news/content
پیوندهای مرتبط
نسخه قابل چاپ
1391/11/26

پیام به هشتمین اجلاس سراسری جامعه‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام به همایش جامعه‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم با عنوان «نیم قرن حضور» که به منظور پاسداشت 50 سال تلاش علمی، فرهنگی و سیاسی جامعه‌ی مدرسین برگزار شد، با تأکید بر ضرورت  تکریم نیم قرن تلاش مخلصانه‌ی این نهاد حوزوی مبارک افزودند: جامعه‌ی مدرسین تجسم پنجاه سال تلاش و مجاهدت است که در سال‌های دشوار مبارزه با رژیم طاغوت، صدای رسا و سخن شجاعانه‌ی حوزه‌ی قم را بی‌محابا به گوش همه رسانید و تهدید و فشار و زندان و تبعید نیز نتوانست علمای مجاهد این تشکل روحانی را مردّد و به عقب‌نشینی وادار سازد.
متن پیام رهبر انقلاب که صبح امروز (پنجشنبه) توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی گلپایگانی -رئیس دفتر رهبری- در این همایش در شهر قم قرائت شد، به شرح زیر است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
بزرگداشت «جامعه‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم» اقدام شایسته‌ای است در تکریم نیم قرن تلاش مخلصانه‌ی این نهاد حوزوی مبارک و متشکل از علمای فرزانه و بصیر؛ نهادی که در یکی از سخت‌ترین دوران‌های عمر این حوزه‌ی عظیم‌الشأن، بر اثر احساس نیازی مبرم، پایه‌گذاری شد و در شرایط گوناگون، چه در دوران مرارت‌بار اختناق و چه در دوران استقرار نظام جمهوری اسلامی، مجاهدت مقدس و دشوار خود را استمرار بخشید.
جامعه‌ی مدرسین تجسم پنجاه سال تلاش و مجاهدت است. در سال‌های دشوار مبارزه با رژیم طاغوت، صدای رسا و سخن شجاعانه‌ی حوزه‌ی قم را بی‌محابا به گوش همه رسانید و تهدید و فشار و زندان و تبعید، نتوانست علمای مجاهد این تشکل روحانی را که با امضای صریح خود بیانه‌های روشنگر این نهاد مقدس را اعتبار می‌بخشیدند، مردّد و به عقب‌نشینی وادار سازد. پس از پیروزی انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی نیز حضور اعضای این جامعه در بسیاری از عرصه‌های سیاسی و جهادی و علمی و تحقیقی، نقش برجسته‌ی حوزه‌ی علمیه را در این عرصه‌ها نمایان ساخت و چهره‌های برجسته‌ای از این مجموعه‌ی بابرکت، در جایگاه والای مرجعیت و دیگر مسئولیت‌های بزرگ روحانی و سیاسی درخشیدند و بخش عظیمی از ملت ایران، سخن آنان را در امر دین و سیاست، همچون حجت شرعی و معتمَد سیاسی، با جان و دل پذیرفتند.
اکنون این مجموعه‌ی امین، با نیم قرن تجربه‌ی سیاسی و انقلابی، با نیازهای تازه و عرصه‌های نوین روبه‌رو است.
روحیه‌ی تلاش و ابتکار و اقدام شجاعانه در همه‌ی عرصه‌ها، همراه با اخلاص و صفایی که همواره در آن آشکار بوده است، خواهد توانست گام‌های این رهرو پنجاه ساله را باز هم استوارتر سازد.
امروز نیروهای جوان و فاضل که ثمرات شجره‌ی طیبه‌ی حوزه‌ی علمیه‌اند، چشم به افق‌های دوردست دوخته‌اند. هدف‌ها دست‌یافتنی و همّت‌ها بس بلند و استوار است.
فرصت و امید، سرمایه‌های خدادادی است که جهاد دشوار ملت ایران، لیاقت دریافت آن از فیض الهی را به این ملت بزرگ عطا کرده است. هنر بزرگِ بزرگان و پیش‌کسوتان حوزه و از جمله، نهادِ کهن و ریشه‌دار جامعه‌ی مدرسین، در آن است که از این سرمایه‌ی گرانقدر، بیشترین بهره‌مندی را نصیب جریان دینی و انقلابی در این میهن خدایی کند و با داشته‌های امروز، فردایی روشن‌تر را تدارک ببینند و سخن و وعده‌ی الهی را تحقق بخشند که فرمود: أَلَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللّهُ مَثَلاً کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاء تُؤْتِی أُکُلَهَا کُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا.
والسلام‌ علیکم‌ و رحمة‌ الله
سیّد علی خامنه‌ای
25 بهمن 1391

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب در پیام به همایش جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:جامعه مدرسین تجسم 50سال تلاش و مجاهدت است که در سالهای دشوار مبارزه با طاغوت،صدای رسا و سخن شجاعانه حوزه قم را بی مهابا به گوش همه رسانید.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی