others/index
RSS دیگران
صفحه اصلیRSS سایت رهبریدرباره سایت رهبریتماس با مازبانهای دیگر
امروز چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸
  • يادداشت
  • گفتگو
  • خاطره
  • گزارش
  • پرونده
  • صفحات ویژه‌
  • مقالات جستار
مطالبی از : آقای مهدی نوری -


تعداد مطالب : 27

عکس / آیت‌الله خامنه‌ای در مورد ابوالحسن نجفی چه گفتند؟1394/11/10نیم نگاهی به یک دغدغه مشترک بین رهبران و روشنفکران
آیت‌الله خامنه‌ای در مورد ابوالحسن نجفی چه گفتند؟

شاید بسیاری گمان کنند رهبر انقلاب منطقا و اصولا رابطه‌ی قدیم و قویمی با روشنفکران غرب‌رفته و مترجمان آثار داستانی نداشته‌اند، اما ایشان به نیکی نجفی را می‌شناخت و نقاط پرقدر کارنامه‌ی رنگین او را پاس می‌داشت. آیت‌الله خامنه‌ای بعدها از ترجمه‌های برخی آثار توسط وی به نیکی یاد کرد و...


عکس / آقا گفتند آقای مشفق! این شعر را از اول بخوان1393/10/30گفت‌وگو با مرحوم مشفق کاشانی:
آقا گفتند آقای مشفق! این شعر را از اول بخوان
ببینید خود آقا خیلی کم غزل می‌گویند اما وقتی یک غزل می‌گویند ضرب‌المثل می‌شود. گاهی بعضی از شاعران به استقبال از شعر ایشان رفته‌اند اما هیچکدام، آن شعر آقا نشده است.


عکس / مأموریت جوان مؤمن انقلابی برای پیشرفت کشور1393/05/12| یادداشت |
مأموریت جوان مؤمن انقلابی برای پیشرفت کشور
«وظیفه‌شناسی» و «عمل مبتنی بر آن» یک واقعیت عینی و مصداقی است. یعنی مأموریت و وظایف هر کسی و هر جوانی با جوان دیگر تفاوت دارد. اما رهبر انقلاب اسلامی همزمان با وضعیت و شرایط امروز از جوانان کشورش توقع افزون‌تری دارد ...


عکس / فکر می‌کردم آخرین خط را من می‌نویسم1393/03/27گفتگو با خانم معصومه آباد؛ نویسنده‌ی کتاب «من زنده‌ام»
فکر می‌کردم آخرین خط را من می‌نویسم
در یکی از جلسات خدمت حضرت آقا رسیدم، کتاب را همراه خودم بردم تا اذن رونمایی را بگیرم. وقتی کتاب را تقدیم‌شان کردم، آقای قالیباف هم آن‌جا همراه من بودند و گفتند ایشان خانم آباد هستند. بلافاصله حضرت آقا فرمودند ...


عکس / هشت خطر در کمین جوان مؤمن انقلابی1393/03/17هشت خطر در کمین جوان مؤمن انقلابی
از میان بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی «جوان مؤمن انقلابی» دو محور عمده‌ بدست می‌آید: آفت‌هایی که جوان مؤمن را تهدید می‌کند و مسئولیت‌هایی که بر عهده دارد. این دو، بهانه‌ای برای تهیه‌ی دو گزارش مجزا از بیانات ایشان است. اما محور اول: چه خطراتی جوان مؤمن انقلاب را تهدید می‌کند؟


عکس / هدف از ابلاغ سیاست‌های کلی نظام چیست؟1393/03/09به بهانه‌ی ابلاغ سیاست‌های جمعیت
هدف از ابلاغ سیاست‌های کلی نظام چیست؟
نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌‌های کلی نظام، مطابق بند دوم اصل ۱۱۰ قانون اساسی بر عهده‌ی رهبری است. رهبر انقلاب این حق را به مجمع تشخیص مصلحت نظام داده‌اند. بر اساس آیین‌نامه‌ی جدید، مجمع، نظارتش را با هماهنگی شورای نگهبان در یک فرایندی انجام می‌دهد.


عکس / چرا واقعیات دنیا بر اساس خواست آمریکا پیش نمی‌رود؟1393/01/24گفت‌وگو با دکتر سید محمد مرندی
چرا واقعیات دنیا بر اساس خواست آمریکا پیش نمی‌رود؟
دولتمردان غربی از روی واقعیت‌ها تصمیم‌گیری نمی‌کنند، بلکه بر اساس گفته‌های افرادی که حاضر نیستند واقعیت ایران را بپذیرند، تصمیم می‌گیرند. کسانی که هیچ‌وقت نتیجه نگرفتند، همچنان می‌گویند در این راهپیمایی‌ها مردم حضور ندارند! انتخابات‌ها هم دموکراتیک نیست!


عکس / مربع راهبردی سال ۹۳1393/01/19| گزارش |
مربع راهبردی سال ۹۳
ترکیب نام سال ۹۳ یک چهارضلعی مفهومی را تشکیل داده است. دو ضلع از این مربع موضوعاتی کلان (اقتصاد و فرهنگ) و دو ضلع دیگر موضوعات خردتری (عزم ملی و مدیریت جهادی) است؛ با این توضیح که تحقق دو موضوع اول باید مبتنی بر دو کلیدواژه‌ی بعدی باشد.


عکس / مدیر فرهنگی باید باغبانی بداند1392/10/23گفت‌وگو با دکتر شاه‌حسینی
مدیر فرهنگی باید باغبانی بداند
این باور غلط که کاملاً در نقطه‌ی مقابل نظر رهبر انقلاب در مورد تهاجم هدفمند به نظام جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد، متأسفانه نزد تعدادی از مدیران ارشد جامعه‌ی ما دیده می‌شود. رهبر انقلاب از یک باغبان مثال می‌زنند که نه‌تنها باید گل‌ها را در رشد خود آزاد بگذارد، بلکه باید ...


عکس / تمدن جدید اسلامی با ایران آمیخته است1392/10/16|گفت‌وگو با دکتر موسی نجفی|
تمدن جدید اسلامی با ایران آمیخته است
انقلاب اسلامی و پیشرفت‌های آن یک سلب دارد و یک ایجاب. رویکرد سلبی‌اش در قبال فرهنگ و تمدن غرب است که داعیه‌ی جهانی‌سازی دارد. اما مقاومتی که ما می‌کنیم نمی‌تواند فقط در مقابل سلب باقی بماند؛ باید در یک سنگر محکمی برویم که همان جنبه‌ی ایجاب است.


عکس / چرا رهبری به مصادیق فرهنگی اشاره می‌کنند؟1392/09/26گفت‌وگو با آقای چینی‌فروشان
چرا رهبری به مصادیق فرهنگی اشاره می‌کنند؟
یادم هست زمانی که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بودم و عروسک‌های دارا و سارا تولید شد، در جلسه‌ای این عروسک‌ها به حضرت آقا عرضه شد و ایشان آن‌ها را با لباس‌های مختلف دیدند. بنده و چند نفر از دوستان فرهنگی هم در جلسه بودیم...


عکس / پیوست فرهنگی باید به انگیزه مدیران کشور متکی باشد1392/09/25گفت‌وگو با دکتر بنیانیان
پیوست فرهنگی باید به انگیزه مدیران کشور متکی باشد
در ۲۰۰ سال اخیر متأثر از القای سازماندهی غلط غربی برای جامعه‌ی ما، القاء کردند که «فرهنگ» سازمان و وزارتخانه‌ی خاص خودش را دارد و شما کار خودت را بکن!


عکس / انقلاب اسلامی نباید ناقص بماند1392/08/18گفت‌وگو با دکتر نقی‌زاده، استاد گروه مطالعات ژاپن دانشگاه تهران
انقلاب اسلامی نباید ناقص بماند
ما نمی‌خواهیم ژاپن شویم. ما می‌خواهم ایران اسلامی خودمان باقی بمانیم. بنابراین دقیقاً باید رصد کنیم. تا می‌گویند ایران اسلامی، مساوی می‌شود با این‌که دنیا را بگذاریم کنار! این‌طور نیست، باید با سرعت رشد دنیا ...


عکس / علل گرایش به خانه مجردی؛ آفت‌ها و واقعیت‌ها1392/07/21گفت‌وگو با دکتر کرمی، استادیار دانشگاه علامه طباطبائی
علل گرایش به خانه مجردی؛ آفت‌ها و واقعیت‌ها
تعریف ما از خانه‌ی مجردی، زیست تنهای یک فرد است، بدون این‌که برای آن یک نقطه‌ی پایانی تعریف کند. در واقع تک‌زیستی و زندگی مجردی، افقی غیر از زندگی در تنهایی ندارد.


عکس / علت پاسداشت لشکر خوبان چه بود؟1392/07/17علت پاسداشت لشکر خوبان چه بود؟
لشکر خوبان اسم کتاب نیست؛ اسم لشکر شهیدمهدی باکری است. لشکر ۳۱ عاشورا هنوز هم هست. جایی در شهر تبریز پادگانی دارد و در کشاکش مأموریت‌های قرارگاه حمزه ـ شمال غرب ـ حسابی فعال است.


عکس / تازه‌ترین توصیه رهبر انقلاب برای مطالعه1392/06/31کتاب «نگاهی به تاریخ جهان» را بخوانید
تازه‌ترین توصیه رهبر انقلاب برای مطالعه
در سال ۱۹۳۰ که نهرو دوران زندان را می‌گذراند درصدد برآمد از فراغت زندان استفاده کند و نامه‌هایی برای دخترش بنویسد. این نامه‌ها در مدتی نزدیک سه سال نوشته شد و در آن‌ها یک دوره تاریخ جهان منعکس گشت.


عکس / ادبیاتی برای عبور از مرزها1392/02/16گفت‌وگو با مرتضی سرهنگی، رئیس دفتر ادبیات و هنر مقاومت
ادبیاتی برای عبور از مرزها
ادبیات جنگ یک ادبیات انسانی است. معمولاً مردم جهان می‌خواهند بدانند کسانی مثل خودشان در شرایط دشواری مثل جنگ چگونه تاب آورده‌اند. به همین خاطر به خواندن این آثار علاقه نشان می‌دهند.


عکس / باید تفاوت سلیقه را بپذیریم1392/02/03درباره‌ی چیستی سبک زندگی
باید تفاوت سلیقه را بپذیریم
بحث رهبر معظم انقلاب در مورد سبک زندگی را تبدیل به یونیفورمازیسیون نکنیم. این نکته بسیار مهم است، زیرا اصلاً یک نوع دلزدگی ایجاد خواهد کرد که همه باید یک‌جور بخورند و یک‌جور بخوابند. بحث از سبک زندگی بحث از ترجیح و انتخاب است.


عکس / کار جمعی در جامعه ایرانی وجود دارد یا ندارد؟1392/01/28گفت‌وگو با استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران
کار جمعی در جامعه ایرانی وجود دارد یا ندارد؟
اگر افرادی که کنار هم قرار می‌گیرند، هرکدام برای خودشان یک «من» باشند از نوع برتری‌طلبِ منِ عمودی، این‌ها مثل دو پادشاهند که در اقلیمی نمی‌گنجند! کار جمعی یعنی «نیم‌من» بودن؛ نه من بودن.


عکس / فرمول جهادی1392/01/26گفتاری از معاون قرارگاه «کربلا»ی جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس
فرمول جهادی

حرف جهاد‌ سازندگی این بود که تجربه و دانش همه را به کار بگیریم، یعنی فرد جهادی با دانش حرکت می‌کرد و نیز دانش خودش را بلافاصله منتقل و ترویج می‌کرد. الگوی سازمانی جهاد با شرکت سهامی خاص فرق دارد که به دنبال سودآوری بیشتر است.


عکس / اثری که کارکرد روز ندارد ماندگار نیست1391/09/13پرونده «تغییر محاسبه» / صادق کرمیار، نویسنده رمان نامیرا:
اثری که کارکرد روز ندارد ماندگار نیست
آقای شجاعی گفت که: «من کتاب شما را با یک سری از کتاب‌های «متون مفاخر» در جلسه‌ای به آقا دادم. راجع به «نامیرا» گفتند که کار بسیار خوبی است؛ نگاه درستی به عاشورا دارد و جذابیت داستانی دارد...


عکس / برای انجام پاراف رهبر انقلاب بر کتاب «پایی که جا ماند»1391/06/17برای انجام پاراف رهبر انقلاب بر کتاب «پایی که جا ماند»
مراسم اهدای تقریظ رهبر معظم انقلاب اسلامی به کتاب «پایی که جا ماند»، روز دوشنبه سیزدهم شهریورماه در مؤسسه‌ی پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی به منظور تجلیل از نویسنده‌ی‌ این کتاب برگزار شد.


عکس / سکانس نایاب خاطرات جنگ1391/06/16گفت‌وگو با نویسنده‌ی کتاب «پایی که جا ماند»
سکانس نایاب خاطرات جنگ
همین که این کتاب من را ۱۶ ساله کرده، برایم کافی است. من برای همیشه در تاریخ ۱۶ ساله مانده‌ام. این پاداشی است که ادبیات جنگ و اسارت به من داده است. به بچه‌ام گفتم یک روز ۶۰ ساله و ۷۰ ساله می‌شوی اما من که پدر تو هستم، ۱۶ ساله می‌مانم.


عکس / دغدغه احیای هویت مکتوب1391/02/18درباره اهتمام رهبر انقلاب به حفظ نسخ خطی
دغدغه احیای هویت مکتوب
یکی از نمونه‌هایی که ایشان اهدا کرده‌اند، قرآنی منسوب به خط امام حسین(علیه‌السلام) است. این قرآن در ۱۵ یا ۱۶ صفحه است و بخش‌های مهمی از قرآن را شامل می‌شود. عبارت «کَتَبه حسین‌ بن‌ علی» در انتهای این قرآن قید شده است.


عکس / درباره دیدار شاعران عرب با رهبر انقلاب1390/11/18گفت‌وگو با رئیس گروه زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران
درباره دیدار شاعران عرب با رهبر انقلاب
یکی از مسائل مهمی که تمام احیاگران بر آن تکیه کرده‌اند، مسأله‌ی شعور و در پی آن شعر است. آن آتشی که در نای مولاناست، آن آتشی که وحشی ‌بافقی درباره‌ی آن گفته: «الهی سینه‌ای ده آتش‌افروز»، همان شعور است. آن آتش و آن نیرویی که در انسان‌ها به وجود می‌آید در جهت حرکت به سوی تکامل، چیزی جز شعور نیست.


عکس / دستوری که شنیده نشد1390/07/13واکاوی فرمان هشت ماده‌ای رهبر انقلاب درباره مبارزه با فساد اقتصادی
دستوری که شنیده نشد
باید مراقب بود تا چنین ویروس‌های خطرناکی در بدنه و ساختار جمهوری اسلامی ایران رسوخ نکنند. بیمار را تا بشود با واکسن مصونیت می‌بخشند، اما اگر نشد و مرض ریشه‌ دواند، به ناچار از روش‌های دیگر استفاده می‌کنند.


عکس / پانصد واژه از یک حکیم1389/06/21درباره هم‌دردی ولی‌امر مسلمین
پانصد واژه از یک حکیم
این فراز کوتاه 5 دقیقه‌ای رهبر انقلاب تنها در پانصد واژه روشن‌ترین تصویر از پاکستان را ارایه کرد. اصل ماجرای سیل را گفت. به علل طبیعی‌اش که خشم رود عظیم سند باشد اشاره کرد و...


پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی