news/content
1368/11/19

پیام به‌مناسبت روز تجلیل از شهیدان در دهه‌ی فجر انقلاب اسلامى

بسم الله الرّحمن الرّحیم
هرگاه و هر جا که از پیروزى بیست‌ودوّم بهمن یادى و نامى آورده میشود، چهره‌ی شهید و نقش خونین شهادت، در برابر چشمها پدیدار میگردد؛ زیرا آن پیروزى بزرگ که مسیر تاریخ را نه‌تنها در میهن ما، بل در همه‌ی جهان عوض کرد، جز با زنده شدن روح جهاد و شهادت در ملّت قهرمان ما به دست نمی‌آمد. از آن روز تا امروز هم که ما یازده سال مبارزه، یازده سال دفاع از آزادى و استقلال، یازده سال مقاومت در برابر دشمنان ستیزه‌گر، و بالاخره یازده سال جهاد فی‌سبیل‌ا‌لله‌ داشته‌ایم، باز هرچه داریم، به برکت جان‌فشانی‌ها و فداکاری‌ها است؛ به برکت روحیه‌ی شهادت‌طلبانه است.

شهدا علاوه بر مقامات رفیع معنوى ‌-که زبانها و قلمها از توصیف آن، و چشم‌ودل‌ها از مشاهده‌ی آن ناتوانند- مشعل‌دار پیروزى و آزادى و استقلال ملّتند و حقّ بزرگ آنان بر گردن ملّت، بسى عظیم است.

 امسال شهداى ما میزبانِ میهمانى ملکوتی‌اند؛ آن که خود سلسله‌جنبان کاروان شهادت و محبوب دل همه‌ی شهیدان بود؛ آن که یاد او به جوانان پاک و نورانىِ ما نشاط مجاهدت و درس طهارت و نزاهت(۱) میداد و فرشتگان را به مصاف اهریمن‌صفتان میکشاند؛ آن که براى خدا میگفت و براى خدا عمل میکرد و براى خدا میزیست و انسانها را با گفتار و عمل، با خدا آشنا میکرد. آرى، امام عزیز و بزرگ ما اکنون در میان ما نیست؛ همان‌طور که شهدا در میان ما نیستند؛ امّا هم او و هم آنان، در ذهن و دل ما، در راه زندگى ما و در صراط مستقیم انقلاب ما، حاضر و زنده و فعّالند. اثر وجود آن بزرگ‌مَرد و یاران شهیدش، تنها به دوران زندگی‌شان متعلّق نبود؛ همچنان که فقط به ایران اختصاص نداشت. امروز به برکت وجود و عمر مبارک او و آنان، اسلام روزبه‌روز درخشان‌تر میشود و ابر غلیظ تحریفها و جهالتها و فتنه‌ها، ناپایدارتر و ضعیف‌تر میگردد.

 انقلابى که امام پدید آورد و شهیدان با خون خود آن را رنگ و بوى گل سرخ بخشیدند، اکنون در سراسر جهان، در بیدارى ملّتهاى مظلوم و در تجدید حیات جوامع مسلمان و در استحکام روزافزون مبانى معنویّت و در فروپاشى مادّیگرى صریح و نفاق‌آلود و خلاصه در سرافرازى حق و سرافکندگى باطل، خود را مینمایاند. پرچم عروج انسان به بام معنویّت که امروز در گوشه‌وکنار دنیا برافراشته میشود، درحقیقت پرچم امام ما و شهیدان او است. آنها زنده‌اند و روزبه‌روز زنده‌تر خواهند شد.

 من به شهداى گرامى و به جانبازان و مفقودین و اسرا و مجروحین انقلاب و جنگ تحمیلى سلام و تحیّت مخلصانه‌ام را عرض میکنم و علوّ درجات و مقامات معنوى آنان را مسئلت مینمایم. من اکنون به پدران و مادران، همسران و فرزندان، خواهران و برادران و دیگر کسان شهداى عزیز و جانبازان و اسرا و مفقودین درود میفرستم و اعلام میکنم که آنان در رتبه و شأن معنوى، بلافاصله پشت سر عزیزان فداکار خویشند.
والسّلام‌علیکم‌ و رحمةا‌لله‌ و برکاته
سیّدعلى خامنه‌اى         
۱۹ بهمن ۱۳۶۸           
 
۱) پرهیزکارى، پاک‌دامنی

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی