news/content
پیوندهای مرتبطصوتصوت
نسخه قابل چاپ
1370/01/01

پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال 1370

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

یا مقلّب‌القلوب والابصار، یا مدبّراللّیل والنّهار، یا محوّل‌الحول والاحوال، حوّل حالنا الی احسن‌الحال‌

سال گذشته، سالی پُرماجرا برای امت اسلامی‌

عید سعید نوروز را که امسال با طلیعه‌ی ماه مبارک رمضان همراه است، به همه‌ی هم‌میهنان عزیز، بخصوص به خانواده‌های معظم شهدای عزیز، همچنین به جانبازان عزیز و خانواده‌هایشان و به آزادگان عزیزمان، تبریک عرض می‌کنم. بحمداللَّه خدای متعال بر ما منت نهاد و با بازگشت آزادگان به آغوش خانواده‌هایشان، به ملت عظیم‌الشأن ایران عیدی داد. از خدای متعال متضرعانه درخواست می‌کنیم که بقیه‌ی این عزیزان را که هنوز در زندانهای عراق هستند، به سلامت به میهن برگرداند و دل بقیه‌ی خانواده‌ها را هم با خبر خوشی از عزیزانشان شاد کند و جانبازان عزیز ما را هم به سلامت و عافیت برساند.

نگاه کوتاهی به سال گذشته می‌کنیم، که برای امت اسلامی سال بسیار پُرماجرایی بود؛ هم در خلیج فارس و منطقه‌ی ما، و هم در بعضی مناطق دیگر، بخصوص برای ملت عراق سال سختی بود. مجموع این حوادث، این نتیجه را می‌دهند که ملتهای مسلمان مانند همه‌ی ملتهای ضعیف جهان سوم، چه‌قدر به استقلال و آزادی احتیاج دارند، و به این که سرنوشت آنان در سرپنجه‌ی اقتدار قدرتهای جاه‌طلب و مادّی و کسانی که جز به منافع خودشان فکر نمی‌کنند، نباشد. البته این حوادث، حوادث تلخی بود؛ لیکن تجربه‌های بزرگی هم برای ملت ما و دیگر ملتهای اسلامی به جای گذاشت، که جا دارد همواره از آن تجربه‌ها استفاده بشود و ما این درسها را از یاد نبریم و فراموش نکنیم.

حوادث سال گذشته، میدان تجربه و آزمایشی برای ملت ایران‌

به توفیق پروردگار، در خلال سال گذشته، حقانیت ملت ایران در بسیاری از سخنان و مطالبی که در طول ده سال گذشته داشت، بر افکار عمومی عالم روشن شد و ملت ایران در چشم مردم دنیا، به آن والایی و عزتی که شایسته‌ی آن است، دست پیدا کرد.

سال گذشته، برای داخل کشور و ملت عزیز ما هم سال پُرحادثه‌یی بود؛ از جمله، حادثه‌ی بسیار غم‌انگیز زلزله در شمال کشور، و حادثه‌ی سیل در مناطقی مثل سیستان، و حوادث دیگری از این قبیل را داشتیم. البته این حوادث، تلخ و سنگین بود؛ لیکن همین موارد هم میدان تجربه و آزمایشی برای ملت بود که بدانند تلاش آنان چه‌قدر کمک کننده، و همکاری آنان با دولت، چه‌قدر شفابخش و التیامبخش است.

در این حوادث، شما ملت عزیز ما توانستید با کمکهای خودتان به دولت و به مردم آسیب‌دیده‌ی کشور، کاری بکنید که در طول تاریخ گذشته‌ی ما بی‌سابقه بود. ما زلزله‌های بسیاری را دیده‌ایم؛ حوادث طبیعی بسیاری را در گذشته از نزدیک شاهد بوده‌ایم؛ حادثه‌یی با عظمتِ زلزله‌یی که در شمال پیش آمد، بعضاً در گذشته هم اتفاق افتاده بود؛ لیکن هیچ‌وقت نشده بود که آثار و عوارض آن حوادث تلخ، به این سرعت به سمت بهبودی پیش برود که در این بار اتفاق افتاد. البته کمبودها در آن مناطق زیاد است؛ لیکن آنچه که از پیشرفت امور و کمک به زلزله‌زدگان و آسیب‌دیدگان و تأمین مسکن و غیر اینها اتفاق افتاد، به برکت همکاری و همدوشی مردم با دولت و تلاش فراوان ملت و دولت در این زمینه بود.

بحمداللَّه در سالی که گذشت، دولت در برنامه‌های خود و در سیاستهایی که در پیش گرفته بود، تلاش زیادی را مبذول کرد، که یقیناً تأثیرات مثبتی را در زندگی مردم داشته و خواهد داشت؛ اگرچه ما راههای طولانی در پیش داریم و به تلاش و مجاهدت زیادی احتیاج داریم. باز هم باید دولت و ملت، دست‌دردست و دوش‌به‌دوش، در جهت اهداف عالی انقلاب و کشور به پیش بروند و مشکلات را برطرف کنند.

ما صبح روشنی را مشاهده می‌کنیم‌

نگاهی هم به سال 1370 - این سالی که اکنون در طلیعه‌ی آن قرار داریم - بکنیم. امیدواریم که امسال، سال فرخنده و مبارکی باشد. از این که در طلیعه‌ی این سال، ماه مبارک رمضان آغاز شد و خدای متعال در طلیعه و مقدمات این سال لطف فرمود و نعمت باران را به شکل مطلوبی تقریباً در همه جای کشور نازل کرد، ما می‌توانیم آن را به فال نیک بگیریم. امیدواریم که سال سرسبز و پُرمحصول و سال عزت و عظمت برای ملت ما و سال دلخوشی برای خانواده‌ها و همه‌ی آحاد مردم در هرجا که هستند، باشد.

ما صبح روشنی را مشاهده می‌کنیم. احساس می‌کنیم که ملت ایران ان‌شاءاللَّه به سمت پیشرفت درحرکتند. استقلال، آزادگی و مردانگی این ملت، شجاعتی که در همه‌ی صحنه‌ها از خود نشان داد و می‌دهد، برخوردار بودن او از مسؤولان خوب و دولتمردان مخلص و دلسوز و انقلابی و علاقه‌مند، همه را ناشی از عمق رشد و بالندگی این ملت عزیز - که نتیجه‌ی تاریخ پُربار اوست - می‌دانیم. البته تقوای الهی، پرهیزگاری و خداترسی مردم و حرکتشان به سمت اهداف الهی، به آنان کمک خواهد کرد که این راه را با سرعت و سهولت بپیمایند و ان‌شاءاللَّه به اهداف عالیه نایل بشوند.

ماه رمضان، ماه دعا و ماه ذخیره کردن تقواست؛ ماهی است که ما باید در آن، به برکت عبادت و توجه به پروردگار، قوّت روحی و معنوی پیدا کنیم و با آن قوّت روحی و معنوی، سنگلاخها را بسرعت و سهولت بپیماییم و راهها را بخوبی طی بکنیم.

مردم با هم مهربان باشند و به کمک یکدیگر بشتابند

امیدوارم که ملت ایران با کسب تجربه از گذشته‌ها، برادری و همکاری و همدلی در میان یکدیگر را قدر بدانند و آن را هرچه بیشتر کنند. مردم با هم مهربان باشند و به کمک یکدیگر بشتابند؛ بخصوص در این ایام به کمک مستمندان بشتابند. کسانی که دارند و می‌توانند، حتماً به کسانی که نادار و محتاج و مستمندند، کمک کنند. این روح همکاری و همیاری در میان ملت ما - که سنت قدیمی و دستور عالی اسلام است - چیز بسیار ارزشمندی است؛ آن را حفظ کنید و بخصوص در ایام عید و ایام ماه مبارک رمضان، آن را بیشتر اهمیت بدهید. روحیه‌ی مردم‌دوستی، روحیه‌ی ایثار و ازخودگذشتگی، برای دیگران فکر کردن و کار کردن، روحیه‌یی است که ملت ما را به نتایج و غایات این حرکت خواهد رسانید.

با دولت و با مسؤولان، همچنان که تاکنون بوده‌اید، همدل باشید و کمک کنید. همه در یک سنگر قرار دارید و دشمن در مقابل شماست. در سال 70، ان‌شاءاللَّه باید این مجاهدت عمومی برای سازندگی کشور، رشد و سرعت بیشتری پیدا کند، تا ما در پایان این سال شاهد پیشرفتهای زیادی باشیم، و ان‌شاءاللَّه توفیق و کمک الهی شامل حال همگان باشد.

من مجدداً به همه‌ی ملت ایران، به خانواده‌های عزیز، مسؤولان گرانقدر، خانواده‌های شهدا، جانبازان، آزادگان، غریبان دور از وطن و ایرانیانی که در خارج از کشورند، صمیمانه تبریک می‌گویم و توفیق همه‌ی شما را از خداوند متعال مسألت می‌کنم.

والسّلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاته‌

 

 

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی