1389/04/07

  پيام امام خمینی (ره) به نيروهاى ارتشى و مردم برای پايان دادن به غائله پاوه

  زمان: 27 مرداد 1358/ 24 رمضان 1399
  مكان: قم‌
  موضوع: فرمان پايان دادن به غائله پاوه‌
  مخاطب: نيروهاى نظامى و انتظامى، ژاندارمرى و دولت‌


  بسم اللَّه الرحمن الرحيم‌

  از اطراف ايران، گروههاى مختلف ارتش و پاسداران و مردم غيرتمند تقاضا كرده‌اند كه من دستور بدهم به سوى پاوه رفته و غائله را ختم كنند. من از آنان تشكر مى‌كنم؛ و به دولت و ارتش و ژاندارمرى اخطار مى‌كنم اگر با توپها و تانكها و قواى مجهز تا 42 ساعت ديگر حركت به سوى پاوه نشود، من همه را مسئول مى‌دانم.

  من به عنوان رياست كل قوا به رئيس ستاد ارتش دستور مى‌دهم كه فوراً با تجهيز كامل عازم منطقه شوند؛ و به تمام پادگانهاى ارتش و ژاندارمرى دستور مى‌دهم كه بى‌انتظارِ دستور ديگر و بدون فوت وقت- با تمام تجهيزات به سوى پاوه حركت كنند؛ و به دولت دستور مى‌دهم وسايل حركت پاسداران را فوراً فراهم كنند.

  تا دستور ثانوى، من مسئول اين كشتار وحشيانه را قواى انتظامى مى‌دانم. و در صورتى كه تخلف از اين دستور نمايند، با آنان عمل انقلابى مى‌كنم. مكرر از منطقه اطلاع مى‌دهند كه دولت و ارتش كارى انجام نداده‌اند. من اگر تا 24 ساعت ديگر عمل مثبت انجام نگيرد، سران ارتش و ژاندارمرى را مسئول مى‌دانم. و السلام.

  روح اللَّه الموسوی الخمينى‌
  24 شهر رمضان 99/ 27 مرداد 58

  صحيفه امام، ج‌9، ص: 285

  پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی