news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبيانات
1391/09/22

قرآن صاعد | ۴. خودنگری

برای استفاده این صوت در سایت یا وبلاگ خود می توانید از این کد استفاده کنید:


 به‌مناسبت فرارسیدن شهادت حضرت امام سجاد علیه‌السلام، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR با انتشار مجموعه‌ی صوتی «قرآن صاعد» در پنج برنامه به بازخوانی و بررسی بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره ادعیه‌ی صحیفه‌ی سجادیه می‌پردازد.
چهارمین برنامه از این مجموعه شامل بیانات رهبر انقلاب پیرامون مفهوم خودنگری در دعای سی و دوم صحیفه‌ی سجادیه است.

https://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif

هر فردی باید از زندان نفسانیّات و خودبینی و غرور، خود را خارج کند و از بیرون به خود بنگرد. همه ما به این تحوّل احتیاج داریم. جبلّت بشر با نقص آمیخته است. کی میتوانیم آن نقصها را برطرف کنیم؟ وقتی آنها را ببینیم؛ وقتی آنها را بشناسیم و وقتی قبول کنیم که نقص داریم. اگر خودمان را مطلق دانستیم، مغرور شده‌ایم. خیال کرده‌ایم نقصی نداریم. پس چه وقت به فکر خواهیم افتاد که خود را علاج کنیم؟ وقتی که نقصهایمان راببینیم و بشناسیم. شما ببینید معلّمین روحانی بشر، یعنی پیغمبران، یعنی ائمّه هدی علیهم‌الصّلاة والسّلام، دائم چکّشی به دست گرفته بودند و بر سر پیل دمانی که نامش نفس ماست، فرود میآوردند. نفس، یعنی آن بُعد انحطاطگرای وجود ما؛ آن بُعدی که شهوات را به ما القا و تلقین میکند و ما را به آن میکشاند. ضعفها و نقصهای ما از آن جاست. باید خودنگری داشته باشیم تا ضعفها را ببینیم.

شما ملاحظه فرمایید که امام سجاد علیه الصّلاة والسّلام، آن مرکز نورانیّت، آن معدن معنویت و کمال، زیْنِ همه عابدین عالم، در دعاهای صحیفه سجادیه، با خود چگونه مواجه میشود و خود را چطور در مقابل پروردگار عالم قرار میدهد و استغاثه میکند! در نیمه شب و بعد از نماز شب؛ آن هم نه نماز شبِ آدم معمولی و عادی، بلکه نماز شبِ سیّد سجاد، آن امام همام به پروردگار عالم رو میکند و میگوید: «و هذا مقام من استجبی لنفسه منک و سخط علیها و رضی عنک». یعنی «پروردگارا! من به خاطر نفس خودم، به خاطر ضعفها و نقصهای خودم از تو شرمنده‌ام. بر نفس خود خشمگینم و از تو راضیام.» این جمله را امام سجاد علیه‌الصّلاة والسّلام، به پروردگار عالم میگوید: «فتلقّیک بنفس خاشعه و رقبة خاضعه.» بازنگری در خود این است، که انسان، آسمان کمال را مرحله پس از مرحله طی میکند و کامل میشود. اگر انسانهای والا پدید میآیند و اگر معنویّات و زیباییها خود را ظاهر میکنند و نشان میدهند، همه بر اثر بازنگری در خود و دیدن نقایص و عیبهای خود است. برخلاف انسانی که چشم را بر روی همه این ضعفها ببندد؛ خود را فارغ بداند؛ مغرور به خود و مغرور به خدا شود؛ مغرور به اندک شعله نورانیّتی شود که در وجود او و بالاخره در وجود هر انسانی هست و خود را نشان داده است و نهایتاً به همین قانع شود. بعضی افراد هستند که به کمترین خیری از خیرات در وجود خودشان قانعند. فردی که چنین است، دیگر کمال را نمیتواند طی کند.

جمعها هم این گونه است. باید نگاه کنید که چه چیز لازم است. این ملت هم از روزی که متوجه نقایص خود شد؛ از روزی که متوجّه ضعفها شد و خود باوری پیدا کرد، به پیش رفتن و ترقّی کردن و تکامل پیدا کردن رو نهاد.

۱۳۷۵/۰۱/۲۸
لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 5 نظر ]
 • فاطمه ،
  1391-11-12 - 20:53

  الهی 
  ما هیچ كاره ایم و تنها تو كاره ای 
  ما بیچاره ایم و تنها تو چاره ای
 • میرمجید سعیدی ،
  1391-10-20 - 01:28

  با سلام . از نیمه شب ، زمزمه های قرآن صاعد را با بیان بنده صالح خدا و نایب امام زمان عجل الله تعالی فرجه ، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای ، این برترین نعمت الهی ، گوش می دهم ، در روح و جانم ، احساس بالندگی ، رشد و معنویت می كنم . دست شما درد نكند كه چنین امكانی را برای ما فراهم كردید . خدا یار و پشتیبان شما باشد . متشكرم 
 • علیرضا ،
  1391-10-05 - 16:22

  اقا ما خیلی تو را دوست داریم انقدر من شما را دوست دارم كه جانمم را فدا می كنم من پدری جانباز دارم امید وارم ما بتوانیم آینده ی روشنی برای كشور اسلامیمان درست كنیم و به امید ظهور آقا امام زمان
 • مطهره شكوئی پور عالی نام ،
  1391-10-03 - 01:41

  سلام وادب
  از سایت خوبتون تشكر میكنم ،از اینكه بیانات رهبر عزیزمان را اینجا میخوانم واقعا خوشحالم ،در درع حصینه حق باشید.
 • محسن قاسمی برزگر ،
  1391-09-23 - 18:37

  با سلام،
  واقعاً عالی است، انسان وقتی نگاه عمیق حضرت إِمام سجاد (عَلَیهِ السَّلامُ) را با شرح بی نظیر مقام مُعظم رهبری (مُدَّ ظِلُّهُ العَالی) می بیند، شگفت زده می شود.
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی