور حضرت مهدی(عج)زنده باشی تا پرچم انقلابرو به دست مبارکشون بدی.
  اینقدر از پیامتون مسرورم که هرچی تو این چند ماه حرص وجوش خوردم فراموشم شد.
  آقاجون خدا حفظت کنه 
  بازم ممنون فرزند زهرا(س)
 • مهدی پورقربان ،
  1394-07-29 - 14:48

  ان شا الله دولت حقیقتا این نکات رو رعایت کنه...
  
 • محمد حسین ،
  1394-07-29 - 14:48

  آفرین به این شجاعت
 • امین ،
  1394-07-29 - 14:47

  هیهات منا الذله
 • 1394-07-29 - 14:47

  سلام و درود خداوند متعال بر رهبر عزیز و بصیرمان. امیدواریم دولت تمام موارد و الزامات ۹گانه را به دقت و با چشمی باز پیگیری و رَصد نماید.
 • سید ،
  1394-07-29 - 14:47

  بسیار زیبا و دقیق بود
 • عباس رمضانی ،
  1394-07-29 - 14:46

  الله اکبر خامنه ای رهبر ، مرگ بر ضد ولایت فقیه ، مرگ بر آمریکا ، مرگ بر اسراییل ، خدایا خدایا تا انقلاب مهدی عج خامنه ای رهبر محافظت بفرما . 
 • روح الله ،
  1394-07-29 - 14:46

  سلام و درود خدا بر امام خامنه ای عزیز( حفظه الله)
 • سید مسعود جعفری ،
  1394-07-29 - 14:45

  جانم فدای رهبر هوشیار و اسلام شناس، امام سید علی خامنه ای.
 • عاشق شهادت ،
  1394-07-29 - 14:45

  خدایا سایه ی آقاجانمون حضرت امام خامنه ای (حفظالله) تا ظهور حضرت حجت عج بالاسرما نگهدار...
  خدایا بعضی از این مسولین مارو آدمشون کن و بیان تو صراط مستقیم 
 • گلپايگاني ،
  1394-07-29 - 14:45

  سلام
  الهي فداي رهبرم بشم انشاالله كه هميشه با درايت و تدابير بموقعه اش
  دل دشمنان را به درد آورده و توطئه هاي شوم آنها را بر آب كرده و نم به زخم دلشان ميزند.
  بارالها سايه اش را تا ظهور دولت يار بر سرمسلمانان جهان حفظ بفرما.
 • 1394-07-29 - 14:45

    خدا عمر طولاني به رهبری عنایت فرمایند.
 • محمود صالح زاده ،
  1394-07-29 - 14:44

  سلام
  مایه ی خرسندی ملت ما و امت اسلامیه که دقت حضرت آقا تا این اندازه ظریف و کاربردی هست
  ان شاالله از گزند زمانه محفوظ باشند..
  
 • للحق ،
  1394-07-29 - 14:44

  ای جانم فدای رهبر
 • مجتبی علیزاده ،
  1394-07-29 - 14:44

  اللهم احفظ امامنا الخامنه ای بالقرآن
 • روح الله ،
  1394-07-29 - 14:44

  سلاو و درود خدا بر امام خامنه ای عزیز( حفظه الله)
 • hesn08 ،
  1394-07-29 - 14:43

  اللهم عجل لولیک الفرج
  ان شاالله گوش های شنوای امت پیام را دریافت کرد...
  خداقوت
  التماس دعای فرج
  
 • محمد ،
  1394-07-29 - 14:42

  احسنت یا امام احسنت
 • محمد - خرمشهر ،
  1394-07-29 - 14:40

  سلام آقا
  ممنونیم آقا جان
 • محمد - خرمشهر ،
  1394-07-29 - 14:40

  سلام آقا
  ممنونیم آقا جان
 • مهدی ترابی ،
  1394-07-29 - 14:40

  دست خدا برسر ماست ****خامنه ای رهبر ماست
  ولایت فقیه هدیه ای است که خدا به ما داده است.
  
 • قطره ،
  1394-07-29 - 14:40

  خدا شما رهبر عزیزمان را برای این انقلاب و اسلام حفظ کند
 • دانشجوی هسته ای ،
  1394-07-29 - 14:39

  اللهم احفظ قاعدناالخامنه ای
  من یک دانشجوی هسته ای در مقطع کارشناسی ارشد هستم، حقیقتا بعد از برجام دچار یاس و ناامیدی شده بودم. با این نامه نشاط دوباره ای گرفتم، بسیار متشکرم.
  التماس دعا
 • علیرضارضایی مجنون ،
  1394-07-29 - 14:38

  سلام
  به این میگن ضربه‌ی فنی
  دقیقا منتظر همین نامه بودیم
  الحمدالله به هوشیاریِ رهبرِ عزیزمون
 • محمد ،
  1394-07-29 - 14:38

  منتظر هستیم با لب تر کردن شما خانه کفر را ویران کنیم
 • مهدی ،
  1394-07-29 - 14:37

  ان شاالله خداوندسایه ی چنین رهبری راازسرملت کم نکندومردم نیزهمواره گوش به فرمان ایشان باشندتانه تنهادشمنان خارجی بلکه دشمنان داخلی نیزنتوانندبه اسلام وملت بزرگ ایران لطمه ای واردکنند.اسلام همیشه پیدوزاست حتی اگربعضی ها نخواهند
 • محمد ،
  1394-07-29 - 14:37

  سلام آقا
  ممنونیم آقا جان
 • هادی ،
  1394-07-29 - 14:36

  فدای درایتت آقا. الهی سایت همیشه روسرمون باشه و خدا از عمر ما بگیره و به عمر شما اضافه کنه. ان شالله
  عالم به فدای امام زمان و نائب برحقش
 • 1394-07-29 - 14:35

  درود بر رهبری عزیز
 • یوسف هدایتی ،
  1394-07-29 - 14:35

  الحمد الله که رهبری هوشمند و با تدبیر در رأس این نظام اسلامی قرار دارد.
  " اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای"
  
  
 • 1394-07-29 - 14:34

  خدایا شکرت آقا اروممون کری جانم فدای رهبر
 • 1394-07-29 - 14:34

  احسنت بر آقای عزیزمون
 • 1394-07-29 - 14:34

  لبیک یا خامنه ای ،
  لبیک یا خامنه ای ،
  لبیک یا خامنه ای ،
  لبیک یا خامنه ای ،
  ......
 • 1394-07-29 - 14:33

  احسنت بر آقای عزیزمون
 • 1394-07-29 - 14:33

  احسنت بر آقای عزیزمون
 • سخنگو ،
  1394-07-29 - 14:33

  سلام برادران
  خداقوت
  لینک صفحه اصلی را اصلاح کنید
  لینک صفحه 31167 را روی 31168 بیاندازید
 • فیاض ،
  1394-07-29 - 14:33

  اللهم احفظ قائدنا الخامنه ای الی ظهور المهدی
 • عطاریه ،
  1394-07-29 - 14:33

  خدا سایه آقا رو از سر ما کوتاه نکنه
 • فاطمه زند ،
  1394-07-29 - 14:33

  آقا ممنونیم. می دونید چند ماهه منتظر این پیام شماییم...
 • سیصد و سیزدهم ،
  1394-07-29 - 14:31

  به خدا اگر شما نبودی آقا این غرور رو الان نداشتیم
  خدا شما رو برامون نگه داره...
 • سیصد و سیزدهم ،
  1394-07-29 - 14:31

  به خدا اگر شما نبودی آقا این غرور رو الان نداشتیم
  خدا شما رو برامون نگه داره...
 • علي ،
  1394-07-29 - 14:31

  دم شما گرم است رهبر عزيز
 • علي ،
  1394-07-29 - 14:31

  دم شما گرم است رهبر عزيز
پیامک‌های این دیدار
 • رهبر انقلاب: محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و موارد متعددی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه‌به‌لحظه،‌ می‌تواند به خسارت‌های بزرگی برای حال و آینده‌ی کشور منتهی شود
 • رهبر انقلاب: در سراسر دوره‌ی ۸ ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد/ اقداماتی که در دو بند بعدی آمده، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس پایان پرونده‌ی موضوعات حال و گذشته (PMD) را اعلام نماید.‌
 • رهبر انقلاب: سازمان انرژی اتمی، تحقیق و توسعه در ابعاد مختلف را در مقام اجرا به‌گونه‌ای ساماندهی کند که در پایان دوره‌ی ۸ ساله هیچ کمبود فناوری برای ایجاد غنی‌سازی مورد قبول در برجام وجود نداشته باشد.
 • رهبر انقلاب: در موارد ابهام برجام، تفسیر طرف مقابل مورد قبول نیست و مرجع، متن مذاکرات است/ رفع معضلات کنونی جز با پیگیری اقتصاد مقاومتی میسر نخواهد شد/ مراقبت فرمائید که وضعیت پس از برداشتن تحریم، به واردات بی‌رویه نینجامد و از واردات مواد مصرفی از امریکا جداً پرهیز شود.
 • رهبر انقلاب در نامه درباره‌ی برجام: از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم‌های اقتصادی و مالی صورت گرفته و اجرایی شدن آن به بعد از اقدامات ایران موکول شده، لازم است تضمین‌های قوی برای جلوگیری از تخلف طرف مقابل تدارک شود، که از جمله‌ی آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریم‌ها است/ هرگونه اظهاری مبنی بر اینکه ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ی نقض برجام است.
 • رهبر انقلاب در نامه درباره‌ی برجام: لازم می‌دانم از همه‌ی دست‌اندرکاران این فرآیند پرچالش، در همه‌ی دوره‌ها از جمله هیئت مذاکره‌کننده که در تثبیت نقاط مثبت برجام همه‌ی سعی ممکن را به کار بردند و از منتقدانی که با ریزبینی نقاط ضعف آن را به همه‌ی ما یادآور شدند و مخصوصاً از کمیسیون ویژه‌ی مجلس و شورای عالی امنیت ملی که با ملاحظات خود برخی نقاط خلأ را پوشش دادند و از رئیس و نمایندگان مجلس که با تصویب طرحی محتاطانه، راه درست اجرا را به دولت ارائه کردند، قدردانی خود را اعلام دارم.
 • رهبر انقلاب در نامه به رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی، با اشاره به بررسی‌های دقیق و مسئولانه‌ی برجام در مجلس و شورای عالی امنیت ملی و عبور این موافقتنامه از مجاری قانونی، دستورات مهمی را درباره‌ی رعایت و حفظ منافع و مصالح ملی صادر و با برشمردن الزامات ۹ گانه در اجرای برجام، مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی را با رعایت این موارد تأیید کردند.
 • تا ساعتی دیگر متن کامل نامه‌ی رهبر انقلاب اسلامی به رئیس‌جمهور در موضوع برجام توسط دفتر مقام معظم رهبری منتشر خواهدشد.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی